stesti.s.knihou stesti.s.knihou komentáře u knih

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Já, smrt je young adult thriller z pera českého autora, který rozhodně stojí za přečtení, i když třeba YA četbě zrovna neholdujete :)
V knize sledujeme poměrně zvláštní partu gymnaziálních studentů. Jejich skupina je celkem nesourodá a během čtení postupně zjišťujeme, že jsou všichni více či méně provázaní s Julií, jejich bývalou kamarádkou a spolužačkou, která byla před nedávnou dobou zavražděna. Jednotlivé vztahy se postupně odkrývají, vrahem Julie může být téměř kdokoliv, troufám si tvrdit, že na první dobrou ani neodhadnete skutečného pachatele.
Kniha je zahalená do tajemné atmosféry, na gymnáziu dochází k vandalismu, jehož původce je neznámý, studenti jsou ve stresu a netuší, zda spolu smrt jejich spolužačky a aktuální dění ve škole souvisí.
Kapitoly jsou krátké, napínavé a postupně gradující, kniha má spád a čte se opravdu dobře. Garantuji vám, že ji přečtete jedním dechem a budete napnutí jako kšandy.
Za mě velká a příjemná změna oproti klasickým thrillerům, o to nadšenější jsem, že od českého autora. Určitě sáhnu i po dalších knihách Aleše Novotného.

16.03.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Kniha Odbočka v lesích autorky Kateřiny Karolové je často přirovnávána ke Karikově Trhlině. Jakožto milovnice Trhliny mohu potvrdit, že pár společných prvků příběhy mají, Odbočka v lesích však rozhodně kvalit Trhliny nedosahuje :)
Kniha mě zaujala právě tímto přirovnáním a také příslibem děje odehrávajícího se v Beskydech. Byla jsem celkem zklamaná, když v knize o Beskydech nebyla téměř ani zmínka, do děje bychom si mohli dosadit v podstatě jakékoli české či zahraniční hory
Krom absence Beskyd mi vadili také hlavní hrdinové knihy. Parta přátel, která se kamarádí už od střední, pravidelně se vídají a jezdí spolu na dovolené, reálně však nemají vůbec nic společného, nemají se rádi, jeden závidí druhému a naprosto jsem nepochopila jejich dlouholetou soudržnost navzdory toxickým vztahům.
Co mě naopak bavilo byla atmosféra, kterou autorka dokázala i přes výtky uvedené výše navodit. Při čtení jsem se sama doma bála a se zatajeným dechem čekala, jak bude celá zápletka rozuzlena.
Finále mě nakonec celkem zklamalo; vysvětlení celé záležitosti mi přišlo těžko uvěřitelné a nějak moc rychlé.
Pokud bych měla příběh porovnat s již zmiňovaným Karikou - ten má děj i zápletku mnohem uvěřitelnější, neservíruje vám vše na stříbrném podnose (něco si třeba musíte i domyslet), jeho postavy jsou mnohem propracovanější a dokonce jim i fandíte (což se u Odbočky v lesích rozhodně tvrdit nedá).
Hodnotím 3/5, je to takový průměr, atmosféra dobrá, ale zbytek nepropracovaný.

20.01.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Šepot z lesa je mnohými přirovnáván ke Karikově Trhlině (která je mimochodem skvělá). Ano, i já jsem tam cítila jistou podobnost s Trhlinou, zarazilo mě ale, jak je kniha námětem téměř totožná s Karikovým Strachem. Horská oblast, osamělý novinář, dědictví, pátrání po zemřelých dětech, jako pomocnice kamarádka z dětství… Tohle bylo jako přes kopírák. Ze začátku mi proto Šepot z lesa připadal jako česky překlad Strachu, nutno ale říci, že když jsem se přes to přenesla, kniha mě moc bavila.
Knížka má skoro 500 stran, ale ty jsou nabité napětím, tajemstvími, děsivými okamžiky a dějem. Číst knížku večer před spaním je celkem výzva, obzvlášť, když hlavní hrdina dostává zprávy ze záhrobí - to se pak každého zvuku ve své domácnosti bojíte jako čert kříže.
Super to bylo, bavilo moc, půl hvězdičky srážím dolů za tu zarážející podobnost s již zmiňovanou Karikovou knížkou, pokud jste ji však nečetli, myslím, že budete nadšeni!

