sachista sachista komentáře u knih

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Třista stran je napsáno strhujícím a čtivým způsobem, posledních sto stran ztrácí grády a ve mně osobně polevilo vnitřní napětí. Podobně jako u sourozenců Hammerových. Mám pocit, jako by dánští detektivkáři proti švédským nebyli schopni čtenáře napínat až do konce a závěrečnou pointu mu naservírovat až skutečně v závěru. Navíc jsem měl o pachateli neblahé tušení již při prvním náznaku, což se právě potvrdilo. Vždy mě zklame, když pachatele uhodnu, považuji to za autorovu prohru. To je však můj soukromý nárok na detektivku či krimi. To neznamená, že těch tři sta stran jsem nedýchal a nefandil oddělení Q v jeho pátrání. Pasáže v kleci byly nadměrně působívé a přebíhal mi z nich mráz po zádech. Vířily ve mně otázky, kdo může mladé ženě takovým strašným způsobem ublížit. Když jsem se vžil do její kůže, myslím si, že bych přišel o rozum během prvního měsíce.

20.06.2012 4 z 5

Vlámský obraz Vlámský obraz Arturo Pérez-Reverte

Vlámský obraz jsem četl asi před deseti lety na letní dovolené. Při lenošení na pláži jsem ho přečetl velmi rychle a dodnes si vzpomínám, že jsem ani nedýchal. Vzhledem k tomu, že jsem šachista, měla pro mě kniha zvláštní kouzlo. Později jsem zjistil, že Pérez-Reverte je autorem slavného Dumasova klubu.

17.06.2012 5 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Pro mě trošku překvapivý povídkový soubor, kdybych nevěděl, že autorem je Petr Šabach, asi bych to neuhodnul. Humor a nadsázka jsou zde mírně upozaděny, spíše převládá určitá melancholie a smutný nádech.

10.06.2012 4 z 5

Nejkrásnější ženská ve městě Nejkrásnější ženská ve městě Charles Bukowski

Tak jsem asi po deseti letech sáhnul opět po knize od Ch. Bukowskiho a výtečně jsem se bavil. Samotného mě udivilo, proč jsem jej vlastně odsunul někam do šuplíku zapomnění. Možná jsem nabyl dojmu, že jsem od něj přečetl už dost knih a ničím mě nemůže překvapit. Po přečtení této sbírky se ale k němu určitě brzy opět vrátím. Sbírka je poskládána vyrovnaně, našel bych možná tak dvě, tři slabší povídky. První z nich, jejíž název i sbírka nese, je dle mě ovšem nejlepší, nejsmutnější a dovolím si tvrdit, že i nejkrásnější. Zkrátka a dobře, všichni lidé musí jíst, pít, chodit na malou i velkou, souložit a najít si nějaký ten koníček, Bukowski upřednostňuje pití, zvláště alkoholické, soulož a dostihy. Někoho to pobuřuje, jiného pobaví, já patřím ke druhé skupině.

02.06.2012 5 z 5

Tvá Tvá Claudia Piñeiro

Prvotinu Claudii Piňeiro lze označit za vybroušený béčkový thriller s dobře vybudovánou zápletkou a psychologickými prvky. Vyprávění z pohledu několika osob prokládané minikurzem ze soudního lékařství či kriminalistiky mi přišlo nesmírně osvěžující. Přečetl jsem to během jednoho dne v MHD. Do MHD doporučuji bez vteřiny zaváhání.

28.05.2012 4 z 5

Spis Rosenherzová Spis Rosenherzová Jan Seghers

Další lahůdka z edice detektivní román Host. Mám slabost pro detektivky, kdy se pátrá po starých, nevyřešených případech a rozplétají se tak dávná tajemství a otevírají zacelené rány. Komisař Marthaler si záhy získal mé sympatie, stejně jako jeho pomocnice Anna. Některé stránky jsem doslova hltal, přesto mám jednu výtku - posledních padesát stran mohlo být zkráceno a kniha by neztratila v závěru dech. Proto se neuchýlím k hodnocení nejvyššímu, ale je to tak na čtyři a půl, třeba to časem ještě zvýším, až se vše uleží. A po přečtení Příliš krásné dívky zvyšuji na pět hvězdiček, protože ve srovnání se Seghersovou prvotinou je Spis Rosenherzová mnohem vyzrálejší a kvalitnější detektivka.

28.05.2012 5 z 5

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

Vznešená nuda osvěžená špetkou humoru v podobě líčení trampot roztržitého a tuze nepraktického profesora.

20.05.2012 3 z 5

Konec časů medových Konec časů medových Jiří Hanibal

Kniha, na niž dodnes nemohu zapomenout, dovolil bych si ji přirovnat k Vieweghově Vybíjené. Kniha nám představuje životní osudy několika postav od maturity až do dospělosti. Četl jsem ji jedním dechem a zanechala ve mně velmi příjemný čtenářský zážitek.

20.05.2012 5 z 5

Blýskání na časy Blýskání na časy Jiří Hanibal

Nesmírně čtivá kniha jako dosud všechny Hanibalovy knihy, které jsem dostal do rukou.

20.05.2012 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

V souvislosti s Bukowským mi utkvěl jeden rozhovor s Michalem Malátným, jenž vyjádřil, že u Bukowského je nejlepší ta kniha, kterou přečtete jako první. Pod tenhle názor bych se podepsal a pro mě je touto první přečtenou knihou paradoxně Bukowského poslední dílo Škvár.

10.05.2012 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Vynikající čtenářský zážitek, jsem ztracený případ, zcela jsem propadl mistrovství severských autorů krimi a detektivek. Jo Nesbo navíc dokáže s čtenářem umně pracovat, někdy navádět, jindy vodit za nos.

