sachista

Přečtené 493Harley Quinn: Preludia a nokurňa
duben - prosinec 2020
Harley Quinn: Preludia a nokurňa 2017, Kelly Puckett


Nejlepší pro všechny
květen 2019 - prosinec 2020
Nejlepší pro všechny 2017, Petra Soukupová

Ze všech knih od Petry Soukupové, které jsem dosud četl, jsem se do téhle nemohl hodně dlouho začíst. Šlo mi to ztěžka a sám nevím proč. Taky jsem knihu několikrát odložil, až jsem se k ní vrátil letos na podzim a už jsem se na ni správně napojil a dočetl ji. Stejně jako u ostatních knih v ní vyniká mistrovství Petry Soukupové ve vylíčení světa očima dětské postavy, myšlenkové toky, pocity, emoce, v tomto je opravdu dokonalá a výjimečná. Potěšilo mě propojení s paralelním románem pro děti Kdo zabil Snížka?, kterou jsem četl již dříve. Ježíškovi jsem napsal, aby mi pod stromeček nadělil její nový román.


O létajících objektech
listopad 2020 (21.-22.)
O létajících objektech 2004, E. Hakl (pseudonym)

Emil Hakl mě opět potěšil. Po depresivním čtení prvotiny Michela Houllebecqa jsem se rovněž ponuřil do existencialistických úvah, nicméně s úsměvem na tváři. Některé povídky a situace v nich popisované byly extratřída. Podobně jako v případě Uminy verze mě pozitivní dojem umocnila i vizuální stránka, tentokrát v podobě jedné fotopovídky. Pokud bych měl být alespoň trochu kritický, asi jediná povídka, jež se mi nelíbila, byla zrovna ta nejdelší - možná k tomu ta ironie patří...


Rozšíření bitevního pole
listopad 2020 (15.-17.)
Rozšíření bitevního pole 2004, Michel Houellebecq

Poprvé jsem se dostal k četbě románu slavného a pravděpodobně i značně kontroverzního francouzského spisovatele. Jedná se o depresivní čtení, nicméně prokazující vysoký intelekt, přehled a bolestné zkušenosti autora. Když jsem si přečetl, čím si prošel, není se čemu divit. Jedná se o volně plynoucí proud myšlenek a nudného, nezáživného a monotónního života jedince, jenž rezignoval na životní rozkoše. Každý intelektuál se v té knize musí aspoň trochu najít, protože když se zamyslí nad bytím, existencí a realitou dneška, má v mnohém Houllebecq pravdu. Na druhou stranu rezignace nemusí být jediným řešením. Poznámka na závěr - mrzelo mě jeho až odporné líčení Rouenu - v mém srdci zůstává zachována krásná vzpomínka na historické a zajímavé město spojené s Johankou z Arku a kachními specialitami.


Michaela
listopad 2020 (08.-15.)
Michaela 2011, Miloš Urban

Stěží hodnotit. Dokážu pochopit, že takový počin vyšel pod pseudonymem a taky si myslím, že může jít jen o takové lehké psaní pro zábavu anebo o pokus o kombinaci hororu a erotické literatury. Mně osobně to atmosférou nejvíce připomínalo Oklamaného.


Nenech to být
říjen - listopad 2020
Nenech to být 2018, Harlan Coben

Viděl jsem jeden film a dva seriály natočené podle knih Harlana Cobena, takže "Nenech to být" pro mě představuje premiéru v knižní podobě. Jsem nadšený, kniha má dynamiku, napětí a nenechá čtenáře vydechnout, dokud se na posledních stránkách nedozví, jak se vlastně všechno seběhlo. Z toho vyvozuji, že minimálně oba seriály byly úspěšně realizovány, protože ty se odvíjely úplně stejně.


Půlnoční gang
duben - říjen 2020
Půlnoční gang 2017, David Walliams

Walliams píše pořád podle stejné šablony, která neustále funguje na dětské i dospělé čtenáře. Já osobně ale musím opět vyzdvihnout, že pro mě je nepřekonatelné první kvarteto knih, jež vyšlo v ČR. Ty další počiny se mi už tolik nelíbily a nechytly mě za srdce tak výrazně, avšak po po Walliamsových románech nadále kdykoli rád sáhnu.