20.09.2022 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Tohle teda bylo něco. Temný příběh, temná knížka, temná Vanessa. Příběh o vztahu mladičké studentky a postaršího učitele.
Mám velmi ráda knihy s nelehkými tématy, obzvlášť, pokud není celý problém pouze s odstupem popisován, ale autor dopodrobna vykresluje psychologii postav, vše, co se jim odehrává v hlavě, s čím bojují a co je vede k jednotlivým činům. V téhle knize se to povedlo dokonale. Autorka bravurně popsala manipulaci, ke které dlouhodobě docházelo ze strany učitele, a postupný mentální vývoj hlavní hrdinky. To, jak Vanessa bojovala sama se sebou, jak věděla, že se nechová správně, ale zároveň potřebovala touhu a obdiv staršího muže.. Dokonalé.
V knize je spoustu asociací s Lolitou od Nabokova, kterou mám nyní o to větší chuť si konečně přečíst.
S podobnou tematikou ještě doporučuji knížky Svolení či Poupátka, obě taky výborné.

25.08.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Asi se úplně nezařadím mezi čtenáře, kteří jsou z téhle knihy unešení. Uznávám, že nápad velmi dobrý, ale potenciál, který příběh má, rozhodně nebyl naplněn.
Krátce k ději: Nora je se svým životem nespokojená a cítí, že už nechce pokračovat dál. Utlumila vazby s lidmi, na kterých ji záleželo, cítí se nedůležitá a nepotřebná a nevidí žádný směr, kterým by se mohla vydat. Během pokusu o sebevraždu však skončí v obrovské knihovně, kde každá z knížek představuje určitou podobu jejího života, který by se odehrál, kdyby se během svých minulých rozhodnutí vydala jiným směrem. Nora tak postupně navštěvuje své alternativní životy, zbavuje se výčitek, které si během života s vědomím chybných rozhodování vytvořila, a snaží se najít život, který by jí dával smysl a chtěla se v něm usadit.
Kniha je místy vtipná, místy smutná, velice předvídatelná a také příliš jednoduchá. Jak jsem psala v úvodu, nápad dle mého názoru musí zaujmout téměř každého, avšak zpracování dosti klouže po povrchu. Čekala jsem hluboké myšlenky, které mě zasáhnou; čekala jsem, že ve mě kniha i po dočtení bude rezonovat; že mě třeba přiměje na život nahlížet jinak. Nic z toho se však nedostavilo.
Pravděpodobně jsem byla ovlivněna recenzemi, které o knize mluvily jako o titulu, který umí změnit život, nebo o seberozvojové knížce převlečené do příběhového kabátku. Za mě se nic takového nekonalo, avšak uznávám, že pro méně sečtělé čtenáře může být tento titul bleskem z čistého nebe. Pro mě bohužel lehce nadprůměrná knížka, a to hlavně díky skvělému nápadu.

25.04.2022 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

(SPOILER) Piranesi žije v obrovském domě plném velkých místností, soch v nadživotních velikostech a drobných zvířat. Denně si do deníku zaznamenává události a nové informace, zároveň mapuje nekonečné množství chodeb a sálů, jimiž dům oplývá. Dům je velice zvláštní - žijí v něm pouze dva lidé, Piranesi a Ten Druhý. Pravidelně se potkávají na schůzkách, při kterých Piranesi předává Tomu Druhému veškeré nové informace, které zjistil během objevování domu. Jednoho dne začne Piranesi objevovat podivné vzkazy, které značí, že v domě žil, nebo možná ještě stále žije někdo další, což naruší veškeré představy, které Piranesi doposud měl. Postupně začne odhalovat realitu, která mu během let byla skryta, a my se spolu s ním dozvídáme, že nic není takové, jako se na první pohled zdálo.
Víc toho prozradit nemůžu, protože na knize je kouzelné právě postupné odhalování reality. Z původní sladké nevědomosti spolu s hlavním hrdinou objevujeme skutečnou realitu, která byla zahalena tajemstvím a magickými účinky domu.
Piranesi byl skvělý Příběh jsem poslouchala v audioverzi načtené Jaroslavem Pleslem a ohromně jsem si to užila. Nádherné popisy magického a reálným světem nezkaženého domu, postupné procitání ze sna a odhalování skutečnosti a schopnost hlavního hrdiny udržet si stále to magično i přes všechna příkoří osudu… Ach Už jen psaní tohohle příspěvku mě rozněžilo a mám chuť si Piranesiho znovu poslechnout :D
Pokud jste knihu nečetli, vřele doporučuji! Rozhodně se řadí mezi nejlepší příběhy, které jsem kdy četla!

