Sixao Sixao komentáře u knih

Profesionál Profesionál Ed McBain

(SPOILER) Tento díl 87. revíru jsem si vybrala ke čtení, protože na obálce knihy je srdce.
Sňatkový podvodník a sériový vrah nechává svým obětem před smrtí vytetovat srdíčko s iniciálami mezi palec a ukazováček. Do vyšetřování se zaplete žena detektiva Carelly a hraje i hlavní roli v jeho dopadení. Detektiv Brown řeší případ s podvodníky. Tým 87. revíru se v tom tentokrát dost plácal a předváděl, jak se to dělat nemá, a trochu mě to rozčilovalo. Za to hvězdička dolů.

04.04.2021 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Tento díl mě bavil mnohem víc než Krev Elfů. Po sletu čarodějů začal děj nabírat slušné obrátky, akce střídá napětí. Poslední třetina přečtena jedním dechem. Jen těch jmen mágů a panovníků, kdo se v tom dokáže zorientovat, klobouk dolů. Musela jsem si v průběhu čtení vyhledat některé souvislosti a zřejmě jsem objevila informace, které autor prozradí až v dalších dílech. Nějak jsem pořád nechápala, kdo vládne Nilfgaardu. Ale aspoň to začalo dávat smysl.

02.03.2021 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Předem fantasy není žánr, který bych zrovna vyhledávala. Knihu jsem si do sluchátek pustila spíše ze zvědavosti, co na tom Zaklínači všichni mají, a hodila se mi do letošní výzvy, protože nadpřirozenem se to tu jen hemží. Úvodní Cesta, z níž není návratu, mě nějak zvlášť neoslovila. Po vyhledání dalších informací o Visenně a Korinovi jsem pochopila, jak se zaklínačem povídka vůbec souvisí. V dalších příbězích už se na scéně objevil Geralt a díky hlasům Jiřího Dvořáka a Jiřího Plachého to byl poslech příjemný. Mělo to spád a našlo se nečekaně hodně humoru. Nemůžu říct, že bych tomu propadla, ale na druhý možná i třetí díl někdy taky dojde.

25.01.2021

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Téma poruchy autistického spektra mě zajímá, zde navíc ve spojení s oblíbenou hrou mého syna Minecraft. Trochu mě zklamalo, že kniha líčí, jaké problémy sám se sebou má především otec Sama, který autismem trpí. A těžko říct, zda ho tak lze považovat za hlavní postavu. Jinak výborná kniha o autistovi je Nejsem jako vy (J. Picoult) nebo Řvi potichu, brácho (I. Březinová).

18.10.2020 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Hon na kluka, který má trochu nadpřirozené schopnosti. Ale bavilo mě to moc a byla jsem do konce napnutá, jak to dopadne :)

03.09.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

(SPOILER) Pár hostů zůstane kvůli zimní vánici odříznutých v hotelu bez elektřiny a spojení s okolním světem a postupně je začne někdo vraždit. Je to některý z hostů nebo se tam ještě někdo schovává? Každý z účastníků si mimo to prožívá nějaké své psygologické dramátko. Námět výborný, ale myslím si, že se z toho dalo vykřesat víc. Hlavně překvapivě nepřekvapivý závěr. Policie se konečně dostane na místo činu, najdou jeden usvědčující předmět, bum, vraždy vyřešeny. Thrilerem bych to nenazývala, spíše průměrná detektivka. Styl psaní mi trochu připomíná Agathu Christie.

19.06.2020 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Místy jsem se vyloženě nudila a nebyla jsem schopná román dočíst. Taková ta zbytečná vata, kdy jsem měla pocit, že autor na čtenáři zkouší, co se dá ještě do románu nacpat. Ostatně je to obsaženo v názvu. Tohle vypustit by knize dost prospělo. Zařadila jsem do výzvy jako obálka, která se mi nelíbí. Nebavil mě ani obsah, ale to jeden nikdy dopředu neví.

28.05.2020 1 z 5

Bestiář Bestiář Taňa Maljarčuk

Po knize jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě a přes počáteční rozpaky jsem ji přečetla skoro jedním dechem. První povídka s názvem Slepice byla o Kapitolině, naivní až hloupé mladé slečně, která se přestěhuje ke kamarádce do Kyjeva a hledá zde své štěstí. Krátká povídka Pes je narážkou na úřednického šimla. V povídce Medúza se setkává Bella pravidelně snící o svém učiteli plavání s doktorkou Hryhorivnou. V Potkanovi Tamara líčí past na nechtěného hlodavce v bytě, zatímco jí sousedka babka Alevtyna vypráví o svém bývalém manželovi. V celém souboru vždy vystupuje nějaká žena, která je svým způsobem osamělá a více či méně úspěšně se snaží najít vysněného muže nebo ulovit svůj objekt zájmu. Hrdinky často ve finále zjistí, že jim rutina vlastního života v osamění nejvíce vyhovuje. Po Bestiáři je zařazeno i pár z časti autobiografických povídek z knihy Shora dolů. Převážně se odehrávají na ukrajinském venkově a popisují dost otřesné podmínky místních lidí. Poutavý sloh, zvláštní směsice úplně obyčejných lidí a lidí trochu bláznivých, celkově zajímavá kniha.

