Sauron Sauron komentáře u knih

Kovář z Velké Lesné Kovář z Velké Lesné J. R. R. Tolkien

Ach, ten krásný svět jednoduchosti a krásy, co se ztrácí v neurčitu...

24.09.2022 5 z 5

Kajsa Nebojsa Kajsa Nebojsa Astrid Lindgren

(SPOILER) Je mi jedenáct, takže jsem i na tohle asi moc starý, ale já mám pro dětské pohádky slabost. Až po nějaké době jsem pochopil že paní Lindgrenová není ,,jenom" autorka pro děti, a tohle mě v tom jenom utvrdilo. V těchto příbězích, které si vás podmaní krásou jednoduchosti, vás ale čeká i smrt. Neumím posoudit jestli to je pro děti správné popisovat takhle smrt, protože, jak už jsem řekl, jsem dítětem sám. Mě, už zvyklého na smrt z knížek dost, to tolik nevadilo.

23.09.2022 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Tohle mě nikdy neopustí.

22.09.2022 5 z 5

Konec rodu Slavníkovců Konec rodu Slavníkovců Oldřiška Ciprová

(+ SPOILER) Takové odpočinkové čtení, ale na můj vkus je to i na to příliš krátké. Občas jsem se usmál nad Arturovou nechápavostí k očividným věcem. A k těm ilustracím, kromě té na obálce mě nijak zvlášť nezaujali. Třeba se knížka uchytí víc.

15.09.2022 1 z 5

Paní Láry Fáry Paní Láry Fáry Betty MacDonald

Jako dítě jsem nikdy příliš neuznával poučné pořady, knihy, nebo škola hrou. Tato kniha mě definitivně přesvědčila, že je úplně v pohodě možné něčeho takového dosáhnout. Od té doby se na už zmíněné věci dívám úplně jinak.

05.09.2022 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Je to skvělá pointa, jakoby temný, tedy spíš tajemný příběh, kombinovaný s pohádkami. To že to je krátké, myslím, že je záměr. Můj první dojem z knihy byl rozporuplný, ale teď v tom spíš vidím autorův záměr, aby nechal čtenáře na vahách, jestli to byl nádherně ilustrovaný odpad, nebo kniha s těžko pochopitelným hlubším smyslem(jestli tam nějaký je, tak jsem opravdu dítě co nic nepochopí). Ale neznám toho spisovatele dost dobře abych to mohl s jistotou posoudit.

01.09.2022 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Já nevím, mám proti tomu spoustu faktických výhrad, ale mě to prostě žere. Magie, draci, a, přiznám se, i trocha dojetí. Je zajímavé, že tam máte Voldemorta, jako naprosto příkladového záporáka, naprosto nelidského a necitelného, a všichni ostatní jsou úplně normálně emocionální. Člověk, pardon, dítě to na první pohled nepozná, vnímá to jako normálního záporáka. Ona je vlastně taková hodně záporáků. Příjemné překvapení že i Brumbál má své chyby.

27.08.2022 5 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Rozhodně ta nejčtivější kniha kterou znám. Ale vzhledem k tomu, že mi je 11, ehm, musím tak nějak dodat, že jsem to, ehm, tak trochu četl ve špatném věku. I když, zas tak hrozně špatně jsem to nepochopil, do posledních 20ti stránek jsem to celkem chápal, ale pak už to bylo moc zamotaný. Snad až mi bude dvacet. Sbohem za 9 let !

19.08.2022 5 z 5

Ostrov pokladů (komiks) Ostrov pokladů (komiks) Andrew Harrar

Skvělé!

18.08.2022 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Já fakt nevím, jak se snažím, tak se snažím, pořád se do toho nemůžu začíst. Pan Foglar to fakt uměl psát, to musím uznat, ale prostě mě to nebere. To je asi tím že patřím do té dnešní mládeže, ,,co jenom sedí u počítače a furt píše nějaký recenze". Ach, ti pamětníci !

18.08.2022

Hobit - komiks Hobit - komiks Charles Dixon

Nádherné ilustrace a skutečně skvělé zpracování. Je zábavné se podívat jak si jiný člověk představuje krásy a tajemnosti středozemě.

