Skjaninka Skjaninka komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Čo symbolizuje vrana? Vieme? Od začiatku som to mala v hlave.... a ono to skutočne bolo tak...
Kontrast dvoch nešťastných duší, bohužiaľ, jedna z nich nevinná, nepochopená, utláčaná a najhoršie, že tými, čo ju mali pochopiť, chrániť a predovšetkým milovať.
Veď deti sú súčasťou nás, vždycky! Žiadna iná možnost není a žiadne ospravedlnenie nie je prípustné.
Kniha zasiahla sakra hlboko.

16.06.2022 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Mrazivá a magická nádhera. Neviem ako inak a vhodne opísať túto úžasnú knihu, ako jednou z najsilnejších viet z knihy: "Člověk nemusí chápat zázraky, aby v ně věřil"
Ano, nemusí a občas stačí jedna skvelá kniha a možno uverí.

09.04.2022 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Kto by to bol povedal, že to bude tak dobré. Taktiež chytľavé a celkom napínavé. S myšlienkou, ktorá sa usadí v hlave a akosi sa jej nechce odísť.

"Rozpojenci neodcházeli ve velkém stylu - neodcházeli ani s brekem. Odcházeli s tichem plamene svíčky zamáčknutého mezi prsty."

09.04.2022 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

"...Na mého anděla strážného, mého otce a přítele, hraběte Alexandra Rostova, který má sklon vidět v nás všech to nejlepší..."

Famózna kniha, raz prečítať nestačí.

09.04.2022 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

"Pan učitel říká, že položit život pro víru je nádherná věc, a táta říká, že položit život pro Irsko je nádherná věc, a mě by zajímalo, jestli je na světě někdo, kdo si přeje, abychom zůstali naživu."

Veľmi dobre napísané, tá ťažoba života dopadá na čitateľa neskutočným spôsobom.
Hlavne otec Malachy, teba by bolo potrebné roztrhnúť na dve polovice, ty si bol príčinou toľkého utrpenia vo vlastnej rodine. Že to vôbec dokázal dopustiť.
Len smútok, bolesť, utrpenie, smrť, špina, hlad a aj napriek tomu neutíchajúca chuť žiť. V toľkom utrpení sa našla vôľa a nádej a práve vďaka nej to Frank nevzdal a mohol napísať túto knihu. Bolo mi cťou ju prečítať.

4,5/5

17.10.2021 4 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Nedovolila som si zapochybovať, že táto kniha bude výnimočná. A ona ňou skutočne je. Po nenapraviteľných optimistoch je Josef Kaplan ďalšou úžasnou postavou a jeho príbeh má zaslúžené miesto v mojej knižnici. O to viac, že knihu som dostala ako darček.

"Cítit se svobodný je stejně důležité jako najíst se dosyta."

To zas boli osudy a životy. Guenassia vie ako zasiahnuť čitateľa, síce nenápadne, ale sakra hlboko. Ani nejde opísať ako mi toto dielo ulahodilo. Musím s čistým svedomím napísať, že som si fakt uživala takmer každú stránku. Čítala som ju dlho, pomaly a schválne som sa k tomu koncu nechcela ani priblížiť. A aj keď som sa k nemu chtiac nechtiac dopracovala, nemyslela som si, že tam na mňa čaká ešte jedno nečakané rozuzlenie. Čo dodať, bol to skvelý čitateľský zážitok. Ďakujem.

"Když člověk jednou projde truchlením, nemá už chuť chodit na hřbitov."

29.08.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Na knihu som narazila úplnou náhodou a až potom som zistila, že je to prvotina českej spisovateľky a dokonca veľmi pekne ocenenej. A aj napriek akýmsi nevysvetlitelným pochybnostiam, či predsudkom voči tejto, mne neznámej autorke a jej dielu, to bolo prekvapivé a originálne.
Byť uveznenou myšlienkou je desivá predstava, ale v tomto podaní to bolo zaujímavé a veľmi vydarené. Do toho "vsuvka" so zabudnutým Kawašitom bola ďalšia výborná záležitosť a asi najnapínavejšia časť z celej knihy, ktorá ma nútila pokračovať v čítaní a knihu neodkladať.
Nie všetko bolo úplne úžasné, našlo sa pár zamyslení s úsmevom, ale aj tak hodnotím knihu ako celok, ktorý sa fakt podaril.

