Galveston

Cesta, z ktorej niet úniku. Mafiánsky zločinec Roy Candy má svoje dni zrátané. Nielenže mu diagnostikujú smrteľnú chorobu, ale stane sa nepohodlným pre svojho šéfa. Ten ho preto pošle na záťah, z ktorého nemá vyviaznuť živý. Roy si však ľahko spočíta, že narýchlo dohodená prácička má byť v skutočnosti jeho posledná. Paradoxne je to teda Roy, kto zo stretnutia s najatými zabijakmi vyjde so zdravou kožou. Skôr než stihne zdúchnuť z miesta činu, nájde tam vystrašené osemnásťročné dievča, ktoré má v očiach vpísané čosi, čo im obom navždy zmení život. Roy ju napriek všetkým pravidlám vezme so sebou a spoločne unikajú z New Orleansu do Galvestonu. Dievča sa volá Rocky a pôsobí ako magnet na mužov aj na problémy. Uniknúť svetu lacných motelov, zavšivavených dier a skrachovaných snov je nakoniec ťažšie, než sa zdá. Rocky navyše ukrýva tajomstvá, ktoré nedajú spávať ani človeku jednou nohou v hrobe, akým je Roy. Galveston - špičkový triler od tvorcu seriálu True detective, ktorý sa v uplynulom roku stal jednou z najväčších televíznych udalostí vo svete a jedným z najsilnejších programov v televízii. Najmä vďaka Nicovi Pizzolattovi zožal seriál obrovský úspech, bol nominovaný na Emmy v dvanástich kategóriách a autora scenára preslávil po celom svete. Nic Pizoolatto však debutoval románom Galveston, ktorý teraz vychádza v slovenskom preklade. Tento temný triler bol doteraz preložený do 16 jazykov a pripravuje sa aj jeho sfilmovanie. Kto videl seriál Tru detective, bude si vedieť predstaviť atmosféru a silu príbehu, pretože v tom sú si veľmi podobné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/239961/galveston-239961.jpg 3.694
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Ikar (SK)

davas

Celkové hodnocení knihy je slabší jako hodnocení moje ...byl to výborný příběh,který se podobal filmovému představení ...a každý kdo sleduje film,který ho baví ..tak ho chce vidět do konce ....já tu knihu sfouknul za jediný den ...za mne 5*

Serja

Povedené knižní road movie okořeněné sem tam nějakou mrtvolou.

Bingos
30.10.2017

Asi jako většinu čtenářů mě nalákal jistý seriál z produkce HBO. A ač Galveston není mohutný osmihodinový opus, nýbrž dvousetstránková jednohubka na jeden, maximálně na pár večerů a je ochuzen o hutnou audiovizuální stránku, rozhodně je dílem hodným Pizzolattova umu.
Děvky, vrazi, zloději, drogově závislí, ztroskotanci a neutichající přehodnocování vlastních činů, rozhodnutí, vlastního života. Postavy jsou úžasné, na tak krátkém rozsahu neskutečně hmatatelné a uvěřitelné, jejich motivace blízké a hlavně mi přijde, že hrají prim. Když se zdá, že je potřeba scenáristické kličky, nějaké klasické zápletky či vypravěčské metody, berou postavy vždy věci do svých rukou a udělají něco nečekaného, nepodloženého, zoufalého nebo hloupého, ale strašně pochopitelného a lidského.
Knížka sype, i když akce je v ní poskrovnu. Máchá čtenáře v existenciálních sračkách, aniž by vyznívala přehnaně temně nebo bezvýchodně. Několikrát mě při čtení napadlo srovnání se Sin City, prostého veškeré přestylizovanosti. A platí to i o závěru. Možná je to lepší přirovnání, než stavět román vedle True Detective (s kterým však neoddiskutovatelně má zástup styčných ploch).
Každopádně i když se na (potvrzenou!) třetí sérii Temného případu těším, Nic jako literát mě začal zajímat přinejmenším stejně.

zuzi.podzim
21.09.2017

tady vlastne ani nevim, co si myslet, budu muset popremyslet

Michaeles
01.05.2017

Kniha mě zaujala dobře se četla děj rychle ubíhal, nemám skoro co vytkout, až na příliš přímočarý příběh, žádné okliky prostě od začátku hned ke konci.

