Vlámský obraz

Mladá restaurátorka Julie objeví na rentgenovém snímku starého obrazu od vlámského mistra z 15. století skrytý nápis. Co dalšího skrývají postavy dvou šachistů se ženou v pozadí? Opravdu někdo zabil rytíře, jak říká nápis? Julia se vydává po stopách dávného příběhu za pomoci svého přítele historika Álvara. Ten je však zakrátko nalezen mrtvý. Je možné, aby existovala spojitost mezi obrazem a přítomností? Je skutečně ohrožen i její život, anebo ji chce tajuplný protihráč ušetřit? Děj plný hudebních, logických, malířských, literárních i historických hříček směřuje k nečekanému a šokujícímu rozuzlení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15086/big_vlamsky-obraz-Tan-15086.jpg 3.969
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Alpress

La tabla de Flandes, 1990

Kniha Vlámský obraz

Česneksmedem
28.03.2020

„I když z ohně zbývá jen popel, nikdy nevíš,
jestli pod ním ještě něco nedoutná...“
Citát z knihy

Tak tohle byl přesně můj šálek čaje. Pochopitelně literární. S knihou to sice vůbec nesouvisí, ale čaj mám nejraději z Nepálu a Srí Lanky.
Moje nadšení má hned několik důvodů. Prvním je fakt, že jsem v pradávné době hrával šachy v rámci místní okresní ligy. Druhým důvodem je moje slabost pro hádanky. Dalším pak obdiv k dílům starých mistrů, a to jak malířů, sochařů, hudebníků... Vše korunuje decentní a inteligentní literární styl. Navíc je zde připomenut jeden velikán, a sice Edgar Allan Poe a jeho Maelzelův hráč (viz například kniha Roberta Löhra – Šachový Turek).
Malou kaňku na jinak parádním zážitku představuje neustálé kouření Julie při restaurování starých obrazů. To bylo docela odporné a neuctivé.
Výše uvedeným jsem se snažil dokázat, že kniha stojí za přečtení. Jenže: „Dokazatelnost je pojem ještě mnohem vágnější než pravda.“
Několik drobných chyb a přehmatů v knize je třeba prominout. Pranic nemění na kvalitě této knihy.

Magrata15
07.03.2020

V půlce knihy jsem si říkala - na co zbytek, když záhada obrazu už je vyřešena.
Pak se ale rozběhly další události a detektivní pátrání (kupodivu v hlavní roli restaurátorka uměleckých děl a šachista) a kniha si tím ode mě získala další plusové body.
Mínus - na detektivku spousta zbytečného povídání kolem a celkem nudné šachové partie (já šachům nerozumím a dost jsem se v tom ztrácela).

bekule
23.01.2020

4,5
To bylo pro mě příjemné překvapení protože jsem se trochu obávala že kniha která je celá založená na šachové partii mě bude nudit. Nestalo se, pro mě kupodivu velmi záživné a hodně napínavé čtení. Půl hvězdičky strhávám za konec, padoucha jsem tušila ale to rozuzlení už bylo trochu moc překombinované. Potěšilo mě i nahlédnutí do práce restaurátorky. Hodně dobrá kniha která utkví v paměti.

........................................................................................................Výzva 2020/3

theale
31.03.2019

Za mě byla knížka zklamáním - obsahuje dlouhé spíše “filosofické” úvahy na úkor děje, který ani jako takový není nijak extra zajímavý, poutavý či překvapivý. Pasáže pojednávající o šachových tazích mi jako nešachistovi přišly špatně představitelné a rovněž nezajímavé.. (Nejsem si jistá, zda by víc bavily někoho, kdo má ke hře kladný vztah..?)

mata57
10.02.2019

Kultivovaná detektivka odehrávající se v současnosti s historickým úvodem a závěrem a s paralelním řešením šachové úlohy. Čtenářská šachová gramotnost není nezbytná, jen děj prohlubuje a dostává jej tak do dalších alternativních rovin, až filozoficko - psychologického charakteru. Vše v atmosféře starých obrazů, starožitnictví , obchodu a pragmatického chování postav. Lze jen doporučit ke čtení pod lampou s kulisou tikajících starých hodin a vůní lahodných tekutin. Stalo se ...

coquus
24.01.2019

Příběh začíná objevem zamalovaného nápisu na středověkém obraze. Čekal jsem pokračování v podobě historického pátrání v minulosti. Děj se však vyvinul v detektivní román ze současnosti, který se točí okolo pokračování šachové partie rozehrané postavami na obraze. Přiznám se, že i když šachy občas hraji, tak detailní rozbory možných tahů jsem moc nesledoval. Kromě pár drobných dějových nesrovnalostí se jedná o zdařilý příběh.

alenkacermi
27.10.2018

Šachy nehraju, vím toho o nich málo, proto jsem se trochu ztrácela. Jako detektivka se ale kniha četla dobře. Věřím, že kdo se v šachách vyzná, tak si to užije se vším všudy.

Boby17
25.08.2018

Tak jsem právě dočetl a jsem trochu na rozpacích, jak knížku ohodnotit. Četla se dobře, děj odsýpal, ale zhruba od tří čtvrtin to pro mě bylo takové hodně neuvěřitelné. Moje pochybnosti přesně vyřešil v závěru doslovu knihy mezinárodní šachový mistr Marek Vokáč (akorát, že mi to nebylo jasné a jemu ano). Tak dávám 3,7 a zaokrouhluji na 4. Film z roku 1994 nese název Odhalení - https://www.csfd.cz/film/18230-odhaleni/komentare/ a určitě se na něj podívám.