SSTknihy Online SSTknihy komentáře u knih

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Vrah není sadistický šílenec, vraždy nemají rituální podtón, vyšetřovatel není cynický alkoholik a děj se neodehrává na odlehlém severu – a přece to funguje. Další případ komisaře Bergmana plyne pomalu, jako život uprostřed Beskydských lesů, ale stejně jako vás bude lehce mrazit při zaslechnutí podivných zvuků uprostřed hlubokého lesa, stejně tak vás zneklidní temné hlubiny zdánlivě idylických vztahů místních obyvatel. Dobrá česká detektivka díky Michaele Klevisové prostě nezahyne.

06.04.2020 5 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Kdyby z toho alespoň tak nečišelo autorovo ego. Kdyby byl děj alespoň trochu poutavější. Kdyby tam byla alespoň jedna zajímavá postava. Kdyby...
Ale tady už jsem se dávno vzdala veškeré naděje a na mém současném knižním jídelníčku již páně Vieweghova krmě chybí.

05.09.2023 2 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Opět skvělá detektivka, kde hraje důležitou roli i ten nejmenší detail. Příběh chamtivé touhy po penězích, ukradeného dědictví a velkého zklamání v lásce. Je tu všechno, na co jsme u Agathy Christie zvyklí, včetně bravurního Hercula Poirota. I když o něm v souvislosti s touto knihou autorka napsala: „Temný cypřiš by mohla být dobrá kniha, ale uškodilo jí to, že se v ní objevil Poirot.“ No, dovolím si lehce nesouhlasit :-)

08.10.2023

Skotská romance Skotská romance Katie Fforde

Kterak krachující továrna ke štěstí díky šikovné asistentce přišla... Stejně jako vlákna vlny si vás pomalu, ale jistě omotají zákeřné úklady, vzájemná nevraživost a nepochopení, ale také přátelství, porozumění a v neposlední řadě hřejivá láska. Jak jinak by to také v knize Katie Ffordeové mohlo skončit. Je to sice předvídatelné, ale ruku na srdce, copak člověk u takových příběhů čeká něco jiného?

14.09.2023 3 z 5

Manžel musí zmizet Manžel musí zmizet Cathrin Moeller

Zábavná oddechovka, s trochou černého humoru, která vám zpříjemní odpoledne, ale už druhý den se vám většina děje vykouří z hlavy. Hlavní hrdinka se pod vlivem nečekaných událostí pomalu, ale jistě mění z puťky domácí v normální ženskou a vy ji fandíte a doufáte, že to s ní nakonec dobře dopadne. Naprosto souhlasím s většinou komentářů, že tohle by perfektně fungovalo v kině jako bláznivá letní komedie.

15.08.2023 3 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Tuhle detektivku miluju! Patří k mým nejoblíbenějším a troufám si říct, že patří i k autorčiným nejpovedenějším. Perfektně tu dokázala vyžít skutečnosti, jak jednu událost vnímají různí lidé naprosto odlišně, aniž by přitom nutně lhali. Jak jsou pro nás jednotlivé události různě důležité a jak nahlíženy subjektivní optikou často postrádají objektivní hledisko. Naplno se zde projevuje genialita Poirotových šedých buněk mozkových a jeho precizní práce s lidskou povahou. To pomalé odhalování minulosti, zasutých vzpomínek a pravého významu i těch nejmenších detailů – to je prostě čistá radost číst!

21.01.2023

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Dílko malé rozsahem, ale velké obsahem. A také dosahem, protože poselství tohoto příběhu je jednoduché a krásné: I ten nejmenší čin jednoho obyčejného člověka, dokáže ve svém důsledku přinést štěstí tisícům dalších.

29.01.2022 5 z 5

Byla jsem zvědavá na Bryndzovy knihy, které napsal ještě před tím, než se proslavil svými detektivkami. A musím říct, že to nebylo špatné. Taková Bridget Jones o čtyřicítce a po rozvodu. Chvílemi fakt vtipné, chvílemi se to naopak trochu táhlo. Trochu bylo znát, že od vydání uplynulo víc jak deset let a podobných hrdinek už běhá v knižním světě docela hodně. Jestli ale máte rádi knihy Ellen Bergové nebo Susanne Kubelka a nečekáte žádné hluboké myšlenky, pak je tohle ideální volba třeba na dovolenou. Možná časem sáhnu i po dalších dílech. Už kvůli Ethel, tchyni hlavní hrdinky - tahle svérázná babka mě fakt hodně bavila :-)

25.04.2024 3 z 5

Vražda v zastoupení Vražda v zastoupení Josef Škvorecký

Třetí a poslední vyprávění doktora Pivoňky z detektivní kanceláře Ostrozrak. Tentokrát se ocitáme v období protektorátu, v období temna a násilí. Německý vliv je cítit na každém kroku a doktor Pivoňka je proti své vůli vtažen do nebezpečného vyšetřování, kde tentokrát opravdu půjde o život. Jako u předchozích dílů skvěle promyšlená zápletka, výborně vykreslená atmosféra, má to spád, ironický nadhled, skvělé dialogy a nechybí ani smysl po humor. Tuhle trilogii jsem si opravdu užila.

13.10.2023 4 z 5

Vražda se zárukou Vražda se zárukou Josef Škvorecký

Druhé vyprávění doktora Pivoňky se tentokrát odehrává v létě 1938, kdy atmosféra houstne pod vlivem sílící německé moci. Zločin, který měl být zameten pod koberec jako vražda a sebevražda s erotickým motivem naštěstí nedá doktoru Pivoňkovi spát a odhodlaně se pouští do postupného rozplétání vzájemných vztahů a hledá motiv ke dvojnásobné vraždě. Zápletka je opět dobře promyšlená, má to vtip a skvěle vykreslenou atmosféru.

