Muž z Vinci

Život a dílo malíře, vědce a myslitele Leonarda da Vinci a s ním i bouřlivé renesanční období zpřístupňuje František Jílek čtenáři za použití beletristických literárních prostředků, přičemž životní příběh tohoto umělce zakládá na historicky doložitelných faktech a čerpá zásadně z jeho literární pozůstalosti či osobní korespondence a z dalších písemných zdrojů. Děj románu je místy zachován díky autorově mistrné kombinaci a domýšlení detailů. V poctivé snaze interpretovat co nejpravděpodobněji dané skutečnosti nechává nahlédnout do své autorské dílny a poměrně přesně vymezuje, kde se ještě drží pramenů a kdy již povolí uzdu fantazii a fabulaci. Vytvořil tak pozoruhodné dílo literatury faktu o jednom z největších fenoménů světových kulturních dějin. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32487/muz-z-vinci-32487.jpg 4.622
Literatura faktu, Literatura česká, Umění
Vydáno:, Paseka

pindo

Musím povedať, že v porovnaní s Nardinim alebo životopisom od Vasariho, som si najviac užil Leonarda v podaní Františka Jílka. Nepostrehol som nič, čo by ma rušilo a autor sa veľmi obratne vyhýba konšpiračným chodníčkom. Doporučujem ako voľbu číslo jeden v prípadnom záujme o život Muža z Vinci.

Messilina
25.08.2017

Tahle kniha se mi docela líbila. Už jsem v minulosti četla o Michelangelovi, Caravaggiovi nebo Van Goghovi, tak mám s čím srovnat.

tadeas2066
16.01.2017

Kniha splnila očkekávání. Nadchla, poučila, rozšířila obzor a inspirovala k dalšímu poznání italské renesance

koubi
10.02.2016

Opravdu mne tato kniha nadchla! Dává obraz celé italské společnosti na konci 15. století a na začátku 16. století. Také výčet událostí v celé Evropě na konci knihy je povedený. Ten, kdo má rád Leonarda, nebo celkovou historii a umění, by měl určitě tuto knihu zařadit do své knihotéky :)

Czenek
26.05.2014

Kniha, která mě přivedla k výtvarnému umění.

Skawin
13.03.2012

O Leonardu da Vincim se dá v této knize načerpat spousta poznatků - doporučuji k přečtení