Sharru-ken Sharru-ken komentáře u knih

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Takové nijaké pokračování celkem povedeného prvního dílu. Vytratila se mi z toho nějaká pointa, propracovanější vývoj nebo alespoň zajímavá ambice postav. Kdybych to měl popsat jedním slovem, tak asi povrchní. I ten existencialismus z prvního dílu je nějak upozaděn. Většinu knihy čekáte na nějaký zlom, který vám to všechno uvede do nového světla... a on nepřijde. Zhruba od půlky jsem se začal těšit, až to budu mít za sebou a začnu číst něco nového.
Moje lehce obsedantně kompulzivní povaha mi nedovolila knihu nedočíst a asi mi ani nedovolí vynechat poslední díl.

06.02.2024 2 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Repertoár negativních emocí je vyčerpán zcela a na pozitivní nezbylo. Prostě festival hnusu, špatných rozhodnutí, nepřízní osudu a všeho negativního, co mohly nejen devadesátky nabídnout. I ta revoluce, která bezesporu může nabídnout mnoho pozitivního, je prezentována jako prostě změna a ne jako oslava svobody.
Češi a Slováci mají toto asi společné, vezmou si nějaké čas a místo, dají si nohy nahoru a s potěšením si o tom přečtou to nejhorší. A já to nemám jinak, moc jsem si tu knihu užil.
Jen poprosím o čtenáře, aby nepropadali depresi. Dobří lidé existují.

15.12.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jo, přesně takhle má vypadat hororový román lokálního formátu. Vezmete skutečnou oblast s několika záhadami. Pak do něj zasadíte jedno z následujících:
a) přeživší vyhynulé nebo mytologické zvíře
b) mimozemšťana
c) fyzickou anomálii s metafyzickým přesahem
Z vyprávění hlavního "hrdiny" se dozvíme stručnou historii pohoří Tribeč (kde sem ta někdo zmizí, umře nebo zešílí) doplněné o skutečná místa, která se dají všechna v rámci jednoho prodlouženého víkendu navštívit. No a ten člověk se při své nezaměstnanosti tak nudí, že jde na výlet s nerdem, učitelem fyziky a svou přítelkyní, která se asi nudí při své zaměstnanosti. A to všechno jen proto, aby měl dost podnětů pro svůj blog?
No je tam pár úsměvných momentů, ale jako celek to funguje. Bavilo mě to a dokonce to dostalo i důstojný film. Takže doporučuji přečíst. Já rozhodně plánuji výlet do Tribeče. Pro všechny případy raději v létě.

06.04.2023 4 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Dobře napsaný technologický thriller s vyhypovaným zrcátkem, které do pár minut ví, co je pro tebe nejlepší. Má k tomu přece víc informací než ty, to dá rozum. Nápad nacpat moderní technologie jako smartphone, AI, virtual reality a sociální sítě do jednoho balení, které si může dovolit nižší střední třída a výš, je dobrý základ pro proměnu poměrně fungující společnosti na nemyslící stádo.
Výborně hodnotím několik dějových linií napříč sociálními vrstvami, zatímco je skvěle vybalancován děj jednotlivců s globální situací. S čím jsem se ale nemohl smířit celou knihu je překlad technologií. Při opakovaném čtení zrklips, zrsíť atd. jsem měl neustále nutkání zavřít knihu do krabice a hluboko do sklepa. To ale autorovi vyčítat nelze, spíš překladatelé by někdy mohli použít cizojazyčný název spíše než se pokoušet vymyslet něco originálního. Ne všude to jde a tohle rozhodně není Harry Potter.

06.04.2023 4 z 5

To To Stephen King

Jako kontrast k dlouhé knize to vezmu tentokrát heslovitě:
První dějová linie - klasický King... druhá časová linie - klasický King (až to člověka překvapuje, že ho to nepřestává bavit)... několik side story... střídání časových linií, ačkoli stále přehledné... sem tam někdo něco vypráví... Ještě nebude konec, jen nedokončená odbočka... Tohle se do filmu nedostane!... párkrát tam a zase zpět v čase... ááá konečně konec.
Bylo to fajn :-) 1096 stánek a stejně má člověk pocit, že tam každá patří.

