Samira Samira komentáře u knih

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Nenápadný skvost a také dokonalá ukázka, že není třeba stovky stran k vyjádření mnoha myšlenek, vnitřních dějů či podprahových informací. Pokud umíte jako Michael Cunningham, budete vám stačit pár vět či spojení, s efektem a proniknutím do postav a do nitra čtenáře o to větším.
Mojí osobní hvězdou knihy i filmu je Laura Brown. Kniha není celkovým vyzněním optimistická, ale také nejde o depresivní dílo. Z Lauřiny části příběhu však mrazí a je prostě neuvěřitelně propracovaná a v mých očích výjimečná.
Nádherné dílo, doporučuji!

28.10.2017 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Půvabné a ještě jednou půvabné!
Jsem jako veliký kočkař těžce neobjektivní, ale musím každou jednotlivou povídku pochválit. Všechny měly atmosféru, pohladily a byly skvěle napsány. Na konci jsem trpce litovala, že jsem již dočetla. Neboť jsem tuhle krásnou knihu, které se podařilo zachytit mnoho z kouzla, kterým kočky mění lidské životy, nechtěla dát z ruky.
Povídky byly z celého světa, a ač byla každá až obdivuhodně jiná, dohromady tvořily dokonalý celek.
Autorčin styl si mne opravdu získal. Musím brzy zkusit nějaký další její kousek, ale tenhle kočičí bude mít přece jen speciální místo.
Opravdu doporučuji!

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Hojně vyzdvihovaná kniha si mne chvíli získávala, neboť prostředí příběhu bylo hodně temné, až jsem si říkala, jestli i ve mně příběh, o kterém všichni mluví vykřeše jiskru. Nakonec to byl plamen a knihu jsem dočítala v nočních hodinách.
Já sama bych ji k žádné knize nepřirovnala, ač mnozí paralely nacházejí.
Vyprávění se drželo temné a pořádně drsné linky, ale naznačovalo rozsah a skvěle pracovalo s charaktery. Ale jsme teprve na počátku, to nejlepší nás jako čtenáře teprve čeká. Jen již teď lituji, že jsem možná ještě chvíli nepočkala, neboť série ještě ani není dopsána.
V každém případě stojí za to!!!

Líný kocour Josef Líný kocour Josef Franziska Biermann

Půvabné, vtipné a své! Nevím, co bych měla pochválit dříve, protože takhle kniha se opravdu povedla a dostane jistě i zarytého malého nečtenáře, neboť se čte sama.
Svérázný kocour, skvěle vymyšlená zápletka a úžasné ilustrace potěší malé i velké.
A milovníky koček zvlášť:)!
Výborné, doporučuji!

17.10.2017 5 z 5

Turbulence Turbulence Whitney G. (p)

Opravdová turbulence!!!
Musím říci, že již dlouho hledám v žánru nový vítr, který by se alespoň mírně přiblížil oblíbeným kouskům a zde se to povedlo.
Ano je třeba si říci, že se kniha nebude líbit úplně každému, Jack se s tím totiž moc nemaže a jeho slovník je spíše hrubší, ale musím říci, že se to k němu moc hodilo.
Kniha je jiná strukturou psaní a celkovým pojetím příběhu. Osvěžující byly i erotické scény, které nebyly ničím extrémní, a přesto měly šťávu.
Kniha plná zvratů, tajemství a vtipu, kde není jako v případě trilogií ani slovo navíc. A má tu nejvtipnější a nejoriginálnější seznamovací scénu.
Svěží, syrové, výborné!

10.10.2017 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Styl autorky Kasie West mi ohromě sedí a je příjemným, mile a vřele vtipným pohlazením a to i tehdy, kdy téma není snadné.
Mnozí píší, že nejde o nic převratného, co by nenalezli jinde. Ale já musím její nenásilnost, nevtíravost a určitou nenápadnost vyzdvihnout.
Mne si naopak tenhle kousek, který si na nic nehraje, velice líbil a obdivovala jsem, s jakou lehkostí autorka do vyprávění zapracovala problémy hrdinů, především hrdinky, o kterých se tolik nepíše.
S knihou po boku mi bylo tak příjemně, že bych ji nejraději otevřela znovu.

