RyonMathrin

Přečtené 747Ready player one – Hra začíná
září 2021 (08.-23.)
Ready player one – Hra začíná 2012, Ernest Cline

Tato kniha je perfektní zpracování výborného nápadu. Nemusíme cestovat do roku 2045, již dnes mnoho z nás podléhá kouzlu virtuálních světů, takže myšlenka dystopie možná není moc vzdálena budoucnosti (a to knize ještě přidává). Jinak Oasis je skvěle promyšleno. Autor zároveň vzdává hold všem tvůrcům počítačů (Atari, Commodore,..) videoher od prapočátku (Pacman,...) a legendárním literárním dílům a stolním RPG hrám, které jsou podstatnou inspirací. Různé další narážky na popkulturu a hudbu děj skvěle okořeňují. Hádanky jsou promyšlené a řešení napínavá. Nápad s "karaoke" scénáře filmů mě neskutečně pobavil. Představil jsem si sám sebe, odříkávajícího repliky Svatého Grálu od Monty Pythonů a zjistil jsem, že mám ještě co dohánět (podívat se na něj ještě asi 141x, abych dosáhl stejného počtu shlédnutí jako Wade - 157x). Příběh a jeho zpracování však určitě osloví i čtenáře hrami nedotčené. Další plusové body dávám za spravedlivý boj proti chamtivosti korporátu. Závěr si nejde představit jinak. Jediné, co by se dalo vytknout, je určitá černobílost některých postav. To mne ale napadá až zpětně, v průběhu čtení příběh ubíhá jako splašená herka a vše se skvěle doplňuje. Oslava toho, co dělá náš život pestrým a zároveň oslava života jako takového a uvědomění si priorit. Geekům a nerdům zdar! Doporučuji.


Dobrodruzi 3.
listopad 2018 - září 2021
Dobrodruzi 3. 2014, kolektiv autorů


Encyklopedie zbraní
? - září 2021
Encyklopedie zbraní 2007, David Miller


Dívka, která kopla do vosího hnízda
září 2021 (02.-06.)
Dívka, která kopla do vosího hnízda 2010, Stieg Larsson

Tohle byla jízda. Tajní mezi tajnými, příprava důkazů i příprava falešných obvinění, hackerská republika... Moc se mi to líbilo, krásně do sebe vše zapadlo, vlákna se rozpletla. Závěr s Bidermannem byl famózní, nápad s vyřízením účtů mezi záporáky velmi pobavil. Trilogie se mi zapsala výrazným písmem mezi řekněme dvacítku nejlepších knižních zážitků. Doporučuji! PS: holčičkám se prostě neubližuje!


Dívka, která si hrála s ohněm
srpen 2021 (05.-16.)
Dívka, která si hrála s ohněm 2009, Stieg Larsson

A zase ta Lisbeth... Je to skvěle napsané. Postupné odkrývání tajemství, napínavost dosahuje tuctu kšand nebo spíš lana pro bungee jumping. Jsou tu i nové postavy a noříme se hlouběji do svinstva. Navíc téma obchod se sexem a týrání žen je něco, při čem se normálnímu člověku nutně otevírá kudla v kapse, takže palce se držely prakticky samy. Vyšetřování policie ukazuje, jak se lze dívat na různé důkazy, zvlášť pokud je někdo zainteresovaný, aby vyzněly jistým způsobem... Lehký spoiler : ano, několik záporáků je potrestáno (včetně boxerského souboje, aj!) Pocit zadostiučinění byl vážně fajn. Jen ke konci knihy, ta věc s kulkami ráže "jen" .22 ... No, budiž. Ale ten poměrně dlouhý nedostatek kyslíku, to opravdu jen s přimhouřením obou očí. Samozřejmě mi pak spadl ze srdce kámen nejméně velikosti menhiru :) Doporučuji!


Muži, kteří nenávidí ženy
červenec - srpen 2021
Muži, kteří nenávidí ženy 2008, Stieg Larsson

Posloucháno, vynikající záležitost. Postupné odhalování bylo velice napínavé. Děsuplné tajemství v rodině, nemožnost úniku... Vyšetřující M. B. mi přišel jako průměrný klaďas, nebyl špatný, Liz jsem si však vyloženě zamiloval. O boji za správnou věc čtu vždy rád, Bjormanovo potrestání bylo pořád málo. V závěru zveřejnit/nezveřejnit (rozhodnutí mezi morálkou a city) - nečernobílost je fajn, i když zločiny takového kalibru... Líbil se mi taky malicherný detail - zmínka, co si hrdinové kdy dávali k jídlu. A taky slovo káva bylo v knize určitě jedno z 10 nejpoužívanějších slov :)


