Šárka_D Online Šárka_D komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Hodně čtivé kratší dílo, ze kterého se mi až svíral hrudník při představě, že by takové uspořádání vážně mohlo nastat. Tuším, že zajímavé bude spíše pro ženy, feminismus z něj tryská proudem, a pokud se vám líbilo, určitě budete nadšeni i ze stejnojmenného seriálu, který se knihou inspiroval a možná ji i překonal.

03.07.2017 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Bohužel jsem se zmlsala Mužem jménem Ove, proto mě zklamalo, že kniha opakuje stejná témata a postupy jako autorova prvotina. Méně úsměvné a s větší dávkou zbytečného patosu, chvílemi naivní a přehnané.

19.06.2017 2 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Na komiksy naučená nejsem, takže mě překvapilo, jak moc mě tahle kniha bavila. Oceňuji věcnost, syrovost, prosakující tíseň a skvělý popis náročného vztahu otce se synem.

19.06.2017 4 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Čtení mě bavilo, příběh měl sympatické postavy a atraktivní prostředí Maroka, Španělska a Portugalska, hodně mě zaujaly detaily o módě a umění, stejně jako historické reálie. Výrazně ženská záležitost.

18.04.2017 4 z 5

Stoner Stoner John Williams

Výborný román o jednom naprosto obyčejném životě a naprosto obyčejných událostech. Civilní hrdina a jeho lásky, úspěchy a nezdary na pozadí vzdáleného běhu historických událostí těžkého dvacátého století.

18.04.2017 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Místy přitažená za vlasy a plná nepřehledných popisů, místy naivní a předvídatelná, ale celkem fajn čtivá knížka na pár večerů. Pozitivum: Naladí k návštěvě popisovaných kostelů.

31.03.2017 3 z 5

Muž s fasetovýma očima Muž s fasetovýma očima Wu Ming-Yi

Skvělá knížka. Neočekávala jsem nic, v knihovně mě zaujala podle obálky, ale bavila mě od začátku do konce. Ústřední příběh ve stylu magického realismu netradičně zasazeného do asijského prostředí doplňuje několik menších epizod vedlejších postav. Každá z nich se srovnává s nějakou ztrátou, každá z nich svým způsobem. Hlavním tématem knihy je ovlivňování životního prostředí člověkem, autor ukazuje možná i nevratné rány, které planetě způsobujeme.
Chválím grafickou úpravu knihy. Nikde mě neuhodila jediná chyba či překlep, typografie je příjemná pro oči, ilustrace krásné.

04.03.2017 5 z 5

Příšery templetonské Příšery templetonské Lauren Groff

Od knížky jsem neočekávala nic, proto mě mile překvapila. Bavil mě jak hlavní příběh ze současnosti, tak tajuplné vyprávění "historických" postav. Hlavní hrdinka Willie je lehce potřeštěná mladá holka, která moc neví, co se sebou, a která to nakonec zjistí na maloměstě v rodném domě, odkud "utekla" za štěstím do velkého světa.

12.02.2017 4 z 5

Kdo je to sakra Kafka Kdo je to sakra Kafka Lizzie Doron

Vnitřní pohled na problematiku současného Blízkého východu. Hodně zajímavá a hlavně čtivá kniha, což u tak těžkého tématu rozhodně není pravidlem. Přes snahu jsem bohužel nedokázala sympatizovat s Nadímem, na druhou stranu oceňuji, že autorka jeho postavu asi nijak nepřikrášlovala a neheroizovala.

02.02.2017 3 z 5

Neměnnost leopardích  skvrn Neměnnost leopardích skvrn Kristopher Jansma

Tohle byla krása. Každá z kapitol knihy se dá číst jako samostatná povídka, celé dohromady je to ale mnohem větší zážitek, protože teprve pak pochopíte souvislosti (ne ovšem všechny, protože autor mystifikuje a zatajuje a čtenář musí hádat, která verze života je "pravdivá" a která je "literární"). Hořká láska, náročné přátelství, lži, zatajování, cestování, dobrodružství. Parádní koktejl.