10.10.2017 5 z 5

Jak vyzrát na duchy? Jak vyzrát na duchy? Roland Garrigue

Kresba, zpracování i námět ke knize lákali, ale musím říci, že jsme po dočtení značně rozpačití. Rady, jak na duchy jsou místy vtipné, ale povětšinou nevhodné a nebádají k věcem, které dětem službu neudělají.
Škoda nápad byl výborný, ale převládající zlomyslnosti dojem značně kazí.
Za mne 2,5 a to především za již zmíněné zpracování a kresbu.

10.10.2017 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Nikdy bych si při čtení Skleněného trůnu nepomyslela, že příběh bude tak obrovský a že se do každé jednotlivé dějové linky, postav a vlastně každé věty zamiluji. Teď mám zapsaná data jednotlivých budoucích vydání a pokaždé jsem vděčná, že mohu držet další její kousek.
Královna stínů uzavírala jednu část příběhu i jedné éry a Říše bouří je počátkem velké války, otvírá celý svět a nastiňuje, jak se nám oblíbené postavy změnily.
Celaena se ukazuje jen v prchavých chvílích a čtenář se musí seznámit s Aelin, která je úplně jiná. Odlišný je také způsob vyprávění. Děj je vyprávěn z mnoha pohledů, kdy je jeden lepší než druhý a tak prudce tajnůstkářské Aelin vůbec nevidíme do karet a na konci nás čeká nejeden šok.
Miluji jednotlivé postavy, známé i nově vznikající páry. K jejich popisu by jeden superlativ zdaleka nestačil, už teď mi chybí a prostě až fyzicky bolí, že nemohu číst dál.
Kromě velmi zajímavého a hlavně chytrého vývoje děje, musím vyzvednout jednotlivé obrovské bitvy. U mne vedou pasáže s Měničkou v čele.
Tentokrát musím vytknout velké, opravdu velké množství tiskových chyb, mnohdy i více v jedné větě...škoda. A také časové nesrovnalosti. Především, jak může být rychlejší malá loďka, než flotila. Ale vše odpouštím, neboť celek je prostě naprosto úžasný.
Těším se na Chaolův příběh a ještě více na další regulérní díl.
P.S. Před čtením Říše bouří je nutné přečíst povídkovou knihu Krvavé ostří, jinak budete téměř ve všech dějích tápat.

Doporučuji!!!!

07.10.2017 5 z 5

Sam & Julie Sam & Julie Karina Schaapman

Okouzlující!!! Tohle se opravdu povedlo. Kniha a především její příprava musela dát obrovskou práci, kterou se všemi neskutečnými detaily ocení malí i velcí. Pravda já bych dala přednost prodloužení jednotlivých příběhů, ale malí čtenáři, kterým je především určena ocení právě i kratší formát jednotlivých kapitol.
Celkově doporučuji!

07.10.2017 5 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

Boží!!!
Stejně jako hlavní hrdince Elle se mi Royalové dostali do žil i srdce a naprosto jsem jim propadla. Očekávání jsem měla po předchozích dílech vysoká a vyhlížela jsem nejeden šok, ale nikdo nemůže být připraven na tak neuvěřitelnou smršť...
Musím přiznat, že o odpočinku nemůže být ani řeč, srdce mi buší ještě teď a nevyspalá jsem až hrůza.
Výborné, gradující, ač jde o příběh z jiných téměř surreálných kruhů - reálné a prostě výborné.
A jestli jsem si tipla správně, tentokrát ani náhodou...
Doufám v brzké vydaní Eastonova příběhu, ještě tuhle neskutečnou rodinu nechci opustit, na to jsem příliš zamilovaná.
Doporučuji!!!

