soukroma soukroma komentáře u knih

Vyrovnaný účet Vyrovnaný účet Dick Francis (p)

Mně se to velmi líbilo - Francise jsem hltala s chutí před mnoha lety a po dlouhé odmlce jsem se obávala, zda se mi bude toto čtivo ještě líbit, navíc v současném "rodinném" provedení. A byla jsem příjemně překvapená, děj měl jako vždy spád a autoři zručně začlenili více zápletek, aby se čtenář nenudil. Příjemné počteníčko na jeden zátah.

08.12.2012 5 z 5

Sny a naděje Sny a naděje Richard Paul Evans

Velmi dojemný příběh o životě - o štěstí a tragédiích, o lásce, nenávisti a odpuštění, o symbolech přesahujících generace. S mnoha obecně platnými moudry ve formě citací z deníku hlavního hrdiny.

08.12.2012 5 z 5

Modrá je barva vraždy Modrá je barva vraždy Joanne Harris

Velmi zajímavý typicky britský psychologický román, který se nečte zrovna jednoduše a obsahově není nijak příjemný (všechny matky bez výjimky jsou v románu do nějaké míry vyšinuté, což se nesmazatelně odráží i na jejich dětech...třeba již dospělých), ale mně jako čtenáři to prostě nedalo a chtěla jsem zjistit, co z toho bude. Díky geniálnímu využití webových deníků (odlišených veřejných a soukromých zápisků) dvou komunikujících postav se virtuální a skutečný svět úzce prolínají, přesto se nedá věřit žádnému z napsaných slov...ani identitám autorů.

07.12.2012 4 z 5

Tamerlán musí zemřít Tamerlán musí zemřít Louise Welsh

Je to krátký příběh, ale vůbec jsem se mi nepodařílo se začíst (a dočíst).

07.12.2012 2 z 5

Věštění z krajky Věštění z krajky Barry Brunonia

Zajímavé počtení. Spíše než "Sci-fi a fantasy" je to psychologický thriller, obsahující dnes téměř nutné prvky zneužívání a domácího týrání, a s tím souvisejících duševních poruch. Nicméně se od podobných děl liší příjemným rámcem "návodu na věštění z krajky" a jen mírným nádechem čarodějnictví. Na závěr skutečně téměř dojde k zopakování salemských praktik, kdy nábožensky zfanatizovaný dav zaútočí na své protivníky, ale to se může stát kdekoli a s čarodějnictvím to souvisí jen díky místu konání. Rozuzlení je zvláštní, vše co vypadalo jako pravda, je postaveno úplně na hlavu ...

07.12.2012 4 z 5

Nejvyšší utajení Nejvyšší utajení Paul Harper (p)

Takové neslané nemastné: celkem slibný děj se odprostředka nějak rozmělňuje, z psychothrilleru se stává nejasná hra představitele tajných služeb, hlavní osoby jsou značně afektované (nebo spíš popis jejich chování, často se zbytečně opakující či zcela odbočující bez nějakého objasněného důvodu) a jejich pohnutky nepříliš věrohodné, či dokonce do samého konce děje nejasné...

29.11.2012 3 z 5

Město naděje Město naděje Beverly Swerling

Volné pokračování Města slávy, s přestávkou 30 let. Tentokrát je celý příběh (byť ještě o něco delší) podstatně komornější, týká se jen několika málo velmi úzce souvisejících hlavních postav v průběhu řady let (nikoli jen dní), ale o to je kniha čtivější a napínavější. Ještě méně politiky, více podnikání a hlavně rozvoj zámořské plavby osobní i nákladní, a také lékařství. Hlavní jsou ale záležitosti čínských přistěhovalců, kteří si s sebou přinášejí svůj neměnitelný pohled na svět (civilizovaný národ Říše středu mezi nebem a zemí, odkud shlížejí na ostatní necivilizované národy), ale také zálibu v opiu, které mnozí lumpové (podnikavci/dovozci, jak Číňané tak Američané) neodolají. Otázky náboženství nejsou v knize tak v popředí, jak by tomu snad napovídal text na předsádce, ale na určité třenice mezi protestanty, katolíky, ale pochopitelně také Židy dojde. Do občanské války stále ještě určitý čas zbývá...

