Sitting-Bull Sitting-Bull komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Poprvé jsem 1984 četla v prváku na VŠ, podruhé jsem ji dočetla dnes. Tenkrát bych to shrnula nějak jako: "Jako dobrý, no." A dnes? Nestává se mi, abych u klasiky měla slzy v očích. Tady se mi to stalo. V místnosti 101.
Těžko hledat k této knize jiná slova, než která již zazněla v předchozích komentářích. Ano, kniha je nadčasová, kniha je plná hlubokých myšlenek, stejně tak je i děsivá, deprimující, vizionářská a i nyní rozhodně aktuální.
Je samozřejmě i pravda, že kniha je v něčem již zastaralá, některé popisy působí v kapse s mobilem, co toho umí víc, jak jejich obrazovka, fakt úsměvně. (Zatím se můžeme u mobilu rozhodnout, zda těchto funkcí využijeme, či ne... Tedy, můžeme???)
Přesto, že některé popisy jsou tedy už mimo, se vám kniha dostane hluboko, velmi hluboko pod kůži. Možná tím, jak vás vtáhne do děje, který už člověka nepustí, možná newspeakem, když jej domýšlíte do konečných důsledků, nebo možná taky tím, jak je to čtenář sám, koho v knize sežvýkávají, drtí a melou na Ministerstvu lásky, jak on sám postupně povoluje a vzdává to, někdo dřív, někdo později. Musela jsem si dávat přestávky a musela jsem hned zase pokračovat, přestože jsem se bála pokračovat a vlastně jsem pokračovat nechtěla...
A teď zpátky na Ministerstvo lásky. Celou dobu od Winstonova zatčení jsem přemýšlela, co je v místnosti 101. Pak jsem přemýšlela, co je v té MOJÍ místnosti 101. A tam se to stalo. Když jsem si uvědomila, co tam je. Co je v té mojí místnosti 101. Tam mi tekly slzy, slzy strachu a strašlivé bolesti jen z té představy toho, co by tam čekalo mě... Taky jste přemýšleli a poctivě se zpytovali, co na vás v té vaší místnosti 101 čeká? Jestli vás z toho nemrazí v zádech, možná jste jen zpytovali a hledali málo, možná příliš mělko pod povrchem...

05.02.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Naprosto skvělá kniha. Příběh vyprávěný dětskýma očima a snad proto v něm mezi řádky vykukují otázky a myšlenky, které bychom si pokládat měli, ale vlastně to už jako dospělí ani nedovedeme. Mravní síla, vztahy ve společnosti, společenské předsudky ve smyslu "nejsem rasista, ale... (doplň rasismus čistého zrna)", to je základ celé knihy. A pak je to, co děti dělá dětmi, a to ten dětský pohled na svět a na to, co je a není důležité. Z mého pohledu naprosto dokonalá symfonie a kniha, kterou mohu s klidným srdcem doporučit.

26.05.2023

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Teda, uff. Krásná a silná kniha. Díky Bohu za to, že je to jen alternativní historie. Dobu "před sametem" pamatuji a při čtení této knihy se mi chvílemi opravdu nedýchalo dobře. Současná rozpínavost Ruska tomu samozřejmě nepomáhá.

06.05.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Hutné...
Každé slovo tohoto kratičkého příběhu je tak plné toho, co tam okolo nich je a co tam vlastně už není, neskutečně sugestivní popis... A taky neuvěřitelná síla člověka žijícího pro syna a pro nějakou (malou) naději, protože naděje vždycky je a bude.

08.09.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Mnohem, mnohem, mnohem a ještě jednou mnohem lepší, než film. Doporučuji. Drobné i větší (z vědeckého pohledu) nesmysly odpouštím, protože i přes ně byla kniha neskutečně čtivá.