Spát v moři hvězd. Kniha I.
červen - červenec 2021
Spát v moři hvězd. Kniha I. 2020, Christopher Paolini

Tohle bylo příjemné překvapení. Podle mne se jedná o zajímavý koktejl namíchaný z dobrých ingrediencí. Očekávatelných, ale pěkně nadávkovaných. Kousek filmu tu, prvek z počítačové hry támhle (možná to byl jen dojem, ale ten Mass Effect jsem v tom prostě cítil) a výsledkem je fungující, ladící celek. Sci-fi v pravém významu "fikce na vědeckém základě". Nebo alespoň se tak tvářící - nápady v knize vypadaly úžasně, ale jejich teoretický podklad nejsem schopen posoudit. Vše ale působilo docela uvěřitelně. Techických nápadů zde bylo více a autor z nich poměrně dobře těžil (měl je promyšlené). Překryvy, Markovův pohon... i samotný artefakt. Provázanost a vytvoření "nočních můr" velice zajímavé, hrdinka tím pádem získává na komplexnosti a není jen zachránkyní. Co se týče napínavosti, knihu jsem přečetl již za cca 2 dny, takže to taky o něčem vypovídá. Paoliniho grafomanství mohlo na můj vkus ještě trochu přidat plyn, některé světy působily velice zajímavě, ovšem asi by to bylo na úkor spádu příběhu. Za mě 4,5, velice dobrý čtenářský zážitek.


Zlatá vydra
? - červenec 2021
Zlatá vydra 2019, Miloslav Švandrlík


Babička pozdravuje a omlouvá se
červen 2021 (07.-15.)
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, Fredrik Backman

Paráda. Na jednu stranu 3*, na druhou 5*. V knize je toho tolik : láska, válka, generační konflikty, pohádky... Tragikomedie nebo komická tragédie, jako život sám. Odlišnost charakterů postav, které Elsa zná nebo potkává a propojení jejich životních příběhů tvoří podstatnou část knihy. Spojení s pohádkou je famózní nápad. Skoro to dává dílu punc "kniha pro děti". Inu, ale spíše radši jen pro ty "na svůj věk vyspělé". Backmanův styl mi sedne. Vynikající čtenářský zážitek. Na závěr pár výňatků - zvlášť to poslední je dnes velice aktuální. "Je mnohem těžší se hádat, když má člověk před sebou čerstvé koláčky." "Ty by ses pohádala i sama v prázdné místnosti." "A napadlo tě vůbec, že by si mohla začít ta místnost?" "Řekli jí, že nesmí dělat doktorku, protože je holka?" " Říkali jí, že nesmí dělat různý  věci, z nejrůznějších pitomejch důvodů, ale ona to stejně vždycky rozhodla po svém. Pár let předtím, než se narodila, neměly ženský právo ani chodit k volbám, a teďka zatraceně volej'. Někdy se prostě musíš postavit těm pitomcům, co se ti snaží nabulíkovat co smíš a co nesmíš. Prostě si to udělat po svým. "


Temná půle
? - červen 2021
Temná půle 1997, Stephen King


Trhlina
26. květen 2021
Trhlina 2017, Jozef Karika

Tohle byla pecka. Asi jsem toho přečetl celkově málo, ale jen u tohoto díla jsem zažil exponenciální nárůst čtivosti/napínavosti. Prvních cca 100 stránek jsem chtěl hodnotit 2-3 hvězdy, začátek byl příliš pozvolný. Lekačka s trezorem podle mne zbytečná, ale budiž, napínavé to bylo. Pečlivě dávkované informace o zmizeních postupně přitápěly pod kotlem, 3-4*. Teprve poslední asi třetina knihy nastartovala ten pravý drajv, který byl ještě umocněn na 200 až 400% - 5*. Ke konci jsem se nemohl odtrhnout od knihy a některé záležitosti reality všedního dne musely stranou, dokud jsem nedočetl. Závěr byl jednoduše strhující. S přihlédnutím k tomu, že jde o knihu na základě skutečných událostí, si jednoznačně zaslouží plný počet. Mé subjektivní hodnocení se opírá o opravdu pomalý začátek a také vedle svých srdcových 5* knih nutně musím ubrat. Je to opravdu dobré a dobře napsané. Pokud byly postavy vymyšlené, jsou jejich charaktery skvěle protikladně vybrány a napsány. Jestli je to spíše podle skutečnosti, pak to ukazuje na fenomén "tohle se muselo stát, to nevymyslíš." Téma zmizení i jiných záhadných jevů v přírodě je popsána (a podložena) stovkami autorů na tisícovkách stránek, takže tohle je jen další střípek do mozaiky (mimo jiné chci sehnat publikaci 'Missing 411' od Paulidese). "Ticho s očami..." "Dvanáctková soustava, kde 12 je jako 10..." SUPER. Až zase budeme moci normálně cestovat, určitě opět zavítám na krásné Slovensko. A podívám se na ty hory. Zdálky. A pak i trochu blíž, ale maximálně tak z půl kilometru...