29.09.2017 5 z 5

My single holky My single holky Jane Costello

Knihu Jane Costello Před svatbou naprosto zbožňuji. My single holky je také příjemným čtením, ale na první zmíněnou ani zdaleka nemá. Přesto jsem se bavila a mnohokrát hodně zasmála a jednu postavu si opravdu zamilovala.
Nešlo však o hlavní hrdinku, ale o naprosto úžasného Bena, kterého mi bylo nejednou líto.
Celkově šlo o milé, místy dost ztřeštěné, ale reálné vyprávění o lásce, přátelství, obyčejných problémech a nalezení toho, co od života chci.
Stojí za přečtení!

29.09.2017 4 z 5

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

V mých očích výjimečně povedený kousek, který si mne opravdu získal. Není kniha se, kterou bych ji porovnala. Čekala jsem lehký prázdninový příběh okořeněný Itálií a dostala víc, než jsem čekala. Pravda nečetla jsem anotaci a nechala se zmást sice velice krásnou, ale lehce zavádějící obálkou.
Kniha totiž jednoznačně není tak lehká a také bych úplně neřekla, že jde o klasický román určený dívkám. Už jen proto, že hrdinka prožitou ztrátou výrazně dospěla a celkově je prostě vyzrálou osobností. Dále také, že jsou to vlastně dva milostné příběhy v jednom balení a to proto, že nás hrdinčino pátrání po vlastní minulosti a kořenům, zavede do matčina milostného příběhu.
To vše na pozadí krásné Florencie a ještě hezčích lidí.
Hned bych podobnou knihu otevřela znovu a mohu knihu jen a jen - doporučit!!!

28.09.2017 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Půvabná, milá a prostě krásná klasika pro všechny milovníky koček. Originální způsob vyprávění pomocí kočičího deníku nemůže zklamat. Pravda dětský čtenář se bude muset mnohokrát zamyslet, jak vlastně to ten šibalský kocourek myslel. Ale i v tom spočívá její kouzlo, které ještě umocní úžasné ilustrace.
Vždy výborná, doporučuji!

18.09.2017 5 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Kniha vábila obálkou i anotací a nebudu lhát očekávání jsem měla vysoká.
Naplněna však byla pouze z části. Problém nespočíval v tom, že by se nepovedl svět, zápletka nebo postavy. Všechno mělo veliký potenciál, ale forma za obsahem lehce zaostávala.
Především popis byl hodně znatelný, autorka to samé jinými slovy, ale většinou podobnými vysvětluje opravdu mnohokrát. Stejné je to s hrdinčinými pocity a prožitými událostmi, které si pro sebe znovu několikrát rekapituluje.
Samotný děj je, ale v pořádku. Patrné je také, že se stranu od strany vypisuje a zlepšuje. Věřím, že druhý díl, který má ještě zajímavěji nastíněný děj již bude úplně jiné kvality.
Knihu určitě nehaním, líbila se mi moc, ale prostě se nemohu ubránit pocitu, že po úpravě by byla úžasná.
I tak stojí za to!

18.09.2017 4 z 5

Cirkus Cirkus Karina Schaapman

Na třetí díl tohoto úžasného díla pro děti jsme narazily s dcerou náhodou v knihovně a dnes máme plán, kterou z knih dostane kdy a v postýlkách spinkají i postavičky z knihy.
Kniha je pastvou nejen obsahem, který velice dobře pracuje s bohatým životem autorky, který nenásilně přenesla na knižní stránky a samotného nápadu.
Autorka postavila celý myší svět a my se prostřednictvím fotografií modelů a báječného knižního zpracování přenášíme přímo do jejich světa.
Dcera i já jsme z jejích knih doslova okouzleny.

Nádhera doporučuji!

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Úžasná zeměplocha je rozsáhlé a naprosto fantastické dílo milého, neotřelým a originálním způsobem vtipného génia. Všechny linky jsou skvělé, ale alespoň pro mne, a také se mohu docela mýlit, je duch autora nejvíc spojen s Hlídkou.
Pátý elefant je pak možná tou nejlepší ukázkou, toho co dovede, protože tato diplomaticky nediplomatická cesta stojí opravdu za to.
Jen pro ty, kteří ji neznají a chtěli by zrovna zde začít, bude čtení na počátku velice náročné, neboť autor vypráví a nikterak se nevrací, postavy znovu nepopisuje, takže by nový čtenář chvílemi nevěděl, kdo je vlastně kdo, i tak věřím, že by u první knihy neskončil.
Sem by patřil výčet oblíbených postav a hlášek, ale byl by beze dna. Zeměplocha a autorův styl se nedá k ničemu připodobnit, dá se mu jen propadnout, tak zase brzy na viděnou...

