seiwaa seiwaa komentáře u knih

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pro mě byla první Hartlová kniha zajímavá, plná zvratů, velmi vtipných situacích a skvělých historek, psána jednoduchou a přitom velmi zábavnou a čtivou formou. Myslím, že je to líbivá knížka, kterou přelouskáte během pár "hodin" :-)

11.02.2019 4 z 5

Malá noční žranice Malá noční žranice Jiří Šimáček

Vzhledem k hodnocení zde jsem nečekala příliš mnoho, ale mně se knížka moc líbila. Styl psaní mi vyhovoval, krátké kapitoly a střídání pohledů, zároveň dodržení dějové linie. Já jsem celé rodině fandila a protože mi příběh přišel místy velmi poutavý, rychle jsem přelouskala ;)

27.11.2018 5 z 5

Potrat: historická romance 1966 Potrat: historická romance 1966 Richard Brautigan

Právě jsem dočetla a z konce mám velmi smíšené pocity. Silné téma provádění ilegálních potratů v Mexiku bylo pro mě zajímavé a příběh jsem hltala a četla jedním dechem. Ovšem konec se mi zdál takový rychlý a utnutý. Kolem a kolem se mi kniha ale moc líbila.

16.11.2018 4 z 5

Sůl do rány Sůl do rány Becky Masterman

Knížka je zhruba od 2. třetiny velmi čtivá a poutavá. Mohu doporučit všem, kteří jsou fanoušky krimi / detektivní literatury. Určitě si od autorky přečtu i jiné tituly.

09.11.2018 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Nadčasová báseň, která se tváří jako říkanka pro děti. Krásné poučení, které z toho plyne, se dá aplikovat pro spoustu lidí.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Divadlo je prostě moje srdcovka. Knížku jsem četla až po shlédnutí novodobé a originální inscenace (pro představu obsahovala například africký tanec místo lidových), která mě nadchla a zanechala ve mě dojem, že příběh Maryši je svým způsobem komedie. Takže si asi dovedete představit můj šok, když jsem zaklapla tuhle knihu. Každopádně nářečí, téma a celý příběh je podle mě originální, zajímavý a čtivý. Ne však lepší než průměr.

23.08.2013 3 z 5

Milovnice Milovnice Elfriede Jelinek

Elfriede je originální, ale přesně jak už tu je zmíněno, všechny tři příběhy ve mě vzbudily a zanechaly spoustu emocí, což je pro mě u knížky vždy obrovským plusem. Při přečtení jsem (skutečně) řvala zlostí na rodiny protagonistek, večer mi knížka nedala spát při pomyšlení, co ty dívky musely zažívat. A ještě dnes, několik měsíců po přečtení se ve mě derou pocity, když na příběhy vzpomínám. Po Jelinekové sáhnu znova - a to BRZY!

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Navzdory zdlouhavým popisům a monotónnímu prostředí je to čtivý příběh, který ve vás vzbudí řadu emocí. Hemingwayův jedinečný styl je asi neokoukatelný a poutavý, četla jsem totiž několikrát a stále mě baví! :)

23.08.2013 3 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Ano, je dlouhá a jste asi jediní, pokud jste ji četli jedním dechem. Ale pro mě je to krásná ukázka venkova a rodinného soužití, ať už zidealizovaného, ale na chvíli se v hektické době odpoutat a trochu se zasnít a zpomalit snad nemůže uškodit. Autorčin život, jak je alespoň z části pravdivě vylíčen v Babičce, byl bezesporu zvláštní, třebaže jen pro lidi v dnešní době. Mně však samozřejmě nejvíce zaujal příběh Viktorky. Babička patří mezi základ a poklad české literatury, takže alespoň jednou by ji měl přečíst každý.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Otřískaná novela, která se čte jedním dechem a opravdu KAŽDÝ by si ji měl alespoň jednou přečíst. Příběh mladých zamilovaných lidí zasazen do válečného prostředí se všemi zápletkami je kvalitní ukázkou nejen šílenosti doby, ale taky skutečné lásky. Romaine Rollande, to se ti prostě povedlo!