28.08.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

A když za sebou zavřeli dveře svých domů a bytů, mohli chvílemi i zapomenout, v jak divném světě žíjí.

Mohlo to byť inak, v tom 89´a jednou z možností je príbeh z tejto knihy.
Železná opona nespadla, ale dopadla na postavy tejto knihy. Ťažila viac ako železo, vzala im životy, nádej, deti...
Toľko smútku a bezmocnosti. Toľko zla a bolesti...
A najhoršie je to, že na konci knihy si uvedomíte, že v nej nedokážete nájsť ani štipku nádeje....a to vás rozseká úplne najviac.

"Děti ještě netuší, že by si měly vzpomínky ukládat na časy, kdy si je budou chtít vyvolat a alespoň v duchu se vrátit do doby, v níž byl svět nekonečný".

02.05.2021 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Dovolím si toto druhé pokračovanie zhodnotiť tak, že bolo o chlp lepšie ako jednička.
Nedalo sa odtrhnúť. Aj keď som viac krát mala pocit, že je to nelogické, alebo by si niektorá pasáž zaslúžila obšírnejšie pojatie, privrela som obe oči a hltala dej až do poslednej stránky.

3/5

02.05.2021

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Mám rada zmyslené svety, vybočujúce z reality a zasiahnuté apokalypsou. Rada sa norím do fantázie, do nevšednosti a o to viac, pokiaľ je tento svet zaujímavo "vymyslený".
Kniha moje očakávanie splnila, aj keď už v predchádzajúcích komentároch boli všetky nedostatky zmienené, nevadia mi.

3/5

02.05.2021 3 z 5

Modlitba za Černobyl....a po modlitbe horí sviečka, v tomto prípade ako keby stále horel reaktor, čoby spomienka na to utrpenie nevinných ľudí.
Dúfajme, že nikdy "nevyhasne" a skutočne sa stane kronikou budúcnosti, ako hrozba na to, čo sa snáď už nikdy nezopakuje.

02.05.2021 5 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Na čítanie som sa veľmi tešila, knihy s podobnou tématikou si raz za čas rada prečítam a dúfala som v to, že toto bude tiež jedna z kníh, ktorá ma nadchne.
Bohužiaľ, opak bol pravdou. Nieže by obsah nebol výnimočný, prežitky a také to "zázračno" v podobe pokorenia zákernej choroby je obdivuhodné a v tomto prípade priam zázračné.
Ale....strašne veľa pasáží sa dookola opakovalo. Jedna myšlienka, podaná niekoľkokrát, len inými slovami. Je pravda, že nič nevnucovala, všetko bolo napísané nenútene, veľmi jemne a zrozumiteľne, ale mala som pocit, že jedno a to samé sa od polovice knihy opakuje dookola.
Na skutočnú knihu to bolo málo. Keby sa tá nafúknutá bublina scvrkla na podstatné a neopakujúce pasáže, bol by to skvelý materiál na zaujímavý článok do novín, alebo do blogu, pod ktorým by mohla dookola rozvíjať opakujúce sa myšlienky v rámci diskusie o jeho obsahu.

02.05.2021 2 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Po zhliadnutí komentárov k tejto knihe, ktoré nasvedčovali tomu, že sa skutočne jedná o silnú výpoveď z vtedajšej neľahkej doby a vzhľadom k množstvu kníh, ktoré som na danú tématiku prečítala, som si ani v najmenšom nemyslela, že ma dokáže niečo prekvapiť.
A ako veľmi som sa mýlila.....

"Cizímu se ty hrůzy často říkají lehčeji než blízkým. Protože je by ranily. Ti cizí se jen leknou, otřesou odporem, možná budou pár dní hůř spát a víc objímat své děti, ale nakonec to po nich i tak sklouzne. Zůstane to v nich jako informace, ale ne jako pocit. Ale milovaným by to rozežíralo duši. A to jsme nechtěli.