04.08.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skoro stejně dobrá kniha, jako je Marťan. Rozdíl je tak v setinách procenta, takže vlastně zase super jízda. Od knihy jsem se (u Weira opět) nemohla odtrhnout a prostě jsem musela vědět, jak to bude dál. Doporučuji. :-)

26.03.2023 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Před řadou let jsem viděla film, který se mi tenkrát moc líbil. Pak jsem si přečetla knihu a začalo mi být líto toho, co z tak krásné knihy v tom filmu udělali. Z chytré a vzdělané paní doktorky vzteklou a trucovitou post-puberťačku, zamíchali tam městečko, kde na ni všichni pokřikovali, že ji tam nikdo nechtěl, ta zvěrstva ve filmu vyplynula třeba podle manžela na vrub partyzánům a ne Sovětům... Myslím, že film šel ztvárnit mnohem lépe a mohl se mnohem více držet předlohy.
Kniha je krásná, i když moc smutná a je v ní mnohem více vnitřního prožívání paní doktorky/Hanule. Tématem války je kniha obtížná, kolikrát se člověk sám sebe táže, co by on udělal. Ale zároveň je kniha krásná a, nevím, jak to napsat jinak, čistá.

06.02.2024 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Krásná poetická kniha vzpomínek na dětství. Rozhodně se k ní ještě vrátím.

16.04.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tak tohle opravdu stálo za to. Krásná a neotřelá sci-fi, kde MZ-áci "nenaburácí" hned na začátku někam silou, ale... všechno je trochu jinak (abych nespoilerovala). Nádherná práce se současnými znalostmi z fyziky, teorie superstrun, nanomateriály, vícedimenzionální (časo)prostory, urychlovače, umělé vytvoření singularity, počítač zvící protonu... Prostě nádhera.
BTW - nepovažuji se za fyzikálně supervzdělaného člověka, má odbornost leží úplně jinde, ale tohle byla tedy skutečně nádherná jízda a tu fyziku jsem si tam velmi užívala.

20.03.2022

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Nejprve musím napsat, že anotace na tuto skvělou knihu je ubohá. Na základě anotace jsem Poutníka 3 roky odkládala a odkládala. A kdybych mu kvůli kamarádce nedala přeci jen šanci, byla bych neskutečně ochuzena.
Jak moc jsem se zpočátku (kvůli té hloupě napsané anotaci) bála, že mě kniha nechytne, že to bude nějaká drasťárna popisující do posledního detailu kdoví co, což opravdu nemusím, tak musím říci, že tak moc jsem se s knihou na jejím konci nechtěla rozloučit. Tlustá kniha, která je neskutečně skvěle napsaná, příběh vás chytne a nepustí a ještě dlouho po přečtení na ni budete muslet.
Pokud drasťárny nemusíte, stejně jako já, tak se knihy nebojte. Ano, ta první mrtvola je tam popsaná a nějak to nedává smysl... Dokud... :-)
Jedna z mých TOP 10 za 2022.

15.01.2023 5 z 5

Jasně, že to je výpověď jen jedné strany, nicméně za mě strany důvěryhodnější. Četla jsem řadu relativizujících novinových článků ve stylu, že "stejně o žádné prorůstání zločinu a politiky nejde" a "proč to nedotáhl do konce", (v tu dobu to ani jinak nešlo, hýbalo to celou společností) a musím říci, že tato kniha spoustu z toho zasazuje do vztahů a vysvětluje. A i když člověku je pak z toho všeho ještě víc na blití, tak stojí za to si tu knihu přečíst. Právě proto, o čem svědčí...

30.09.2022 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Kurník, to je nostalgie! Vyskočila na mě fotka tohoto leporela kdesi na síti a okamžitě jsem si vzpomněla, jak ohmatanou a očtenou jsme ji doma měli a jak mě bavilo z této knížky i číst a recitovat i bráchovi, kterého jsem se jinak snažila odbýt, abych si mohla já sama číst v klidu dále to svoje. Stejnou nostalgií je pak Cvrček a mravenci, které, narozdíl od Polámaného mravenečka máme doma a milovali (milují?) jej i moji synové.

02.03.2024 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kdo se někdy přistěhoval z luxusu města do primitivnějších podmínek, nemůže tuto knihu nemilovat. To je tak citlivě a s nadhledem popsaná realita všedního dne bez splachovacího WC, tekoucí vody a mnoha dalších vymožeností... Bez vymožeností, které ten, kdo si v každodenním životě nevyzkoušel jejich absenci, ani neuvědomuje a nedoceňuje jejich luxus.

