soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Pro mě zatím jednoznačně nejlepší kniha, jaká se paní Klevisové podařila napsat. Příběh má velmi tíživou atmosféru s nádechem nadpřirozena. Přitom je velmi reálný a věrohodný. Líbil se mi pomalejší způsob vyprávění, který mi umožnil naplno nasát atmosféru a do nejmenšího detailu poznat a zároveň pochopit každou z postav tohoto příběhu. Zároveň jsem byla moc ráda, že se paní Klevisová nesnažila za každou cenu tento tajemný příběh zničit detektivním vyšetřováním. Audiokniha pro mě byla balzámem pro uši, protože jí načetla má velmi oblíbená narátorka paní Petra Špalková.

22.06.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Následky traumatu prožitého v dětství, si dotyčná osoba ponese po celý svůj život. A právě na tuto skutečnost se v podobě naprosto nefunkční matky, tento příběh snaží upozornit. Jenom těžko někdo může být hodný a laskavý, když si projde takovým peklem. A dcera nebude jiná. Vzhledem k těmto skutečnostem, nenajdeme v tomto románu jedinou kladnou postavu. Všichni jsou veskrze velmi nesympatičtí a to včetně vypravěčky tohoto depresivního příběhu. A to je celkem problém, protože když se nedokáži s žádnou postavou ztotožnit, tak je mi tak nějak jedno, jak příběh dopadne. Kniha je částečně dějově předvídatelná i když samotný závěr mě velmi překvapil, ovšem nemohu říci, že by mě potěšil. Každopádně se opět potvrdilo, že je paní Mornštajnová jednou z našich nejlepších spisovatelek. Audiokniha je velice dobře načtená a načetla ji paní Ivana Uhlířová.

08.08.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Skutečné příběhy o obyčejném ale nelehkém životě bývají ty nejzajímavější. V části která je sepsána, tak Anna prožívá opravdu nelehký život. Ale díky své povaze a lásce ke všem lidem, je šťastnější než většina lidí kteří mají v životě více štěstí. Možná je škoda, že není příběh ještě trochu víc detailnější, nebo že nemůžeme s Annou prožívat také její šťastnější období jejího života. Kniha je zbytečně krátká a je sepsána tak, že Anna svůj život rekapituluje. Prolíná se tak současnost s minulostí. Audiokniha se tentokrát příliš nepovedla. Načetla jí paní Simona Postlerová a její přednes se blíží čtení robota. Takže tentokrát doporučuji knihu si raději přečíst.

10.06.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nejreálnější popis války jaký znám. Partu kamarádů zmanipuluje fanatický profesor a oni dobrovolně narukují do války. Ale v první linii je lhostejné kdo je nepřítel, protože všichni na bojišti jsou pouze potravou pro kulky. Mám ráda válečné příběhy, jsou dobrodružné a většinou dobře napsané. Ale především si při poslechu této literatury vždy uvědomím jaké mám štěstí, že žiji v období zcela bez válek. Válku nechce nikdo, jenom pár pošahaných fanatiků, ale umírají nevinní. Audioknihu načetl pan Jaroslav Plesl a načetl jí vcelku obstojně.

14.11.2021 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Další milá vzpomínka na mé mladí a připomínka příběhů, které v dnešní době již nikdo podobným způsobem napsat neumí. Dobrodružné příběhy o tom jak to asi probíhalo v dávných dobách, kdy člověk teprve začínal mít rozumovou převahu nad zvířaty, ale válčit uměl hned. K tomu žádný jazyk není potřeba. Díky těmto knihám, které mi umožňují zavzpomínat na mládí, se pro mne stává vydavatelství Tympanum tím nejoblíbenějším vydavatelem co se audioknih týká. Tuto velmi zdařile načetl pan Tomáš Juřička a mohu jí všem, nejenom dětem vřele doporučit.

07.07.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Poválečné odsuny Němců, židovská hvězda se změnila na velké N. Válka dělá z obyčejných lidí, lidské zrůdy. Zub za zub a kolektivní vina. To jsou nejčastější mylné představy lidí, kteří by chtěli brát spravedlnost do vlastních rukou. A na samotném vrcholu těchto, jak sebe sami často označují, "vlastenců" je pokaždé nějaká obr svině, pro kterou je moc, sláva a peníze na prvním místě v žebříčku lidských hodnot. I proto mě kniha tak moc zasáhla, protože si jí klidně mohu aplikovat na dnešní dobu, na dnešní politiky. Pan Javůrek mě nejvíc zaujal tím, jak dokázal dokonale popsat lidskou náturu. I to, jak lidé na základě svých vlastních zkušeností, mohou měnit své názory. Je to po delší době příběh, kterému nemám vůbec co vytknout. A proto si tuto knihu zařazuji na seznam těch, které doporučuji. Audiokniha je neméně vydařená a opravdu velice dobře ji načetla paní Kamila Janovičová.

