Muž s fasetovýma očima

Ve Wu Ming-Yiho románovém světě se iluze, představy a sny proplétají s vědeckými poznatky a úvahami a v novém světle přibližují osudy románových postav, jejich osobní ztráty a složitá životní rozhodnutí. Sledujeme jakýsi danse macabre lidí se světem. Autorovo originální pojetí environmentální literatury nám umožňuje podívat se na život složenýma očima hmyzu, prozkoumávat možnosti našich smyslů a uvědomovat si, že svět nebyl stvořen jen pro naše oči a že ve světle možných katastrof neexistuje žádný druhý. Kultura a příroda se proplétají, a tak ohrožení jednoho znamená i ohrožení druhého. Wu Ming-Yi zastupuje novou generaci Tchajwanců, pro kterou environmentální smýšlení tvoří neoddělitelnou součást identity. Román na pomezí vyprávění Haruki Murakamiho a jihoamerického magického realismu. Knihu ilustruje významný český ilustrátor Tomáš Řízek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314620/muz-s-fasetovyma-ocima-SOq-314620.jpg 4.521
Vydáno:, Mi:Lù Publishing

Fu-jen-šen 複眼人 (2011)

Kniha Muž s fasetovýma očima

marvarid
předevčírem

Opravdu dobrý postmoderní ekologický román s nádechem východní filosofie. Každé stvoření má svoji hodnotu, svůj jedinečný způsob vnímání světa, svoji specifickou paměť. Pokud tohle nedokážeme jako lidé vnímat, ukazuje to na nedostatek empatie a představivosti. Pokud to povýšeně ignorujeme, setkáme se s následky svého necitlivého jednání (a ty mohou být nevratné a způsobit náš vlastní pád). PS: jen nevím, kdy zemřel Danko…. Ale asi pro každého v trochu jinou dobu, smrt může mít řadu podob.

meluzena
15.09.2018

Velmi zvláštní, mnohovrstevnatá kniha. Tenhle poměrně nesourodý mix příběhů s občasnými prvky magického realismu ve čtenáři zanechá jakýsi neklid: Jak vlastně člověk svou činností ovlivňuje životní prostředí a jaký to má dopad na konkrétní lidi a oblasti? (... a co kdyby se to stalo mně?)

Jakožto vnitrozemci sice čtěme příběhy lidí spjatých s oceánem "z bezpečné vzdálenosti", a přece je otázka "Jaký je můj vklad?" více než na místě.

eva5801
05.06.2018

Je v tom obří kus smutku i krásy, jsou tu hory i moře, je tu fikce, která se tíživě dotýká reality. Na začátku jsem se nemohla zakousnout do pozvolného tempa několika lidských příběhů, které se kdesi ve středu knihy proplétají, nemilosrdně gradují a dopadají hluboko do srdce, aby se ukázalo, jak moc je všechno na světě propojeno se vším.
Podnětná četba na téma vztahu lidí k našemu domovu Zemi a pozastavení nad dopadem lidského konání. Oko potěší krásné ilustrace Tomáše Řízka ušité přesně na míru a duch zaplesá nad beletrijním jazykem, jenž se nenápadně přelévá v poezii.

kokodaros
13.05.2018

Muž s fasetovýma očima je velmi zvláštní kniha, vyhýbá se kategoriím, které jsem doposud četl. Přiznávám, že nejsem znalec východoasijské prózy, a prostředí etnických menšin na Tchaj-wanu je samo o sobě dostatečně exotické. Ale není to hlavní důvod výjimečnosti této knihy. Splétá se tu několik dějových linií, kde každá z nich je silným příběhem o osobních ztrátách a hledání a je podtržena lehce nadpřirozenými momenty. Paradoxně tím nejneuvěřitelnějším a temně magickým dojmem působí něco, co je ovšem už dlouho součástí tvrdé reality: kontinent plastových odpadků uprostřed Tichého oceánu, jenž autor popohnal k asijským břehům. Apokalypsa, která završuje a spojuje příběhy hrdinů. Ano, hory, stromy i moře mají duši a už jsme ji dokázali tolikrát ranit. Probudili jsme síly, které jsou mocnější než my.

lukro
03.02.2018

Skvěle napsaná kniha zabývající obavou zániku lidstva, konkrétně ostrova Tchajwanu z titulu enviromentáního. A to na pozadí mezilidských vztahů, vztahů muž, žena a rodič a děti, skutečnosti a mystiky.

Šárka_D
04.03.2017

Skvělá knížka. Neočekávala jsem nic, v knihovně mě zaujala podle obálky, ale bavila mě od začátku do konce. Ústřední příběh ve stylu magického realismu netradičně zasazeného do asijského prostředí doplňuje několik menších epizod vedlejších postav. Každá z nich se srovnává s nějakou ztrátou, každá z nich svým způsobem. Hlavním tématem knihy je ovlivňování životního prostředí člověkem, autor ukazuje možná i nevratné rány, které planetě způsobujeme.
Chválím grafickou úpravu knihy. Nikde mě neuhodila jediná chyba či překlep, typografie je příjemná pro oči, ilustrace krásné.