06.04.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Jelikož už vím, jaké knihy TP umí napsat, jsem dost zklamán. Za mě je to srovnatelné s Červeným trpaslíkem, ale od Pratchetta očekávám více. Jeho humor bývá uspořádanější, inteligentnější a nápaditější.
Z těch povedených věcí bych asi vypíchnul první třetinu v Ankh-Morporku, kopance do koulí a originální zavazadlo.

05.04.2023 3 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Bavilo mě to. Oproti Blackoutu to bylo lépe uspořádané. Někdy to bylo až moc přitažené za vlasy a jestli mi na Elsbergovi vadí, tak to jsou ty jeho Hollywoodské akční konce. Naopak epilog se mi líbil.
Těžké ohodnotit. Někde to chce ubrat, někde přidat, pak by z toho bylo hvězdiček víc.

27.06.2022 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Nejšťastnější postavou série zůstává Harry, jehož přežívání vlastní smrti se v posledních dílech dost nakupilo. K tomu se celkem snadno vyhýbá spravedlnosti a snad i alkoholu? Každopádně je to pořád dost drsné. Rukopis autora je znát, ale všichni mu to samozřejmě žereme i s navijákem. Tentokrát ale zapomněl nějak uzavřít jednu dějovou linku. Navzdory všemu je to pořád starý dobrý Hole, kterého budu číst, dokud budou vycházet knihy.
Jedno doporučení na závěr: Čtěte knížky chronologicky. Asi bych se ztrácel, kdybych to tak nedělal.

27.06.2022 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Prostě drsňák, který chce, aby bylo vše podle něj. A pak je překvapený, že on si každý dělá věci po svém a kašle na jeho vymyšlený scénář. Tak ho to zdeptá, že musí jít mlátit do bicích, jít do svého baru nebo do vysněného místa, o kterém nám nejprve nechce říct, aby ho pak dokola připomínal. Stejně jako ty bicí s přednáškou o diskografii Metallicy a co pije. Nemá moc pestrý život.
Jako šlo to, celkem se to dobře četlo a neurazilo. Paradoxně působí ten absolutně otevřený závěr, jelikož celou dobu nemusí čtenář přemýšlet a najednou si musí domyslet, co se bude dít, nebo snad koupit druhý díl? Ten zatím neplánuji, je hromada zajímavějších sérií.

27.06.2022 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Hodnotím spíše pozitivně. Prostředí parádní, ta klaustrofobní a temná atmosféra je opravdu dobře podána. Akce bylo také dost, ale trochu mi to vadilo příběhově. Když se dostaneme na nějaké nové místo, tak než se zvládne pořádně prozkoumat, tak se přemístíme jinam. Já osobně bych preferoval detailněji popsat jednotlivé stanice a trpělivě procházet všechna zákoutí i za cenu, že se toho stihne méně. Vidět všechno v rychlosti z okýnka mi nestačilo. Do dalších dílů se pustím, ale teď mám na stole velkou hromadu k přečtení, tak to bude muset chvíli počkat.

21.04.2021 3 z 5

Nejbarevnější Mexiko Nejbarevnější Mexiko Kamu (p)

Kaleidoskopická barevnost se k mexické kuchyni hodí. Tato kuchařka funguje nejen jako inspirace v gastronomii, ale i jako pomůcka pro postupy vaření. Mexickou kuchyni si každý přizpůsobí pro sebe a tato knížka vyvolává chuť se do vaření pustit.

17.06.2020 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Autorův styl psaní po pěti knížkách se buď malinko zpřehlednil, nebo jsem si na něj zvykl. Opět velmi zajímavá zápletka, kdy čtenář nedostává moc šancí odhadnout vraha a tak mu nezbývá, než se kochat Harryho vyšetřováním a jeho (ne)řešením aktuálních problémů. Trochu mi vadí ty uspěchané závěry, kdy se dlouho nic neděje a pak se zničehonic situace rozklíčuje a pak konec. Mně vyhovuje spíš postupně odkrývání, ale to je jen otázkou vkusu.
Červenka, Nemesis a Pentagram by se daly spojit dohromady pod stejné téma i hodnocení. Harry Hole je nadále střídavě brilatní nesmrtelný detektiv a alkoholik na zabití. Norsko je pro temnou detektivku ideální prostředí, ale stejně doufám, že Nesbø ještě udělá nějaký výlet do exotických krajin.