Výpoveď Violy bola jedna z najsilnejších aké som kedy čitala. Je jedinou knihou, z ktorej sa mi urobilo nevolno nie len psychicky, ale aj fyzicky. Ten zvierajúci pocit vnútri mňa a okamžité zatvorenie knihy, to nebolo len tak, to znamená, že kniha preniesla do čitateľa kúsok bolesti ako znak toho, že na túto smutnú a neľudskú históriu sa nikdy nesmie zabudnúť.
A práve pre tento pocit a jedinečnosť, ktorá tkvie v sile knihy a v tom ako pôsobí na čitateľa, bude práve toto prvá kniha, ktorá odo mňa nedostane žiadne hodnotonie.
Sila prežitkov si to nezaslúži...

"Velká slova. Říká se, že je lepší je neříkat nahlas, protože zní pateticky. Jsou však chvíle, kdy na tom nezáleží. Například tehdy, když vás odvážejí do koncentračního tábora."

Nikdy nepochopím tú neľudskosť, nikdy. Tak ako nikdy nikto nedokáže ospravedlniť tento omyl v dejinách ľudstva, tak je nutné na to nezabúdať, pripomínať si, že toto sa stalo. Aj keď ťažko uveriť je to tak.

"Zvláštní, že svět pokračuje, i když ty už na něm nemáš, ke komu by ses vrátil, že?"

17.04.2021

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

"Černý, bílý, hluboko uvnitř nás to bolí všechny."

Povýšenost bielych paničiek, pokora čiernych slúžok a tá obrovská bariéra medzi nimi. Žijú vedľa seba, ale ich svety sú tak odlišné, že viac ani nemôžu byť.
Taktiež autorka perfektne "vybrala" kľúčové vyprávačské postavy, prostredníctvom ktorých tak farebne vykreslila ten čiernobiely svet.

4,5/5

10.04.2021 5 z 5

Piata loď Piata loď Monika Kompaníková

Toto bolelo. Veľmi.

Jednohubka na dlhší večer, ale mozgové závity potrápi ešte niekoľko dní. Kompaníkova ju napísala skvelo, nie je čo vytknúť.

Pojem detstvo zahrňuje, alebo by malo zahrňovať za normálnych podmienok niečo, na čo v dospelosti, nostalgicky a s úsmevom môžeme spomínať. Piata loď vás vyplaví z tejto ilúzie a ukáže pravý opak.

Jediné ma mrzí, že knihu som nečítala v originálnom slovenskom jazyku. Dostala sa mi do rúk v českom preklade. Ak narazím na slovenskú verziu, prečítam si ju ešte raz.

"Hledám pátou loď, která by byla opravdu prázdná, loďku připravenou pro mě s kabinkou opatřenou dveřmi a petlicí, do které pasuje klíč od zahradní branky. Pátá loď se ale v tomto snu neplaví."

03.04.2021 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Táto sága bola nadupaná genialitou, ale nie tou o priateľkách, ale takou tou literárnou. Táto tetralógia je tak bohovsky napísaná, že nie je možné inak hodnotiť ako plným počtom. Jedným slovom skvost. Užívala som si všetky štyri knihy rovnako, nie je možné určiť, či vôbec niektorá z nich bola horšia, či lepšia. Všetky si udržali, od začiatku do konca rovnakú úroveň, bez akéhokoľvek vychýlenia. Čítať niečo takéto je ako zákusok s čerešničkou, ktorú si vychutnáte úplne nakoniec. Presne týmto bola záverečná kniha.

"...slavný nebo ne, je to jen mašlička kolem pytlíčku halabala nacpanýho krví, masem, slovy, hovny a slaboučkýma myšlenkama..."

Trvalo mi asi 12 dní, kým som prečítala všetky knihy. Hlatala som ich jednu za druhou, bez vydýchnutia. Tých 12 dní som "žila v Taliansku" a spoznávala všetky postavy, z ktorých mi prekvapivo ani jedna neprirástla k srdci. Bolo zaujímavé sledovať ich cestu životom, na ktorej zakopli, pochybili, občas sa stratili, ale kráčali ďalej. Niektorí dokráčali skôr, iní sa dočkali konca a len jediná Lila ostala niekde medzitým. Dokonale premyslené.

"Ale je zřejmé, že to, co ve fikci vyprávění slouží ve vší nevinnosti k tomu, aby to zasáhlo srdce čtenářů, se stane hanebností pro toho, kdo zachytí ozvěnu událostí, které skutečně prožil."