16.09.2017 5 z 5

Chytré pohádky pro malé rozumbrady Chytré pohádky pro malé rozumbrady Jiří Žáček

Náš domov je pohádkovými knihami doslova zaplaven, v kvalitě a oblíbenosti však převažují pohádkové sbírky staršího data.
Chytré pohádky pro malé rozumbrady tvoří jasně zářící výjimku, jsou totiž po všech stránkách fantastické. Od celkového chytrého, nenásilně poučného a hlavně vtipného vyznění, nedostižných ilustrací Adolfa Borna až po celkové zpracování včetně fontu, který velmi ocení i začínající čtenáři, případně čtenáři starší, kterým se drobný text nečte dobře.
Již po dočtení jsme se několikrát vraceli a rozhodně to nebylo naposledy.
Věřím, že tuhle sbírku budu číst ještě vnoučatům a i tam se to možná nezastaví.

Opravdu doporučuji!

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

Vždy doufám a hledám fantasy, která bude jiná, spojí nečekané, získá si mne a ani se u toho nebude muset tolik snažit.
Poušť v plamenech velmi lehce a čtivě propojuje tématiku divokého západu s orientem a nejednoznačným bojem mezi dobrem a zlem. Protože to nikdy není černé nebo bílé.
Naprosto nadšená jsem z charakterů, které mají ještě hodně co nabídnout, stejně jako příběh, který nám zatím ukázal jen zlomek ze své velikosti.
Za mne hodně velké překvapení plné dobrodružství, odvahy, cti a boje, který je teprve na počátku.

Výborné, doporučuji!

10.09.2017 5 z 5

Kouzelná Beruška a Černý Kocour - Zlolustrátor Kouzelná Beruška a Černý Kocour - Zlolustrátor kolektiv autorů

Knihy podle oblíbených seriálů a filmů by se jako zábavná forma čtení mohly pro děti jevit jako jasná volba, ale většinou jde spíše o tah marketingový a v knize chybějí důležité pasáže a příběh je pouze neuměle a je mnohdy těžce převyprávěn.
Pro sérii Kouzelná Beruška to ale neplatí. Drobnější formát, perfektně zvolený font a samotný text jsou udělány tak, aby se dětem četlo samo.
A samotný příběh - nebudu lhát i já jsem do něj zamilovaná, tenhle seriál se povedl nad všechna očekávání.
Kromě nové série se tak s dcerou obě těšíme i na maximálně povedené knihy.

10.09.2017 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Nádhera a ještě jednou nádhera!!! Chtěla bych napsat, že kdyby byly všechny knihy o lásce takové, pravděpodobně bych nečetla jiný žánr, ale hned svá slova beru zpět, neboť si více než uvědomuji , že to nejde. Autorce se povedlo něco ojedinělého. I přes výjimečnost je však kniha neuvěřitelně reálná a uvěřitelná, až doslova zaleze pod kůži.
Pod kůži hlavní hrdinky nás autorka přivádí svým jedinečným stylem. Mapuje totiž nejen dramatický děj, ale především duševní vývoj samotné hrdinky a lásky jako takové. Protože ta má mnoho podob.
Z děje nechci příliš prozradit, hrdinka stojí před téměř nemožnou volbou, ale postupné vyprávění, které začíná již v jejím dětství dává čtenáři klíč a ač fandíte všem stranám, jen jedna je pro danou osobnost ta pravá. Jaká to si už musíte přečíst, navíc dostanete spoustu poetiky a umu.

Úžasné čtení, vřele doporučuji!!!

31.08.2017 5 z 5