Prsatý muž a zloděj příběhů
? - květen 2021
Prsatý muž a zloděj příběhů 2008, Josef Formánek


Jirkův tajný klíč k vesmíru
? - březen 2021
Jirkův tajný klíč k vesmíru 2008, Stephen William Hawking


Krásná čarodějka
? - únor 2021
Krásná čarodějka 2000, Vladimír Neff


Prsten Borgiů
leden 2021 (11.-27.)
Prsten Borgiů 2000, Vladimír Neff


Královny nemají nohy
prosinec 2020 - leden 2021
Královny nemají nohy 2000, Vladimír Neff

Půjčím si úryvek z anotace, protože mi přijde velmi výstižný: "Umění vypravěče a smysl pro humor a vtip dodaly tomuto poutavému příběhu kouzlo jedinečnosti, které ze svého půvabu nic neztratilo." Alchymický začátek mne ke knize naprosto přikoval. Později je alchymie o dost méně, ale o to více je napínavých dobrodružství a zmíněného humoru. Styl psaní jsem si vychutnával. Starší jazyk s přechodníky dnes už moc není k vidění, ale také díky němu získává kniha své kouzlo. A ještě musím zmínit vynikající přísadu - jazykové hříčky a občas přímé řeči v italštině a francouzštině. Skvělý celek i detaily. Doporučuji a jdu na druhý díl.


Justina aneb Prokletí ctnosti
? - prosinec 2020
Justina aneb Prokletí ctnosti 2002, Donatien Alphonse François de Sade

odpad!


Mít svoje vlastní zvířátko
? - prosinec 2020
Mít svoje vlastní zvířátko 1989, Z. Nováková (pseudonym)


Rychlopalba
listopad - prosinec 2020
Rychlopalba 2015, Štěpán Kopřiva

Předně jeden detail - hodí se do letošní čtenářské výzvy (kniha s názvem na obálce červenou barvou). A i kdyby jste již měli tuto položku výzvy odškrtnutou, stojí za to přečíst i "jen tak". Bylo to vynikající. Napínavé, vtipné, drsné. Dospělé a jako ze života. Opravdu se mi líbil ten styl. A vtipná přirovnání... Už jsem psal o napínavosti? Některé situace byly jako struny kytary, autor je postupným utahováním kolíčku napínal k hranici, kdy už musí rupnout... Policejní hrdina má světlejší i temnější stránky, osobní šrámy a okolnosti ho stahují hlouběji, než by si uměl představit. Postupné pozvolné odkrývání uzavřeného případu se rozjíždí jako auto na rychlostní stupeň 1, ale nakonec to frčí jako po dálnici, když rozkryje neskutečné špinavosti pod hrozbou zničení své kariéry. Pražské reálie působily perfektně. Autor má navíc skvěle zmáknutou znalost policejního prostředí a hantýrku . Opravdu klobouk dolů. Moc se mi líbilo konstantní nahořklé, nebo snad hořkosladké vyznění, které působilo velice realisticky, uvěřitelně. Úspěch za cenu mnoha jizev, letitá špína, kterou někdo nechtěl kydat a možná věděli proč... Skvělý zážitek (posloucháno jako audiokniha). A mám nového oblíbeného českého autora.


Podívej se do vesmíru
? - listopad 2020
Podívej se do vesmíru 2013, Rob Lloyd Jones


Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
? - říjen 2020
Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) 2016, Jonas Jonasson

Stejně jako u Staříka a Analfabetky jsem se skvěle bavil. Mix postav nehrdinů, bláznivých nápadů a nepravděpodobných událostí funguje výborně. Autor si střílí z církví, snadno oblbnutelných lidí a dalších věcí. Velmi zábavná oddechovka. Doporučuji!


Bratři Karamazovi
září 2020 (21.-22.)
Bratři Karamazovi 2004, Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Úžasná záležitost. Nadčasová kniha. Nevím, jak to napsat, je v tom celý život. Všechny postavy se neskutečně doplňují. Ti, kteří váhají (jako předtím já), jestli si přečíst ruského klasika, ať váhat přestanou. Doporučuji!


