Saela Saela komentáře u knih

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Tak moc jsem ji chtěla přečíst, ale dál, než za 50 stránku jsem se prostě neprokousala. Není to kniha k uspávaní dětí :D na mě po náročném dni moc těžká a docela často jsem se ztrácela v ději. Prostě dost přemýšlecí kniha, která v tuhle chvíli pro mě není. Třeba se k ní vrátím v lepším rozpoložení. Zatím hodnotím takto, protože se mi do čtení knihy vůbec nechtělo..

03.08.2021 1 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

(SPOILER) Uplně nevím, co ke knize napsat. Je pravda, že v knize se nejdříve píše o tom, že Hanně jsou 4 roky a vzápětí je jí 7. To je spíš asi chyba matrixu. Chvílemi mě bylo líto matky, když se snažila Hanně porozumět a ono to nešlo. Trošku jsem si připadala v roli té matky, když se snažím porozumět vlastním dětem :D Vzápětí se ale z Hanny stane monstrum, které chce zabít vlastní matku. Ale nechápala jsem reakce rodičů. Hanna se pokusí matku zabít, nevyjde jí to, a oni to berou tak, jako by se nic nestalo, že je prostě Hanna jiná. Či Hanna napíše dost sprostý vzkaz matce na papír a ona jen odvětí - Jak chceš Hanno. Asi holt jiný kraj, jiný mrav. Otec je vlatně Hannin miláček, kdy se Hanna mění v hodné dítě. Matka otci o zlé Hanně neříká, protože ji otec nevěří. Ve finále se matce nedivím, že ji spadl kámen ze srdce, když Hanna šla do nápravného zařízení. Konec je věru otevřený. Knihu hodnotím jako průměrnou. Ano, je zajímavá, ale žádné wow se nekoná a stačilo jednou :)

25.07.2021 3 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Zatím nemohu hodnotit moc kladně. Knihu jsem nedočetla, přečetla jsem asi 1/4 knihy a musela ji zavřít. Čekala jsem od ní plynulý příběh, jak Sin žije v taboře, jak to tam vypada, co se tam děje a jak se mu povedlo utéct. První kapitola je shrnutí o fungování KLDR, tu kapitolu jsem skousla, myslela jsem, že to má čtenáře uvést do děje. Pak začal Sinův příběh, který je dost krutý a ráda bych si ho přečetla. Co se totiž v táboře děje v dnešné době se dá srovnávat s koncentračními tábory. Velice mě ale rušilo, rozptylovalo a hlavně odradilo věčné odklánění od příběhu. Autor vstupuje do děje dlouhými vsuvkami, jak Sina potkal, jak se jeho příběh měnil, jak dlouho mu trvalo ze Sina dostat fungování tábora... Prostě mi to přišlo takové chaotické a pak už jsem se ani na knihu netěšila, protože příbehu, kvůli kterému jsem knihu četla, bylo po 1/4 knihy pramálo. Určitě kniha stojí za přečtení, prokousat se k Sinovu příběhu. Ten kousek, co jsem četla, tak byl dost šokující a hrůzný. Já se dál do knihy bohužel neprokousala.. Třeba se do knihy pustím ještě jendou v jinou dobu a v lepším rozpoložení na podobné knihy :)

02.07.2021 1 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Jedna z mála knih o druhé světové válce, která mě fakt zaujala a častokrát dost šokovala. Hlavně jsem držela palce všem parašutistům, ač jsem jejich osudy znala a věděla, jak kniha skončí. Kniha je psaná velice poutavě, promítá se tam střídavě vždy děj s parašutisty, odbojem a pak s SS. Celá kniha směřuje k atentátu na Heydricha a končí slavnou závěrečnou bitvou v kostele. Vše vychází ze skutečnosti, dle záznamů, které se daly z té doby dohledat. Rozhodně doporučuji všem, koho 2. SV zajímá. Nejedná se o deník jednoho člověka, ale plynulý příběh, který vás skutečně vtáhne do děje.