Paganiniho smlouva
únor 2019 - říjen 2020
Paganiniho smlouva 2011, Lars Kepler

Asi mi intuice správně napovídala, proč mám celou sérii začít až třetím dílem. S Paganiniho smlouvou jsem hodně dlouho bojoval, až se mi konečně podařilo zdárně dočíst do konce. Bylo to děsivé, místy zajímavé, ale celkově mě to nedokázalo tak strhnout jako ostatní díly.


Stará tajemství
září 2020 (06.-30.)
Stará tajemství 2020, Patricia Gibney

Moji čtenářskou krizi jsem částečně potlačil na krátké dovolené u moře, kde jsem musel sáhnout po detektivce. A tuhle jsem četl všude, kde se dalo a nemohl jsem přestat, dokud jsem nedospěl k rozuzlení celého komplikovaného a zamotaného případu. Patricia Gibney si mě získala a musím se vrátit na začátek série.


Nesmírný
leden - duben 2020
Nesmírný 2016, Jussi Adler-Olsen


Místa ve tmě
březen - duben 2020
Místa ve tmě 2018, Lidmila Kábrtová


Byt v Paříži
listopad 2019 - únor 2020
Byt v Paříži 2019, Guillaume Musso

Já jsem nesmírně dlouho čekal, co se stane, kdy se zápletka nějak zamotá anebo rozvine, zkomplikuje a ono nic... Možná až v samotném závěru, posledních cca sto stran mě trochu více při cestě letadlem strhlo, že jsem se tradičně neuchýlil k mariáši. Ale jsem dost zklamaný u románů Guillauma Mussa většinou ani nedýchám a otírám si čelo z jednoho zvratu za druhým, tady nám jich sice také pár naservíroval, ale celý román je v podstatě děsně nudný a nezajímavý, takže tři hvězdičky jsou ještě krásným hodnocením.


Hana
leden 2020 (09.-20.)
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Po vleklé osobní čtenářské krizi, jež se se mnou táhla několik měsíců, kdy mě žádná kniha nedokázala dostatečně oslovit a zaujmout, se to konečně podařilo mému nejoblíbenějšímu nakladatelství Host a spisovatelce Aleně Mornštajnové. Hanu považuji za naprosto strhující román, ačkoli neskutečně bolestný a plný utrpení, nesmírně čtivý, nedá čtenáři vydechnout až dokud jej nedočte do konce. Stísněný pocit, sevřené srdce i žaludek jsem naposledy měl při čtení knih Petry Soukupové. V případě Hany vnitřní bolest dosahovala největšího extrému v první a třetí části. Rozhodně jeden z nejlepších českých románů posledních let. A raději nechci myslet ani to, že je inspirován skutečnými událostmi...


Otevřený hrob
září - listopad 2019
Otevřený hrob 2017, Angela Marsons


Batman: Kameňák a další příběhy
červenec 2019 (22.-29.)
Batman: Kameňák a další příběhy 2013, Alan Moore

Zásadní kniha kvůli Jokerově původu. Joker je ztělesněním chaosu, iracionálního zla a zkázy, proto jej já osobně považuji za nejtěžšího a nejrafinovanějšího Batmanova soupeře. Každý příběh, v němž vystupuje, tak dostává úplně jinou dimenzi. Druhý příběh se mi líbil ale o hodně více než ten první.


Případ Ewy Morenové
květen - červenec 2019
Případ Ewy Morenové 2017, Håkan Nesser

Je to tak trochu nemastná-neslaná detektivka. Nemohl jsem se do ní úplně začíst. Příběh s tajemstvím z minulosti je sice zajímavý, ale nabídnutý potenciál se úplně nevyužil. Rozuzlení mě úplně nenapadlo, díky čemuž dávám hvězdičku nahoru navíc. Asi budu muset vyzkoušet ještě nějaký jiný román od Hakana Nessera, abych si udělal komplexnější názor.


Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka
červen 2019 (19.-30.)
Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka 2018, Evžen Boček

Velký propad kvality, už to zkrátka není ono. Začátek ještě jakžtakž, ale pak už se nezadržitelně jede dolů a já jsem si přál konec už v půlce knihy. Mám pocit, že se pan Boček vyčerpal. Ideální by bylo nalézt inspiraci pro 5. díl a tím tuto sérii nějak důstojně uzavřít, bylo by škoda končit tímhle nepovedeným čtvrtým počinem.


Povídky o nelásce
? - červen 2019
Povídky o nelásce 2019, Michal Viewegh


Beneš jako Rakušan
září 2018 - květen 2019
Beneš jako Rakušan 2011, Jiří Gruša


Tichá modlitba
duben - květen 2019
Tichá modlitba 2017, Angela Marsons

Nedočetl jsem druhý díl série s Kim Stone, jelikož odmítám číst krimi, kde chybí základní zápletka-oběť-napínavé vyšetřování-vrah neznámý až do konce. Navzdory tomu jsem dal šanci dalšímu dílu série, protože Němý křik mě strhnul. Tichá modlitba mě emocionálně silně zasáhla, udivuje mě, že ji napsala žena, protože některé pasáže jsou mimořádně kruté a nemilosrdné. Zpočátku jsem byl zase téměř zklamaný, že jsou čtenáři dost poodkryty karty, naštěstí však ne úplně všechny a napětí je strhující až do samotného závěru. Po slabé dvojce tedy velmi silná trojka a již pokukuji po dalším díle. Výborný čtenářský zážitek, byť citlivější čtenáři mohou být dost otřeseni.


Stalo se prvního září
duben 2019 (13.-30.)
Stalo se prvního září 2010, Pavol Rankov

Román, který při čtení připomene řadu jiných románů. Mě osobně nejvíce strhl v půlce a už nepustil. Možná proto, že až tehdy jsem nabyl dojmu, že jde primárně o vztah tří mužů a jedné ženy a nikoli všechny historické události kolem. Forma je vhodně zvolená a na závěr mi ukápla i slza. Pěkný čtenářský zážitek.


Umělohmotný třípokoj
duben 2019 (15.-26.)
Umělohmotný třípokoj 2006, Petra Hůlová


Smrtící tajnosti
duben 2019 (01.-17.)
Smrtící tajnosti 2019, Robert Bryndza

Mám pocit, že si z nás Robert Bryndza už střílí?! Sice nám konečně vraha nenaservíroval hned na začátku, ale to rozuzlení mi připadá natolik nereálné a padlé na hlavu, že to autor snad opravdu nemůže myslet vážně. Jsem opět zklamaný a začínám se ptát, zda sérii s Erikou Fosterovou ještě dám šanci. Nikterak ale nechci upřít základní aspekt Bryndzových knih a tou je čtivost navzdory laciným a předčasným odhalením.


Z hovna bič
březen - duben 2019
Z hovna bič 2017, C.D. Payne

Od začátku jsem měl dojem, jako bych četl nějakou poctu Ch. Bukowskému anebo nějakou parafrázi jeho děl. A nahlas jsem se smál, což se mi u knihy už dlouho nestalo. A později jsem nabýval ještě jiných dojmů - jako bych četl Mládí v hajzlu pro dospělé. Zasáhla mě silná vlna nostalgie a nesčetněkrát jsem si vybavil, jak jsem v dospívání tuto kultovní záležitost hltal. Z hovna bič si mě naprosto získal a patří mezi mé nejlepší literární zážitky posledních měsíců - samozřejmě, že jde o ty odlehčenější.


Chladnokrevně
březen 2019 (19.-28.)
Chladnokrevně 2018, Robert Bryndza

Už potřetí mám tentýž problém - v polovině knihy ztrácí detektivní náboj kouzlo, autor nám nabídne pouze jedno překvapení, a pak už je to jen napínavý thriller s řešením mezilidských vztahů, ale není to vyprávěno tak poutavě a přirozeně jako v románech Camilly Lackberg. Doufám, že se od Bryndzy dočkám aspoň ještě jednou klasické detektivky s otálením identity vraha do posledních stránek.