13.10.2023

Leonardův kabinet Leonardův kabinet * antologie

Díky téhle sbírce jsem objevila Jiřího Hájíčka, který se rychle zařadil mezi mé oblíbené spisovatele. Jinak je sbírka stejná, jako většina ostatních z téhle edice - některé povídky jsou lepší, jiné horší. Slušný mix tajemna, bujné fantazie a záhadných událostí, ale nebojte se, bát se nebudete :-)

09.09.2023 3 z 5

Osm smrtelnic posedlých Osm smrtelnic posedlých Tennessee Williams (p)

Šest krátkých povídek mého oblíbeného autora. Šest nahlédnutí do duše a psychiky několika svérázných žen, jejichž životy právě procházejí zlomovými okamžiky. Stáří, závislost, hledání smyslu žití, osamělost, odcházející sláva či samota. Vážné a směšné jde ruku v ruce, tragédie se často mění v grotesku. Autor ale své hrdinky neodsuzuje, ani nezesměšňuje, naopak projevuje vůči nim hluboké a upřímné pochopení..

06.08.2023 4 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

S touhle detektivkou chybu neuděláte! Mráz proniká až do morku kostí, všudypřítomný tísnivý pocit sledování, pachatel za sebou nechává v závějích zlověstné stopy a nejbližší vesnice zeje děsivou prázdnotou.
Četla jsem knihu dřív, než jsem objevila seriál inspirovaný autorčinými příběhy a jsem za to moc ráda. Knihy jsou mnohem vážnější, drsnější a napínavější.

02.07.2023 4 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Přiznávám, že detektivky se slečnou Marplovou mám často raději než ty s Poirotem. Její tiché, nenápadné, ale přesto precizní vyšetřování, založené na podobnosti lidského chování mi svým způsobem přijde opravdovější a věrohodnější. Miluju to její nenápadné vyptávání, tu hru na lehce senilní stařenku, která se na místě činu vyskytla vlastně jen čirou náhodou. Ale když se potká s vrahem, natolik bezcitným, že využije i nevinné dětské říkanky, aby dosáhl svého zvráceného cíle – nedá mu slečna Marplová žádnou šanci.

25.01.2023 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Pohodová detektivka klasického střihu, kde netečou potoky krve a případ nevyšetřují psychicky narušení vyšetřovatelé. Samotný zločin ale není o nic méně závažný a pachatel méně nebezpečný. Jednání postav má svou logiku a napínavý, i když pozvolný děj vás nutí otáčet další a další stránku. Číst novou detektivku Michaely Klevisové je jako vrátit se po letech do důvěrně známých míst s lehkým mrazením v zádech, že jihočeské lesy možná nejsou tím, čím se zdají být :-)

01.06.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Silný příběh jednoho přátelství, které přerostlo v osudový milostný trojúhelník, odehrávající se na pozadí dramatických dějinných událostí. Věřím, že podobných tragédií se ve skutečnosti muselo odehrát bezpočet. Skrze hmatatelnou tělesnost vtahuje autorka čtenáře přímo do středu dění. Jen ten strohý, až telegrafický styl vyprávění mi přišel chvílemi možná až příliš odtažitý a postrádající emoce. Jednání postav tak nejde člověku pod kůži, ale vnímá ho jen jako holý fakt. V každém případě je to ale příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

04.03.2022 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Skvělé sci-fi o ohrožení lidstva, pod jehož povrchem se skrývají obecné úvahy o společnosti a civilizaci. Problém „zabij nebo budeš zabit“ tady překračuje hranice jedince a nastoluje otázku, zda může být jednotlivec obětován pro zachování většiny. Proti sobě tu stojí mimo jiné i odlišné způsoby řešení krize jednotlivých národů. Wyndham opět dokazuje, že jeho knihy jsou víc než jen příběh.

12.10.2023

Všechno nebo nic (I+II) Všechno nebo nic (I+II) Eva Urbaníková

Asi jako mnozí jiní, i já jsem nejdřív viděla film, který mě bavil, a tak jsem byla zvědavá na knížku. Je logicky trochu jiná, méně crazy, víc se nimrá v pocitech a vztahy jsou tu poněkud komplikovanější, což je pro autorku a její knihy celkem typické. V rámci žánru jsem ale dostala přesně to, co jsem chtěla - romantickou vztahovku s happyendem.

14.09.2023 5 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Kolikrát v životě už jste přemýšleli nad tím, co by se stalo, kdybyste někam nešli, kdybyste stihli vlak, který vám právě ujel, kdybyste se bývali rozhodli udělat něco jinak? Byl by váš život lepší? Horší? Nebo úplně jiný? Jsou naše životy jen řetězcem náhod, nebo jsme strůjci svého osudu? Autorka si s tímhle námětem skvěle pohrává a nechá svou hrdinku Hannah prožívat paralelně obě verze života. Trochu jsem se bála, jak příběh uzavře, aby to nebylo nějaké sci-fi, ale bylo to přirozené, dobře vymyšlené a... k zamyšlení. Příjemné překvapení, příjemné čtení!

14.09.2023 4 z 5

In flagranti In flagranti Dana Emingerová

V podstatě veselá kniha o nevěře. Milostný propletenec a vztahová motanice s trochou nadsázky a notnou dávkou humoru. Říká se, že se stejně všichni sejdeme v jedné posteli - tak tady na tom začali už intenzivně pracovat :-)
Nebo by se také dalo říct "s čím kdo zachází, tím také schází.

09.09.2023 3 z 5