stafbul stafbul komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Musím napsat ještě jeden komentář. Je to dvanáct dní, co jsem knihu přečetla a musím říct, že ve mne kniha stále pracuje. Většina knih, které přečtu odchází z mé mysli ve chvíli, kdy jdu večer spát. Tahle ne, ta se zažrala pod kůži. Měsíce jsem si stěžovala, že jsem přibrala, nejsem extra tlustá, ale prostě už jsem oplácaná. Trápila jsem se při průchodu kolem velkého zrcadla v chodbě. Po přečtení této knihy si říkám: Co by za to ti lidé v koncentrácích a ghettech dali, kdyby měli bývali "problémy", které řeším já, kdyby bývali měli nějaké to kilo navíc. A rázem se netrápím, jsem ráda, že jsem jaká jsem, že žiji v době v jaké žiji. Nač se stydět za to, že se mám dobře?

Dřív jsem běžně vyhazovala některé potraviny do koše. Části zeleniny, nesnědené "zbytky" z ledničky, na které už prostě nebyla chuť. Po této knize jsem se zařekla, že to dělat nebudu. Od teď než něco vyhodím, tak se ujistím, že to nejde ještě nějak zužitkovat. Vznikají doma pomazánky roztodivných chutí, využívám i zelenou nať pórku, která dřív lítala do koše apod.! Víte, jak se musí cítit ti, kteří zemřeli hlady za hrozných podmínek, pokud teď mají možnost sledovat náš život a vidí, jak plýtváme jídlem?

Ano, jistě, viděla jsem dokumenty, četla dokumentární knihy o holocaustu apod. Ale až tahle kniha se mi dokázala takto zažrat pod kůži.

Doporučuji si ji přečíst, člověk prostě přehodnotí to, zda bude nadávat na dnešní dobu a také to, jak se chová.

02.08.2016 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nejlepší humoristická kniha mého dosavadního života. Stejně jako druhý díl i tento první mne totálně dostal. Smála jsem se téměř pořád, můj manžel také a to je co říct!!!! Knihu si nechávám a věřte mi, že si opravdu nechávám jen ty nejlepší kousky. Fantastické!

02.07.2016 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Kniha se mi líbila, ale V lese visí anděl mne popravdě bavil více. Tento titul mi připadal mnohem více přitažený za vlasy, přičemž opakovaný útok na detektivovu rodinu....no nevím....

09.04.2018 4 z 5

Velmi dobrá kniha, kterou asi ocení jen lidi, kteří milují přírodu a mají velmi dobrou představivost. Přečetla jsem ji už potřetí a jistě né naposledy. Vše dokáži prožívat s hlavní postavou, cítím studená potok, slyším ševelení stromů, lupání větviček...je to krása.

19.04.2017 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Velmi silný příběh, který jsem přečetla během tří dnů. Kniha navždy změní mé uvažování v některých směrech. Je toho hodně, co se ve mne změnilo a autorce za to velké díky. Kniha zůstává v mé knihovně a ráda se k ní jednou zase vrátím!

21.07.2016 5 z 5

Sirotek č. 8 Sirotek č. 8 Kim van Alkemade

Slabé jako čaj uvařený v půllitrové konvičce z jednoho čajového lístku. Potenciál by tam byl, jen by to chtělo méně vody a více čaje. Obsáhnout do jedné knihy tolik závažných témat, jako je vztah veřejnosti k homosexuálům v minulém století, existence obřích zařízení starajících se o sirotky za ne zcela ideálních podmínek a pokusy na dětech, jejichž práva nemá kdo hájit, za účelem posunutí medicíny kupředu...to se prostě nemůže vlézt na necelých 400 stran textu. Vůbec mne to nenadchlo, je to jako málo vyždímané prádlo...jen jsem otevřela knihu a už z ní tekla voda.

12.02.2017 2 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Tahle autorka, že si v téhle knize dovolí kritizovat jiné autorské dílo, než to své? Nehoráznost! Kniha je souborem všeho možného, jež je halabala naházeno na jednu hromadu - od cestovatelských zápisků, přes popis rodiny, romantiku až po to, po čem se kniha jmenuje. Chaotičtější to už být nemůže. Tvrdit v doslovu, že by to dopadlo lépe, kdyby se autorka více snažila, je výmluvou pubescenta, který se snaží zakrýt to, že se ve své mladické nerozvážnosti pustil do něčeho, na co zatím zdaleka nemá. K ženě zralého věku se to opravdu nehodí. Autorka si zřejmě myslí, že dostala určité privilegium, vydat cokoliv, díky tomu, že se zná s mnoha známými autory. Jeden postřeh pro milou dámu, to že se znám z mnoha myslivci ze mne ještě neudělá krále honu. To, že v dovětku vyjmenovává svá další literární díla už je jen trapnou reklamou, která se snad ani nesnaží být skryta. Jestliže autorka píše pětistránkový fejeton dvě hodiny, pak je vidět, že zřejmě nemá co říct. A u toho by měla začít a skončit, ušetřila by si mnoho zbytečné práce.