Schamila
26.03.2017

I když pěkné, ale jen za 3*, poškodila abych ty lepší, bylo napětí, současnost střídá minulost, ale jinak hodně smutný thriller

hellena1523
25.11.2016

Zaujal mě trailler v kině, přesto jsem to nechala víc než rok uležet...No, říkám si, jestli nejsem trubka, když jsem tak dlouho otálela!
Kniha se četla úplně sama, příběh se příjemně rozvíjel, postavy byly perfektně propracované, takže veškeré jejich motivace v celém kontextu seděly a naprosto dávaly smysl.
Příběh o lidech na okraji společnosti a všechna ta špína kolem v kontrastu s náznaky nevinnosti vytvořili atmosféru, která mě dokonale pohltila tak, že jsem se ve svém skromném, čerstvě vymalovaném pokoji cítila téměř provinile, že si žiju jako princezna.
Přestože jsem byla spokojená s postavami, stylem vyprávění i atmosférou, byl vývoj většiny událostí velmi předvídatelný. Zkrátka mi chyběl aspoň jeden "wow moment", proto nedávám plný počet hvězdiček. Knihu ale přesto vřele doporučuji, zejména pak třeba těm, kteří se v žánru teprve rozkoukávají :-)

Isserley
12.11.2016

Dala jsem se nachytat pěknou reklamou v kině i jménem autora (scénárista vynikajícího seriálu True Detective). A nelitovala jsem. Výborně napsaný thriller, dobře vykreslené postavy a rafinovaně vystavěný příběh. Doporučuji.

Pampalini
22.10.2016

Čo sa dá čakať od príbehu, ktorý je o ľuďoch na okraji spoločnosti? Hlavne priamočiarosť, špinu, márnosť a zúfalstvo bytia. Borec zahnaný do kúta a ubiedená deva, ktorých nikto nemá rád. Na knihu príliš málo. Po prečítaní nemá čo utkvieť v mysli, niet sa k čomu vracať a niet nad čím premýšľať.

Šárka_D
22.10.2016

Chápu, že pro fanoušky žánru mohl být Galveston až moc předvídatelný, mě ovšem tahle poměrně útlá knížečka nadchla. Hlavní hrdina je sráč a zároveň sympaťák, do kterýho bych se v reálném životě určitě zamilovala a on by mi pak vyrval srdce z těla a rozbil ho na tisíc kousků. Baví mě nostalgický motiv návratu do města, ve kterém hrdina prožil nejšťastnější dny života, vlastně hned dvakrát, vzpomínky na mámu a další ženský, který ho zásadně poznamenaly. Závěr trochu předvídatelnej, ovšem drsný happyend potěšil. Rozhodně si počkám, s čím dalším autor přijde.

puml
11.06.2016

Solidní žánrovka, která nijak zvlášť nepřekvapí, ale která je opravdu dobře napsaná. Má to spád a hlavní postava a jeho protihráči jsou dobře vykreslení. Svižný dialogy, slušná atmosféra a sem tam nějakej ten šťavnatější opis jak od Chandlera. Čekal jsem přímočarý "grit-noir", kterej se nebude utápět ve zbytečný příběhový složitosti, ale bude sázet na kvalitní a silnou dějovou linku a hutnou atmosféru. A moje očekávání se splnilo.

vnimat_Krasu
27.02.2016

Ne, skutečně si nepočtete v komplexní a rozmáchlé detektivce typu True Detective. Nýbrž v malém, nenápadném, až nečekaně dobře napsaném příběhu o zbytečných lidech. Krátká, svižná ukázka nesporného talentu, co dává na frak dějově velmi příbuzné Krvi na Sněhu od Jo Nesba. Fanoušci seriálů, co potřebují hromadu podzápletek, budou hulákat smutkem. Milovníci fajnové přímočarosti se ale pomějou. Minimálně tak jako já.

dalia1769
20.02.2016

Působivý, velmi čtivý příběh s intenzivní atmosférou. Coby fanynku seriálů The Killing a True Detective mne kniha velmi potěšila. Ač poměrně temný příběh, nepůsobí ve svém celku depresivně a závěr byl opravdu zdařilý.

petrels
27.01.2016

Naštěstí nebyla knížka obsáhlá, protože byla o ničem. Nevím jakým zázrakem dostala nálepku "světový bestseller" ?

LuciLux
03.01.2016

True Detective pro mě bylo milým, byť temným televizním překvapením, a tak mě zvědavost přiměla podívat se, jak si jeho scénárista poradí s knižním formátem. Téměř identické rysy se seriálem se nezapřou. Děvky, drogy, alkohol, společnost, kde jeden lidský život neznamená téměř nic. To, že lidi na okraji společnosti umí Pizzolatto dobře popsat, ukázal již (nebo spíše rovněž) v seriálu. Jinak ale nenabízí nic moc nového a určitý strohý způsob televizního psaní se nezapře. Zatímco mnohdy u knih pochybuju o možnosti zdařilého filmového zpracování, tady mi přesně ty detailnější linie, které právě kniha dovoluje, chyběly. Klobouk dolů překladateli Martinu Pokornému. Překlady, ve kterých se to drsňáckým slangem jen hemží, mi v češtině často přijdou spíše směšné, ale to rozhodně nebyl případ Galvestonu.

happy-smile
31.12.2015

Ajaj, čím si to zasloužilo přídomek Světový bestseller? Knížka mi přišla celkem o ničem, byla jsem ráda, že to bylo tak krátké. Možná to chtělo zapojit trochu černého humoru nebo nějakou akčnější linii, ale takto mi příběh o "napraveném" kriminálníkovi přišel dost nudný.

ejwa1937
17.12.2015

Jednohubka :) Kniha se mi líbila, ale autora asi už vyhledávat nebudu.

