Scathia Scathia komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Sakra dobrá kniha! To, jak se lidé podřídí systému psychiatrické léčebny je skvělou paralelou pro politickou situaci (teda kombajn)...

13.10.2019 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Další povedená kniha. Trochu jsem se bála, že s novým příběhem upadne úroveň celkového příběhu, ale vrhlo se to do nových obrátek. Závěrem snad jen dodám, že jsem moc ráda, že Riggs neplánoval jednu dodatkovou knihu, ale s Podivnými se podle příběhu budeme ještě nějakou dobu potkávat... :-)

06.06.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Jo, tak tohle bylo příjemné překvapení. Očekávala jsem plochý, oddychový příběh, ale dostala jsem do ruky naprosto senzační sociální studii!

09.04.2019 4 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Poslednímu dílu jsem prostě musela dát pět hvězdiček. Nic není jak se zdá a autor téma zpracoval do potřebné hloubky, nedomyšlených podrobností bylo na ten rozsah opravdu jen málo. Také jsem ráda, že se příběh opět dostal na úroveň začátku, prostě uzavření smyčky. :-)

16.03.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Musím říct, že to nebylo vůbec tak špatné, jak se to může zdát při čtení některých hodnocení. Zajímavě pojaté vyprávění části životů 12 žen. Bavilo mě hledat jednotlivá spojení, protože každý příběh nebyl prvoplánovitě připojen k jinému a postavy měly i jednodušše načrtnutou psychologii. Víc to ani nešlo, na každou osobu bylo vyčleněno jen málo stránek, ale možná to tak bylo lepší, děj byl tak svižný a nijak vleklý. Kniha nepřináší žádné hlubší zamyšlení, než že naše životy jsou vždy propleteny s dalšími a svým jednáním ovlivňujeme i druhé, ale podle mě to dostačuje. Je to jednoduché, odpočinkové čtení. Můžu doporučit.

21.10.2018 3 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Skvělá biografie, neotřelý design i vnitřní členění textu, prokládané dopisy, povídkami, plakáty a fotkami. Marilyn Manson je jedna z nejrozporuplnějších osobností, které znám a při příležitosti jeho koncertu v ČR jsem se chtěla náležitě připravit. :-) Fanoušci rozhodně ocení propojení různých informací a zážitků, které si mohou spojit s jednotlivými alby - písněmi. A ne-fanoušci minimálně mohou objevit fantastického filosofa, který má v sobě víc lidskosti, než je běžné, ačkoliv sám sebe se často snaží napasovat do bezcitné bestie.

22.11.2017 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Hemingway je vynikající spisovatel, přes 70 let stará kniha a člověka přesto naprosto pohltí. Skvělá historická výprava do války zmítaného Španělska, do dob, kdy ještě nikdo netušil, kam až se zrůdnost fašistické ideologie rozroste.

10.10.2017 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Skvělé čtení. Garp a jeho rozhodování, ačkoliv ne vždy jsem s ním souhlasila, mi byl vlastně sympatický, nebo jsem to alespoň akceptovala bez nepříjemných pocitů. Některé smrti byly jako rána z čistého nebe, nemohla jsem se z nich vzpamatovat. Ke konci knihy, když jsem už cítila, že i Garpovi dochází čas, očekávala jsem to na každé stránce, autor ale šikovně prodlužoval moje napětí. Na jednu stranu jsem se odmítala s Garpem rozloučit, na druhou stranu jsem byla neskutečně zvědavá, jak skončí. Zvláštní paradox... z knihy asi nezapomenu myšlenku, že nikdo nevíme, jestli je život po životě, rozhodně ale existuje život po Garpovi. Doporučuju

24.08.2016 5 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Myslím, že knížka by mohla být s přehledem poloviční. Téma se neustále opakovalo, s různými obměnami a příklady. Ale stojí za přečtení. Věděla jsem, že je důležité mít osobní vizi, svoje proč, ale doteď jsem nevěděla PROČ :-))

09.07.2014 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Výborně čtivé, chvilkama jsem potřebovala pauzy ve čtení, abych rozdýchala děj! :-)

12.05.2014 5 z 5

Já a pan Jones Já a pan Jones Lucy Diamond (p)

Oddechová knížka, s monstrózním happy endem. Čtení mě bavilo, ale je třeba od toho moc neočekávat. Fajn bylo vyprávění příběhu z pohledu různých postav.

