sissque sissque komentáře u knih

Smrt u zavěšený skály Smrt u zavěšený skály Gregg Dunnett

Musím přiznat, že kdyby neměla kniha tak výborné hodnocení a kdyby mi ji nedoporučoval kde kdo, nejspíš bych si po pár prvních stranách řekla, že to není nic pro mě.
Začátek mi přišel nevěrohodný a ani jsem nijak nesympatizovala s žádnou z postav.

Zhruba po první třetině jsem se do příběhu ale pořádně začetla a už mi nešlo se odtrhnout.
Více mě bavila linie věnovaná Jessemu, Johnovi a Darrenovi, ta s Natálií mě tolik neuchvátila.
Někde uprostřed se ale tyto dvě linie spojí a my začínáme zjišťovat, co – jak.

Miluji objevování nových míst.
Podle popisu jsem se do Zátoky U Zavěšený skály naprosto zamilovala a taky bych tam jistě trávila všechen možný čas.
Moře, klid, samota a surfování.
Ta vášeň, nadšení pro surfing tam bylo popsáno moc hezky.

Ke konci už mi přišel příběh zase trochu nereálný, ale to finále jsem si užila.
Vzhledem k tomu, že jsem si to přebrala přesně tak, jak to poté autor vysvětlil v doslovu, jsem spokojená.

Celkově knihu hodnotím jako velmi dobrou a byl to pro mě spíše takový odpočinek.
Děj si tam v podstatě jen tak plyne, není zde stálé napětí.
Komu vyhovuje více akce, asi mu lépe padne jiná kniha.
Jsem zvědavá na Smrtící útes, který už mám také doma, zda bude alespoň stejně tak dobrý.

Na závěr taková moje poznámka – to mi přišlo úsměvné.
Neporozuměla jsem záměru překladatele "počeštit" některá jména.
Natálie a oslovení Naty, Sára, své dítě oslovuje Daneček?!, … Proč ne jednoduše Natalie – Nat, Sarah, Danny, třeba (netuším, jak přesně byly psány v originále).
Je to taková banalita, ale mezi těmi typicky zahraničními jmény mi to přišlo jako pěst na oko.

19.10.2021 4 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Už když jsem se do knihy pouštěla, mi bylo jasné, že tohle bude takový "jiný" příběh z Osvětimi.

Prvně musím zmínit styl psaní autora, ten mi okamžitě sednul.
Téma zpracoval velmi kvalitně a důstojně.

Zpočátku jsem se bála, že bude příběh příliš romancí nadnesený, například jako u Tatéra z Osvětimi.
Mně se to líbilo, jen mi to místy přišlo takové "neuctivé" a působilo to pak ne příliš reálně.
Jinak to byl ale také příběh moc hezký a zase z trochu jiného pohledu.
Protože láska, láska je něco, co nám pomáhá překonat mnohé.
Díky ní máme dostatek odvahy, síly a cítíme se lépe. Dává nám pocit jistoty.

Přesně v tomhle příběhu vidíme, že člověk je stále pouze člověkem.
Ani jeho rozhodnutí, jednání a okolnosti neovlivní to, co cítí uvnitř a co mu srdce napovídá, že je správné.
Každý je pouze z masa a kostí a tak i člen SS je samozřejmě schopen lásky.
Lásky k židovské dívce.

Při čtení jsem si vzpomněla na citát z Harryho Pottera:
"Štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších dobách, pokud si člověk vzpomene, že se má obrátit ke světlu."

Samozřejmě jsem doufala v lepší konec, ale oceňuji, že autor zachoval realitu, bylo to pro mě mnohem více uvěřitelné.
Myslím, že tahle kniha ve mně bude rezonovat ještě dlouho.

02.10.2021 5 z 5

Plyšákokalypsa Plyšákokalypsa Carlton Mellick III

Poprvé jsem od Carltona Mellicka III. četla Lidožrouty z Lízátkova.
Čekala jsem, že to opět bude úlet – šílené, bizarní, až směšné.
No, Plyšákokalypsa byla něco jiného.