03.06.2021 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

Strasne mila a krasna knizka, kde velky zajic rika malemu zajickovi, jak moc ho ma rad. A oba se predhaneji, kdo ma toho druheho rad nejvic. Na konci a spolu rozlouci a maly zajicek jde spat. Cteme si s dcerou pred spanim a nasledujeme priklady zajicku. Nakonec me dcerka obejme, rekne, jak moc me ma rada, zavre oci s usina. Proste tahle nesmi chbyet v zadne knihovnicce. Pro nas mnohem lepsi, nez knizka Mám tě ráda od Desbordes Astrid. Tahle ma navic tvrde stranky jako leporelo, tak se nemusim bat ho dat i mladsimu do ruky a cist si spolu :)

26.05.2021 5 z 5

Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Já to měl první! Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou Barbora Brůnová

Autorku sleduju na FB, co komiks, to trefa do černého. Autorka s námi snad bydlí, protože není jinak možné, že je to až tak trefné! Nebo skutečně ve většině domácností probíhá to stejné, co u nás? Pokud ano, tak rozhodně tahle knížka nesmí chybět v žádné rodičovské knihovně. Já rovnou objednala i pro kamarádky dárky. Za nás top, s manželem jsme se fakt zasmáli :)

26.05.2021 5 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Pokud bych měla vybírat knihu dle obálky a názvu, tak by asi u mě v knihovně nepřistála. Četla jsem ji na doporučení a upřímně jsem ani nevěděla, co od ní počekávat. Ale teda jako hustá kniha! Nejvíc na tom mrazí to, že se jedná o příběh dle skutečnosti, že se tohle vlastně dělo ještě nedávno. Ke konci knihy mi šly i slzy do očí, když jsem si danou situaci představila. Kdyby mě někdo vzal děti, asi bych umřela. Závěr byl pro mě zdrcující, kdy vlastně matka (úmyslně nepíšu kdo) nechtíc a nevědomky zabije své dítě. Brrr, úplně mě mrazí.

Co mě jen zklamalo bylo, že konec zůstal otevřený. Chci a potřebuji vědět, jak to dopadlo s Norou!

12.05.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

(SPOILER) Hodnotím jako mírně nadprůměrnou knihu. Po takových ohlasech jsem čekala zdrcujícíc příběh.

Pokud mám srovnat tatéra z Osvětimi a fotografa z Osvětimi, tak fotograf byl lepší. Lale si jistojistě prošel peklem jako každý, kdo byl vězněn v koncentračním táboře. Ale styl, jakým byla kniha psaná, ve mě naopak vzbuzoval dojem, jak vlastně se měl fajn, krom toho, že nemůže Březinku a Osvětim opustit, nic mu, krom rodiny a svobody mimo tábory, nechybí. Dle popisu snadno nabyl šperky a drahokamy (ač ve skutečnosti to byl špíše asi hazard), které měnil za klobásy, čokolády..., po táboře se pohyboval s brašnou tatéra vlastně velice svobodně a podplácel SS, aby mohl strávit chvilky s Gitou. Během četby mi ani nepřipadalo, že čtu příběh z koncentráku. Následné osvobození z koncentráku a hledání Gity bylo o něco zajímavější, ale první shledání s Gitou bych zase více rozvedla. Prostor na nějakou "romantiku" tam byl.

Bezpochyby se jedná o zajímavý příběh a hlavní hrdina si určitě vytrpěl v koncetráku dost. Jen dle knihy bych tomu tak nesoudila..

