Zloděj map

Zloděj map https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43948/bmid_zlodej-map-Y0l-43948.jpg 4 28 8

Jsme v Číně roku 1421. Císař, jehož titul zní Syn nebes, si přeje zahrnout pod svou nadvládu celý svět. K tomu je ale třeba ho obeplout. A tak vyplouvá nevídaná flotila, více než sto korábů, které mají objevit nové země a zvěstovat jim moc Číny. Na jednom z nich pluje mladý eunuch Ma Č´, talentovaný kreslič map. Po mnoha letech strádání, dobrodružství a nebezpečí na moři je jeho životní dílo - překrásná mapa světa vymalovaná na hedvábí - hotovo a námořníci se triumfálně navracejí do Zakázaného města. Čeká je tam však něco docela jiného, než o čem tak dlouho snili... Uplynulo několik desetiletí, píše se rok 1496 a ocitáme se v Portugalsku. Legendární mořeplavec Vasco da Gama se vydává na svou největší výpravu. Král jej pověřil nalezením námořní cesty do Indie. Antonio Coelho není zrovna mladíkem všech ctností, ale zato má nesporné nadání k mořeplavbě a jako lodivod je nedocenitelný. Nevzdá se, ani když jako zlým kouzlem z oblohy zmizí Polárka a flotila vpluje do neznámých vod. Má totiž něco, co mu pomáhá, ale co je nutno uchovat v naprosté tajnosti. Prazvláštní mapu, která naznačuje, že touhle cestou kdosi proplul už před nimi... Přejdou staletí a mladá newyorská právnička Mara Coyneová dostane zajímavou zakázku. Známý politik, mecenáš archeologických vykopávek, jí oznámí, že na jistém čínském nalezišti objevili nesmírně vzácnou středověkou mapu. A vzápětí ji někdo ukradl. Mara se vrhne mezi překupníky kradených artefaktů a spolu s archeologem Benem se pustí do pátrání. Z běžného případu se ale vrzy stává nebezpečná honička s mnoha tajemstvími. Zlodějů map je tady, zdá se, trochu víc... Všechny tři časové roviny se zde navzájem proplétají jako tahy štětce na oné mapě a společně kreslí příběh o hrdinství i slabosti, o nenávisti i lásce, ale především o touze po poznání, která je od počátku věků stále stejná.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Metafora

The Map Thief , 2008

Arev122
26.12.2018 3 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, mám ráda romány s prolínáním časové roviny, ale tady to pro mě hlavní-románová zápletka s čínským kresličem map, nebyla zcela rozvinutá. I další dějová období mě nijak nenadchla. Škoda, námět velmi zajímavý.

kuky921
06.03.2018 5 z 5

Knížka se velmi dobře čte, mám ráda, když se v ději proplétá více dějových linií a zde jsou tři.

babicka_amalka
18.02.2018 4 z 5

zajímavé pro mě byly části, odehrávající se v minulosti - ať už v Číně a na cestách čínských mořeplavců, či z oblasti portugalských výprav; poodkrylo mi to mnoho souvislostí a především zajímavostí ze života v Číně té doby (jako kdysi příběhy soudce Ti);

zuzana4291
03.09.2015 2 z 5

Čekala jsem přeci jen od této knihy více....četla jsem pár knih, kdy hlavní "vyšetřující" není jen detektiv či policajt, ale tohle bylo opravdu hodně slabé....když už jsem si myslela, že konečně děj dostane trochu spád, tak skončila kapitola a zase se to vše vrátilo do nudných kolejí, až na pár pasáží kniha je hodně mdlá a moc mě nenadchla

budíček
11.06.2013 3 z 5

Zloděj map byl tak trochu překvapením a vůbec ne ve špatném smyslu... Možná proto, že jsem neměla moc vysoká očekávání, mě ta exotická mořeplavba bavila. Co se příběhu týče má tři linie, první se točí kolem čínského eunucha Ma Č´, který je jako kreslič map vybrán do posádky císařské flotily, aby zmapovali dosud neznámý svět a objevili tajemnou zemi Fusang (pobřeží Ameriky), během plavby nakreslí spoustu různých map z míst, které navštívili, a vzpomíná na všechna dobrodružství i strasti plavby. Ale po návratu je situace v zemi jiná a všechny mapy mají být zničeny, jenže tento příkaz nakonec není tak docela splněn. Druhá linie se odehrává o pár desetiletí později a týká se výpravy Vasca de Gamy, pátrající po cestě do Indie. Na jeho lodi je lodivod Antonio Coelho, který má v rukou mapu, o které ostatní z posádky neví, mapu, na které je cesta již vyznačena... I tuto výpravu čeká řada strastí a Antonio je nakonec nejvíce zhnusen pokrytectvím a sobeckostí právě kapitána výpravy, který naopak získává všeobecné uznání. Třetí linie je současná. Mladá právnička je požádáná jedním klientem, aby vypátrala vzácnou mapu, která byla objevena na čínském nalezišti a následně ukradena. Kdo ji ukradl, jaké má kdo vlastně zájmy na tom, aby se mapa neobjevila na veřejnosti a co je zač prastarý řád chránící tajemsví portugalských mořeplaveb, a jak s tím vším souvísí ztracená mapa je řadou hádanek, které musí hrdinka vyluštit...

Jasně je to fikce, i sama autorka to v doslovu přiznává, ale je to fikce která se dost dobře čte, vtáhne člověka do děje a ten se naráz octne na Hedvábné stezce, na středověké lodi, nebo po vzoru Brownovy Šifry v závodu s časem o vyluštění tajemství... Přiznávám, užívala jsem si tu jízdu (nebo spíše plavbu:))...

Antena
09.05.2013 3 z 5

Zajímavá oddychová kniha..

Peter.Melon
22.06.2012 5 z 5

Kniha Zloděj map je dobrá kniha a líbí se mi.Je čtivá a existují v ní dva nezávisle na sebe se navazující děje.Minulost a součastnost.Minulost se odehrává kolem roku 1421 v Cíně a současnost se odehrává ve městě New York,kde právnička a zárovn hlavní hrdinka této knihy pracuje jako advokát.

soukroma
13.05.2012 5 z 5

Čtivé a zajímavé, ale ne tak napínavé a věrohodné ("autorské historické úpravy" jsou sice na konci stručně popsány) jako prvotina autorky - Kukla motýla (na niž se mj. odkazuje až příliš). Koho zajímá spolehlivější historický kontext ohledně objevitelských plaveb a mapování světa v 15. století, měl by pro jistotu sáhnout po literatuře faktu (např. Kryštof Kolumbus - poslední z Templářů).