Když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, dojde mu, že vlastně do světa mluvících a žijících hraček nemáme zase tak daleko.
O to je to děsivější.

Mellick III. nás přenáší do postapokalyptické budoucnosti, kde hračky ovládly téměř celý svět a mstí se lidem za jejich chování k nim.
V originále skutečně název holocaust sedí – při čtení pochopíte proč.

Zároveň nám postupně odkrývá příběh dívky Julie ve dvou časových rovinách.
Dětství, kdy poznáváme její rodinu a hlavně vztah, který si buduje s plyšovým medvídkem jménem Poro. A přítomnost, kdy sledujeme náročnou přeměnu Julie v plyšovou pandu.

Nemůžete od Mellickových knih čekat nic logického, příliš hlubokomyslného.
Já jsem v nich ale našla oddych od stereotypu, odpočinek, uvolnění a změnu.

Asi to nebude úplně pro každého.
Věřím, že právě bizár je spíše pro okrajové publikum.
Ale pokud vás to nějakým způsobem láká, zkuste to.

29.09.2021 4 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

V životě by mě nenapadlo, že sáhnu zrovna po takové knize.
Ale řeknu to zcela upřímně…
Celý život jsem četla pouze detektivky, thrillery, historické příběhy z 2. sv. války – zkrátka, nic pozitivního.

Po čase má toho člověk plnou hlavu, neměla jsem už ze čtení radost.
Z každého dalšího příběhu mi bylo smutno.
Potřebovala jsem změnu.

A tak jsem najednou začala více a více vycházet ze své komfortní zóny.
Je to moc fajn!

Když jsem tak jednou v práci procházela mezi regály, začala na mě tato kniha volat: "Přečti si mě, přečti si mě."
Dělám si srandu.
Ale je to skutečný bizár!

Nikdy jsem nic podobného nečetla a tak skvěle mi to padlo.
Částečně bych knihu zařadila klidně do humoru.
Je to až tak bizarní, že mi to přišlo vtipné.

Ach, výborná kniha.
Jasně, na pět hvězdiček to rozhodně není.
Ale pokud máte jako já potřebu si odpočinout, přijít na jiné myšlenky, odreagovat se, zasmát se. Směle do toho!

18.09.2021 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Přiznám se, že druhý díl mi přijde z celé série nejslabší.

Není to úplně tím, že by zde nebyl věnován dostatek prostoru Edwardovi, naopak, pozornost věnovaná Jacobovi se mi líbí a z knižní předlohy bych si mnohem radši vybrala jeho.

Nevím přesně, čím to je, ale ostatní díly mě bavily mnohem více, jako celek mám ale sérii moc ráda.

Je to pro mě taková nostalgie, i když už si na to teď přijdu trochu stará. :-)

26.12.2020 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Musím uznat, že jsem se dlouho nemohla začíst, což ve mně vždycky vyvolá "čtecí krizi" a čtu knihu klidně měsíc.

Ale prokousala jsem se až ke konci... A nebylo to špatné.

Hlavní hrdinka Anna mi připomínala Rachel z Dívky ve vlaku (samozřejmě především díky alkoholu, následkem čehož jim okolí nevěří).

Nic, z čeho bych si vyloženě sedla na zadek, ale ani to nemůžu označit jako ztrátu času.
Občas byl děj předvídatelný, konec ale překvapil.
Na prvotinu je to vlastně docela dobré.

A budu se opakovat - ale znova mám pocit, že jsem četla horší knihy s mnohem vyšším hodnocením.

05.10.2019 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Detektivky jsou můj oblíbený žánr a už jsem jich četla opravdu hodně, od těch méně zdařilých až po ty skvostné.

Tohle byl takový lepší průměr.
Ono to nebylo špatné, ale klidně to mohlo mít čtyři sta stran.