Maff
27.10.2015

Kniha formátu "neurazí, nenadchne". Variace na téma stárnoucího (zde umírajícího) gangstera, který se v pohnutí mysli, ačkoliv si to odmítá přiznat, snaží o nápravu svého svědomí. Má to ovšem háček, při konání dobra prostě využívá svých zkušeností ze své zločinecké dráhy. Téma lákavé i atraktivní, v této knize poklidně plynoucí k závěrečnému rozuzlení. A to je asi kámen úrazu celé knihy. Ten kdo hledá akční četbu bude zklamán stejně jako ten, který dává přednost spíše psychologickému rozvoji postav a gradující výstavbě příběhu. Prostě jen solidně napsaná četba, kde čtete a čtete a najednou je konec.

hledaseniki
24.09.2015

Galveston je kniha, která vzbudila zájem především u příznivců seriálu True Detective, já sama mezi ně patřím a tak mi kniha nemohla uniknout. Galveston je opravdu takovou jednohubkou, která každého neosloví. Nic Pizzolatto je pro mě vynikající spisovatel, jeho styl je nevšední, běžně se sním nesetkáte, jeho rádoby kriminálku jen tak nezaškatulkujete, to se prostě nedá!

Pizzolatto dokáže vyrazit dech i prostým příběhem, který se může zdát jako předvídatelný, ale při jeho čtení zjistíte, že předvídatelný vůbec není, protože čtenářům autor připravuje jednu kličku za druhou. Galveston je jednoznačně zvláštní a neobvyklou knihou s jedinečnou hlavní postavou.
Pizzolatto připravuje jedno překvapení za druhým a já už teď doufám jak v to, že se True Detective obnoví pro další řadu, tak i v to, že napíše i něco dalšího, vlastně už se nemůžu dočkat!

bezprezdivky
12.09.2015

Taková jednohubka, lehké čtení, ale vcelku o ničem.

martin3683
08.09.2015

Kniha mě nalákala oznámením, že je to od autora scénáře mého oblíbeného seriálu True Detective (u nás Temný případ). A protože nedávno skončila druhá série seriálu byl jsem celý žhavý, abych se ponořil do autorova světa i knižně. A ten je asi takovýto: jižanská část USA jako New Orleans, pořád vedro a dusno, hrdinové nehrdinové s vlastními problémy, v depresích, alkoholici a k tomu temný případ, vhodný jen pro jejich náturu, protože jen podobní porouchaní lidé dokáží nahlédnout do mysli těch ještě porouchanějších. Čekal jsem "jižanskou" detektivku, ale dostal jsem k mému zklamání "severskou". Prostě má to spád a hrdinu jako od Nesba, ale Nesbo to není. Atmosféra jako v seriálu se nekoná, ani ten hrdina není zas tolik porouchaný, jak jsem čekal. Prostě z toho nakonec vylezla celkem svižná, ale předvídatelná gangsterka s nemastným neslaným antihrdinou. Vůbec na mě nedýchla atmosféra přímořského města Galveston, jak jsem doufal a nakonec jsem ji ani nedočetl.

3DD!3
12.08.2015

Pizzolatto píše zvláštním způsobem. Kdykoliv by v příběhu obvykle spisovatel zahnul doleva on zahne doprava. Nepředvídatelné zákruty, lidské životy protažené bahnem reality a jímavý nečekaně prostý, přesto silný závěr. Galveston podobně jako druhá řada Temného případu nesedne každému, ale měl by po ní sáhnout každý kdo hledá talentované spisovatele, kteří se nebojí jít proti proudu.

evasamankova
20.07.2015

Zajímavý a trochu netradiční thriller. Několik napínavých akcí je tu vyplněno nostalgickým hloubáním kriminálníka, kterému podle všeho zbývá už jen velmi málo času, a snad proto chce udělat ještě aspoň něco dobrého. Příběh by se četl dobře i bez těch několika krvavých scén, resp. i kdyby se zápletka oprostila od krimi. Velmi čtivý a jistým způsobem smutný thriller s výrazným "lidským" přesahem.
Recenze:

Gracian1964
08.06.2015

Knihu som si kupil pod dojmom serialu True detective, ktory bol skvely. Mozno som mal privelke ocakavania. Nenaplnili sa. Niezeby to bola zla kniha, to nie. Ale pripada mi mierne precenovana. Precital som ju, ale akosi ma nezasiahla. Islo to mimo mna. Keby som nevedel, ze autor je aj tvorcom horeuvedeneho serialu, vobec by mi to nenapadlo. Podla mna kniha nema tu serialovu atmosferu. Prosto len tak po mne sklzla a nezanechala trvalejsiu stopu. Nuz, taky Lee Child - to je uplne ina kategoria. Ale nevylucujem, ze si Galveston najde vernych citatelov, ktory ho ocenia lepsie nez ja. Lovu zdar!