21.03.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Jedenáctiletá Františka, její pochybnosti o sobě samé, touha začlenit se a být “cool”, dramatický kroužek, čtyřicetiletý vedoucí kroužku Mirek a jeho představa vlastní neohroženosti a všemocnosti. Přesvědčování malých holek, že skutečné umění je o tom umět se napojit na režiséra, vytvořit si s ním hluboký vztah a vstřebávat společně každou emoci, kterou divadlo produkuje.
Bylo to skvělé, děsivé, k zamyšlení, velmi podobný princip jako u knihy Svolení - pedofilie a netečnost společnosti, která svým nečinným přihlížením schvaluje vše, co se děje “pod svícnem”.

21.03.2022 5 z 5

Nefritová lilie Nefritová lilie Kirsty Manning

Kniha Nefritová lilie je krásným příběhem z období druhé světové války odehrávajícím se v Číně. Je pravda, že těch válečných příběhů teď vycházejí tucty a je velice těžké najít nějaký unikát, který by se odlišoval od ostatních. Ale tahle kniha mi přece jen unikátní přišla. Už jen tím místem, kde se děj odehrává - knih z prostředí koncentračního tábora nebo evropských zemí zasažených válkou jsem četla několik, nicméně pohled na Šanghaj během války byl pro mě novinkou.
V příběhu se prolínají dvě časové linky, hlavní hrdinka Alexandra z té současné pátrá po své minulosti, toto pátrání ji zavede až do Číny, kde postupně odkrývá minulost svých předků. Spolu s tím se prolínají kapitoly přímo popisující minulost a osudy jednotlivých židovských uprchlíků.
Příběh byl moc hezký, odehrávající se v zajímavé lokalitě, námětem mi velmi připomínal knihu Skříň plná Diora - pokud patří mezi vaše oblíbence, předpokládám, že i Nefritová lilie se vám bude líbit :)
Knihu hodnotím 4/5, moc se mi líbila, ale jedna hvězdička dolů za lehce tuctový námět, kde hlavní hrdinka pátrá po válečné minulosti.

02.12.2021 4 z 5

Bez tváře Bez tváře Lucie Salová

Kniha Bez tváře autorky Lucie Salové mě velmi zaujala svým tématem. Mladá maminka začne po porodu druhého dítěte trpět psychickou nemocí, se kterou si její okolí ani ona sama neví rady. Většina z nich si myslí, že se jedná o poporodní depresi, na kterou pomáhá péče o dítě a každodenní povinnosti. Zhoršující se stav nemoci donutí hlavní hrdinku vyhledat lékařskou pomoc, kde zjistí, že ne vše je takové, jak se zdá.
Autorka se při psaní příběhu inspirovala svými vlastními zkušenostmi, díky tomu je příběh velmi uvěřitelný. Bohužel mi ale vadilo, jak byl příběh velice rychle utnut. Na to, jak dlouho celá nemoc pomalu prosakovala na povrch, autorka detailně popisovala jednotlivé stavy nemoci a příběh postupně gradoval, vše bylo utnuto velice náhle bez bližšího vysvětlení, jak se vlastně hlavní hrdince podařilo začlenit zase do normálního života. V jedné chvíli si tak hrdinka doslova sahá na svůj život, v druhé chvíli žije spokojeně s manželem a dvěma dětmi a s nemocí, kterou se jí podařilo utlumit na minimum.
Škoda toho rychlého konce.

08.10.2021 2 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Miluju thrillery, kde autor drží čtenáře v napětí do posledního momentu a on pak vlastně neví, co se děje a komu věřit. A přesně tohle jsem dostala.
Naprosto skvěle zvolená interpretka, která postavu Clairev rámci audioverze načetla velice věrohodně. Dobrá zápletka obohacená o básně Charlese Baudelaira. Napětí do poslední kapitoly, prolínání reality a divadelního scénáře.
Moc dobré, dávám 4/5.