Případ byl hodně překombinovaný - možná už i na samotného autora, který to uhrál na nedořešené, konec mi přišel vyloženě "tahaný z paty".
Dalšímu pokračování dám nejspíš šanci, ale ne, že bych ho nutně hned potřebovala.

13.08.2019 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Přiznám se, že jsem nejprve viděla film a zanechal ve mně mnohem větší dojem, než kniha, což se mi příliš často nestává.

Nebylo to vyloženě špatné, ale moc mě nezaujalo to zbytečné popisování nepodstatných detailů.

Po shlédnutí filmu jsem doufala, že bude v knize více popsána proměna Einara v Lili.
Namísto toho jsou zde, řekla bych až zbytečné kapitoly, které jsem klidně mohla přeskočit, zabývající se životem Grety (ve skutečnosti Gerdy).
Pak jsem byla trochu na pochybách, komu je příběh vlastně věnován a čí život má popsat.

Četla jsem také rozhovor s autorem, kde zmiňuje, že pro spokojenost amerického publika udělal z Dánky Američanku a, dle jeho slov, je právě Greta hlavní hrdinkou příběhu.

Velmi zajímavý námět, na motivy skutečnosti, jen trochu špatně uchopený.
Původně jsem chtěla dát čtyři hvězdičky, ale už je dostaly lépe napsané knihy.

Tohle neříkám často, ale v tomhle případě doporučuji spíše filmovou verzi příběhu.

09.07.2019 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

V příběhu vystupuje spousta postav, zpočátku jsem měla problém se zorientovat, kdo je kdo.
Plus toho ale bylo, že máte možnost každému z nich nahlédnout do mysli.

Námětem byla kniha zajímavá i průběh mě vcelku bavil, pár hluchých míst.
Nejsem si jista žánrem a vzhledem ke zdejšímu hodnocení je rozporuplná a každý ji vnímal a pochopil jinak.

Nicméně mám dojem, že tohle je přesně ten typ knihy, u které nemusíte vůbec přemýšlet, zabalíte ji s sebou do kufru na dovolenou a už přitom očekáváte, že to bude oddychová četba s jednodušším dějem, zápletkou i závěrem.

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, dávám tři, ale špatná rozhodně nebyla, jen jí chybělo to něco, díky čemu na ten příběh jen tak nezapomenete.

17.06.2019 3 z 5

Když Anna zmizela Když Anna zmizela Alex Lake

Vlastně pořádně nevím, co napsat, mám z toho smíšené pocity.

Ani jedna postava mi nebyla sympatická, únosce jsem vytušila hned na začátku, celkově to nebylo moc uvěřitelné, občas až moc zdlouhavé.
U tohohle příběhu nic výjimečného nečekejte.

11.10.2018 2 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Pokud jste si doposud jako já mysleli, že jste silné povahy a jen tak vás něco nerozhodí, věřte mi, že psychopat z této knihy ano.
Je to takový ten typický "slizoun", ze kterého vám naskakuje husí kůže, navíc, co provádí uneseným ženám...

Vraha známe již na začátku, ale do děje je zanesen ještě druhý případ, který se řeší postupně.

Vyšetřovatelé Luc a Ava jsou sympatičtí a jsem docela zvědavá, jak se to mezi nimi vyvine.
Těším se na druhý díl, Dokonalá kořist.

04.10.2018 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Ač měla kniha téměř pět set stran, četla se rychle a nebyla v ní žádná hluchá místa.

Příběh byl skvělý, autorka jednou větou dokázala zase smést všechny stopy a poukázat na někoho jiného.
Vraha bych vůbec netipovala.

Bohužel pro mě bylo toto první setkání s autorkou, nečetla jsem předchozí dva díly série, ztrácela jsem se tedy v linii, která se týkala vyšetřovatelky Lacey.