26.11.2012 5 z 5

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Velmi košaté, spousta osudů zajímavých lidí z nejrůznějších vrstev, hlavně rozvoj podnikání a samotného města, méně politiky. Mapa tehdejšího "malého" Manhattanu je velmi užitečná (valná většina ostrova byla počátkem 19. století opravdu divočina). Přes obsažnost a spoustu postav se příběh odehrávající se na cca 430 stranách v průběhu pouhých několika dní čte velmi pěkně.

26.11.2012 5 z 5

Minulé životy Minulé životy Ken McClure (p)

Zklamání. Samozřejmě se to dobře četlo, jako všechna autorova díla, ale zápletka je příliš poplatná moderním thrillerům - tajemní mniši (s podivnými cíli), poletování po světě (Kansas, Skotsko, Paříž, Malta, s důležitými odkazy na Jeruzalém a hledání téměř svatého grálu) a samozřejmě neodmyslitelná romantika, přitom lékařská věda upozaděná (problém a řešení nedostatečně objasněné), přesto s příliš urychleným happy-endem.

19.11.2012 2 z 5

Magický čtverec Albrechta Dürera Magický čtverec Albrechta Dürera Giacinta Caruso

Dobře se četl popis života Albrechta Dürera z pohledu jeho ženy (ale obsahově i literárně jen průměr), jímž byl proložen tzv. napínavý děj ze současnosti, který nestál za nic - příšerné postavy, pokulhávající zápletka a podivné rozuzlení. V každém případě ale o mnoho lepší dílko než pozdější autorčin Muž, který kradl rukopisy, kteroužto knihu jsem prostě musela - definitivně - odložit velmi záhy.

16.11.2012 3 z 5

Kurz tvůrčího psaní Kurz tvůrčího psaní Jincy Willett

Kniha se mi velmi líbila do dvou třetin - líčení samotného kurzu tvůrčího psaní a osvědčených principů při psaní a zejména hrátky s jazykem (pěkný překlad!) byly úžasné a úplně by mi ke štěstí stačily. Detektivní zápletka (nic moc) jakoby byla navíc, zbytečná a táhla charakter děje a kvalitu celé knihy spíše dolů... Přečtení alespoň první části knihy bych ale právě na tomto foru milovníků psaného slova vřele doporučila opravdu každému.

16.11.2012 4 z 5

Žila jsem příliš krátce Žila jsem příliš krátce Monika Czernin

"Historický životopis" mě velmi zaujal, autorka používá čtivý jazyk i pro líčení dějinných událostí, politiky, války a revoluce. Jedno z děl, které by si měl asi přečíst každý, protože ukazuje z první ruky zrůdnost první světové války, ruské revoluce, ale také realitu počátků Československa (samozřejmě z pohledu tehdy "utlačované" šlechty). Nejedná se rozhodně o žádný ženský román, byť autorka vychází z autentických deníků své tety.

16.11.2012 4 z 5

Ďáblovy housle Ďáblovy housle Joseph Gelinek

Kniha, která by potěšila zejména houslisty a muzikology - s mnoha odkazy na interprety a skladatele a samozřejmě i mistry houslaře... Tuto podstatnou stránku knihy jsem nemohla pořádně docenit, takže mě to trochu nudilo, ale jinak je námět celkem neotřelý a autor nechává otevřená vrátka čtenářově představivosti ohledně mystičnosti/ďábelskosti jedněch konktrétních stradivarek.

16.11.2012 3 z 5

Indický hlavolam Indický hlavolam Zdeněk Mahler

Spíš zklamání - kniha se snaží o velmi poetický jazyk, takže poněkud unikají jakákoli zeměpisná i kulturní fakta. Navíc není zřejmé, proč se autor do Indie vydal - chvílemi to dělalo dojem, že je součástí jakési delegace 50. let, čemuž odpovídal také velmi silný a nepříjemný socialistický nádech zejména první poloviny knihy, která hned zpočátku vychází z citací Marxe o Indii (což mi k autorovi sice moc nesedí)... Výprava publikace s nesčetnými ilustracemi (a žádným fotem) by se spíše hodila k indickým pohádkám, mýtům a představení alespoň některých z hinduistických božstev, o čemž však kniha nebyla vůbec.