Otec prasátek
červenec - září 2020
Otec prasátek 1998, Terry Pratchett

Vynikající příběh z vánoční doby (na Zemeploše Svátek prasečí hlídky), parodie na Santa Clause, ale zároveň pocta Vánocům jako takovým. Smrť, Zuzana a další v plné parádě. HO, HO, HO. Nemohu nezmínit tyto ukázky: "... Ona je schopna utlouct obludu pohrabáčem?" "No, já myslím, že je to chytrý nápad. Když si malé holčičky vezmou do hlavy, že je ve sklepě bubák, zajdete tam s pohrabáčem a zatímco dítě nad schody poslouchá, několikrát tím pohrabáčem do něčeho udeříte a všechno je zase v pořádku." ... Pak se ozval strašlivý řev.... Bylo slyšet tupé údery, pak kňučení, které zesláblo v tiché bublání. Zuzana otevřela dveře. Pohrabáč byl ohnutý do pravého úhlu. Zazněl nervózní potlesk a uznalé pochvaly. "Dobrá práce. Dokonale psychologické..." "...Podívej, oni zavěsí půlku kokosáku, volskou kůži od špeku, nasypou tam hrst dýňových semínek a myslí si, co všechno neudělali pro přírodu. Vidím tam nějaké oči? Vidím tam nějaké vnitřnosti? Nikoli. Nejchytřejší pták ve všech středních šířkách a mám houby jen proto, že se neumím zavěsit nohama a dělat "Típ, típ". Koukni například na červenky - jsou to odporní, zlí malí grázlíci. Rvou se jako šílení, ale stačí, aby udělali "štíp-štilip-štilip" a lidi je zasypou drobečky. Zatímco já umím recitovat básně a opakovat množství komických vět.. ." " Kdo jste? " " Jsem tvá nejhorší noční můra," odpověděl Časnačaj. Muž se otřásl. "Myslíte tu s obrovskou hlávkou zelí a vířící věcí s čepelemi?" "Prosím?" "Nebo jste ta, jak v ní padám, ale ve skutečnosti je všechno pode mnou?" "Ne-" "Ale ne... nejste ta, kde... Jak bych to jen... kde je všechno jakoby z bláta... a pak to najednou zmodrá?" "Já jsem..." "A do psí boudy... Tak to musíte být ta, jak tam jsou ty dveře, ale za nima není podlaha a pak se objeví ty drápy a..." "Ani ta ne," řekl Časnačaj a vytáhl z rukávu dýku. "Já jsem ta, kdy se odnikud objeví chlap a udělá z vás studenou mrtvolu." Strážný se usmál. "Jo tahle... Ale ta není zrovna nijak zvlášť..." Pak se prohnul v pase a téměř zakryl Časnačajovu ruku s dýku, jejíž ostří mu zmizelo v těle. Pokoj lidem dobré vůle byla fráze ražená někým, kdo se ještě nesetkal se Starým Smrďou Rumem. A to s tím Sluncem na závěr... prostě skvělé.


Nohy z jílu
červen - červenec 2020
Nohy z jílu 1999, Terry Pratchett

Golemové a tajemné vraždy... Hlídka je posílena o nové skvěle vymyšlené postavy a dává se do vyšetřování.  Vtipné narážky na sekty (policista Postihnout-hříšné-vysvětlující-brožurkou), emancipaci trpaslic, které se dosud vydávaly za trpaslíky a to bez potíží (vousy jako vousy), diáře organizery (popletený skřítek), heraldika, do toho rovná práva (otrocká práce golemů)... Zase dokonalá směsice, prošpikovaná situačním humorem daným vlastnostmi postav. Vtipné existenciální a náboženské úvahy nejen golemů na úplný závěr, kdy už vlastně zápletka vyvrcholila, bylo několik třešniček na už tak skvělém dortu. Jeden z nejlepších dílů o Hlídce, alespoň pro mě. "Ty jsi aristokrat, Noby." "Jistě, pane, ale mám na to speciální šampón." "Ateismus je také náboženské stanovisko," zaduněl Dorfl. "To ne," protestoval policista Postihnout, "ateismus je popírání boha." "Takže je to náboženské stanovisko. ... Správný věřící myslí na boha neustále, třebaže ho v myšlenkách popírá... " "...vypustil jsem všechna zvířata, ale ona jen hloupě pobíhala sem a tam. Některá se dokonce vrátila do ohrad na jatkách. Proč?" "Vítejte do světa, policisto Dorfle." "Je to snad hrozné, být svobodný?" "Řekl jste to sám." "Vy říkáte lidem: setřeste své okovy, a oni si sami udělají nové?“ "To patří k základním lidským činnostem."