14.08.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Po téměř "poklidných" hlubinách nasazuje Bryndza opět rychlejší tempo, téma aktuální doby, tedy seznamování na sociálních sítích.
Člověk se zamyslí nad tím, že je dobré být trochu více ostražitý.

Také postupně zjišťuji, že jsem jedna z mála, komu je Erika sympatická.
A samozřejmě se těším na další díly ze série, Cold Blood a Deadly Secrets, jejichž překladu se snad brzy dočkáme.

11.08.2018 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Posloucháno.
Má první audiokniha a byla to vcelku příjemná změna.

Prvně zhodnotím interpretaci.
Schválně jsem si vybírala také kvůli hlasu, aby mi byl příjemný.
Pavel Rímský načetl knihu bravurně a asi i proto jsem ji nakonec doposlouchala se zájmem.

Co se týká samotného příběhu…
Vždy se chvíli věnujeme nějaké lince a pak najednou přeskočíme do další. Všechny se mi zdály podstatné, ale nějak jsem doufala, že se třeba na konci propojí a bude mi to dávat větší smysl.
Jediná taková spojka mezi nimi je hypnotizér, Erik Maria Bark.
Jeho postavu jsem si oblíbila.
Oceňuji především myšlenku autorů, téma je originální a zajímalo mě.

Nejvíce mě pravděpodobně zaujala ta první část, s Josefem Ekem.
Okamžitě mě příběh vtáhnul a nemohla jsem se odtrhnout…
Ale pak děj najednou přeskočil.
Více dějových linek mi nevadí, ani střídání minulosti a současnosti, ale tím, že jsme tady těch příběhu sledovali několik, přiznám se, že jsem se malinko ztrácela.
Nevím, možná to bylo poslechem a na psané slovo bych se soustředila více.
Přeci jen to nemám ještě tolik osahané. :-)
Konec už byl hodně roztahaný a ani jsem si z toho vyloženě "nesedla na zadek".

Nicméně mě kniha bavila a stoprocentně se pustím i do dalších dílů.
Tento díl, jakožto první, vnímám jako rozjezd a věřím, že další pokračování mě nezklame!

14.06.2022 3 z 5

Dům na jezeře Dům na jezeře Ella Carey

Přiznám se, že z počátku mě trochu odrazovalo nižší hodnocení.

Ač byl průběh i konec předvídatelný a nebyl to příběh, který Vás něčím zaujme natolik, že byste na něj později vzpomínali, bylo to příjemné oddychové čtení.

Prolínání dvou časových linií se mi u knih vždy moc líbí, rodinná historie taktéž.

Na jednu stranu se mi to líbilo, původně jsem čekala, že to bude takové "přeslazené", ale pokud mám hodnotit podle literární kvality, musím být trochu přísnější.

12.09.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Příběhy, kde se vyskytuje nadpřirozeno většinou nečtu, nevyhledávám ani filmy této tématiky.
Ne, že bych na tyhle věci vyloženě nevěřila, ale spíš z nich mám respekt, přirozený strach.

Občas jsem tady v komentářích četla, že se nebylo čeho bát.
Takhle... Já se v tom zrovna nevyžívám a tak mi to na to, abych po tmě nečetla (normálně totiž čtu nejvíce v noci) stačilo. :-)

Kniha se mi vcelku líbila, nemůžu jí odepřít čtivost, nedalo se od toho odtrhnout.

Podání příběhu mi asi na rozdíl od ostatních tolik nevadilo - často se některé fráze opakovaly, ale pokud autor opravdu nic moc neupravoval, v běžném hovoru si taky příliš nekontrolujeme opakování slov.
Takže já jsem to brala tak, jako by to Igor vyprávěl přímo čtenáři.

Mimochodem, já jsem jeho příběhu asi tolik nevěřila.
Na záhadná zmizení věřím a na Tribeč bych se nevydala, ale něco už bylo podle mě hodně přitažené za vlasy.