10.05.2012 5 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Bude to z mé strany nejspíš velký literární prohřešek ohodnotit dílo jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století pouhými dvěma hvězdičkami. Na jeho povídky jsem se velmi těšil, dokonce jsem se unesl na vlně euforie a rozhodl se do Dublinu poprvé v životě letos zavítat. Sebekriticky přiznávám, že nejsem asi natolik vyzrálý, zkušený a intelektuální čtenář, jenž odhalí tu tolik proklamovanou epifanii. Identifikoval jsem ji u dvou, nanejvýš tří povídek. Joycův styl mi nesedí, mám tuze rád příběhy, rafinované zápletky, bohatý a barvitý jazyk, úspornost a bezdějovost mě nudí a částečně popuzuje. Stopy naturalismu jsem hledal rovněž marně a to jsem Zolu, Hardyho a Maupassanta na gymnáziu louskal s velkou rozkoší. Závěrem chci alespoň vyzdvihnout skutečně překrásné vydání nakladatelství Argo, dostal jsem knihu dárkem, jelikož jsem si ji přál a na obal se nemohu vynadívat, když už ten obsah pro mě není tolik určen.

15.04.2012 2 z 5

Světadíly lásky Světadíly lásky Anja Snellman-Kauranen

Tuhle finskou jednohubku jsem zhltnul během jednoho večera a musím konstatovat, že jsem se docela bavil. I když v některých pasážích z Evropy a Antarktidy čtenáři do zpěvu rozhodně není. Znáte někoho, kdo i po dvou, pěti, deseti, čtyřiceti letech zůstal v Austrálii? :-)

11.04.2012 4 z 5

Aimée a Jaguár Aimée a Jaguár Erica Fischer

Silný příběh psán polodokumentárním stylem, domnívám se však, že primárně zaujme především ženského čtenáře. Mužský čtenář se naopak může dozvědět spoustu nových, faktografických informací a rozšířit své povědomí o 2. světové válce. Nedávno jsem se v Berlíně u památníku perzekvovaným a zavražděným homosexuálům dočetl, že nacisté se zaměřovali na homosexuály, kteří byli doslova postaveni mimo zákon, zatímco lesbičky byly sice v jejich očích "nezdravé", nicméně ne tak "škodlivé". Tuto tezi kniha Aimée a Jaguár do jisté míry naplňuje, neboť určitá shovívavost ze strany gestapa vůči Lilly tam byla. Jsem zvědavý na filmové zpracování.

11.04.2012 4 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Uznávám, že jsem se nebál ani z poloviny tak, jako u ukázky k filmu, ale moc se mi líbil začátek a konec. Autorka velmi barvitě vykreslila ponurou atmosféru starého Londýna a následně do mlhy zahalené vesnice, jež skrývá svá tajemství a dávné tragédie. Jsem tuze zvědavý na divadelní představení v Divadle na Fidlovačce a taky na aktuálně distribuovaný snímek s D. Radcliffem. Nějakou další novelu od Susan Hill si ještě rozhodně přečtu.

01.04.2012 4 z 5

Nezničitelná láska Nezničitelná láska Ian McEwan

Četba McEwanových děl se pro mě stává návykovou. Pokaždé, když odložím přečtenou knihu od něj, zanechá to ve mně silný čtenářský zážitek, určité znepokojení a nutkání k přemítání o hlavní myšlence a poslání. McEwan si umí skvěle zvolit ústřední téma a poté si s ním hraje téměř k dokonalosti. A začínám se domnívat, že leitmotivem jeho knih bude zlo, které prudce a znenadání zasáhne do života dosud šťastného vztahu muže a ženy. Nezničitelná láska více než ostatní knihy balancuje na pomezí psychothrilleru. Pod záplavou přečtených knih a zhlédnutých filmů na téma schizofrenie, jež je v závěru většinou odhalena jako pointa a umožňuje odlišný náhled na celé dílo, jsem byl během četby zneklidněn a předem zklamán, že pointa se jeví jednoznačně, nicméně o to více jsem byl příjemně překvapen a potěšen, že Nezničitelná láska dospěla k dosti jinému rozuzlení. Doporučuji.

28.03.2012 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Dodnes nezapomenu na nejlepší detektivku od Agathy Christie, jak jsem oněměl při zjištění vrahova jména.

11.03.2012 5 z 5

Indická nevěsta Indická nevěsta Karin Fossum

Indickou nevěstu jsem přečetl během dvou cest vlakem, doslova jsem ji hltal jedním dechem. Líbil se mi celý příběh, příliš tragický a bolestný a těšil jsem se na překvapivé rozuzlení. V posledních třiceti stránkách se mě zmocnil vztek, že takhle jsem si pointu nepředstavoval, ale když nad tím teď tak přemýšlím, byl to asi autorčin záměr vypořádat se s vyřešením zločinu mírně netradičně. Tím jsem získal na dílo odlišný náhled a nemohu tedy hodnotit jinak než hodnocením nejvyšším.

10.03.2012 5 z 5

Generálova šťastná smrt Generálova šťastná smrt Louis De Bernières

Stejně jako hodnotím Šabacha, musím totéž uvést u Bernierese, i když v tomto případě je to ještě podstatnější a výraznější rozdíl mezi Bernieresem romanopiscem a povídkářem. Celá sbírka je děsně nevyvážená, doslova skvostné povídky se střídají s povídkami nudnými až hloupými.

05.03.2012 3 z 5

Jak potopit Austrálii Jak potopit Austrálii Petr Šabach

U mě vítězí Šabach-romanopisec nad Šabachem-povídkářem, sbírka Jak potopit Austrálii to definitivně stvrdila.

05.03.2012 3 z 5