RyonMathrin Online RyonMathrin komentáře u knih

Čtvrtý den až navěky Čtvrtý den až navěky Ondřej Neff

Ty unikátní nápady v povídkách... to je prostě paráda. Dodnes si některé pamatuji. Zejména tu, po které se kniha jmenuje. Myslím, že zmíněná "bublinová teorie času" naprosto funguje (někdy mám pocit, že se deset minut vleče hodinu, jindy zase hodina uteče jako nic...).
Doporučuji!

Meče kardinála de Richelieu Meče kardinála de Richelieu Pierre Pevel

Knihu jsem dostal jako dárek a podle názvu jsem moc nečekal. Ale jak všichni víme, není dobré soudit knihu podle obálky. Jak moc příjemně překvapený jsem byl. Je to velmi napínavé, velmi dobře napsané, nechtělo se mi přestat číst.
Fantasy prvky jsou do mušketýrské doby pěkně a citlivě zasazeny. Popisy šermířských soubojů jsou úžasné. Kdo šermuje, ocení o to víc. Byl to úžasný zážitek a jednou si ji zase přečtu.
Všem doporučuji.

Tma Tma Ondřej Neff

Tak tohle se panu Neffovi opět povedlo. Mám jeho knihy rád, ale tohle je něco extra. Protože je to něco, co si tak nějak dokážeme představit a co by teoreticky mohlo nastat třeba zítra. Detailně a uvěřitelně zpracovaná proměna společnosti, kdy by se právo silnějšího stalo hlavním zákonem.
Hodně se mi líbilo například, jak autor zpracoval mentalitu v gangu a jak se hrdina stal během několika sekund z "pobočníka" vůdcem. Ale bylo toho víc.
Hodně čtenářů se tu zmiňuje o slabším konci. Mě to tak nepřišlo, spíš bych to označil jako nečekaný konec. A co se týče vulgárnosti a brutality - zkuste si to představit. Nebylo by to jiné.

Pomsta trpaslíků Pomsta trpaslíků Markus Heitz

Další pokračování vynikající knihy. Noví, originálně vymyšlení záporáci. Hrdina Tungdil z předchozích knih prožívá úpadek (osobní krizi) a musí se z toho vyhrabat. Hrdinové se dostávají do nové, předtím zcela neznámé země. Strhující, čtivé, napínavé pokračování.
Kdo váhá, jestli má začít číst, ať váhat přestane a pustí se do celé série. Nebude litovat.

Válka trpaslíků Válka trpaslíků Markus Heitz

Báječné pokračování prvního dílu držící se vysoce nastavené laťky. Boindil opět hláškuje, trpaslíci jsou pořád tvrdí bojovníci, paráda. Velmi se mi líbila zápletka týkající se rozhádaných trpasličích klanů. Děj byl velmi spletitý, ale o to zajímavější. Plno akce, dějových zvratů, nápaditých míst pro příběh… opět zasloužených 5*.
(A nejlepší je Rodario ! )

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Velmi povedené dílo. O trpaslících se mnoho nepíše a už zdaleka ne takto rozsáhle. Byl jsem na knihu moc zvědavý a nezklamala mě. Příběh vykořeněného Tungdila je spletitý, plný překvapení a do poslední chvíle napínavý. Trpasličí kultura je moc pěkně vymyšlena – drží se většiny zažitých schémat (tak, jak to máme my fanoušci fantastiky rádi – pijí pivo, mají vousy, jsou dobří ve zpracování kovu a kamene, stateční bojovníci...), přitom však dodává mnoho promyšlených detailů, které správně okořeňují a tuto obdivuhodnou rasu moc pěkně vykreslují. Heitz si třeba docela šalamounsky poradil s tím, jestli trpaslice také mají vousy.
Magická moc v tomto fiktivním světě je vymyšlena poměrně originálně. Také zlí alfové jako protipól elfů je zajímavý nápad, který příběhu dodal nové možnosti.

Avšak oproti tomu, jak jsou trpaslíci a jejich království popsáni perfektně, docela nejasný dojem jsem měl ze zbytku „Skryté země“, některé věci mi nesedly. Sousední království mi splývala, nebyla podle mě popsána tak, jak by si možná zasloužila. Také pojmy „oběh“ a „cyklus“ byly matoucí, kvůli jejich podobnému významu jsem zpočátku netušil, o jakém časovém úseku se píše a odhadoval jsem z kontextu – možná by si zasloužilo lepší překlad.
Přes tyto drobné detaily se jedná o strhující příběh, jeden ze záchytných bodů v moři fantastiky.