K českému překladu se radši nebudu vyjadřovat, to mě děsilo více, než samotný případ.

15.08.2019 3 z 5

Vidím tě Vidím tě Karen Rose

Má první kniha od autorky byla Nic neříkej!, myslela jsme si, že tohle bude něco v podobném duchu.
Ale tohle?!
S klidným svědomím si troufám říct, že by to s přehledem strčilo do kapsy ty současné thrillery s nálepkou "bestseller", protože některé nejsou ani zdaleka tak napínavé.

Jde znát autorky styl, opět zde byly prvky červené knihovny, ale nijak to thriller "neznehodnotilo".
Prostě pecka, pokud na tuhle knihu někde narazíte, rozhodně si ji přečtěte!

21.10.2018 5 z 5

Sedem sestier Sedem sestier Lucinda Riley

"Umenie by malo byť dostupné všetkým. Je to maliarov dar pre ľudské duše."
"Život bez lásky je ako Francúz bez vína alebo ľudská bytosť bez kyslíka."

Nádherný a citlivý příběh.
Přála bych si, aby po knihách Lucindy Riley sahalo více čtenářů, byla to skutečně výjimečná spisovatelka, která mi svými romanticko-historickými příběhy naprosto učarovala.

Příběh je rozdělen do dvou časových období – konce 20. let minulého století a současnosti.

Nejprve se společně se sestrami D'Aplièse ocitáme po smrti jejich adoptivního otce v domě na břehu Ženevského jezera.
Ten každé ze svých dcer zanechal odkaz, pomocí kterého se mohou dopátrat své minulosti.
V první části série se seznamujeme s nejstarší sestrou Maiou, krásnou samotářkou, která je láskou zklamaná a celý život, na rozdíl od ostatních sester, žije právě v sídle svého otce.
Její postava mi byla hodně blízká, oblíbila jsem si ji a prožívala vše společně s ní.

Druhá linka se odehrává v letech 1927 až 1929.
Pěstování kávy v Brazílii, bohémský život v Paříži, umění dané doby, výstavba sochy Krista Spasitele na kopci Corcovado v Riu, postavení ve společnosti a hlavně láska.
I když Bel ohromila Paříž, já jsem si více zamilovala Rio de Janeiro.

Osudu některých postav mi bylo líto, jiné dopadly lépe a potěšila jsem se z nich.
Tak už to v životě chodí.

Prolínání minulosti a současnosti, romantika, historie – jsem přesně cílová skupina.
Styl vyprávění Lucindy Riley mi sedí.

Čtení jsem si moc užila a vypila přitom spoustu šálků čaje English Breakfast od Twinings, který miluji stejně, jako hlavní hrdinka Maia.

Příští zastávka bude Norsko s Ally a sama jsem zvědavá, jak mě ten přechod do úplně odlišné krajiny bude bavit.

15.10.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Příběh je opravdu krásný a dojemný, až člověka mrazí, že je podle skutečné události, čím si lidé opravdu museli projít.

Pokud jste slabší povahy, bude tenhle příběh i pro vás, jelikož nepojednává až tak do detailu o osvětimských hrůzách, jako o lásce mezi Lalem a Gitou, o té nekonečné síle a naději to spolu celé přežít.

Dovolila jsem si ubrat při hodnocení, jelikož tím, že byla kniha "převyprávěna" někým jiným, kdo si to osobně neprožil, pro mě neměla takovou sílu a některé pasáže mi nepřišly příliš reálné.
Ale pokud od začátku byla smýšlena jako román, který bude pouze na základě skutečnosti, pak je nejspíš vše, jak má být.

21.10.2018 4 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Skutečný příběh, poutavě napsaný, čtivý, místy smutný.

Jiná země, jiné zvyky, jiná mentalita lidí.
Víc toho není třeba komentovat.

Kniha se mi velice líbila, znovu už bych nečetla, přesto ale doporučuji!

26.08.2018 4 z 5