sporran sporran komentáře u knih

Sladké zapomínání Sladké zapomínání Kristin Harmel

Dávám čtyři hvězdičky za spojení sladkého příběhu velké lásky hned u dvou hlavních postav (u dvou párů) s linií gurmánskou, vypráví totiž majitelka pekařství (stránky jsou proložené pár recepty, jdu zkoušet borůvkové muffiny) a tématu holokaustu a to vše prolnuté vnímáním člověka s Alzheimerovou nemocí. Zdánlivě neslučitelná témata byla pěkně propojená. Možná bych trochu ubrala toho sladkého :-) teď myslím lásky hlavní hrdinky, to opravdu inklinuje spíše k červené knihovně. Moc oceňuji to, že musela mít autorka znalosti ze všech uvedených tematických oblastí. To se pozná novinářka. Fajn čtivo na dovolenou. Při intenzivním čtení tak na jeden den.

Černobílé příběhy Černobílé příběhy Ivana Karásková

Zajímavé a čtivé. Je to velmi zajímavý námět na knihu, jen bych možná ubrala příběhů a šla víc do hloubky. Rozhodně bych asi ubrala Kerndla a Darmovzala, protože by mi přijdou, že už určitě někde zveřejněné byly. Zajímají mě spíš příběhy "obyčejných" lidí, kteří se se svými problémy poprali a jak to vnímali. Určitě bych obdobnou knihu uvítala.

29.08.2016 3 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Opět pěkná kniha od Torey Hayden přesně tak, jak jsme zvyklí. Jen jsem se musela juknout, kdy vyšla, protože mi v této knize přijde, že dost často píše, že neví jak dál. Tak jsem si říkala, jestli to není jedna z prvních knížek. Vzhledem k vydání originálu, tak je mi to jasné. Kniha přečtená cca za jeden a půl dne na dovolené. Doslova zhltnutá. Knihy od Torey rozhodně doporučuji. Navíc vyvolávají hodně otázek ohledně onemocnění, výuky, přístupů k těmto dětem. Prostě by to bylo na odbornou přednášku. :-) Ráda bych věděla, co je dobré, co jak řešit atd. Ale to je velké sousto, spíše na mé vlastní hledání... Těším se na další knížku. Dávkuji si je cca po půl roce a toto byla poslední. Tak doufám, že ještě bude nějaká vydaná v Čechách.

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Knize jsem s přibývajícími stránkami opravdu přišla na chuť. Je malinko rozvleklá, ale později jsem si na to zvykla a naopak si začala vychutnávat každou stránku. Líbí se mi retrospektivní přístup autora. Hanka přijíždí do vlasti a vrací se zpět na známá místa a navštěvuje lidi, kteří hodně zasáhli do jejího života. V retrospektivě se vrací autor k Hance v mladých letech, které prožila ve vsi, která byla kvůli stavbě elektrárny určena k zatopení. Toto téma mě opravdu zaujalo a ráda si o něm přečtu i v jiných knihách. Myslím si, že je zajímavé a pěkně pojaté. Přímo volá po filmovém zpracování. :-) Jen mi pořád vrtá hlavou, proč jse kniha nazvaná Rybí krev. Nevím proč, ale nějak si vždycky nemůžu vzpomenou na ten název a pořád mám pocit, že v názvu bylo něco o dětech.... Jinak jsem brousila po dalších knihách Jiřího Hájíčka a zjistila jsem, že Zloději zelených koní (poslední jeho kniha) byla čerstvě natočena v hlavní roli s hercem Liškou a za týden jde premiéra do kin. Takže takový bonus. Jen si říkám, jestli bych neměla tuto knihu přečíst včas. Většinou bývá lepší si přečíst první knihu. :-) Každopádně tématicky pro mě nové knihy a chytlo mě to. Jen se trošku "bojím" Selského baroka a ten pocit ještě umocňuje přebal knihy. Ale bude to výzva a věřím, že na knihu také dojde.

Výprodej obnošených snů Výprodej obnošených snů Eva Kačírková

Zprvu jsem se trochu zahltila množstvím postav a jejich životů a situací, ve kterých se nacházejí. Později do sebe všechno pěkně zapadlo. Kniha nabízí sondu do osmdesátých let ve vyšší společnosti, společnosti kšeftařů a melouchářů. Líbil se mi konec, ale to nebudu prozrazovat. Kniha je odlišná od těch současných a přece tak stejná, jen o pár desítek let starší.