20.10.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Oddychová knížka se zajímavým příběhem. Nepochopila jsem, proč autorka vybrala tak mladé postavy, když jejich jednání je o dost vyzrálejší a věk k nim naprosto nesedí, a to i když zohledním náročné prostředí, kde postavy prožily svůj život (nebo jeho část).

15.09.2021 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

I když smutná knížka o vážných tématech, je psána s dětskou lehkostí. Pohled malého Bruna na svůj život v porovnání s životem Šmuela byl až mrazivý. Vše mělo svou logiku. U dítěte to člověk jistě očekává, smutné je, že podobnou logikou se po skončení druhé světové války ohánělo tolik dospělých, popírajících svou vinu (i jen to, že odvraceli oči pryč).

29.03.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Možná někdo našel nějakou míru soucitu s hlavním hrdinou, já jsem to ale nedokázala, a to i přes to, že v práci se s lidmi s pedofilií nebo jejími rysy setkávám. Uznávám, že hlavní hrdina žil v době, kdy se o pedofilii nemluvilo, řádně se nediagnostikovala a s lidmi se terapeuticky nepracovalo, přesto jeho žádost po těle Lolity, vedená výhradně k fyzickému uspokojení i za cenu ublížení Lolitě, se nedá ničím omluvit. Charakter Lolity je taktéž nešťastný a dohromady to dává výbušnou směs, která nemůže dopadnout dobře... Román se mi líbil, charaktery byly dostatečně vykresleny, včetně jejich vývoje. Je to knížka, kterou určitě můžu doporučit k přečtení.

23.02.2021 5 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Hezká oddychovka na jeden večer. Fejetony jsou vtipné, často se strefují do černého. Připomínají, že mateřství není procházka růžovou zahradou a je normální cítit frustraci, zoufalství a občas je normální chtít i svoje dítě někde "zapomenout" :-)

08.02.2021 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Britská literatura je moje slabina. :-) To už by musela být extra slátanina, aby zcela neprofesionálně nedostala plný počet hvězd. Každopádně i přes silnou idealizaci postav, se autorce povedlo dobře vykreslit psychologii postav a neopakovatelnou staroanglickou atmosféru. Konec je možná až zbytečně šťastně ukončen, ale na celkový dojem knížky to nemělo vliv.

18.01.2021 5 z 5

Krizová intervence v kazuistikách Krizová intervence v kazuistikách Daniela Vodáčková

Zajímavě pojatá kniha. Líbí se mi, že neobsahuje neosobní teorii, ale přepisy rozhovorů, takže si to člověk může "ohmatat" v praxi. Bohužel je znát, že rozhovory byly smyšlené, naprosto všechny se odvíjejí dle jedné osnovy, rozuzlení vždy přijde do 3 stránek, líbilo by se mi, kdyby se kniha zaměřila v jedné kapitole na těžce nespolupracující klienty.

19.08.2019 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Velmi dobře napsaná detektivka... dlouho jsem netušila, zda jde o nadpřirozené jevy, nebo o sled logických příčin a následků. Poutavě napsaný příběh.

19.07.2019 4 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Z toho příběhu dost mrazí. Celkově autor umí vykreslit děj a postavy, založil zajímavý příběh a dovršil to šíleným finále. I když jsem asi od poloviny knihy tušila, jak to zhruba dopadne, konec mě stejně odrovnal, protože byl mnohem, mnohem horší...

29.06.2019 4 z 5

Krvavý leden Krvavý leden Alan Parks

Nejsem fanda detektivek, ale občas se k nějaké dostanu - u této například díky čtenářské výzvě a musím říct, že je to dobře napsané. Sice je jasné, kdo je padouchem, ale přesto jsem to s chutí přelouskala až do konce. :-)

24.06.2019 4 z 5