01.09.2021 4 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Představte si, že slavíte 25. narozeniny a jako dárek dostanete obrovský dům v módní čtvrti v Londýně. Ze dne na den se z vás stává milionář, spolu s domem ale zároveň dědíte i děsivou rodinnou historii, o které jste doposud neměli ani ponětí. Přesně tohle zažívá Libby, hlavní hrdinka knihy. Jelikož jí jako malé miminko adoptovali, neměla do svých 25. narozenin ani tušení o tom, kdo byli její biologičtí rodiče. S domem, který Libby dědí, je spjata děsivá historie. V domě byla totiž před lety nalezena tři mrtvá těla. Jako příčina smrti byla určena rituální sebevražda - dle dopisu na rozloučenou, který po obětech zbyl, bylo jasné, že tito lidé žili v jistém druhu sekty. V domě bylo krom mrtvých těl nalezeno také malé, spokojené a vysmáté miminko. Libby začíná postupně zjišťovat vazby, které ji pojí s jednotlivými oběťmi, a společně s tím objevuje děsivou historii domu a jeho obyvatel.
A mně se to hodně líbilo. Mělo to spád, napětí, krátké kapitoly; příběh postupně gradoval a prolínání tří dějových linek, které se v závěru propojily, dodalo knize ucelenost.

08.04.2021 4 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Hlavní hrdinka, náctiletá Lada, se potýká s poruchou příjmu potravy. Začalo to jako nevinné novoroční předsevzetí, které přerostlo do fáze, kdy Lada zhubla na 40kg a jejím celodenním jídlem se stal jeden jogurt. Příběh je zasazen do 70.-80. let, kdy se ke každé takovéto poruše přistupovalo trochu jako k rozmaru dané osoby, nikoli jako k opravdovému psychickému problému.
Kniha je velice zajímavá hned z několika hledisek. Prvním hlediskem je to, jak autorka celou knihu pojala. Nejedná se o výklad či příběh o tom, jak probíhá porucha jako taková. Jedná se o hluboký ponor do psychiky hlavní hrdinky, spolu s ní cítíme nenávist k jídlu a znechucení ze sebe samé. Polemizujeme nad životem a tím, zda to má vůbec všechno smysl - vždyť žít v jiné než čtyřicetikilové váze je přece nechutné. Druhá osoba, ve které je kniha napsaná, dokáže z počátku pro svou neobvyklost trochu činit problémy, brzy však o to víc vtáhne čtenáře do děje, stejně tak jako neuvěřitelně realistické dialogy mezi postavami. Ozvláštnění orlickoústeckou mluvou je už pouze třešničkou na dortu. Když si sečteme vše zmíněné a připočteme to k faktu, že autorce knihy je 21 let, vychází nám z této rovnice jedna vskutku výborná kniha, o které ještě určitě uslyšíme.

30.03.2021 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Kniha Dark web: Sex, drogy a bitcoiny popisuje historii dark webu, jeho nejslavnější osobnosti (i když některé z nich stále zůstávají v anonymitě) a zároveň vyvrací mýty, které o dark webu panují.
Pakliže vás toto téma zajímá (na příklad se divíte stejně jako já, že něco takového vůbec může existovat), jednoznačně vám doporučuji přečíst si výklad a názory erudovaného Dominika Stroukala, který má k tématu rozhodně co říct a navíc vše popisuje velmi čtivou formou. Mně se to moc líbilo!

02.02.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Další knížka ze série Romantické útěky opět nezklamala :) Tentokráte se ocitáme na Islandu v příjemné hygge atmosféře. Ačkoli toto slovo nemám moc ráda (ostatně když si chcete doma udělat příjemné a útulné prostředí, nemusíte to pojmenovávat slovem hygge), k téhle knížce se to ale tak nějak hodilo.
Je to klasická romanťárna, kde hned od začátku víte, kdo s kým skončí a jak to dopadne, ale to se od těchto knížek tak nějak očekává. Velmi se mi ale líbily popisy islandské přírody, a to až tak, že jsem si Island připsala na pomyslný seznam míst, která chci navštívit :)