08.08.2016 4 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Kniha se mi moc líbila i přesto, že byla trochu obtížnější na čtení především kvůli střídání kapitol, kde vypráví Christopher o životě s kapitolami, kde rozebírá různé věci kolem sebe. Je to poměrně zásadní příběh. Přemýšlím, jestli by se takto mohl stát. Zajímavě pojatá sonda do života a myšlení dětského autisty přesně s prvky, které s sebou nese toto onemocnění. Zajímalo by mě, zda autor vycházel z pouhé teorie nebo jestli má svoji osobní zkušenost s autismem. Za mě pěkná kniha.

23.07.2016 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Knihu jsem přečetla za jediný den. Nemohla jsem se dočkat toho, jak dopadnou dva mladí lidé, jejichž osudy začaly v mládí tragédií. Dění kolem Alice je realističtější, např. problémy se šikanou v dětství, despotický otec... prostě taková realita. Kdežto Mattia se potýká s hlubší problémem, který se promítá v řadu dalších, řetězících se situací a problémů. Tyto dva osudy pojí zvláštní pouto, přátelské, partnerské, v průběhu se to nedozvíme a vlastně ani na konec. Jaký je pocit z této knihy? Přesně ho vystihuje její název.

05.07.2016 3 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Zajímavé téma, německého překladatele, který se vydává v Paříži za Francouze. Trochu to nechápu. Že by to zrovna Francouzi nepoznali? Do poloviny poměrně čtivé, pak se děj zhoupl ve změť vypisování mučení, pocitů a zmatení čtenáře v tom, co se tedy s hlavním hrdinou bude dít. Nakonec poměrně nesmyslná cesta s totálně useknutým koncem. Ale jak píše paní pode mnou. Od autora si už nic nepřečtu, ale až tak hrozné to nebylo. Takové trochu plytké. Řekla bych, že autor zajímavé téma prohospodařil.....

05.07.2016 3 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Další ze řady knížek Torey Haydenové. Opět nezklamala. V obsáhlé knize popisuje svoji práci s dětmi s problémy s chováním a zaměřuje se na Venus, týranou holčičku, ke které si hledá svoji cestu, aby ji "otevřela". U jejích knížek mi vždycky trvá pár desítek stran, než se začtu. Je to trochu hutnější čtení. Od půlky už opravdu hltám každou stránku a těsně před koncem už lituju, že kniha končí. Autorku mám ráda. Píše o týraných dětech. Tam často jejich obtíže pocházejí právě z této situace. Jen by mohla napsat příběh i o dítěti, které třeba žije v běžné rodině a potýká se obdobným problémem. Nemusí tam být ta "populární" zápletka s násilím. Takových dětí je hodně a nepíše se o nic tak často.

29.05.2016 5 z 5

Sociální služby v ČR v teorii a praxi Sociální služby v ČR v teorii a praxi Pavel Čámský

Přínosné pro ty, co pracují v tomto oboru. Je to ucelený základní přehled. Šikovné i jako učebnice.

21.05.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Zajímavá a hlavně čtivá kniha. Kdo přečetl předchozí tři, na které navazuje, tak si ji nenechá ujít. Tento žánr moc nečtu, IT a špionáž mi moc neříká. Ale tato kniha je výjimka. Právě proto, že je tak čtivá a za ty tři díly už je člověk s hlavními hrdiny tak nějak spjatý. Takže bych klidně šla i do pětky.

18.05.2016 4 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Zajímavá kniha, ale zase až tak výrazně zásadní stopu ve mně nezanechala. Tak jak jsem očekávala.

13.05.2016 3 z 5

S kabelkou kolem světa a kompostu S kabelkou kolem světa a kompostu Magda Jogheeová

Úžasná kniha. Sama nejsem přílišný čtenář krátkých povídek, v tomto případě fejetonů. Knihu jsem dostala. Je opravdu čtivá, pobaví vás. Takové odlehčené čtení, ale chytré a ze života. Všem doporučuji.