Šílený les
březen - červenec 2020
Šílený les 2018, Vladimír Šlechta

Můj první vstup do Krvavého pohraničí stál za to. Velmi dobře napsáno a pěkně se to četlo. Bohužel jsem měl osobní problém s některými jmény, které mi prostě přišly nezvukomalebné, až nepříjemné a nemohl jsem je vnitřně přijmout (Izironk, ale i další) a i některé reálie autorova světa mi šly proti srsti. Oproti tomu vysoce hodnotím pomalý rozjezd, kde nikdo téměř nic neví, postupnou čím dál větší napínavost a skvělou gradaci. Také popis magie elfího lesa a kontrast s lužním lesem a jeho přirozeností mě doslova dostaly. Čtenáře fantasy myslím kniha potěší.


Maškaráda
březen - červenec 2020
Maškaráda 1998, Terry Pratchett

„... mě se to zdá pěkně nesmyslné půjčovat si oblečení jenom proto, aby si člověk mohl poslechnout nějakou muziku.“ „To násobí celý zážitek, mami,“ odpověděl jí mladý Jindřich, který si tuto moudrost někde přečetl. „No, to by mě zajímalo, jak to ví ta muzika.“ Tradiční Pratchettova parodie, tentokrát na operní svět a Fantoma opery. Od začátku až do konce skvělá zábava. „Dobrý den, paní Plížová,“ pozdravila stařenka vesele. „Není to vzrušující? Ten šok v hledišti, to ovzduší očekávání... Všichni ti hudebníci v orchestřišti, kteří se pokoušejí někam ukrýt láhve a zkoušejí si vzpomenout, co mají hrát...“ ...Ukáže se, že sluha jedná z hlavních postav je přestrojenou dcerou jiné z hlavních postav... někdo zemře na chorobu, která mu ovšem nezabrání, aby o tom několik minut nezpíval... Bábi Zlopočasná, stařenka Oggová a kocour Silver opět na scéně (zde spíše za scénou): ...Silverovy podezřívavé oči plály v temnotě jako dva plamínky. „Šťouchni do něj násadou od koštěte,“ vybízela bábi. „Nee,“ zavrtěla hlavou stařenka. „S někým, jako je Silver, do toho musíš vložit trošku laskavosti.“ Bábi zavřela oči a popuzeně zamávala nataženou rukou. Zpod kuchyňské skříně se ozvalo vzteké zamňoukání a skřípění drápů po dlaždicích. Pak se zpod nábytku vynořil bojující Silver, jehož drápy zanechávaly na kameninových dlaždicích stopy. „Na druhé straně,máš ale pravdu - velká dávka surovosti to nakonec taky dokáže.“ Doporučuji.


Můj první počítač
? - červen 2020
Můj první počítač 1988, Luca Novelli


Erik
červen 2020 (18.-25.)
Erik 1996, Terry Pratchett

Na Erika jsem se velice těšil, ale nakonec jsem byl trochu zklamán. Mám za to, že to je hlavně z důvodu nahrávky audioknihy, kterou se mi jinak nepodařilo sehnat (evidentně namluvil jen jakýsi nadšenec, bohužel s vadou řeči a přes slyšitelnou snahu monotónním projevem). Opět Mrakoplaš, myslící hruškovník atd. a nekonečné variace a parodie na dané téma, které je tentokrát démonologie. I mladý démonolog je skvěle vymyšlen. Určitě stojí za přečtení, zejména pro všechny milovníky Pratchetta, na nejvyšších stupních mého žebříčku se ovšem neumístí.


Jurský park
? - červen 2020
Jurský park 1993, Michael Crichton

Originální zápletka, pečlivě teoreticky podchyceno, napínavé do posledních stránek... Zasloužených 95%. Jen některé pasáže (záchrana vždy na poslední chvíli) už mi přišly klišovité, ale celkový kladný dojem přetrvává. Kromě neskutečného dobrodružství kniha ukazuje na slabiny podobných záležitostí a projektů, jako by byl Jurský park ve skutečnosti a autor v dialozích rozpracovává zajímavé morální úvahy. Film jsem neviděl, ale naprosto chápu, že takto kvalitní materiál byl zpracován. Ale předpokládám, že uvedené úvahy nemohly být na plátno přeneseny v takovém rozsahu, jako v knize. Doporučuji, napříč žánry vynikající věc.