04.11.2020 4 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Jak je z anotace patrné, sledujeme zde příběh vraha, který je posedlý číslem tři - vždy 3. března zabíjí první ze tří obětí, ostatní dvě pak zabijí s třídenním odstupem. Následně se na tři roky odmlčí, aby pak pokračoval s vraždami na jiném místě. Případ přebírá FBI, která se za pomocí místních policistů snaží vraha dopadnout co nejdříve, začíná totiž třetí série jeho útoků a právě bylo nalezeno tělo první oběti. Policie má tedy 3 dny času do druhé a 6 dní do třetí vraždy. Pokud si nepospíší, je pravděpodobné, že zahyne někdo z jejich řad...
Ač se podle popisu jedná o typickou detektivku, kde čtenář krok po kroku sleduje vyšetřování a honbu policie za vrahem, přece jen zde je pár překvapivých momentů. Na příklad to, že poměrně záhy víme, kdo je vrah (dokonce dříve, než to ví policie), sledujeme tak jejich postupy s jakýmsi vědoucím pocitem a touhou jim pomoci. Víme dopředu, co chce vrah udělat a co ho k tomu vede, jsme tedy spolu s ním o krok napřed před FBI, která se snaží přijít na motiv. Celý děj je doprovázen extrémně čtenářsky sympatickým agentem FBI Mattem Costou. Ten vede Mobilní vyšetřovací jednotku FBI - uskupení agentů, kteří jezdí po různých zapadlých místech Států a pomáhají místní policii řešit složité případy. Nesledujeme tedy detektivy znalé svého okolí, nýbrž společně s FBI pronikáme mezi obyvatele malého městečka, které až doposud bylo považováno za klidné a mírumilovné místo pro život.
Jako celek to funguje velmi dobře a ač je knížka celkem bichlička, po pomalejším rozjezdu přichází super napínavý příběh.

12.10.2020 4 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Hledáte zajímavý psychothriller, u kterého až do posledního momentu nebudete vědět, co se vlastně děje? Přesně tohle najdete v Útočišti. Autor si se čtenáři pěkně zahrává, když už si začínáte být jistí v kramflecích, přijde zlom, který vás donutí zase všechno přehodnotit.
V thrilleru sledujeme příběh mladé novinářky Sandrine, která se vydává na téměř opuštěný ostrov kvůli vyzvednutí pozůstalosti po zemřelé babičce. Ostrov slouží jako přírodní rezervace, kam se nesmí stěhovat žádní noví obyvatelé, pouze zde dožívají původní osadníci. Jelikož v minulosti fungoval jako nacistická centrála, je opředen nešťastnou historií. Sandrine se se svou babičkou nikdy nesetkala, při cestě na ostrov tedy netuší, co ji čeká. Poté, co se na ostrově začne seznamovat s hrstkou zbývajících obyvatel a proniká do jeho temné historie, zjišťuje, že se dostala na místo, ze kterého nepůjde jen tak snadno odejít. Den se se dnem sejde a Sandrine je nalezena celá zakrvácená na pláži blízké pevniny.
Tady svůj výklad utnu, jelikož už bych prozradila příliš (ostatně výše zmíněné se můžete dočíst i v anotaci knihy). Pro všechny, kdo mají rádi tajemnou atmosféru a nejistotu půdu pod nohama (v rámci knižních příběhů samozřejmě), bude tahle kniha to pravé. Já jsem si ji moc užila :)

18.08.2020 4 z 5

První řez První řez Judy Melinek

Musím říct, že už k těm thrillerům přistupuju celkem skepticky. Je jich prostě moc, málokterý překvapí, většinou jsou průhledné, banální, přitažené za vlasy. O to více mě překvapil thriller První řez :)
Hlavní hrdinka pracuje jako soudní lékařka, mrtvoly a pitvy jsou jejím denním chlebem. Pokud jste slabší povahy, kniha pro vás místy může být nepříjemná, už jen z toho důvodu, že sama autorka působila jako soudní lékařka a některé popisy průběhu pitvy jsou proto velmi důkladné a nenechávají prostor pro představivost :D O to více se mi to však líbilo.
Neotřelá zápletka, napínavý děj, ač jsem si hned ze začátku myslela, že jsem objevila pachatele, tak jsem ho vlastně vůbec neobjevila, no a nějaká vedlejší romantická linka taky nechybí. Velmi kvituji i to, že sama zápletka byla dosti zamotaná, zorientovat se v posledních částech knihy a pochopit, kdo za co vlastně může, byl celkem oříšek. Vůbec mi to ale nevadilo, ba naopak si myslím, že to mnohem více odpovídá realitě, než nějaké jednoduché zápletky bez nápadu.
Za mě velký dobrý a více takových příjemných thrillerů prosím :)