13.09.2012 3 z 5

Bílý amulet Bílý amulet Kathinka Wantula

Velmi naivně podaný příběh, skoro by spíš odpovídal příběhu napsanému nejméně o dvě století dříve než v současnosti. Autorka se snažila přiblížit některé (obecně známé) pamětihodnosti a zajímavá místa Paříže a Egypta, ale někdy to bylo příliš násilné a popisné se zjevnou snahou o poučování čtenáře. Navíc závěrečné mystické rozuzlení nějak nesedělo.

30.08.2012 2 z 5

Dům na pláži Dům na pláži James Patterson

Slabé, naivní, vysoce nepravděpodobné - velké zklamání.

30.08.2012 1 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ken Follett

Kniha mě velmi zklamala - po prvních 30 stranách už jen samá nuda na zbývajících 300. Hlavní dějová linie, která slibovala napětí, se zcela rozplizla. Podivné postavy, nepravděpodobné chování a vztahy, nedotažené zdůvodnění činů, vulgarismy (možná chyba překladu). Jakoby se spíš jednalo o dámský thriller s příliš velkým důrazem na tzv. romantické vztahy. Folleta mám velmi ráda, ale vůbec jsem autora skvělých (a zřejmě nepřekonatelných) napínavých románů Oko jehly nebo Sršeň létá v noci nepoznávala...

16.08.2012 1 z 5

Cesta do Indie Cesta do Indie Edward Morgan Forster

Úžasná kniha! Mistr pera, znalec lidských povah i kulturně-historicko-náboženského kontextu svých postav se rozhodně nezapře. Na to, že román byl napsán v 20. letech 20. století je neuvěřitelně moderní - velice čtivý, dokonce napínavý, pojatý s velkým nadhledem, značnou dávkou sarkasmu a britského suchého humoru - a navrch přes zásadní změny v koloniálním smýšlení a vývoj v Indii je pořád mimořádně trefný.

05.08.2012 5 z 5

Šarlatový lev Šarlatový lev Elizabeth Chadwick

Velmi dobře napsaný román (nikoli hlavně pro ženy) o skutečné postavě středověké Anglie. I když z textu není úplně zřejmé, že se jedná o dobu Richarda Lví srdce a následně jeho bratra Jana Bezzemka (tato přízviska se v knize vlastně vůbec neobjeví), není to podstatné. Hlavní hrdina je sice také politicky a mocensky vysoce postavený, ale hlavně je to vysoce mravní člověk a právě o jeho morálním konání a vedení celé velké rodiny - milující výrazně mladší ženy a deseti dětech, které se všechny dožily dospělosti (až na výjimku byly již v dospívání velmi zodpovědné a nezapřely vzory svých rodičů) - celý obsáhlý román vypovídá. William Marshal se dožil (nejen na tehdejší dobu) velmi vysokého věku a téměř do poslední chvíle vedl bitvy, zásadně ve jménu krále, kterému na počátku své kariéry složil svůj slib, byť se tento král k němu řádně nechoval. Svůj slib nikdy neporušil, ctil jej nadevše a jeho rodina jej respektovala. Měl velké štěstí na láskyplný vztah a rodinné zázemí, přesto v posledních chvílích svého života naplnil další slib z mládí a zemřel jako zasvěcený člen templářského řádu, nikoli v manželčině objetí.

13.05.2012 5 z 5

Zloděj map Zloděj map Heather Terrell

Čtivé a zajímavé, ale ne tak napínavé a věrohodné ("autorské historické úpravy" jsou sice na konci stručně popsány) jako prvotina autorky - Kukla motýla (na niž se mj. odkazuje až příliš). Koho zajímá spolehlivější historický kontext ohledně objevitelských plaveb a mapování světa v 15. století, měl by pro jistotu sáhnout po literatuře faktu (např. Kryštof Kolumbus - poslední z Templářů).

13.05.2012 5 z 5