06.12.2023 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Silný psychologický téměř komorní příběh, který nám v ich-formě vypráví jeden z bratrů. Autor přitom ve vyprávění nikam nespěchá. Dovolí nám pomalu nahlédnou do nitra všech lidí, kterých se tento příběh týká. I když pochopitelně díky způsobu jakým je tato kniha napsána, je to pouze z jednoho úhlu pohledu. Což je malinko škoda. Napětí se pozvolna stupňuje, tajemství jsou odhalována a já čekám na závěr, který v podobných příbězích musí přijít. Čekám jiný, než který nakonec nastane. Ale jsem z něj tak nadšená, že si skoro výskám. Ale jenom do té doby než zjistím, že to tak nakonec nebude. Proto musím konstatovat, že má příběh dost pokažený závěr. Přitom auto bylo připravené, stačilo jenom nasednout. Když se nad tím zamyslím s odstupem nějakých 10 hodin, tak mě to sice stále mrzí, ale již lépe vidím jaký měl s tímto závěrem autor plány. Nabízí nám otázky, které mohou znít velmi znepokojivě. Můžeme mít rádi vraha? A jak moc? Bratrsky, milenecky, nebo až za hrob? Audiokniha je načtena opravdu velmi dobře a načetl ji pan Filip Švarc.

31.10.2022 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Naprosto dokonalá kniha. Tři dějové linky, které se průběžně střídají. Indka, která se snaží vzepřít svému osudu a zajistit své dceři důstojnější život, než měla ona sama. Italka, která musí bojovat s rodinnými předsudky a naučit se řídit rodinný podnik. A nakonec kanadská workoholička, které teprve nemoc ukáže, že život není jenom práce. Je zde ještě jedna drobná dějová linka, pracovnice v parukářské továrně, ale docela dlouho mi trvalo, než jsem si jí vůbec všimla. Je drobná, jenom pár vět, minut. Paní Colombaniová dokázala tyto dějové linky navzájem propojit zcela netradičním a naprosto dokonalým způsobem. Vyhnula se tak tradičním klišé, kterými podobné příběhy velmi často trpí. Kniha mě ohromila, patří mezi ty na které se jenom tak nezapomíná. Proto není žádným překvapením, že si ji zařazuji na seznam těch, které doporučuji. Audiokniha je neméně vydařená a velice dobře ji načetla paní Hana Benešová.

09.12.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naprosto fantasticky vykreslený nový svět, který vlastně není ani tak moc nový, protože je pokračováním toho našeho. Příběhy ve kterých je hlavním hrdinou podceňovaný outsider, mám ze všeho nejraději. Přemýšlím, jak co nejlépe knihu pochválit, abych se příliš neopakovala. Protože jak se tak dívám, má tato kniha obrovské množství ohlasů a tak napíši toto. Po zkušenostech s nedokončenou sérií Her o trůny jsem chtěla počkat, až tato bude úplně kompletní. Každý koho znám tuto sérii vychvaloval, ale já přesto odolávala dlouhé 4 roky. Nicméně nastala situace, kdy jsem neměla nic jiného po ruce a pustila se tak do poslechu. A výsledek? Poslech na jeden zátah. Plných 10 hodin v kuse. To už se mi opravdu dlouho nestalo, že jsem nedokázala jít spát a musela si příběh poslechnout až do konce. Kniha tak právem putuje na můj seznam doporučuji. Samotná audiokniha je potom třešničkou na dortu. Líbezný mladý hlas paní Jitky Ježkové se do tohoto pohádkového světa hodní opravdu náramně.

03.09.2022 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Tato kniha z větší části navazuje na 2. díl z této série Ďábelské hry a tak se znova setkáváme se sociopatkou doktorkou Alex Thorneovou, která Kim znova dokáže značně znepříjemnit život. Její manipulativní schopnosti, které předvádí v uzavřeném vězeňském prostoru pro mě byly málo věrohodné, ale na druhé straně je to příjemné oživení jinak poměrně klasického policejního vyšetřování. Začínám s tím mít stále větší a větší potíže. Zkratka tato kniha je napsána opravdu velmi dobře, ale na druhé straně nepřináší vůbec nic nového a tak mě pomalu ale jistě detektivní případy začínají nebavit. Je to totiž stále dokola to samé. Pachatele jsem tentokrát odhalit nedokázala a vlastně ani netuším jak ho Kim dokázala odhalit. Prostě lusk, najednou jí to seplo, ale co a jak jsem se příliš nedozvěděla. A tak si daleko víc užívám toho dění okolo. Složení týmu, jejich vnitřní napětí a potíže a především osobní rovina. Ta je v této sérii jedna z nejlepších a tak mě kniha i přes výhrady které mám bavila. Audioknihu načetla opravdu velmi dobře paní Jitka Ježková.