Bolo mi zaťažko rozlúčiť sa, zatvoriť už všetko vypovedané.... a preto, hneď v deň dočítania som sa pozrela na prvé 2 časti seriálu. Postavy dostali konkrétnu podobu, samozrejme odlišnú od mojich predstáv, ale to vôbec nevadí. Práve naopak. Celá sága dostala nový rozmer, sfilmovaná knižná dokonalosť sa od papierových stránok liší svojou podobou, pocitovo zostáva rovnaká.

03.04.2021 5 z 5

Tak tretiu časť som zhltla hneď po predchádzajúcich dvoch. A zas som sa nesklamala. Úroveň si udržuje rovnakú, menia sa len pribúdajúce roky všetkých postáv. Nezmenil sa ani môj názor na Elenu, či Lilu. Stále ma obe neskutočne vytáčajú. Tak ako to autor/ka podal/a (myslím, že stále nie je jasné, či sa pod pseudonymom skrýva žena, alebo muž) prostredníctvom slov Pietra, že nechápe, že ten ich vzťah vydržal tak dlho, že určite musia dôkladne tajiť to, čo by ho dokázalo rozbiť, to je tak trefné.
Všetky pocity, udalosti a vzťahy vrcholia, nedokážem ani zďaleka odhadnúť ako sa všetko vyvinie. Teším sa záverečnú časť, na to vyvrcholenie a ukončenie tohoto skvelého diela.

28.03.2021 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Temperament a vášeň sa znásobili, úroveň knihy si udržuje geniálne tempo. Stále je to o tom Talianskom charaktere, stále sa čitateľ vracia do úzkych uličiek a prežíva osudy všetkych postáv, ktoré sa v tejto druhej časti pekne skomplikovali.
Obe geniálne priateľky ma pekne štvali. Jedna zlá, protivná, nevie čo chce a druhá zas nevidí čo v nej je a neustále sa podceňuje. Joj, ako som bola nahnevaná. Nebyť to literárne podané na tak svelej úrovni (a o tom to je), tak knihu ani nedočítam. Ale autor/ka proste vie. Poskladať vety do takej dokonalosti, že neustále dokážu zaujať a nikdy ich nie je dosť.
Užívala som si každú stránku. Nádhera!

22.03.2021 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Živo si predstavujem tu atmosféru povojnových rokov v Neapole, krik v úzkych uličkách chudobnej štvrti, taliansky temperament a vášeň, ktorým sú nasiaknuté postavy z tejto geniálnej knihy. Ich charizma ma pohltila. Doslova a úplne. Aj keď po dočítaní prvého dielu zo série, žiadnu geniálnu priateľku nepoznávam (aspoň v mojich očiach), vôbec mi to nevadí.
Vzťah, priateľstvo, súhra medzi Elenou a Lilou je viac akési súperenie, porovnávanie, dokazovanie si, či predbiehanie sa. A možno práve toto je medzi nimi to geniálne, uvidíme čo prinesie pokračovanie v ostatných knihách, preto túto tému a moje malé konštatovanie o genialite nechávam otvorené....
Všetko ostatné geniálne bolo. Normálne som pri čítaní v duchu plesala, užívala si každú stránku a nemohla som sa odtrhnúť. Výborne napísané. Tie charaktery, to je čisté Taliansko. Lepšie vystihnutie si ani neviem predstaviť.

Po dočítaní prvej knihy, hneď otváram pokračovanie. Bez váhania, bez prestávky. A pri predstave, že na mňa čakajú ešte tri knihy tohoto parádneho čítania mám momentálne druhé Vianoce.

Tutto è bene quel che finisce bene.

20.03.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Knihu som dostala ako darček, tak s úctou samozrejme prečítaná. Veľa som o autorovi počula, reklama na Bryndzu bola všade, tomu sa nešlo vyhnúť.
Ale to nadšenie sa naozaj nekonalo. Bolo to chytľavé, ani som sa veľmi nenudila, dej mal spád, ale.....podľa mňa slabší priemer. Nič extra, nič výnimočné z tej knihy som nevyčítala. Bolo to spestrenie dvoch....troch... dlhých večerov...

2,5/5

17.03.2021 3 z 5