07.01.2024 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tak takhle si představuji thiller. Oproti těm, co jsem již četla, je tohle o řád lepší. Má to spád, dobře se to čte, postupně vám dochází další a další souvislosti... Je fakt, že ten konec byl trochu horší, měl mnohem větší potenciál, ale přesto za mě 9/10*.

16.09.2023 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Film je geniální, tak jsem byla moc zvědavá na knihu. A kniha? Kniha je jiná, ovšem rovněž geniální. Líbí se mi, jak je kniha poetická a jak Hrabal vládne perem a jazykem. Tak krásně a poeticky popsané věci v té knize nacházíme... Je naprosto neuvěřitelné, jak poeticky lze popsat zabíjačku a porcování prasete: "...ten krásný pajšl, ta symfonie mokrých barev a tvarů, nic mne neuvádělo tak v nadšení jako světle červené vepřové plíce, krásné vzduté jak mechová guma, nic není tak vášnivé v barvě jako tmavohnědá barva jater, zdobená smaragdem žluče, jak mračna před bouří, jak něžné beránky, zrovna tak se táhne podle střev hrudkovité plsní sádlo, žluté jak rozkapaná svíce, jak včelí vosk. I ten hrtan je sestavený z modrých a světle červených kroužků jako trubice barevného vysavače"... A líbí se mi i (oproti filmu) praštěnější verze Maryšky.

06.02.2024 4 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Teda, to bylo něco. Sice dlouhé čekání na 7. a 8. díl, ale stálo to za to. Jsem nadšená a spokojená. Někdo tu v komentářích zmiňoval, že si dílo svým otevřeným koncem přímo říká o pokračování a je pravda, že je na co navázat, tak uvidíme. Otevřený konec mi nevadí, stejně je to vše ürümae. :-)
Celá série byla prostě dobrá, komplexita světa je fascinující a před VK opravdu hluboce smekám a děkuji za tento čtenářský zážitek. Mnoho detailů ve mě rezonuje i z hlediska současné společnosti a jejího nastavení... Jdu shánět povídky z tohoto světa, chci vědět, co se dělo na Luně i D-alfě. :-)

04.03.2023 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Krásná kniha s hlubokou myšlenkou. V mém vydání na konci byl proslov L.L. u příležitosti předání Newberyho ceny a věc, která mě naprosto dostala, bylo, když popsala pět dopisů od čtenářů a pět způsobů pochopení příběhu a toho, jak si každý z nich do toho promítal něco ze sebe. Jako já... Jako když jsem já v knize viděla důsledky toho, když za nás v něčem rozhoduje "moudrá strana a vláda", protože my se přeci nemůžeme rozhodnout, ono je lepší se přizpůsobit pravidlům, protože ten, kdo je psal, je myslel dobře. A začíná to nejen centrálně plánovaným hospodářstvím, které jsme si ve východním bloku už vyzkoušeli, ale třeba i u malých jablek a banánů, které jsou zahnuté moc a nebo zahnuté málo, aby šly na pulty obchodů. Prostě začíná to tam, kde nám kdokoliv bere svobodu volby (a s ní samozřejmě i odpovědnout za naši volbu). Byť jen svobodu volby koupit si "ty špatné" banány.

18.12.2021 5 z 5

Tato kniha je tak moc nabitá informacemi, jak moc je Motlitba za Černobyl od S. Alexijevič nabitá emocemi lidí, kteří "to" prožili. Velice přínosné je podání informací "okolo", tj. těch, co nám pomohou pochopit, proč kdo jak mohl jednat a jednal, tedy uvedení do společenského a politického kontextu jak na Ukrajině a v SSSR, tak celosvětově. Moc dobrá kniha.

10.06.2021 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Tak krátká kniha a tak plná poetiky... Nádherná kniha, která se rázem stává kandidátem na jednu z mých TOP10 pro rok 2023. Schaeferův popis a podání života se mi prostě neomrzí.

18.02.2023 5 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Super kniha. Čtivý a svižný příběh založený na mnoha historických faktech. Příběh mladého Izraele vás chytne a nepustí a ty linky okolo jsou taky velice zajímavé a čtivé, ač vzhledem k historii ČSR je to čtení chvílemi velmi smutné až k naštvání.

15.01.2023 5 z 5