Milovnice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha jedné z nejpozoruhodnějších současných rakouských autorek a nositelky Nobelovy ceny za literaturu líčí boj pragmatické Brigity a romantické, naivní Pauly o vyvoleného muže. Dědička nesmiřitelných postojů Thomase Bernharda s konečnou platností boří představu o idyličnosti rakouské literatury.

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4449/big_milovnice-uw0-4449.jpg 4.473
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Liebhaberinnen, 1975


více info...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Milovnice

Ishir
20. ledna

Toto byla příšerná kniha. Vulgární, ponižující prostě hnus. Autorka nedopisuje některá slova. Napíše pouze počáteční písmeno a zbytek si domyslete, jako kdyby jí bylo zatěžko napsat celá slova. Vždyť se psaním živí. Absolutně ignoruje velka písmena. Docteno jen kvůli čtenářské výzvě. Velice se divím, že dostala Nobelovu cenu.

sick.boy
04.02.2020

Z jednoho úhlu pohledu to může být komedie, fraška, taškařice, z toho druhého drama, bezvýchodnost, absolutní deprese.
Nahlížejme na Milovnice jak chceme. Jelinek žije ve strašném světě, který ale klidně může být opravdový a záleží na nás, jak moc si to připustíme.
Přestože naše vztahy můžou být na hony vzdálené od té parodie na lásku, jež je vykreslena v knize, neznamená to, že u sousedů je to stejné.
Slyšel jsem vyprávění o ženě, která prý jednou vypustila z úst: "Žena? To ani není člověk."
Kolik takto smýšlejících osob se pohybuje ještě v dnešní době?
Tato problematika je stará, leč stále aktuální, k tomu aplikovatelná na vícero rovin.
Kolik mých bývalých spolužáků se vydalo onou cestou ulovit protějšek, pak práce, dovolená, auto, práce, dovolená, byt, dovolená, pak dítě, jednu dovolenou vynechat, víc práce, pak dovolená, další dítě, vychovat děti, dovolená, práce, dovolená, práce a poté vegetovat.
Neříkám, že mít práci, auto, byt, dítě a jezdit na dovolenou je opovržení hodné. Jde jen o to, jestli u toho stíháme přemýšlet, dodávat životu přesah, pěstovat kromě materiální roviny i tu duševní.
A Jelinekové takřka lobotomické postavy jsou schopné pěstovat jen to materiálno, jít v zaběhlých kolejích, tak jako mnoho skutečných lidí, prožívat jen tu cestu k "tomu", jejich emoce jsou závislé na tom, jestli "to" stihnou dřív než ostatní, prožívat jen to co ještě nemají...
Bohužel, přes tyto nosné a pravdivé myšlenky mi v knize chybělo něco, co by to celé prohloubilo, sice je to zžíravé, ale je to jen nůž, co řeže kůži a já chtěl, aby pořádně bodl do masa. Je to takový dokument, pitva vztahu, respektive dvou vztahů. Jelinek si navíc někdy až příliš zotročuje tok vyprávění, netvrdím, že příběh je v knize vždy to nejdůležitější, ale ona ho někdy až obsedantně přidusí (trochu Kunderovsky), vysměje se mu a zaplaví ho vlnou sarkasmu, jež je v této knize jedním ze stěžejních motivů.
Přesto jde o velmi kvalitní literaturu, skoro tak dobrou, jako by jí napsal muž, mrkymrk.

7,5 z 10


Acamar
10.11.2019

Antiromantický zápas dvou mladých žen, pragmatické Brigity i zasněné Pauly, za vlastní "lepší budoucnost", kterou jim může zajistit jen ten správný muž ... Sžíravě cynický vhled do nejspodnějších vrstev utvářejících mezilidské vztahy, očesaný na brutální podstatu vlastního, (byť zde ani v náznaku v čemkoli pozitivního) přežití. Nešetří nikoho, muže, ženy, rodiče ... O tomto čtení se nedá říct, že je bez příkras, E.Jelinek jej povýšila na frašku protažení tím nejhrubším marastem.

Anyji
13.02.2018

Knižní orgasmus pro feministky (poté tedy co po přečtení knihy vystřelí až do samotného nebe, si říkám). No, její úderný jazyk, zvolený styl mně ale vůbec nevyhovuje, neuvěřitelně jsem se musel/-a stránku co stránku přemáhat, a to není tato kniha zase nikterak rozsáhlá! Trpký úděl a postavení to každé ženy v ryze patriarchální společnosti, dovedený jejím až chladně syrovým a jedovatým jazykem k naprosté dokonalosti. Bože, ty její popisy sexuálních scén, síla... Vždyť tohle musí přeci pobouřit i chlapy (Jak se to o nich jenom vyjadřuje?)!

Nejhorší na tom všem je, že má Jelineková v ledasčem pravdu. Ženy jsou v současném světě otrokyněmi svých mužů a vlastních domácností, jsou pradlenami, kuchařkami, vychovatelkami, věčnými uklizečkami, manželkami, milenkami a věčnými sexuálními madračk*mi. Její instinkt jí praví, když se, děvče, dobře nevdáš, ve společnosti nikdy neuspěješ, tj. nemáš ani sebemenší šanci v ní jako žena, ryze za sebe samotnou, významným způsobem uspět! Jenom s tím pravým a dobře zajištěným mužem za zády, jenž je zároveň tvojí biologickou a osobnostní spásou, se ti to může podařit. Pak teprve budeš vésti ten vytoužený a dobře zajištěný, spokojený, bezproblémový život (x např. v kontextu předchozí vykonávané práce, uplatnění ve společnosti, vyhlídek do budoucna, potomstva apod.). Apel: Buď ženou emancipovanou, ambiciózní a nadmíru snaživou!

Otázkou, hádankou mně zůstává, jak by tuto knihu napsal na stejné téma, zvolené zadání muž. To by mě skutečně zajímalo.

Jiitush
28.04.2017

Vztahy mezi mužem a ženou popsané až na dřeň.
V rámci zachování pozitivních představ o světě a lidech se čtenář celou dobu snaží chlácholit tím, že hlavní hrdinky jsou úplné nány a takhle ty mezilidské vztahy přece ve skutečnosti vůbec nefungujou. Jenže stejně mu na mysl pořád vyplouvá myšlenka: "A co když to přesně takhle fakt je?".
A to je na tom to nejvíc mrazivé.

vlkcz
05.12.2016

Tenhle text je geniální. Přestože na mnoha místech je odporný z estetického hlediska. Realismus až na půdu.

"brigita se ani neodváží říct, jestli má hlad nebo žízeň. když má pak později heinz hlad, má ho i brigita, jedno jediné tělo se všemi důsledky. heinz a brigita jsou jedna bytost.
potěšitelná situace pro dva mladé lidi.
brigita heinze nenávidí velice vřele."

No není to skvostné?

farfalla13
01.09.2016

Doporučuji. Žádné zastírání skutečnosti, realita bez obalu až na dřeň. To si málokdo troufne.

Sonyk5100
11.06.2016

sonny má pocit, že se jí toto dílo vlastně vůbec netýká. přesto čte jedním dechem a ve své zabedněné hlavičce doufá, že příběhy odkostěných postav dopadnou dobře. tak jako vždy ve svém životě se nemůže ubránit idealistické vizi, která jí zároveň dává naději a zároveň ji dohání k šílenství svou nízkou pravděpodobností vyplnění. sonny nekouká na pravděpodobnost. sonny je spíš na city.

1