Ruce Venušiny Ruce Venušiny Jaroslav Seifert

Tohle je moje zlatá sbírka, která mi přinesla u maturity hodně štěstí. Poezie zatím není až tak mou silnou stránkou, ale básně jsem si užila a četla je všechny hned několikrát. Jaroslav Seifert byl můj oblíbený autor již dříve, tato sbírka plná skvěle použitých básnických prostředků je pro mě příjemnou změnou mezi horami prózy a dramatu, takže za mě ano!

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Vtipný a originální příběh se "skrytým" smyslem informovat ruskou společnost o tom, co se ve skutečnosti v Rusku děje. Dle mě velice nadčasové téma, které platí nejen v Rusku a nejen v době, ve které se odehrává! To, že je příběh inspirován skutečnými událostmi, mluví za své. Názorná ukázka kvality ruského dramatu! Přiznám se, že jsem zatím neviděla v hrané podobě, ale určitě se chystám na nějakou dobrou inscenaci :)

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Poezie je podle mě jeden z nejotevřenějších žánrů literatury vůbec - prostor pro fantazii je někdy tak velký, že je snadné v něm zabloudit. V Kytici jsem si ho ale užívala a zbořený mýtus o dokonalosti rodiny je příjemnou změnou. Téma je originální, smrt ve spojení s láskou a nikdy neokoukaný vztah dítě-matka vždy bude dobře fungovat. Za mě ano, klidně znova, klidně několikrát ročně. Kytice je skutečně poklad český!

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nadčasovost poučnost jsou bez pochyby kvalitami této knihy! Ale mimo to je pro mě zmatený příběh se skrytými detaily, jimž je potřeba věnovat velká pozornost, proto se těším až novelu přečtu znovu v klidu a popřípadě změním hodnocení.

09.08.2013 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Po celou dobu čtení jsem sdílela s Řehořem pocity i přes autorovo úřednické podání. Tahle symbolovost až nadpřirozenost je něco, co většinou knihám neuškodí. Této ale vyloženě prospěla.

09.08.2013 5 z 5

Audience Audience Václav Havel

Na přečtení moc dobré, na shlédnutí výborné absurdní drama. Absurdita na vás sálá již z titulu až po konec knihy. Krásně stručně shrnuta lidská mentalita a atmosféra doby, což je zajímavé a naučné pro ty, kteří ji zažili, a všeříkající pro ty, co v téhle době žili.

09.08.2013 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Miluji absurdní drama, miluji prostor pro fantazii a otevřené konce. Tato knížka má vše, jen občas trochu příliš tajemství

09.08.2013 4 z 5

Malý byt Malý byt Igor Sloboda

Knížka, kterou jsem sice četla až po zařizování našeho skromného bytečku, ale přesto mi dokázala dost pomoci, především, co se nápaditosti týče. Vysvětlila mi, proč jsem podvědomě uznala barevné odstíny do ložnice jako vhodné aproč se mi špatně sedí u pracovního stolu zády k oknu... Podle mě dost povedená kniha, která poslouží jak začínajícím bytovým designérům, tak kutilům, kteří si chtějí ze svého bytu udělat klidné a krásné místo na žití i odpočinek

09.08.2013 4 z 5

Koktejl pro tři Koktejl pro tři Madeleine Wickham

Slova jako "rozeštkala" v kombinaci s hovorovými výrazy protagonistek "trhají oči"! Celkově poměrně velká fraška, ale ve volné chvíli člověk přečte raz dva.. Dějově však o ničem - celý příběh je průhledný a celkově nezajímavý.

08.08.2013 2 z 5

Výcvik psa Výcvik psa Joan Palmer

Knížka, která mi poradilo a navíc mě připravila na to, co mohu očekávat od malého štěněte. Doporučuji všem číst před tím, než si pejska pořídíte... :)

31.07.2013 4 z 5