02.01.2017 1 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Knížka mne dvakrát rozplakala a stokrát rozesmála....a po ní zůstala velmi dobrá nálada a úsměv na líci.

18.12.2016 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Zvláštní pocity po dočtení knihy, které mne přepadly, vedou k volbě tří hvězdiček, které jí uděluji. Na jednu stranu jsem v průběhu knihy čím dál více pociťovala sympatie k Bootovi a jeho milé J. Moc jsem jim přála lásku a vřelou budoucnost. To velmi kvituji, protože se v poslední době často setkávám s tím, že autoři knih u mne nedokáží vyvolat jakýkoliv zájem o hlavní postavy jejich příběhů. Na stranu druhou je příběh celkem průměrný a dle mne jej narušují zbytečné ukázky "posledních dopisů" od lidí z různého období, jimiž je příběh prokládán. Chápu, co bylo záměrem, nicméně to, čeho chtěla autorka dosáhnout, tedy aby čtenář měl na zřeteli neustále myšlenku toho, že se jedná o jakýsi rozbor toho, jak se lidské cesty rozcházejí v průběhu let a jak to vlastně vypadalo dříve a jak dnes, u mne vůbec nezafungovalo. Pro mne to byl příběh o lásce a ne o dopisech a loučení. A konec byl všelijaký....včetně dle mne velmi mizivé šance, že by v Londýně žijící lidé dokázali prožít 40 let bez toho, aniž by se potkali, nebo o sobě věděli, že není jeden z nich mrtev. Proto ty tři hvězdičky. PS: Zlatá nálepka na přebalu knihy, kvůli které jsem knížku koupila, dle mne odpovídá její kvalitě. Ano, je to pěkná kniha, avšak v mé knihovně nezůstane, pro mne tedy jakoby zlatou nálepku neměla.... PS2: Začínám přemýšlet, že si ty zlaté nálepky budu na knížky domalovávat...páč tam kde by měly být nejsou a tam kde jsou by být neměly :-D :-D :-D

03.05.2018 3 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Velmi zvláštní příběh se spoustou postav. Příběh, kterým se po celou dobu, od prvních stránek vine dusná atmosféra tajemna a neblahého tušení. Duchové dávných a ještě dávnějších časů se setkávají s těmi doby včerejší a dnešní. A ačkoliv je tento celek temnější než polární noc, nevzbuzuje v člověku ani tak strach a hrůzu, jako spíše zvědavost.

17.04.2018 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Za mne rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Velmi pěkně se četla, jednoduchý způsob psaní, udržení....snad ani ne napětí, ale zájmu o to, co se v knize děje, o všechny postavy. A několikrát během četly překvapivé pronesení věty: "Ta autorka musí být psychouš!" :-D Ale v dobrém. Fakt se mi moc líbila a rozhodně koupím a zůstane v knihovně.

26.02.2018 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nejlepší humoristická kniha mého dosavadního života. Stejně jako první díl i tento druhý mne totálně dostal. Smála jsem se téměř pořád, můj manžel také a to je co říct!!!! Knihu si nechávám a věřte mi, že si opravdu nechávám jen ty nejlepší kousky. Fantastické!

02.07.2016 5 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Tak tohle jo. To mělo grády. To mě pohltilo, u toho jsem se zasmála a občas byla znechucená, ale pořád tak nějak divně znechucená, protože ten člověk je prostě jakej je. Je to prostě trošku temnota a trošku komedie.

09.02.2021 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Jedna ze slabších knih S. Kinga.....která mne sice provedla dějem, ale kromě pár stránek z doby dětství hlavní postavy ve mne nezanechala žádný hlubší prožitek.