03.06.2020 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Pro jednou vynechám komentář k postavám a ději a zaměřím se na celé dílo.
Poslední díl mi jen potvrdil, že celá sága o Zaklínači je přeceňována. První dvě románové knihy byly moc dobré a krásně celý příběh rozběhly, ale postupem času jakoby se Autor u psaní střídavě nudil a vymýšlel absurdity. Některé dějové linky jsou zcela zbytečné nebo nedotažené a těžko se s tím smiřuje. Je hodně složité nechat správným způsobem na čtenářově fantazii nenapsané a zde to moc elegantně řešené není.
Můj názor je ten, že kult Zaklínače je více tvořen převážně fanoušky, počítačovými hrami a seriály než samotnou předlohou.
Vzhledem k všeobecné oblíbenosti tohoto světa mi to nehodnotí snadno, ale zde se k dobrým hodnocením nepřidám. Nakonec se přiznám, že už Paní jezera jsem začínal trochu z povinnosti, po velmi slabé Věži vlaštovky mi nevadilo, že je to poslední kniha série.

02.06.2020 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

U této knihy přichází zklamání. Takový křest ohněm pro čtenáře. Geralt, Milwa a Marigold jsou na proplesknutí, aby se konečně vzpamatovali. Cahir tam tak nějak je jen proto, aby tam byl a jedinou světlou postavou této knihy je Regis. Trpaslíci baví, ale časem se taky okoukají.
Ciri má dějovou linku zajímavější, Potkani jsou zábavnější banda, ale já pořád čekal od této ságy víc.

02.06.2020 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Začínají tady chybět fantastická zvířata, netvoři a další všemožná havět, která dělá tento svět tak poutavým. On ten příběh všemožných humanoidů je také zajímavý, ale ta třešnička tomu prostě chybí. Jednorožci mě fakt neberou.
Příběh se nám hezky posunul a máme se na co těšit.

02.06.2020 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Přechod z povídek do románů proběhl poměrně bezbolestně. Tento fanatsy svět má potenciál. Sapkowski má opravdu osobitý styl psaní, který nemusí být všem pochuti, nicméně originalita je ve fantasy literatuře vždy vítána.
Kniha spíše rozvíjí postavy a připravuje základ pro další děj, než že by se příběh dál posouval. Což se mně osobně na fantasy líbí víc, chci znát svět, jeho reálie, souvislosti a zákony.

02.06.2020

Červenka Červenka Jo Nesbø

Této severské krimi přesun do domácího prostředí velmi prospěl. Ne že bych si exotické prostředí neužil, zvláště Austrálie se mi velice líbila, ale Norsko tomu dalo pár bodíků k atmosféře.
Provázání s příběhem z války je velmi povedené a závěr je brilantní. S touto knihou se Nesbø přiblížil k naplnění očekávání, se kterým jsem začínal číst serii Haryho Hola.

02.04.2020 4 z 5

Lodivod dunajský Lodivod dunajský Jules Verne

Tato kniha dokazuje, jak úžasný byl J. Verne vypravěč. On je to poměrně jednoduchý až nezajímavý příběh, ale ani tak nejde přestat číst. Umí vtáhnout do děje.

27.09.2019 3 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Docela zklamání. Věřil jsem, že Kotletovým upírům sedne středověk mnohem víc, ale nestalo se. Tam, kde se mohl autor vyřádit, se autor drží v mantinelech vymezených v předchozích knížkách. Chybí mi tam pointa, nějaká příběhová variace nebo jakkýkoliv wow efekt. V této "brožurce" se toho moc nového nenajde. I když sakra ten potenciál tam byl!!!

13.12.2018 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásná, zamyšleníhodná knížka. Každý si tam najde to svoje. Já tam vidím radost ze života a krás světa, kterou se ne každému daří objevit. Vidím tam snahu najít v každém kousek dobrého. Jo jak by byl svět krásné místo kdyby měl každý svého malého prince, aby ho naučil žít.

11.12.2018 5 z 5