02.05.2021 3 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Tento druh knih mám poslední dobou ráda. Jsou to příběhy ze života, které se opravdu staly. Dozvíte se něco nové a mohou i inspirovat. Já v Myshiině kůži bych to s nepálci vzdala hned. To, co Mysha popisuje, jak si nepálci ničeho neváží a ona přesto má nutkání pomáhat, má můj obdiv. Co vyzdvihnu - kniha je super třeba i na pětiminutové čtení, tedy vhodné na mateřskou, kdy děti nedávají moc prostoru k hlubokému začtení se :D

Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Michal Široký

Úplně tedy nevím, jak mám knihu hodnotit. Strašně jsem této knize fandila, zahledla jsem ji na hithitu a těšila se na její vydání. Ilustrace jsou moc krásné, řekla bych, že je i v knize dobrý poměr čtení vs obrázek. Malá se na obrázek na stránce dívá přiměřeně, že ji to ani nezačne nudit, ale zároveň si ho stihne celý prohlédnout. Jediné co mě zklamalo bylo, že na pěkný začátek je to od půlky knížky šup sem, šup tam a finito. Připadá mi to, jako by to autoři museli z nějakého důvodu prostě nějak zkrátit. Potenciál na rozvedení by tam byl :) Ale malé se knížka líbí a to je hlavní :)

20.04.2021 3 z 5

Jak se domluvit s kojencem a batoletem Jak se domluvit s kojencem a batoletem Terezie Vasilovčík Šustová

O znakování jsem slyšela již u starší dcery. U té jsem také chtěla začít znakovat, ale všichni mě odrazovali, že ji akorát naučím na znaky a nebude chtít pak mluvit. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem s ní znakovat nezačala, protože by ve mě momentálně šťoural červíček, že ve 3 a 1/4 letech nemluví a že je to jen kvůli mému potrhlému nápadu znakovat. Na druhou stranu mě to mrzí, protože tolik nedorozumnění, co jsme spolu měli... Teď u druhého dítka pomalu začínáme znakovat a jde to tak samo, protože starší mi dost pomáhá a spolu se učíme nové znaky. Starší se raduje, že ji konečně začínám pomalu chápat a já mám radost, že ji rozumím a pomáhá mi s vymýšlením zanků. Tuto knihu bych tedy doporučila všem, kteří jsou na vážkách, jestli jo nebo ne a budou mít argumenty, proč se znakováním začít. Škoda, že jsem ji přečetla až po narození druhého dítěte :)

20.04.2021 5 z 5

Zmáťa a Záhada - Vzhůru za dobrodružstvím Zmáťa a Záhada - Vzhůru za dobrodružstvím Ninka Reittu

Již první díl je praštěný, druhý díl je ještě ujetější. Autorka má fakt bujnou fantazii :D Ale co na plat, mládě ji miluje a nosí oba díly pořád na čtení. Já beru jako velké plus vyvážení textu k ilustracím. Malá se nestačí nudit nad obrázkem a než já dočtu text, stihne si akorát obrázky prohlédnout :)

20.04.2021 4 z 5

Veršované pohádky Veršované pohádky Helen Anderton

(SPOILER) Mě osobně kniha zklamala. Těšila jsem se na veršované klasické pohádky, namísto toho se jedná o převrácené klasické pohádky s divnými konci. Princ přijede limuzínou, Zvíře nosí papuče, Jeníček s mařenkou postaví ježibabě palác, Karkulka začne učit vlky o slušnosti, Locika daruje své "mamá" vlasy na paruku, atd... Tudíž bych odstranila z názvu klasické příběhy. Na druhou stranu se dcerce knížka líbí, má pro ni líbivé ilustrace a před spaním přečteme 2 pohádky a jde se spát :)

20.04.2021 4 z 5

Obejmi mě, prosím Obejmi mě, prosím Przemysław Wechterowicz

Hehe, tahle knížka mě pobavila. Táta medvěd s medvídětem se rozhodnou objímat všechny zvírřátka v lese. A co stránka, to nové objetí. A dcerka kdykoliv uslyšela, že se má objímat, honem mi skočila kolem krku a objala mě. Pěkná a milá knížka, kterou doporučím :)

Včelí úl Včelí úl Jitka Petřeková

Při dlouhé chvíli a čekání na lepší počasí jsem 3leté dcerce pustila film Pan včelka. Od té doby ji včely strašně zajímají a tak jsem pořídila pár knížek o včelkách. Tuhle hodnotím velice kladně. Bylo totiž pekelně těžké najít knížku, která o včelách mluví řečí tak malých dětí. Knížka je vlastně taková skládačka. Při otevření titulní strany je tam pár stránek o včelách a tím hlavním je skládaný úl. Otáčením se dostáváte hlouběji a hlouběji do úlu, který je doplněn povedenou grafikou a základními informacemi. Skvělá knížka, dokonce se přiučím i já a samotnou mě tato knížka baví