Dívka s havraními křídly Dívka s havraními křídly Tereza Kramerová

Jak pojmenovat, uchopit a pochopit to, co většina z nás jen tuší, ale třeba si nikdy nepřizná... Tato kniha posunula můj náhled na svět. Podobně jako Doreen Virtue - Léčení s anděly, ale daleko praktičtěji, lidštěji, pomocí krásného příběhu.
Vysoce hodnotím jednak literární zpracování (příběh je opravdu napínavý), tak i obsah sdělení, které je podle mě nádherně podané. A hlavně prakticky.
(mimochodem, všem doporučuji web paní Terezy Kramerové. Například její "Lékárničku v hlavě" používáme s dětmi velice často, protože jsme zjistili, jak krásně funguje. V této knize je také popsána, jen poněkud stručně).
Vyjímečná kniha, zasloužených 100%.

Pravá láska Pravá láska Robert Fulghum

Přestože se nejedná o typické Fulghumovo dílo a je to soubor povídek či spíše životních zkušeností různých lidí, podle mne jako celek dokonale reflektuje Fulghumův náhled na svět . Fascinovalo mě, co mohou lidé všechno zažít, co lze označit za opravdovou lásku. V některých situacích se člověk občas vidí... Líbilo se mi to číst. Skoro každý příběh mne obdaroval hezkým zážitkem.

05.03.2018 5 z 5

Rychlejší než oko Rychlejší než oko Ray Bradbury (p)

Musím přiznat, že mám Bradburyho povídky velmi rád. Z této knihy si však nepamatuji mnoho. Oproti sbírce Kaleidoskop, která mne každou svou povídkou přikovala ke stolu a dodnes si mnohé z nich pamatuji, je to o dost slabší. Přesto to vůbec není špatné a stojí za přečtení.

05.03.2018 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Ó fretná chrochtobůznosti... děkuji ti, žes seslala pana Adamse na naši ubohou planetu, aby mohl napsat toto strhující dílo.

Cirkus Pepi / Loupež století Cirkus Pepi / Loupež století Jaroslav Němeček

Další z báječných velkých dvojkomiksů Čtyřlístku. Tento sešitek se mi v mládí ztratil, dodnes si jej však pamatuji. Vždy jsem přečetl jednu část, otočil z druhé strany a četl znovu druhou část... a takto několikrát za sebou. Krásné, milé, barvité, nápadité, vtipné, téměř bez násilí.
Kam se hrabe Bitner, tedy ehm, Mikymaus, to se nedá srovnat.

05.03.2018 5 z 5

Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky Ljuba Štíplová

Tohle je něco úžasného. Pamatuji si, jak jsem vždy dočetl jednu část, otočil z druhé strany a četl znovu druhou část... a takto několikrát za sebou. Krásné, milé, barvité, nápadité, vtipné, téměř bez násilí.
Už i moje děti projevily zájem přečíst si to po několikáté...

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

Mám rád knihy, po kterých se díváte na svět trochu jinak. Tato mezi ně patří.
Podle mě se také dá zařadit mezi knihy, které člověk lépe přijímá v určitém období života, jindy jsou možná těžko "stravitelné".
Důležité informace jsou zde zabaleny do napínavě postaveného příběhu. Sice to člověka vtáhne a chce se dozvědět, jestli se hlavní postavě podaří odhalit části proroctví, které se mu postupně odhaluje.... Pamatuji si však, že asi v polovině knihy mě toto schéma začalo trochu štvát (mnoho stránek "omáčky" popisující jen honičku džunglí). Chápu ale, že to asi má smysl, aby člověk pochopil a přijal jednu konkrétní myšlenku, jinak je toho trochu moc najednou.
Celkově mne však sdělení v knize velmi zaujala. I když by se dalo říci, že jsou některé myšlenky převzaté, myslím si, že jsou spíše společné pro mnoho knih, protože jsou všeobecně platné a nadčasové.
Hodně zajímavý mi přišel systém psychologických schémat, které se mezi generacemi prarodič-rodič-dítě přenáší výchovou a mění v protipól a zase zpět (viděl jsem analogii ve vlastní rodině).

05.03.2018 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Hodně nových, obohacujících věcí, ale také hodně statických pasáží. Je znát, že si Paolini si ukousl velké sousto a s jeho zpracováním má trochu problémy. Rozvíjí obšírně děj a detaily ve fázi, kdy by vše mělo pomalu začít gradovat. Přes tuto spletitost (nebo možná právě proto) je úctyhodným pokračování série.