20.01.2017 5 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Tohle byla z mého pohledu snad nejslabší Zeměplocha. Bohužel, upíři mě moc nezaujali :(

11.01.2017 3 z 5

Anna a Vlaštovčí muž Anna a Vlaštovčí muž Gavriel Savit

Hele, já vlastně nevim, jestli bylo autorovi do třiceti, když to psal, protože jsem o něm nic nenašla, ale mohlo by bejt, no ne? :D Podle fotky vypadá mladě a hodil se mi do čtenářské výzvy. A knížka byla taky fajn, dětská mi moc nepřipadala. I když já jsem prý byla taky chápavé dítě :)

26.12.2016 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Tohle vůbec nebylo špatný. Nejsem Anina velká fanynka (vážně musí hrát v každém českém filmu?), tohle mě ale mile překvapilo. Sloupky převážně o lásce, rodině, dětech, vzpomínkách na dětství a dospívání jsou doplněny nádhernými ilustracemi, díky nimž kniha dostává výraznou nadstavbu.

26.12.2016 4 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Tak ona to nakonec přece jen byla kniha o lásce...

03.12.2016 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Je mi líto, že nemůžu dát vyšší hodnocení, ale přece to neudělám jen proto, že je to klasika. Po zajímavém začátku příběh přestal odsejpat, nějak se mi do čtení nechtělo a přes nevelký počet stran jsem se s knížkou celkem crcala. Možná je to tím, že sci-fi celkem rychle stárne, a možná tím, že poslední dobou jsem dystopií přesycená (i když chápu, že autor byl průkopníkem žánru). Pouze lepší průměr.

13.11.2016 3 z 5

Zimní příběh Zimní příběh Mark Helprin

Knížka je hodně filosofická a dost náročná, myslím, že jsem ji pořádně pochopila až po shlédnutí stejnojmenného filmu s úžasným Colinem Farrellem (ach), přičemž film byl citlivě zjednodušený a obsahoval vše podstatné. Knížku jsem četla dlouho a na etapy, ale užívala jsem si ji, měla příběh založený na nesmrtelné lásce, pěknou atmosféru a jazyk. Chtěla bych bruslit po zamrzlém jezeře Coheeries...

30.10.2016 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Docela fajn čtení do francouzské kavárny ke cappuccinu a croissantu s nutellou. Pro holky.

27.10.2016 3 z 5

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Chápu, že pro fanoušky žánru mohl být Galveston až moc předvídatelný, mě ovšem tahle poměrně útlá knížečka nadchla. Hlavní hrdina je sráč a zároveň sympaťák, do kterýho bych se v reálném životě určitě zamilovala a on by mi pak vyrval srdce z těla a rozbil ho na tisíc kousků. Baví mě nostalgický motiv návratu do města, ve kterém hrdina prožil nejšťastnější dny života, vlastně hned dvakrát, vzpomínky na mámu a další ženský, který ho zásadně poznamenaly. Závěr trochu předvídatelnej, ovšem drsný happyend potěšil. Rozhodně si počkám, s čím dalším autor přijde.

22.10.2016 5 z 5

Knížka v mých očích nepatří úplně do "topu" fantastické literatury, taky se nedá říct, že bych ji zhltla jedním dechem, na druhou stranu je to autorova prvotina a myslím, že se ještě vypíše. Námět je zajímavý, postavy sympatické a doplnění o "dobové" fotografie je trefa do černého.

15.09.2016 3 z 5

Antologie mi hodně sedla, až na jednu slabší povídku je výběr opravdu dobře provedený, zaujala mě zejména titulní povídka Lesní lišky. Je ovšem pravda, že mám ráda fantastickou literaturu obecně. "Finské podivno" je žánr, kterému rozhodně ještě budu věnovat pozornost.

15.09.2016 4 z 5