Útok na pekárnu
březen 2019 (19.-22.)
Útok na pekárnu 2016, Haruki Murakami


Osm
únor - březen 2019
Osm 2017, Radka Třeštíková

Spíše než detektivka se jedná o lehce mrazivý thriller s detektivním nádechem. Mrazivý ve smyslu pravdivý, jak to v mezilidských vztazích v životě často chodí. Dynamika postav, postupné odkrývání jejich vzájemných propletenců mně bavila úplně nejvíc, byl jsem celou dobu napjatý, co se mezi nimi všemi vlastně stalo a proč se události vyvinuly tak, jak se vyvinuly. Závěrečných padesát stran mi přišlo lehce slabších, nicméně celkový dojem výborný, moc pěkný čtenářský zážitek. Navíc spisovatelku ze stejného města přece nemohu nechválit :-)


Na západní frontě klid
červenec 2018 - únor 2019
Na západní frontě klid 1967, Erich Maria Remarque

Ne nadarmo se jedná o jeden ze zásadních válečných románů a nejznámějších knih 20. století. Některé pasáže byly natolik nadčasové a úderné, že jsem si je vypsal. Utrpení mladých vojáků zvláště v druhé půli války je nesnesitelné, v knize vystiženo zcela věrně a věrohodně.


Na co Alice zapomněla
únor 2019 (10.-23.)
Na co Alice zapomněla 2015, Liane Moriarty

Námět mi neskutečně padl do nálady. Když jsem se zamyslel nad sebou, že bych zapomenul deset let svého života, asi bych byl podobně šokován, konsternován a překvapen, kde jsem se ocitl, proč někteří lidé z mého života zmizeli a kdo jsou naopak lidé v mém okolí, které vůbec neznám. Způsobem vyprávění je román blízký Manželovu tajemství, přiznám se, že linie s Elisabeth mi úplně neseděla, přestože se v ní pojednávalo o velmi závažném a bolestném tématu. Pasáže Frannie naopak přinesly vždy jakési vtipné odlehčení se špetkou černého humoru.


Batman a syn
prosinec 2018 - únor 2019
Batman a syn 2012, Grant Morrison


Lazar
říjen 2018 - únor 2019
Lazar 2018, Lars Kepler

Dvojice Lars Kepler spustila v Lazarovi od začátku vražedné šílenství, z něhož mám děs a hrůzu ještě teď. A jakmile jsou karty rozdány spustí psychologickou válku, která má za následek další krutosti vyvolávající ve čtenáři lítost, smutek, depresi a zoufalství. Posledních sto stran opět až příliš akčních a závěr nás má pravděpodobně nalákat na osmý díl série, nicméně já bych se nezlobil za návrat do klidnějších více detektivnějších vod.


Edudant a Francimor
září 2018 - únor 2019
Edudant a Francimor 2003, Karel Poláček


Nejlepší víkend
prosinec 2018 - únor 2019
Nejlepší víkend 2018, Patrik Hartl

Další hořkosladká záležitost od Patrika Hartla. V mém současném rozpoložení jsem nedokázal číst na jeden, dva zátahy, ale natáhl jsem to na několik týdnů. Posledních dvě stě stran jsem ovšem zhltnul poměrně rychle. Ačkoli se i čtvrtá Hartlova moc líbila, musím subjektivně poznamenat, že poprvé se mi zdá, že Hartl nepřináší nic nového a Nejlepší víkend je kombinací toho předchozí. Ale nevadí.


Batman: Ticho: Kniha druhá
? - prosinec 2018
Batman: Ticho: Kniha druhá 2005, Jeph Loeb


Lovci ohně
říjen - prosinec 2018
Lovci ohně 2018, Mons Kallentoft


Batman: Ticho: Kniha první
? - prosinec 2018
Batman: Ticho: Kniha první 2004, Jeph Loeb


Bábovky
srpen - září 2018
Bábovky 2016, Radka Třeštíková


Tam Tam Tri
červenec - srpen 2018
Tam Tam Tri 1999, Boris Filan


Víkend v Londýně
? - červenec 2018
Víkend v Londýně 2018, J. Folný (pseudonym)


Noc v Central Parku
červenec 2018 (07.-22.)
Noc v Central Parku 2017, Guillaume Musso


1 ...