18.01.2024 4 z 5

Sněhurka Sněhurka Ed McBain

(SPOILER) Audiokniha. První seznámení se sérií Metthew Hope. Zpočátku to vypadalo, že celá kniha bude o obhajování Sáry, která se dle jejího tvrzení neprávem ocitla v léčebně pro duševně nemocné. Klientka si advokáta poměrně rychle získá na svou stranu. Také jsem věřila, že se matka spikla se zdravotnickým personálem. Ve srovnání s 87. revírem trochu nuda. Pomaloučku se ale vedle začal rozvíjet případ zavražděné striptérky Tracy. Krůček po krůčku a poctivou detektivní prací. Výchozím vodítkem jsou červené šaty se skvrnou od inkoustu. A pak přišel ten překvapivý moment, kdy se obě dějové linky spojily. Úplně mě zamrazilo, když jsem si uvědomila, kdo byl pachatel.

17.08.2023 4 z 5

Muž z Vinci Muž z Vinci František Jílek

Velmi zajímavá exkurze do života vskutku renesanční osobnosti. Kniha dle dochovaných záznamů citlivě přibližuje okolnosti vzniku známých děl jako např. Klanění tří králů, Svatý Jeroným na poušti, Madona ve skalách, Poslední večeře, Dáma s hranostajem, Mona Lisa nebo Bitva u Anghiari. Leonardo úspěšně obsáhl celou řadu profesí: malíř, sochař, konstruktér, architekt, spisovatel, vynálezce a dokonce režisér. U mnoha jeho vynálezů předběhl svou dobu o stovky let.

22.01.2023 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Případy oddělení Q jsou výborné a ani tyhle dvě povídky nezklamaly. První byla poměrně vtipná. Představa Larse skákajícího na kmenu stromu... :) Těším se na pokračování s Carlem a Asadem, které by mělo vyjít letos.

20.01.2022 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Všechny autorovy detektivky jsem zhltala a teď se těším na každou novou knihu. Chápu to rozčarování spousty čtenářů, protože tento soubor povídek se délkou ani stylem nedá s Harrym srovnat. Pořád je tam ta Nesbovská zlověstnost číhající někde za rohem, rozuzlení všech příběhů je překvapivé a souhlasím, že dobře promyšlené. Bohužel děj delších povídek mě příliš neupoutal a často jsem čtení odkládala. Celkově hodnotím knihu jako průměr 3*.

17.09.2021 3 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Bylo to předvídatelné, ale v tom je právě kouzlo této odpočinkové literatury. Přenesla jsem se do oblíbeného letoviska a o to víc se těším na letošní dovolenou u moře v Chorvatsku.

21.06.2021 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Knihu jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti. Docela mě to bavilo, jen na konci zůstalo až moc nezodpovězených otázek kolem celé té záhady s Nastereami a nezbude než si přečíst i další díl.

11.02.2021 5 z 5

Luke a Jon Luke a Jon Robert Williams

Hrozně moc se mi to líbilo. Stojí rozhodně za přečtení.

06.02.2021 5 z 5

Mlha nad Atlantikem Mlha nad Atlantikem František Běhounek

Na knížku jsem narazila náhodou a protože obsahuje ilustrace, hodí se mi do letošní výzvy. Krátká knížka plná neuvěřitelných dobrodružství na moři. Bratři Johny a Archie (staršímu je teprve 13) se při lovu tresek ztratí v mlze a několik dnů bez kompasu či jiných navigačních pomůcek při snaze vrátit se ke břehu bojují doslova o život. Následují další historky námořníků z rybolovu o zážitcích při boji s divokými živly. Rozšířila jsem si obzory, že nejen silný vítr a ledové kry ale i mlha může být pro rybáře vražedná.

28.01.2021 4 z 5

Jezero Jezero Tadej Golob

Na knihu jsem narazila náhodou a hodila se mi do čtenářské výzvy (prostředí vaší poslední dovolené). Zatímco jsem u jezera byla uprostřed léta, děj knihy se odehrává v zimě a z Triglavského národního parku se tak stává zcela jiné místo. Opuštěné a ve spojení s vyšetřováním vraždy temné až nehostinné. Taras i jeho kolegové mi byli sympatičtí svou uvěřitelností. Čtení mě moc bavilo.

19.05.2024 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Správně mrazivé a napínavé čtení, když za oknem zrovna začne padat sníh. Jedno z nejtemnějších severských krimi, které jsem v poslední době "přečetla". Hudba a styl přednesu audioknihy celou atmosféru jen podtrhlo. Jen ten závěr mě zklamal a motiv jednání hlavního pachatele mi připadal až moc vykonstruovaný a těžko uvěřitelný. Něco v tomto duchu se dalo předpokládat, jak napovídá i samotný název. Jen jsem pořád čekala, že oběti bude spojovat něco jiného. Resp. zloba se obrátila proti osobám, u kterých k tomu nebyl prakticky důvod.

27.11.2021 4 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Třetí díl se točí kolem zásadního rozhodnutí, kam po maturitě nastoupit na vysokou školu, od kterého se pak odvíjí další životní směřování. Lara Jean s Peterem mají plán studovat společně UVA, jenže osud zamíchá kartami trochu jinak. Lara řeší dilema, jestli se s Peterem rozejít nebo udržovat vztah na dálku. Stejně jako předchozí díly se kniha čte sama. Je to oddechovka, současně mě ale přiměla zamyslet se nad tím, do jaké míry ovlivňuje naše rozhodování potažmo životní cesty včetně kariéry, když máme vážnou známost už na střední.

25.08.2021 4 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Druhý díl jsem zhltla stejně rychle jako ten první, ale líbil se mi o trochu míň. Peter na mě působil samolibě a Gen ho měla obtočeného kolem prstu. Lara Jean mu to dlouho tolerovala. Hodně sympatický mi byl John a čekala jsem trochu jiný konec.

25.08.2021 3 z 5