17.04.2018 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Hloubka mého zklamání by šla dostatečně prozkoumat snad jen s dvěma plynovými bombami a i tak by se onen průzkumník ocitl na hranici života a smrti...tak moc je mé zklamání hluboké a široké. Usedám do křesla a chopím se knihy, o níž se toho tolik namluvilo. Už po pár kapitolách mi věčně opilá hlavní hrdinka, která páchne močí a jen naoko jezdí do práce, z které ji již dávno vyhodili, leze na nervy. Prsty se mi svírají v pěst rozčilením a nebylo by na tom možná nic divného, kdyby se nejednalo o prsty na nohou. Jakou já mám chuť tuhle hlavní hrdinku nakopat do míst, kde končí záda a začínají nohy..... a zároveň s ní i autorku, která o životě alkoholiků slyšela zdá se jen z druhé ruky. Když už v půlce knížky tuším, jak že to asi dopadne, začínám uvažovat o tom, zda by nebylo od věci napsat vlastní knihu. No tak počkat, jsem jen holka z malého města, asi bych měla sestoupit z obláčku, tahle životem protřelá britská spisovatelka jistě překvapí nějakou dechberoucí pointou. Zbývá pár kapitol do konce a vrah je tam, najednou na mne ten, koho jsem jako pachatele tušila mezi řádky už v půlce knížky vyskakuje a je tam, černý na bílém. Ach jo, překvapení se nekoná. Dočítám knihu a odkládám ji na hromádku "vrátit do knihovny", jsem rozladěná a přesto mi na rtech hraje úsměv....paráda, ušetřila jsem pár stovek za tenhle brak, který by opravdu nestál ani za roztrženou stokorunu. Zase se sama sebe ptám, proč se do mainstreamu vždycky dostávají díla, která za to vůbec nestojí...v hudbě, v literatuře, v životě. No nic, půjdu si uvařit kafe a napsat zase pár stran své vlastní knihy...naprosto nemainstreamové, jak sama doufám.

05.12.2016 2 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kratičká knížečka s krásnými ilustracemi, která dá člověku víc, než jiná x set stránková díla. Každý z nás prožije život o určitém počtu let. Jen v omezené míře můžeme ovlivnit, zda bude dlouhý, či krátký. Ve stoprocentní míře ale můžeme ovlivnit, zda bude plodný a zda bude "k užitku". A jde to beze škol, bez peněz jen s dobrým úmyslem a lásko k životu jako takovému.....

13.11.2016 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Naprosto nesmyslně přeceňovaná kniha. Popravdě vlastně ani nevím, proč jsem ji dočetla...asi jsem stále doufala v nějaké překvapivé rozuzlení, které nepřišlo. A tak je kniha nudným popisem krásné přírody, seznamem zavařovaných surovin a opisem buranů ze zapadákova. Svým známým bych ji doporučila leda na podepření stolu.

13.11.2016 2 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Tak tohle je surová realita, vyprávěná bez úprav, bez studu, kterého není třeba. Tehdejší doba byla zlá, situace hrozná a boj o život všudypřítomný. Tahle kniha by měla být povinnou četbou a měla by být následována návštěvou KT Osvětim. Je dobře, že tento muž našel odvahu a otevřel bolavou ránu v sobě, aby poučil svět....važme si takových lidí. Ať je Vám země lehká, pane autore.

05.11.2016 5 z 5

Na loučení nebyl čas Na loučení nebyl čas Linwood Barclay

Velmi napínavá kniha, skvělá od začátku do konce. Koupila jsem v antikvariátu a moc od ní nečekala, o to více mne příběh pohltil. Určitě jí patří pět hvězd, určitě u mne zůstává a určitě si ji jednou zase přečtu...stejně jako můj manžel.

02.08.2016 5 z 5

Dítě v pravý čas Dítě v pravý čas Ian McEwan

Zajímavý počin. Co musím hned na začátek vyzdvihnout je, že se kniha čte sama. Opravdu. Děje hezky ubíhá, kapitoly jsou dlouhé, ale přitom není problém je přečíst jedním dechem. Co se tématu týče, mohlo se lehce stát knižním klišé. Zmizení dítěte. Dovedla jsem si představit asi deset způsobů, jak by to zpracovali známí autoři jako je např. Deaver. Tenhle autor to ale uchopil naprosto jinak. Žádná detektivní práce, psychodrama v takovém tom běžném slova smyslu. Ta kniha je zvláštní, celou dobu se motá kolem tématu zmizení malé holčičky, ale vlastně jakoby o to ani tak nešlo. Všechno to ovlivňuje a přitom to tam není otevřeně řešeno. Mění to životy hlavních postav, ale přitom život běží dál. Do toho se mísí politika týkající se výchovy a výuky dětí. Zvláštní kombinace. Zvláštní kniha. Zvláštní pojetí. A přitom to celkem hezky funguje. Myslím, že až odstupem času dokážu knihu opravdu docenit. Tohle je kniha, kterou když dočtete, řeknete si prostě "Páni...!" Otázkou je, co bude za těmi tečkami. A to nevíte bezprostředně po dočtení, protože "něco na té knize je". Jen přijít na to, co.

06.03.2019 4 z 5