20.01.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Mám ráda způsob vyprávění, který ve svých knihách paní Klevisová používá. Umí perfektně popsat prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Navodí správnou atmosféru a detailně nám popíše každou důležitou postavu, která je součástí děje. Možná je jenom škoda, že jí do perfektního příběhu skočí pokaždé nějaký ten zločin. Myslím si, že samotné vyšetřování všech případů, které jsem zatím měla možnost poslouchat, jsou drobnou slabinou. Prokletý kraj tak pro mne zůstává i nadále, tou nevydařenější autorčinou knihou. Audioknihu, kterou velice dobře načetla paní Jana Stryková, mohu označit za velice vydařenou. A to také díky ozvučení ptačím zpěvem, který se k této audioknize náramně hodil.

15.04.2024 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Po této knize jsem sáhla poté, co mi jeden známý, který pravidelně jezdí do Pekingu vyprávěl co se tam děje. Přitom se o tom vůbec nikde nepíše. Ale mnoho věcí z této knihy v tomto městě, nevím jestli v celé Číně, právě tak funguje. Lidé jsou tam sledováni na každém kroku. Každý obyvatel tohoto města má své osobní hodnocení. Hlídá se co kdo nakupuje. Za nákup cigaret a alkoholu se jim strhávají body. Naopak za nákup zeleniny, mléka se body přičítají. Hlídá se kdo se jak vyjadřuje na sociálních sítích. No nechtěla jsem tomu věřit, ale ukázal mi video, kde si pán který již má málo bodů, nemůže koupit jízdenku na vlak. Ztratil právo na hromadnou dopravu. Je to síla, je to Orwell. Neskutečně nadčasově dokázal předpovědět jak se bude chovat totalitní stát, když bude mít tak obrovské technologické možnosti, jaké máme právě v dnešní době. Jaké štěstí, že již nežijeme v totalitě. Nejvíc mě dostal samotný závěr. Někoho zničit zlikvidovat a udělat z něj mučedníka? Orwell přišel na lepší způsob boje. Snad to zůstane na vždy jenom v této knize. Audioknihu čtou tři narátoři. Jaromír Meduna, Jan Vondráček a Jitka Moučková. Barva hlasů a způsob načtení je v pořádku, ale zkritizovat musím zvukovou nevyváženost. Vondráček a Moučková jsou načteny příliš potichu. Z tohoto důvodu tuto audioknihu doporučit k poslechu nemohu. Jsou i jiné verze a zdá se že lepší.

12.02.2021 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Na pokračování jsem se hodně těšila, protože úvodní část této série byla velice vydařená, ale autorka nedokázala kvalitou tak úplně navázat na předchozí příběh. Detektivka se vyřeší tak nějak samovolně, navíc zahrnuje některé málo pochopitelné situace. Především Lauřinu havárii. Naopak vyzdvihnout musím samotný závěr. Ten se docela povedl. Ovšem vztah mezi Adamem a Laurou to bylo doslova utrpení. Dialogy jsou strašně patetické. Těžko jsem si dokázala představit, že by tato citově nevyzrálá dvojice, mohla vyšetřovat nějaký závažný zločin. Mám velkou obavu ze závěrečné části, protože celá série má nakročeno do vztahové romance. Oproti tomu audiokniha je dokonalá a opravdu velice dobře ji načetla paní Zuzana Kajnarová.

21.01.2024 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Pomalé poklidné tempo vyprávění, dvě časové roviny. Současnost a občasné probliknutí do minulosti. Celou dobu jsem tušila, z čeho má Sisi takové trauma, ale napsáno je to velice citlivě a dobře, takže mě to i tak velmi zasáhlo. Drobnou výtku mám pouze k samotnému konci. Ano náznaky jakým směrem by se tento příběh mohl dál ubírat jsou značné, ale myslím si, že tato kniha měla mít epilog. Jinak mi v mnohém připomínala jinou vynikající knihu a to Do tmy od paní Adamové, jenom se sběr léčivých bylinek, změnil na sběr lesních hub. Která z těchto knih je lepší, to si určit netroufám. Audioknihu lze označit za pomyslnou třešničku na dortu. Je opravu velice vydařená a načetla ji paní Tereza Marečková.

