Chlapec, který přežil pochod smrti

V roce 1981 sepsal Pavel Taussig pro svého staršího syna k jeho jedenáctým narozeninám svůj životopis. To proto, že i jemu bylo jedenáct, když se ocitl v Osvětimi. Poté přežil ještě tábory Mauthausen, Melk a Gunskirchen a pochod smrti. Při popisování zážitků použil jen své vlastní zápisky. Psal si deník a zážitky od zatčení přes koncentráky do osvobození tak, jak je měl v čerstvé paměti. S nikým se přitom o nich nebavil, psaním si krátil dlouhou chvíli v nemocnicích v Rakousku, kdy byl ještě přesvědčený, že ani jeden z rodičů válku nepřežil. Postupně pak Pavel Taussig text doplnil o poznámky, dokumenty vystavené v koncentračních táborech a těsně po osvobození i o přepis původního deníku, který psal od 4. května 1945 do 27. 7. 1945....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/380712/chlapec-ktery-prezil-pochod-smrti-QTB-380712.jpg 3.753
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Cosmopolis

Kniha Chlapec, který přežil pochod smrti

stanza

Zápisky hýčkaného jedenáctiletého chlapce Pavla, který přežil pochod smrti a pobyt v několika koncentračních táborech doplněný o poznámky dospělého muže. Maličká knížečka s velikým obsahem očima dítěte nám vypráví svůj příběh. Abychom nezapomněli.

Lka
11.12.2018

Další kniha z období koncentračních táborů, sice jsem ji dočetla, ale nenadchla mě. První část byla lepší, i když přeskakování na text pod čarou dost rušil. V další části, kde chlapec popisuje hlavně co jedl, bylo dost nezáživné...

Zdenekvt
04.12.2018

Kniha je sondou do chlapcova jídelníčku po osvobození. Pro mě zklamání

Misha224
10.11.2018

Četla jsem hodně knih na toto téma, tato byla nejslabší. Kniha je napsaná formou deníku,vůbec se mi nelíbilo, jak byla kniha zpracována.

Ajrad1981
21.10.2018

Knihy s tématikou koncentračních táborů mě zajímají, ale tady tahle mě zrovna neoslnila.

jittik
20.09.2018

Zajímavé čtení zase z jiného pohledu. Myslím, že rodina Taussigů může děkovat vyšší moci, že byli deportováni až ke konci války.
Autor nepopisuje takové hrůzy, jako se dočtete v jiným svědectvích přeživších a právě proto je zde cítit ještě nezkažený dětský optimismus a víra v lepší svět.

Blaufik
10.07.2018

Dětská upřímnost. která je cítit v celé knize je naprosto neuvěřitelná. Pocity, jaké měl malý Pavel, když jej oddělili od rodiny a on tak zůstal uvězněný v pracovním táboře, jsou téměř hmatatelné. Obrazy, které se vám budou při čtení zjevovat jsou živé a naprosto neskutečné.

MMacicekk
03.07.2018

Autorův životopis jsem měla přečtený na jeden zátah. Opravdu silné a mrazivé čtení, které vás k sobě připoutá a nepustí. Člověk dodnes kroutí hlavou nad hrůznými činy, které byly páchány (nejen) na Židech, přičemž o život přišly milióny nevinných mužů, žen i dětí, a to z velké části právě v koncentračních táborech. Chlapec, který přežil pochod smrti je útlá knížečka menšího formátu, ale o to většího obsahu. Myslím si, že je jedině správně, že se tyto knihy vydávají, protože na hrůzy, které se děly, bychom neměli zapomínat, ale zároveň je třeba se z nich poučit, aby se už nikdy v životě neopakovaly.

HDosoudilová
03.07.2018

Knih na podobné téma jsem už četla několik, toto je ovšem mnohem silnější kniha než kterákoli jiná. Je to totíž skutečná zpověď. Pro mladší generaci je možná těžko uvěřitelné, že se něco takového opravdu dělo. Tím spíš by se tom však stále mělo mluvit a psát.

klaraj093
29.06.2018

Čistý příběh z pohledu dítěte. Mrazivé a zajímavé..

DariDerek
07.06.2018

Syrové, upřímné. Nemám slov.

holokaust koncentrační tábory druhá světová válka (1939-1945) Osvětim

Pavel Taussig