20.04.2021 5 z 5

Chlapec, který přežil pochod smrti Chlapec, který přežil pochod smrti Pavel Taussig

Knížka o chlapci, který si prošel koncetrákem. Kniha je rozdelena do tri casti. Z toho prvni cast je cely pribeh, ktery autor vypsal, kdyz se dostal z koncentraku. Tato cast je hodne povrchove popsana, urcite v koncentracnim tabore prozival peklo. Z jeho zapisku mi to ovsem tak neprislo. Tato cast je dopsana informacemi pod carou, ktere autor dodal pro doplneni. Druha cast je psana jiz po osvobozeni, tentokrate to je denik dne za dnem. Celou dobu ale vesmes ctete, co vsechno jedl a kolik mu namerili telotu v nemocnici. Treti cast je autoruv pohled z teto doby, kde si vesmes prectete celou knizku ve zkratce.

Hodnotim tremi hvezdickami, ac autor prozival v koncentraku peklo, z meho ctenarkeho pohledu se clovek moc nedozvedel. Ocekavala jsem z knizky vetsi hloubku. Nikomu takovy osud nepreji a prave tyto knihy by mely jeste vice poukazat na zlo, ktere se delo za druhe svetove valky.

20.04.2021 3 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Jako dooooost hustá knížka! Zpočátku mi dělalo problém se začíst, cca 30-40 stránek, ale pak to nabralo spád. Jakmile se dostalo k soudnimu procesu, to jsem skoro ani nedychala. A zaver knizky? Mazec, takovy jsem rozhodne necekala! (umyslne nezminuju zadne detaily, protoze tohle si musite precist a nebudu vam to kazit :))

Neplechy čerta Zbrklíka Neplechy čerta Zbrklíka Sandra Dražilová Zlámalová

Rozhodně doporučuju a dle mého názoru by neměla chybět v žádné dětské knihovničce! Velice čtivá, příběhy dlouhé akorát a navíc nádherné ilustrace. Čteme s tříletou a furt chce přídavek. Příběhy jsou milé, poutavé, sem tam naberou spád, jinde zase trošku přibrzdí. A parádně se při čtení dají měnit hlasy a dělat intonace zvuku. U žádné další mi to tak dobře nejde, jako u téhle. Takže za mě a moji dceru rozhodně doporučuju :)

20.04.2021 5 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Jako zacatek knihy je dooost husty! Autorku znam (na zaklade toho jsem si knihu take precetla) a zacinam pochybovat o jejim dusevnim zdravi :D kazdopadne zacatek knihy me absolutne vtahl do deje. Knihu jsem prelouskala behem chvilky. Sice tedy zaver byl dost protahovany, uz kdyz jsem cetla treti cast, vydedukovala jsem si zaver knihy. I v prubehu cteni bylo nekolik mist, kde se mi doslova rozbusilo srdce a nebyla jsem schopna odlepit oci. Jedine minus beru to, ze jednani hlavnich hrdinu mi nekdy nedavalo vubec smysl. Ale to je asi velice subjektivni a kazdy ma na to jiny uhel pohledu :) Knizku ale rozhodne doporucuju :)

Bořek z lesa Bořek z lesa Yvonne Hergane

Knizka je pekne ilustrovaná (z mého pohledu), příběh nese pěkné poselství, ale tříletá mi u toho nevydržela. U pohádek jsem zvyklá měnit hlasy, intonaci atd., ale tady mi to vůbec nešlo. Text jde do rýmů, což se mi taky dost často blbě četlo. Vše je psáno také ve stylu tužeb, přání, kéž by... Je to milá knížka, ale u nás nesklidila moc velký úspěch, ani ilustrace malou moc nezaujaly..

20.04.2021 2 z 5