Dracula
? - únor 2020
Dracula 1997, Bram Stoker

Tuto knihu zná podle názvu určitě hodně lidí, aniž by ji četli a díky její světoznámosti ví zhruba, o čem je. I já jsem k nim donedávna patřil. Mohu zařadit mezi přečtené shodou okolností "jen" díky tomu, že jsem zrovna neměl žádnou jinou audioknihu do auta :D. Musím ale říct, že čtenářský zážitek to byl velmi dobrý. Překvapil mě hlavně styl, kterým kniha začíná - "slepená" z dopisů a uryvků deníků. Přestože jsem věděl, co zhruba čekat (upíří hrabě si pochutnává na krvi, zejména mladých žen), styl vyprávění, linky více postav, které se později spojí i vyvrcholení děje se mi líbily.  Zasloužené čtyři z pěti za kvalitu, legendárnost i atmosféru. Jen to, jak je Seaward natvrdlý a VanHelsing mu musí předkládat několik důkazů ohledně Lucy, mi přišlo trochu šroubované. Doporučuji všem s tím, že kniha v podstatě nepřekvapí: dostanete přesně, co čekáte. A někdy je to zrovna to, co chceme.


Strach v hrsti prachu
21. únor 2020
Strach v hrsti prachu 1983, John Ives

Našel jsem si tuhle knihu díky komentáři uživatele Metla (tímto díky za super inspiraci ;-) ). Troufl bych si děj shrnout pár slovy jako drama v poušti o pěti lidech. Ale jaké drama! Do poslední chvíle jsem byl napnutý jako vodítko psa v blízkosti řeznictví. Pan Zavřel navíc namluvil všechny postavy velmi sugestivně. Naprostá paráda. Knize bych normálně dal "jen" 4*, ale audioverze si zaslouží ještě jednu navíc. Je zde hodně popisu okolní krajiny, což je nutné pro pochopení všech souvislostí. Popisy jsou ale perfektní, výstižné a hlavně ani trochu nenudí. Do toho téma přežití, mentalita indiánů, psychologie a psychiatrie a navrch náboženství... Překvapivě kvalitní koktejl. Taky mi přišlo zajímavé, že zpočátku nebylo jasné, kdo je skutečná oběť/hlavní hrdina. Takže i když toto není pro mě nejoblíbenější žánr, nelituji ani sekundy poslechu a vřele doporučuji všem čtenářům.


Devět princů Amberu
únor 2020 (04.-20.)
Devět princů Amberu 2006, Roger Zelazny

Dostal jsem se k další legendě fantastiky, alespoň podle recenzí a komentářů. Je to skutečně skvělá záležitost, psaná perfektním stylem. Nesedly mi některé drobnosti ohledně světa Amberu, ale to jsou detaily. Postupné odhalování minulosti po ztrátě paměti není výjimečná zápletka, to je sice pravda, na druhou stranu právě díky tomu napětí "o co tady vlastně xakru jde?!" byla četba velice napínavá. Obdivoval jsem Corwyna, jak dlouho dokázal předstírat, že se nic neděje (že si vše normálně pamatuje). A užíval jsem si jeho glosy, kdy dokázal rozhovor obrátit tak, aby vyzněl v jeho prospěch nebo alespoň získal nad tím druhým navrch. Zejména u hostiny s Erikem, kdy mu měl připít jako novému králi: "Na Erika, posledního chudáka u mého stolu." To je prostě bomba. Postupně se chystám na celý cyklus Amberu a tuto knihu mohu zejména příznivcům fantastiky v klidu doporučit. (jo, a taky mi byl Corwin blízký svými osobními barvami - černou a stříbrnou :-))


Poutník, čarodějnice a červ
leden 2020 (11.-21.)
Poutník, čarodějnice a červ 2019, Christopher Paolini

Pouze 3 hvězdy. Jako samostatná sbírka povídek neobstojí (bez předchozího přečtení Eragona se nechytnete). Jako ukázka světa Alagaesie taky ne. Jedině jako pokračování Eragonova příběhu. A v tom případě je to hodně krátké pokračování... takových několik střípků veliké mozaiky. Ale hezkých střípků, to tedy ano. Spíš to vnímám jako předehru a chci věřit, že se autor do svého světa vrátí na delší dobu. Murtagh dobrý, čarodějnice slabší, urgalové zprvu průměr, konec mne ale velmi příjemně překvapil. Pište, pane Paolini, o dracích toho není nikdy dost :-).


Atuánské hrobky
prosinec 2019 - leden 2020
Atuánské hrobky 2003, Ursula K. Le Guin

Pokračování série je překvapivé zejména v tom, kdy až se Ged objeví. Ovšem příběh Arhy je stejně strhující jako již našeho známého čaroděje. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale ve své jednoduchosti neskutečně propracovaný. Sugestivní popis hrobek, temných sil i například dogmatického myšlení kněžek mne dostal. V rámci žánru pro mladší čtenáře jako hodnocení nemohu dát méně než pět zářících krystalů.


