Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Tahle knížka výborně ukazuje zrůdnost komunistického režimu (a vlastně jakéhokoliv totalitního režimu). Hodmě mi připomínala tvorbu Milana Kundery, moc mi ale neseděly Cukrářovy "vize". Vždycky mi chvíli dalo, než jsem knihu znovu otevřela, obzvlášť kvůli depresivnímu příběhu.

03.09.2013 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tohle bylo teda něco... hodně chmurný pohled na postapokalyptickou budoucnost. Jednoduché dialogy, všudyprítomný strach o další bytí, neskutečná obětavost otce ke svému dítěti. A na konci i trochu naděje.

03.09.2013 5 z 5

Sabriel Sabriel Garth Nix

Pomatuju se, že jsem knížku četla někdy kolem šestnácti, a moc mě bavila. Poměrně originální fantasy námět, zajímavé prostředí, i když svět není tak propracovaný jako v jiných fantasy sériích.

25.08.2013 4 z 5

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Nádherně dojemné. Moc smutný konec.

25.08.2013 5 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Moc krásné, vůbec ne pohádka (jak jsem očekávala), ale čistá fantasy okořeněná humorem a romantikou. Příběh Jednorožky, která se nuceně promění v ženu a zapomene, kým byla, je navíc psaný skoro básnickým jazykem.

23.08.2013 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Podle mě skvěle zvládnutý konec série, trochu jsem se obávala závěru "a žili šťastně až do smrti", proto mě hořkost rozloučení hlavních hrdinů skoro až potěšila. Zajímalo by mě, jestli bude autor v Dračích jezdcích ještě pokračovat, ráda bych si od něj přečetla něco dalšího.

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

O něco zdlouhavější než začátek ságy, ale pořád slušně čtivá fantasy.

15.08.2013 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

I když byl příběh poměrně jednoduchý, na to, že ho autor začal psát v patnácti letech, byl velmi dobrý. V dalších knihách je zápletka košatější a dospělejší, celkově sérii hodnotím kladně.

Holubi vzlétají Holubi vzlétají Melinda Nadj Abonji

Opravdu silný příběh jugoslávské rodiny emigrantů, kteří se ve vysněném Švýcarsku potýkají s přehlížením a pohrdáním místního obyvatelstva, stejně tak jako s pocitem vyvržení z rodné země. Vyprávění z pohledu mladé hlavní hrdinky je uvěřitelné, na mozaikovitý styl vyprávění jsem se sice musela více soustředit, o to větší zážitek ale bylo postupné rozuzlování. Zklamáním bylo, že jsem se oproti očekávání nedozvěděla mnoho o válce v bývalé Jugoslávii, ale nebylo to cílem knihy.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Tohle pro mě moc nebylo. Deprese, přemíra patosu, utápění se v citových výlevech. Holt romantismus.

12.08.2013 3 z 5

Satanarcheolegenialkohrozný punč přání Satanarcheolegenialkohrozný punč přání Michael Ende

Knížku jsem četla příbližně v 10 či 12 letech, tehdy se mi moc líbila a co si pomatuju, byla i dost vtipná.

11.08.2013 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Příběh o válce z prostředí něměckého města, který netypicky neukazuje utrpení vojáků na frontě ani Židů v koncentračních táborech, ale to, jak válku přežívá jedna obyčejná rodina. Hodně silné, na konci ukápla nejedna slzička.

11.08.2013 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Jedna z mála knížek, kterou předčila její filmová adaptace, ale možná je to tím, že film jsem viděla ještě před přečtením knihy. I tak je výborná, dokáže "pohladit po duši" svou citlivostí, k příběhu dobře sedí pohádkový styl vyprávění.

11.08.2013 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Pro mě fajn knížka, na kterou jsem se těšila vždycky, když jsem jí musela odložit a jít něco dělat. Pro fantasy bylo prostředí Podlondýna celkem zajímavé, stejně jako podivné postavy. Jednoznačně nejlepší byly průpovídky Vandemara a Croupa a propojení s Londýnským metrem.

11.08.2013 3 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Pokud se do téhle knihy pustíte, počítejte s tím, že děj nebude běžet tak svižně, jako je tomu u jiných Urbanových knih. Důvodem je, že Praga Piccola je vlastně biografie, sledující život jednoho zajímavého člověka na pozadí politických a společenských změn za První republiky a v počátcích druhé světové války. Přes pomalejší rozjezd i tempo čtení celkem příjemná kniha.

05.08.2013 4 z 5

Abarat: Magické dny krvavé noci Abarat: Magické dny krvavé noci Clive Barker

Zřejmě ještě lepší než první kniha. Prostředí už známe, takže přichází na řadu svižnější a napínavější děj, hrdinka se sympaticky vyvíjí, líbí se mi i její propojení s princeznou Boa. Jen mi bylo trochu líto záporáka Carriona.

24.07.2013 5 z 5

Abarat Abarat Clive Barker

Takhle fantasy pro starší děti a dospívající se mi líbila i přesto, že jsem ji četla cca ve dvaceti. Skvěle vystavěný svět, uvěřitelná mladá hrdinka, parádní ilustrace a celkové provedení knihy. Knížka by se určitě líbila i jako dárek.

24.07.2013 4 z 5

Peklo Peklo Jasutaka Cucui

Zajímavé pojetí posmrtného "života", až na to, že se mi strašně pletla všechna ta japonská jména. Hodně se mi líbil vhled do japonské kultury, který mě bavil mnohem víc než depresivní knihy H. Murakamiho. K autorovi se zřejmě vrátím.

24.07.2013 3 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Důkaz, že povinná četba nemusí být nuda :) Krásný příběh...

24.07.2013 5 z 5

Oskar a Růžová paní / Noemovo dítě / Pan Ibrahim a květy koránu Oskar a Růžová paní / Noemovo dítě / Pan Ibrahim a květy koránu Éric-Emmanuel Schmitt

Kniha snad pro děti, ale o dětech, které se moc jako děti nechovají. Ačkoliv jsou samostatné příběhy moc hezké, snaží se například přiblížit dětem smrt, umírání a víru, hlavní dětské postavy jsou nevěrohodné, protože se chovají spíše jako dospělí. Z mého hlediska neurazí, nenadchne.

19.07.2013 3 z 5