23.04.2016 5 z 5

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

Čtyři hvězdy za statečnost autorky a za to, že popsala to složité několikaleté období, které prožívala společně se svými stárnoucími rodiči postiženými duševními chorobami. Pracuji se seniory a tak se s tímto tématem běžně setkávám. Po stránce literárního zpracování to opravdu není žádný vrchol. Spíš je to kniha o tématu, které v literatuře není příliš často zveřejňované včetně surových pocitů autorky, která vše, o čem píše, prožila a prožívala řadu měsíců. Vše se odehrává v Německu, kde sociální systém funguje jinak a vůbec společnost sama o sobě. V českých poměrech bych tuto samou situaci, celý příběh viděla jinak. Jinak zkušenější spisovatel by knihu obohatil o více detailů, popisů, propojení, což mi někde i chybělo. Ale to je možná i v tom, že řadu situací a pocitů aktérů znám. Je potřeba psát o nemocech stáří, o nemocech duševních, o těch, kteří jimi trpí i o těch, kteří se o ně denně starají. Ale je to těžké a těžko uchopitelné. Pravda, pocity, emoce, smrt, strach..... atd. To jsou věci, které máme všichni v sobě a jen málokdo třeba se stářím, smrtí a nemocemi umí zacházet.

19.04.2016 4 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Opět zajímavá kniha od Torey Hayden. Nicméně souhlasím s komentářem níže. Obsáhlá kniha se zaměřovala na jednoho klienta, zatímco ostatní knihy, které jsem četla, tak více zahrnovaly i ostatní, kteří příběh dotvářeli. Kevinův případ byl opravdu vážný a i trochu těžkopádněji napsaný. Na konci jsem se trochu bála, že bude střih s tím, že opět Torey najde Kevina schovaného pod dekou....

15.04.2016 5 z 5

Tak zvláštní knížku jsem ještě nikdy nečetla. A právě ta zvláštnost mě na knihách poslední dobou přitahuje. Jen se obávám, že jen málo knih ji má.... Jak píše někdo pode mnou, tak bylo trochu těžší u knihy vytrvat, ovšem třetí třetina knihy mě doslova uchvátila. Až si přečtete knihu pochopíte můj následující pocit. Měla jsem v té době pocit, jako bych se stala tou knihou, jako bych se stala tím příběhem... Rozhodně doporučuji k přečtení.

13.03.2016 5 z 5

Důchodkyně nestřílejte Důchodkyně nestřílejte Marcela Mlynářová

Před dvěma lety, kdy jsem se při čtení hledala jsem byla autorkou a jejím stylem psaní nadšená. Pak jsem přečetla řadu dalších knih a musím říci, že už mi tento styl tak nevyhovuje. Ač mi nevadí popisy míst, tak tohle už mi přijde moc. Píše o kdejaké zatáčce a to třeba Šumavu, kterou v závěru této knížky navštívila a popisuje, mám v živé paměti. Musím říci, že už mi řada věcí připadala ne až tak vtipně. Za polovinou knihy jsem se tak trochu nudila. Kdyby nekončila Šumavou mou milovanou, tak bych asi nevydržela.

05.03.2016 3 z 5

Agnes Agnes Peter Stamm

Krátký lehký příběh k zamyšlení. Zajímavé nahození, opravdu netradiční. Tak trochu burcující. Taková trochu ztracená generace. Možná bez cíle, možná málo s nohama na zemi....

01.03.2016 4 z 5

Čtvrtá úroveň Čtvrtá úroveň Jitka Prokšová

Knížka čtivá. Stejně jako v komentářích níže bylo velmi zajímavé napojení na ta puzzle. Příběh kraťoučký a poměrně povrchní. Daniel se pěkně vyklube. Na začátku nesympatický a na konci opět nesympatický. "Kladnou" hrdinkou je hlavní postava, jak už to tak bývá. Všichni kolem ní jsou špatní, prohnilí atd. Zajímavá byla myšlenka spojení Kláry s Annou, které se příběhem tak trochu prolínalo, ale bohužel nebylo více popsáno. Možná bych se touto dějovou liní zabývala více než těhotenskými pocity Silvie. Trochu mi k obsahu nesedí knižní obálka. Puzzle je ok, ale moc mi nesedí ti mladí puberťáci na obrázku, nikdo takový tam nebyl.

27.02.2016 3 z 5

Ledové střepy Ledové střepy Lenka Chalupová

Kniha ostrá jak ledové střepy. Hodně nahuštěný konec. Nicméně kniha je velmi čtivá a zajímavé je i prolnutí dvou linií - povídání Jáchyma s Kamilou a vzpomínky Jáchyma na to, co předcházelo. Hlavní hrdinka Emma je zajímavou postavou, bohužel její charakteristika je popsaná jen povrchně. Vzhledem k tomu, že příběh celé knihy je postaven a vystaven na jejím naturelu a jejím chování, tak bych se možná jako čtenář i více ponimrala v jejích pocitech, v tom jak se chová atd.
Smutný konec, ve všech ohledech.

19.02.2016 4 z 5