Kuchařka Stařenky Oggové
? - leden 2020
Kuchařka Stařenky Oggové 2001, Terry Pratchett

Knihu asi nejlépe vystihuje tento úryvek z předmluvy: "... jsme nuceni přiznat, že jsme nakonec obětovali přesnost a věrnost receptů v zájmu toho, aby tuto knihu dočetlo stejné množství čtenářů, jaké ji  číst začalo. Naším cílem tedy bylo docílit co možná nejvěrnějšího vzhledu a nálady uváděných pokrmů a přitom se co největší oklikou vyhnout jejich původní chuti. " Tudíž normální (v rámci možností) jídla s potrhlým názvem, ale zasazené do vtipného povídání naší oblíbené paní Oggové. A to jsem ještě nezmínil část o etiketě, která vypadá taktéž výživně, tedy, ehm, vtipně. Zatím byla úspěšně otestována pizza Quattro rodenti, chystám se na jednohubkové Ovčí oči a postupně samozřejmě na většinu receptů (ale takového mořského ježíka asi fakt neseženu :D) Za mě naprostá paráda a plný počet. Mezi jinými knihami, kterým jsem udělil nejvyšší hodnocení by sice nebyla na špici, mezi knihami receptů si však 5/5 zaslouží. Asi spíše ocení ti, kteří již od mistra Terryho něco přečetli, i když... moje žena, pro kterou byl dárek určen, bude zjevně výjimka z tohoto pravidla. Pratchetta zná jen z mých citací a zprvu se na knihu tvářila skepticky. Po chvilce se však začetla a chvílemi se dokonce nahlas smála. A aj, tu jsem viděl, že je to dobré a zaradoval se radostí velmi velikou...


Dobrodružství v temných uličkách
? - prosinec 2019
Dobrodružství v temných uličkách 1990, Jaroslav Foglar


Čaroděj Zeměmoří
prosinec 2019 (05.-10.)
Čaroděj Zeměmoří 1992, Ursula K. Le Guin

Tak tohle bylo moc pěkné, doporučuji. Věděl jsem, že se jedná o proslulé dílo a musím potvrdit, že právem. Že začátku mi přišlo, že autorčin styl je trochu stručný. Nicméně po jisté době jsem mu přišel na chuť a pochopil jsem to. Text totiž neobsahuje zbytečná slova navíc, je zcela výstižný. Co se týče fantasy, má kniha vše, co má mít. Co se týče Gedova příběhu, líbilo se mi putování i vývoj postavy. I když v několika málo případech byly jeho schopnosti na můj vkus až supermanské - např. vsadit na jedinou možnost v dialogu s drakem, ale v příběhu pro určenou cílovou skupinu to nevadí (Můj problém, že když jsem v uvedeném věku byl, o knize jsem nevěděl a tak to teď doháním :-)) Ještě jsem nezmínil systém magie, který je krásně vymyšlený a hlavně vyvážený. A ano, Paolini by se nemohl vylhat z inspirace touto knihou, i když dle mého názoru kouzlení v Odkazu dračích jezdců ještě mírně vylepšil. Za mě tedy objevená legenda v tom pravém významu slova (to, co má být čteno). Doporučuji všem s doplněním, že úroveň nadšení z knihy poroste přímo úměrně zálibě čtenáře ve fantasy a nepřímo úměrně věku. Už se těším na další příběhy ze Zeměmoří.


Dámy a pánové
listopad - prosinec 2019
Dámy a pánové 1997, Terry Pratchett

Pratchett! A on mu zase dává všech pět! To už je podezřelý... Jednak tenhle uživatel a s největší pravděpodobností i kniha. Inu, na svou obhajobu uvedu jen pár slov: Nápady. Železo. Mravenec v kovárně. Čarodějky. Stařenka Oggová. Magráta. Bábi. Stařenka Oggová. Magráta-Krokuše. Bábi. Kvestor. Knihovník. A ještě Stařenka Oggová. To musí stačit :-). Tuhle knihu jsem četl před lety a nevím proč jsem si ji vnitřně řadil k horším z celého Pratchettova spektra knih. Četl jsem teď totiž po cca 20 letech (u všech holí mágů, co nejsou přeludy, je šokující si tohle uvědomit :-) ) a musím konstatovat, že jsem si to nějak blbě pamatoval - viz úvod, je to totiž paráda. Autor umí přejít z mrazivého napětí, o které v knize rozhodně není nouze, během pár vět do třeskuté srandy. Přitom to není násilné, prostě to ukazuje jeho záběr. A nemohu se nepodělit o tyto krátké výstřižky (bez spoilerů) (výstřižky, ne výstřiky, nesnáším autocorrect!) : "Od její pýchy by se odrazil i hozený kámen." "... byl to ten druh temnoty, která jak se zdá, přitéká odjinud. Byla tak hustá, plná, téměř hmatatelná, že možná kdybyste to zkusili, dokázali byste utrhnout kus vzduchu a tu noc z něj vymáčknout." "Smrdí, jako kdyby se srazily dva cirkusy!" "...existuje mnoho pěvců, při jejichž zpěvu praskají sklenice. Stařenčino vysoké C dokázalo skleničky vyčistit." "Co to tam máte?" ptal se troll. "Já jsem obr," odpověděl trpaslík Casanovlez. "Ale obři jsou mnohem větší." "Já jsem byl nemocný."