21.07.2020 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Tuhle knížku jsem měla v hledáčku už dlouho. Dokonce jsem si ji před několika měsíci koupila v audioknižní verzi a tak nějak čekala, až na ni budu mít náladu. A vůbec nerozumím, proč jsem s poslechem tak otálela, protože tohle se mi líbilo moc!
Kodaňská Píseň písní je hořkosladká rodinná sága, která pojednává o osudech tří generací jedné rodiny, jejich honbou za životním štěstím a láskou, vzestupech a pádech. Děj se odehrává převážně v Kodani, částečně také v ruském cirkuse a v Paříži.
Postavy jsou velmi specifické, často až karikaturní, k tomu bláznivému příběhu se však dokonale hodí. Myslím, že čím méně toho napíšu, tím lépe - když budete jednotlivé postavy odhalovat postupně, během čtení, věřím, že si je budete zamilovávat stejně jako já.
Hrozně mě bavil ten sarkastický tón, kterým byly popisovány i poměrně nelehké nebo smutné situace - děj to odlehčilo, vyznění však zůstalo zřejmé. Po dočtení si uvědomíte, jakou nálož těžkých životních situací hlavní hrdinové dostali, zároveň se vám to ale bude číst tak nějak lehce (já to tak aspoň měla) - proto ta zmiňovaná hořkosladkost.
Po skončení knihy jsem se cítila lehce melancholicky, protože mi postavy opravdu přirostly k srdci. A moje favoritka mezi postavami - Varinka, ruská cirkusová artistka, kterou jsem ze začátku nemohla vystát, ale postupně jsem jejímu kouzlu propadala víc a víc :)
Líbilo moc, audioknižní zpracování rovněž mohu doporučit, za mě 5/5.

03.06.2024 5 z 5

Neonová cizinka Neonová cizinka Filip Klouda

Japonsko, déšť, neonová světla odrážející se v mokrém asfaltu, jedna zmizelá žena a její sestra snažící se po třech letech vypátrat, co se stalo. Zaujalo vás to stejně jako mě? :)
Tenhle psychologický thriller z pera českého autora rozhodně stojí za přečtení. Dle mého názoru velmi originální námět a hlavně umístění příběhu do mojí srdcové lokality. Autor krásně vystihl ono podivno, které dýchá z většiny knih japonských autorů - o to více cením, že kniha byla napsána Čechem.
Líbilo se mi snad úplně všechno: postavy, ponurá atmosféra, popsaná úslužnost Japonců, zasazení děje do filmového festivalu krátkých autorských filmů, nevyřešení každé jednotlivé záhady a tím pádem prostor pro představivost čtenáře. Jedinou malou výtku bych měla, a sice za mě zbytečné vložení romantické linky, která se mi do ponurého vyznění příběhu moc nehodila.
Ale jinak skvělý! Užívala jsem si fakt každou kapitolu - až tak moc, že jsem do práce jezdila raději MHD než autem, abych mohla číst :D

03.03.2024 4 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

Třetí díl ze série Návod na vraždu pro hodné holky opět nezklamal. Nebudu se moc vyjadřovat k ději, jelikož kniha navazuje na díly předchozí. A když říkám navazuje, myslím tím, že pokud jste třeba v mezičase pozapomněli postavy v prvním a druhém díle, budete mít problém (stejně jako já :D). Třetí díl opravdu odkazuje na to, co se v předchozích dílech odehrálo, a nikterak se nesnaží ani náznaky připomenout, o co šlo. Trochu mi proto trvalo, než jsem se zorientovala, ale nakonec jsem si jej užila a už teď jsem zvědavá, jak dopadne pokračování třetího dílu (ten je totiž rozdělen do dvou knih).
Hodně mě baví proměna hlavní hrdinky - v prvním díle smělá a neohrožená Pipa, v posledním díle zlomená dívka silně poznamenaná tím, co všechno zažila a viděla (ale detaily už si přečtěte sami).
Jedná se sice o YA sérii, ale myslím si, že si ji plnohodnotně užijí i dospělí čtenáři.

01.01.2024 4 z 5