(pozor, níže jsou spoilery)

Stále mne fascinuje systém magie v Alagaesii - „starověký jazyk“. Díky němu získává Galbatorix velikou výhodu pro svou armádu díky neporušitelným přísahám vojáků nebo odstranění jejich vnímání bolesti. Eragonův charakter se dále rozvíjí a opět detailněji poznáváme kouzelný svět Alagaesie. Myšlenka „Eldunarí“ je nádherná a autor ji zajímavě rozvíjí.
Neshody mezi trpasličími klany jsou popisovány možná zbytečně obšírně. Některé bitvy a konflikty také mohly být zcela vypuštěny a knize by to prospělo. Politika a mocenské vztahy dál prostupují celou knihou, i Roranovou dějovou linií. Čím vším si ten musí opět musí projít, je téměř neuvěřitelné (například jeho zápas s urgalem o pozici náčelníka…) a v mých očích skoro větší sympatie než Eragon.
Má oblíbená část je vykování nového Eragonova meče, to se Paolinimu opravdu povedlo.

02.03.2018 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Četl jsem nedávno znovu celou sérii, abych si ten báječný zážitek znovu zopakoval.
Druhý díl rozvíjí i zajímavou vedlejší dějovou linii. Autor se zároveň snaží podrobně popsat součásti světa Alagaesie, kterými hlavní postavy procházejí. Někdy je to zbytečně detailní a jsou zmíněny postavy, které se už neobjeví, ale většinou je to velmi napínavé. Popis elfské kultury byl obsáhlý a podrobný, ale určitě nezbytný k pochopení všech souvislostí. Roranův příběh se mi velmi líbil, podle mě se stal pomalu větším hrdinou než Eragon sám vzhledem k tomu, čím musel projít. Paolini rozvíjí složitou hru politiky, protože všichni spojenci proti Království mají samozřejmě vlastní zájmy. Někdy jsem na to neměl trpělivost a už jsem se znovu těšil na vyprávění o Eragonovi či Roranovi, ale zpětně musím hodnotit vysoce. Například se mi líbí vyřešení finanční situace Vardenů Nasuadiným nápadem s kouzly. Svědčí to o nevšední fantazii autora, který tím zároveň těží maximum z pravidel magie, které sám nastavil. Má to promakané.
Za mě 5*.

02.03.2018 5 z 5

Malý Alenáš Malý Alenáš Ivan Vyskočil

Útlý svazek, který vám však zajistí nevšední výlet do krajiny snů plný hříček se slovy. V dětství to byla jedna z mých nejoblíbenějších knih. Chtěl bych sem napsat své oblíbené pasáže pro ty, kteří knihu neznají, ale to bych ji zde musel citovat skoro celou.
Hmmm… dobře, tak alespoň něco:

… Byl z toho všecek n a m ě k k o. A cítil se jak v a j í č k o.
Pak byl z v a d l ý a přišlo mu, že je s a l á t.
Byl u š l ý a měl se za z i s k. …
… Takhle semlel, na co přišel. A omílal to, omílal, až z toho omílání byl dočista omýlený. Načež se s e s y p a l a prohlásil o sobě, že je k r u p i c e.
A s tím, že je krupice, usnul. Naštěstí!
Poněvadž jako krupice se mohl dostat do pěkné kaše.

„Co pořád máte s tím jelínkem?“ povídá ten jelínek. „Kdo je u vás jelínek?!“
„Ty snad nejsi jelínek, jelínku?“
„No bodejť! Vy nepoznáte veverku?!“
„Tak ty jsi veverka, jelínku?“
„No bodejť,“ povídá ten jelínek a chtěl se pohladit po hlavě, jenže nepohladil, neb narazil na parohy.
„Hrome, co to tady mám?“
„To jsou parohy, veverko!“
„Aha, už to mám! To ti kluci! Dělali po lese paseku a les, chudák, dočista ochraptěl, jak se jim musel ozývat. A já jsem z toho celá jelen! Má poklona! Na shledanou! Poroučím se!“ povídá ten jelínek a zmizel v koruně stromu docela jako veverka.

01.03.2018

Proč být hrdý, že jsem Čech Proč být hrdý, že jsem Čech Jaroslav Kocourek

Název hovoří za vše. Informace o kulturních a přírodních památkách doplňuje obrovské množství fotografií, jsou zde uvedeny i slavné nebo významné osobnosti s krátkým životopisem.
Překrásná kniha, moc hezky sestavené.

01.03.2018 5 z 5

Jak se žilo ve starověku Jak se žilo ve starověku Pavel Augusta

Podrobné, krásně ilustrované. Nudný školní dějepis promění v poutavé čtení. Báječné rozšíření obzorů pro starší děti.

01.03.2018 5 z 5

Stařec a moře piva Stařec a moře piva Miloslav Švandrlík

Pro mě zde nuda převažovala nad vtipností. Švandrlík má lepší knihy než toto.

01.03.2018 1 z 5

Obrázkové říkanky Obrázkové říkanky Hanka Jelínková

K této knize se s dětmi pořád vracíme. Kombinace neotřelých veršů a milých ilustrací Venduly Hegerové je opravdu povedená.
Zasloužených 5*.

27.02.2018 5 z 5