Triumf trpaslíků
říjen - prosinec 2019
Triumf trpaslíků 2016, Markus Heitz

Bez znalosti předchozích dílů nemá smysl číst. Všem, kdo byste o četbě série uvažovali, doporučuji rozhodně 1. a 2. díl. Zbylé 3 bych označil za takové trochu vyklusávání, které ocení spíše skalní příznivci (tady to dostává nový význam :-), prostě milovníci malých fousatých bojovníků). Poslední část Trpaslíků je obstojné čtení, i když to na můj vkus v několika věcech drhlo. Ale nejdřív pozitiva: Napínavost a pestré dějové zvraty jsou jako vždy velmi dobré, to nelze upřít. Akce je taky dobře zvládnutá. Některé nápady originální, svěží, zejména ty ohledně magie. Pravý Tungdil, jeho přátelé a motivace - o tom se četlo dobře. Teď ty horší věci, zůstanu nejprve u postav: Osoby nejsou mnohdy zapamatovatelně popsány a v některých případech jsem musel hledat, o koho jde. Beligata a Gosalyn se mi pletly, občas použít opis místo vlastního jména by vše zpřehlednilo. Styl autora mi nesedl, například popisy a přechody mezi místy byly občas zmatečné. Taky mi vadilo, kolik umíralo postav - nejen bezejmenných vojáků, ale i hodně vedlejších hrdinů. Je to nějaká divná móda poslední dobou... fantasy přece může být drsná a zároveň to nemusí být jatka. V neposlední řadě uměle vytvořená krátká trpasličí přísloví/moudra, kterými autor věnoval každému samostatnou stránku, aby jimi proložil kapitoly: Z necelých dvaceti mělo šťávu snad jen jedno, ostatní byla jako když pucuje okno sekerou (válečnou). Bylo na nich strašně poznat, jak křečovitě byla vytvořena. Shrnuto: v setrvačnosti dočtené pětice knih spíše potěšilo než urazilo, ale pokud Heitz ještě časem napíše další pokračování, ke kterému si v závěru připravil dvířka, už se na to nechystám.


Analfabetka, která uměla počítat
listopad 2019 (14.-20.)
Analfabetka, která uměla počítat 2014, Jonas Jonasson

Úžasně zábavná směs protikladů a nepravděpodobných náhod (nepravděpodobnější věci viděl snad jen Arthur Dent při cestě galaxií). Navíc kniha průběžně propírá světovou politiku druhé poloviny 20.století a některé postavy příběhu evidentně ztělesňují výsměch různým politickým směrům, hlavně však fanatismu obecně. Při poslechu jsem se neskutečně bavil. Několikrát obelstění tajní agenti, revolucionářka, Holger... Vůbec, nápad s dvojčaty je maximálně vytěžený, tak říkajíc vyždímaný do poslední kapičky. Stoletého staříka jsem četl jako prvního a obě knihy mi přijdou stejně zábavné. Rozhodně doporučuji! Neodpustím si něco ocitovat, mělo by to však být bez spoilerů. (jako vždy lákadlo pro ty, kdož nečetli, připomenutí těm, kdož četli) "... v důsledku toho se musel přestěhovat do nápravného zařízení. Stát předpokládal, že na jeho nápravu bude třeba 18 měsíců. " "Nenávidět Američany musí být s ohledem na jejich počet pěkná fuška." "... co se týče certifikátů pravosti, strýčkovi se nikdo nevyrovná. Jednou si sice v Anglii odseděl čtyři roky, to je pravda, ale za to může ten packal z Londýna, který certifikát pravosti tak odbyl, že strýčkův falzifikát vypadal vedle originálu příliš dobře. "


1 ...