09.11.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

King jakožto mistr hororů, si tentokrát odskočil vyučovat všechny spisovatele thrillerů. Neznám od něj špatnou knihu. Jsou pouze výborné, vynikající a zcela mimořádné. A do této poslední kategorie řadím také Billyho Summerse. Napsat něco nového na tak přeoraném poli jako jsou thrillery, je samo o sobě počinem hodným k ocenění. Ale King to navíc dokáže udělat takovým způsobem, že mi příběh bude ještě hodně dlouho rezonovat v mysli. Miluji jeho pomalé tempo vyprávění, které mě vždy dokáže na příběh připravit tak, že na konci nemám žádné nezodpovězené otázky. Audioknihu lze označit také za vydařenou, především je dobře ozvučená, ale občas jsem měla pocit, že pan Jan Teplý který tuto knih načetl, občas trochu huhlá.

03.04.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Jsem ráda, že jsem této autorce dala ještě jednu šanci. Zatím je každá nová kniha z této série lepší, než ta předchozí. Dvě dějové linky: současnost a zajímavé zamotané pátrání. Ale především mě potěšila dějová linka z minulosti, která nám odkrývá jaké měla Josie dětství. Akce střídá akci, krátké kapitoly, zkrátka vše co je dnes v detektivkách u kterých se nemusí nad případem příliš přemýšlet tak populární. Audioknihu načetla paní Vanda Hybnerová a načetla ji opravdu velice dobře.

28.02.2023 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Z tohoto románu jsem byla opravdu velmi nadšená. Po celou dobu jsem měla jsem pocit, jako kdybych byla součástí děje a za to patří panu Zafonovi obrovská poklona, protože dokázal fantastickým způsobem na stránky této knihy přenést atmosféru té doby a vlastně příběhu jako takového. Mnohovrstevný román, který žánrově nejde jednoznačně někam zařadit. Převažuje v něm romantika, ale těch žánrů se do tohoto příběhu vtěsnalo tak obrovské množství a celé je to tak kouzelně provázané, že bych opravdu jenom těžko hledala druhou podobnou knihu. Audioknihu načetl opravdu velmi dobře pan Gustav Hašek a výrazně tak přispěl k mé celkové spokojenosti.

01.12.2022 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Mám moc ráda knihy ve kterých není jednoznačně definováno dobro a zlo. To mi umožňuje vcítit se do každé z postav z jejich úhlu pohledu. A potom se snažím najít pro každého z nich nejlepší řešení, které následně porovnávám s tím co mi autor knihy předloží. Tento příběh mi v tomto ohledu pořádně zamotal hlavu. Definovat zde zlo a dobro bylo téměř nemožné. A to je super. To mě na této knize moc bavilo. Autorka dokázala fantastickým způsobem vykreslit psychologii jednotlivých postav příběhu. Ngová je výborná vypravěčka, bravurně pracuje s jazykem, daří se jí i drobnokresba postav, umí pracovat s dynamikou vyprávění. Občas jsou v příběhu nudnější pasáže, ale jako celek je to vynikající příběh, který řeší mnoho závažných témat. Audiokniha je neméně vydařená a načetla jí paní Anita Krausová.

25.06.2021 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Neznám jinou detektivní sérii ve které by autor popisoval tak detailním způsobem popravy svých obětí. Napsáno je to poutavým způsobem. Krátké kapitoly nás udržují v neustálém napětí, které se postupem času citelně stupňuje. Pan Carter zkrátka ví jak napsat dobrou moderní detektivku, která se nesnaží za každou cenu děsivost příběhu stavět nad jeho věrohodnost. Tuto audioknihu tak jako celou sérii čte naprosto dokonale pan Jakub Saic.

06.12.2022 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

I když jsou mnohé z knih od pana Remarque žánrově i příběhově dosti podobné, tak mě žádná z nich nenechává chladnou. Nad každou musím přemýšlet a to je podle mě tou největší poctou jakou spisovateli mohu složit. Tato kniha je dramatem o lásce a o touze po svobodě. A také o lidských prioritách, které se mění zároveň s tím jak se mění životní okolnosti. Obdivuji jak Remarque do každé ze svých knih dokáže nenásilnou formou vložit tolik citu a lásky. Audiokniha je také velice povedená a načetl jí pan Václav Neužil.

13.08.2022 5 z 5