salamandrina salamandrina komentáře u knih

Ne před slunce západem Ne před slunce západem Johanna Sinisalo

Super čtivá kniha, kde se prolíná fantazy s reálným světem tak, že vám to ani nepřijde divné, nereálné. Skoro cítím jalovec, les a pyžmo :)

23.11.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tohle mě hodně překvapilo. Kupovala jsem Medvědín jako dárek tátovi, tak jsem si řekla, že si to po Spalovači mrtvol přečtu jako oddychovku, než mu to dám. Jooo, oddychovka. Čte se to sice strašně dobře a rychle, ale to téma malý komunity, která zavírá oči před svejma problémama, protože jí nesedí do šablon, je šílený. Skvěle vykreslený postavy, mnoho otázek, občas patos, občas zbytečný tajemný náhledy do budoucnosti, ale po naprosto prvoplánovým Muži jménem Ove je tohle fakt zajímavá a propracovaná kniha. Druhý díl je určitě na pořadu dne.

22.11.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Dokonalý

16.11.2019 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Příběh doktora, který se vypořádává se svou minulostí i přítomností, prošpikovaný mini příběhy jeho pacientů, skvěle vykreslená atmosféra společnosti okolo malé české nemocnice, šeď, nemoce, starý chyby. Strašně dobře se to navzdory šílenýmu tématu četlo. Konec byl takový jasný, jakože poučení pro všechny, že nic a nikdo není černobílý, ale za mě v pořádku.

11.11.2019 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Když pominu poslední dvě napínavý kapitoly, tak vcelku nuda. Mám pocit, že to nějak neumí zakončit, patlá se v tom, evidentně budou přibývat další díly až to vyšumí úplně. Škoda.

09.11.2019 2 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Super. Po Moznostech milostneho romanu jsem sahla po teto knize a nezklamala. Takhle zachazet se slovy, takhle vytvaret obrazy a sceny, je to nekonecny rej slov, ktery se rozviri pred ocima a nemyslite na nic jineho, jste v tom svete.

06.11.2019 5 z 5

Cukrfree 9týdenní program Cukrfree 9týdenní program Janina Černá

Já mám cukrfree blog ráda, sleduji Janinu už déle, o tento druh stravování se zajímám už taky dýl, takže za mě nějaký převratný informace tam nejsou. I tak jsem si knihu ale ráda přečetla, něco nového se dozvěděla, utvrdila se v některých věcech. Pro začátečníky, co se ládují pizzou a těstovinami je to ideál. Je to navíc hezky, přehledně zpracované. Hvězdička dolů za to, že některé informace se tam na mě až moc opakovaly, ale třeba to je účel.

03.11.2019 4 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Dobrá antikoncepce...

31.10.2019 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Dokonalý. Tahle kniha sedla jak hrnec na prdel. Coz je velmi nepoeticke prirovnani k velmi poeticke knize coz je asi termin, ktery hodne lidi nepouzije. Me ta kniha ale dojimala, dostala, prekvapila; mam rada Knausgarda a tohle se tomu stylem dost podoba. Taky takovy smirovani ciziho zivota, kdy jasate nad spolecnymi myslenkami a hltate cizi detaily. Po delsi dobe konecne (!)kniha, kterou jsem odkladala jen se skripenim zubu, a kterou jsem nechtela nikdy docist.

22.10.2019 5 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Takový jako za sklem. Sledujete příběhy lidí, které spojuje místo, kde bydlí. Antiromantický pohled života na vesnici, který je ale ve výsledku vlastně docela romantický. Balancování mezi psychologickým románem a humorným příběhem, šmrncnutý depresí z války. Jako kdyby si autorka nemohla vybrat. Není to špatný, ale prošumí to kolem jako Labe :)

16.10.2019 3 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Poprvé jsem Pistolníka zkoušela číst před třemi lety a odložila ji. Nebavilo mě to, nechápala jsem to, Kingův styl mě nijak neoslovoval. Pak jsem mu dala šanci v jiných knihách a docela mě to chytlo, tak jsem na naléhání sestry, která Rolanda zbožňuje, zkusila znovu Temnou věž. Že prý prvním dílem se člověk musí prokousat a zbytek série je už pak jízda. Musím říct, že tentokrát jsem dočetla a vlastně mě to i bavilo. Divný náznaky mě už neštvaly, vlastně mě bavilo, že tomu úplně nerozumím, jako kdyby se člověk probudil ze snu, který si nepamatuje a viděl jen útržky toho světa. Jsem zvědavá na další díl každopádně.