17.08.2022 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Od Lindgrenové bych skutečně čekal příběh který by byl víc pro menší děti. Sám jsem dítě, a třebaže to byla moje první ,,velká kniha" , bylo mi jasné, že to je silně neobvyklé, ať to, že to je od spisovatelky, která typicky píše vtipně a dětsky, i to, že tam je na knihu pro mládež až moc smrti a hlavně emocí. Mnohým to vadí, ale když jsem to četl, tak jsem byl nadšený, a bylo to právě tím, že to byla skutečně dobrodružná kniha, ne pořád ten nějaký hrdina, co ztratil kartáček na zuby, a jde ho hledat až na konec světa, huuustý.
K té smrti, tak ta může být pro děti opravdu nepochopitelná věc. Ale, na druhou stranu, mě bylo příjemné pomyšlení že nebe bude takovéhle, plné dobrodružství, o kterých se jen zdá. Je na rodiči, zda to svému dítěti dovolí.
A hlavně; Ta největší odvaha je přece ta, že se dokázali postavit smrti!

30.07.2022 5 z 5

Neobyčejný kluk Neobyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Tak dokonale napsáno, že bych věřil, že je to skutečnost.

27.07.2022 5 z 5

Přání Přání Pavel Čech

Další skvělý díl. Nejlepší byl ten nápad se špatným vyprávěním-špatnou kresbou a tvrdým Y.

25.07.2022 5 z 5

Velký závod Velký závod Pavel Čech

Skvělý nápad, dokonalé kresby a malby. Nejvíc se mi líbil ta vsuvka o nepovedených F1ičkách.

25.07.2022 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Nejlepší díl té nejúžasnější trilogie která kdy byla a bude. Neříkám ,,kterou jsem kdy četl" protože lepší už udělat NEJDE. Uznávám že když jsem to četl poprvé, tak mi přišlo že to lidi přehání, ale na to abyste pochopili knihu tohohle typu musíte mít trochu času. Mě to trvalo dva roky.
Ale rozhodl jsem se připomenout že Tolkien byl křesťan a spoustu z toho do té knihy vložil. Zamyslete se nad tou knihou, a najdete pravdu.

22.07.2022 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

(SPOILER) SPOILER SPOILER SPOILER !!!

Hodnotím líp než jedničku kvůli tomu že děj běží rychleji, a také zmizel předchozí pocit že jediný, kdo tam něco umí je Aragorn a Gandalf. Technicky dokonalé, jediné k čemu může mít čtenář výhrady(a často taky má)je ta spousta mluvení o neznámých místech a legendách. Také některým vadí ,,popis toho kamení a krajiny všude kolem". Obě věci chápu, sám uznávám že jsem se v tom taky ztrácel. Ale spíš mě to vzrušovalo než nudilo(ne úplně, jenom trošku). Je však pravda že dějová linie Froda a Sama byla trochu nudná(aspoň pro mně). Kdybych se na to díval kritickým okem, řekl bych že je to špatné. Kdybych se na to díval déle, řekl bych že je to kniha pro lidi kteří jsou už trochu pokročilejší čtenáři, ne jako já když jsem to četl. NIC PROTI !!!

17.07.2022

(SPOILER) Zase jako vždycky, čtivá kniha která má smysl. Ale ať si Rowlingová říká jaký je Harry chudáček jak chce, ale přehnala to ! Aby jste rozuměli co tím myslím, tak prostě nemůžete nechat hlavní postavu použít vrcholné kouzla černé magie a ani nenapsat že toho pořádně lituje(a tím nemyslím to sectumsempra na Malfoye). Vím, měl těžké dětství a tak, ale stejně tak byste mohli obhajovat Voldemorta. Ale musím zase uznat že to je propracované, čtivé, a hlavně to spisovatelka neodflákla. Takže 4/5.

09.07.2022

Páté kolo u vozu Páté kolo u vozu Jeff Kinney (p)

Jako všichni poseroutci : Vtipné, leč ne moc výchovné. Chápu že to tak spisovatel nemyslí doopravdy, ale mohl by trochu víc zvýraznit, že to má být bráno s nadhledem.

02.07.2022 4 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Skvělé nápady, vztahy se rozvíjí a... A krátký konec a stejně jako v jedničce marná snaha překvapit čtenáře nějakou událostí nebo nečekaným zvratem, novou postavou. To už známe. Ano, je to napsané tak aby to v tu chvíli překvapivé bylo, ale je moc podobných knih aby to nebylo jednoduché předvídat. Ale ano, konec byl nepředvídatelný a časové paradoxy mně fakt bavili. Čtyři hvězdy s hodně odřenýma ušima.

02.07.2022 2 z 5