14.10.2019 3 z 5

Svatá hlava Svatá hlava Hana Lehečková

Tohle bude čistě neliterární názor: ta kniha byla prostě děsně otravná na čtení. Myslím, že je skvěle napsaná s že přesně vystihla hlavní postavu, ale mě to děsně nebavilo a otravovalo číst. Myslím, že po určitým množství knih s takovým tématem, prostě člověk už nechce takový knihy číst, je z nich umavenej a nervózní a nepřekvapujou ho. A v týhle fázi jsem. Takže oukej chvalozpěvy literárních instagramů, ale já se těšila jen na to, až tu knihu dočtu.

10.10.2019 2 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Tahle knížka mě štvala tím, jak jeden čas z ní byli všichni odvařený. Brala jsem to za milostnou červenou knihovnu a film s Cagem, který jsem taky neviděla, mou nechuť nějak utvrdil. Navíc já ten jih nějak nemusím no. Prostě nic pro mě. Pak se ke mě dostala nejnovější kniha od Bernierse a strašně mě bavila tím stylem. Obyčejný vyprávění, popisy, často dost cynickej humor, nečekaný jen tak mimochodem zvraty...čte se to prostě samo. Tak jsem dala šanci i tomuhle a nezklamalo to. Nebyla to úplná bomba, ten člověk prostě umí psát a zaujmout. Jen tu zabitou Psipsinu mu neodpustím teda.

09.10.2019 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Vzpomínka na dětství :)

06.10.2019 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Skvělej debut, jednoduchý příběh, krásný obraty. Krátký, ale přesně vystižený život starého psychiatra a jeho vypořádávání se samotou. Trošku kýčovitý happy end, ale co už. Nikdy není pozdě.

30.09.2019 5 z 5

Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Růžena Komárková

Asi takovej ten pocit, jako když vám děda vypráví historky z mládí a směje se vtipům, kterým nerozumíte, ale zdvořile se jim smějete taky, abyste neurazili. Doslov, kde je napsaný, že jd to primárně psaný pro kamarády autora, měl být možná vepředu. Pak to dává smysl - je to milý povídání, ale lehce zmatený a z literárního hlediska docela neupravený.

29.09.2019 3 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Tak tohle mě překvapilo. Povídky se učím číst neb mě vždy víc bavily tlustý bichle, vadí mi, jak jsou krátký a postavy hned utečou, ale tohle bylo krásný. Ten jazyk a výrazy jakým Šindelka popisuje obyčejné příběhy několika lidí je prostě perfektní!

26.09.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

V první půlce jsem se nějak vůbec nemohla začíst, druhá už zas napínavý čtení. Jen mě štve, že musím čekat na třetí díl...to vždycky zapomenu.

24.09.2019 4 z 5

Jídlo na prvním místě Jídlo na prvním místě Dallas Hartwig

Zajímavá kniha a hodně věcí jsem se dozvěděla nově. Nicméně jako u všech podobných knih je nutné nad tím přemýšlet a hodnotit a ne jen slepě následovat. V některých věcech jsem se inspirovala, v některých ne. Nutno říct, že už nějakou dobu se snažím stravovat nízkosacharidově, takže pro mě spousta věcí nebyla novinkou. Myslím, že kniha je ideální pro ty lidi, kteří si stále myslím, cereální mussli tycinky jsou zdravý, že tmavá kaiserka je celozrnná nebo že když budu jíst hodně masa a vajec, takže umřu na vysoký cholesterol. Program Whole30 si možná zkusím později, momentálně jsem ale hodně omezila mléčné výrobky a dávám si hodně pozor, odkud kupuji maso.
Každopádně - kniha je čtivá, člověk se v ní dozví hodně nových věcí, jsou v ní fajn recepty a rady. Kdo se zajímá o výživu, tak doporučuji.

18.09.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Já nevím no, ale mě to nebavilo. V tom propletenci postav, který se tak zcela nepravděpodobně potkávali (jako jo, Praha je malá, nebo kde se to odehrávalo, vlastně nevím, ale zas tak...) jsem se ztrácela, přišlo mi to celý takový nedotažený, jakože nápady dobrý, ale tím, jak tam bylo těch postav víc, tak na ně nezbýval prostor a šup se skákalo k jiné postavě, protože vše je propletené vším. A ten motiv bábovky, která jednou asociuje vůni dětství a jednou vagínu... to byla koruna všemu. Nicméně, motivy tam byly fajn, blbý to úplně taky nebylo, věřím, že si to čtenáře najde a někdo si v tom i nějaký motiv najde. Já asi mezi cílovku moc nepatřím sic žena po třicítce. Jako ale bábovku bych si docela dala. Tu normální, pečenou, bez jakýchkoliv eufemismů.

16.09.2019 2 z 5