Rup Rup komentáře u knih

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Poněkud mi chybí propracovanější psychologie postav i společnosti. Inu, nemůže být každý Orwellem. I pro tuto jednoduchost jde o velmi čtivý kousek. Do zlaté pokladnice si knihu sice nedám, ale rozhodně nezavrhuji, naopak, doporučuji.

07.04.2016 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Nemůžu si pomoci, ale velmi silně mi to připomíná moderní nízkonákladové televizní seriály, i když, pravda, inteligentnější. Vůbec se nejedná o nějaký ucelený příběh, ale pomocí několika postav, jejichž osudové cesty se někdy někde proťaly nebo jen dotkly, nám autor prezentuje svůj pohled na obecné životní otázky (odpovědi jsem nenašel). Celek však, bohužel, vyznívá poněkud nekonzistentně a chaoticky. Jako bestseler bych to rozhodně neprezentoval, ovšem reklama dokáže zázraky.

28.08.2014 3 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Zní to jako nostalgie, ale nostalgií to není, zní to jako filosofie a tou to také není, zní to jako poetika, ani ta to není... Je to všechno - je to Hrabal. Doporučuji všem poetickým duším, všem "krasomilům", všem, všem, všem, ... všem.
"A ano, NYX, slisoval se. Slisoval se ve svém milovaném prostředí, svým milovaným lisem, prostřednictvím své milované práce." Krásná smrt.

03.01.2014 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Jedno ze stěžejních děl J. Verna. Autor dokázal ve své tvorbě fenomenálně skloubit žánry, kromě jiného, od cestopisu přes populárně nanučnou literaturu až po sci-fi, včetně boje za osvobození a státní suverenitu, slabších proti silnějším, jednotlivce proti stádu.

18.10.2013 5 z 5

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Nádherně poetická a lidská knížka autobiografických povídek Oty Pavla. Zpověď a vyznání z lásky k přírodě, rodnému kraji, rodině, lidem a životu vůbec. Když si člověk navíc uvědomí, že to byl především sporťák (sportovní redaktor), nezbývá než smeknout.
Vřele doporučuji.

01.10.2013 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Opravdu dost obtížné čtení. V podstatě se jedná o soudničku, ovšem s hlubokou sondou do lidské duše, do poměrů panujících na chudém venkově a v neposlední řadě i pohled na staletími prověřenou (ne)vyváženost vztahu mezi majetkem a lidským životem, nepochybně v zájmu zachování rodu. Doporučuji literárním fajnšmekrům.

30.09.2013 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Až na to, že nevím co je to kolektivní drama - vždy jsem žil v domnění, že dílo napsal Karel Čapek sám (kromě slova robot, jež navrhnul jeho bratr Josef). Jinak jsem přesvědčen, že dokonalost nepotřebuje komentáře.

23.06.2013 5 z 5

Tchán Kondelík a zeť Vejvara Tchán Kondelík a zeť Vejvara Ignát Herrmann

Jestliže byl první díl lehce humorná satira, ironizující pražský měšťanský živel své doby, jestliže bylo možno mezi řádky vyčíst leccos o životě tehdejší městské smetánky, pak druhý díl bych zařadil spíše do kategorie červené knihovny či podobného žánru. Obsahovou chudobu žel nedokáže zachránit ani autorův exkluzivní jazykový projev. S čistým svědomím dát doporučení nemohu a hodnotím průměrem.

24.05.2023 3 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Až jsem se lekl, že jsem konečně narazil na skvěle napsanou severskou krimi. Závěr bohužel sklouzl do průměru jak formou, tak obsahem. Nicméně pro nepříliš náročné fanoušky krimi doporučuji.

02.04.2022 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Je až zarážející, kolik lidí v momentě, kdy rozeznají písmenka na klávesnici, nabyde přesvědčení, že jsou vyvoleni stát se spisovateli. Velká škoda, že si autorka, po prostudování historických pramenů, nenašla čas seznámit se rovněž s literaturou a s rodným jazykem. Postavy bez života, děj plytký, příběhy těžko uvěřitelné, jazyk bezduchý; bez invence, nápadu, vtipu, myšlenky. Proč dávám jednu hvězdu, jen bozi vědí. Snad, že mám slabost pro něžné pohlaví.

15.02.2022 1 z 5

Lilith: Had v trávě Lilith: Had v trávě Jack Laurence Chalker

Socialistické ideje prezentované snůškou nesmyslů a nelogičností. Pakliže se dle zdejšího hodnocení jedná o jedno z vrcholných autorových děl, kde se musí nacházet dno? Jeden příklad za všechny: Jak nechat uniknout nejšpičkovějšího agenta a zabijáka v celém vesmíru ze spárů zločinců, kteří jsou schopni ho usmažit pouhým pohledem na kilometry daleko? No přece naložit mu na záda padesátikilovou babu a poslat ho naprosto bezbranného po hlavní silnici. Takových pitomostí, krom toho, že se hlavní hrdina celou dobu chová jako úplný trotl, přestože je nadupán vědomostmi několika galaxií, celá řada. Nuže, komu nevadí "literatura", v níž namaštěné muskulatury pobíjí celé armády vybavené nejmodernějšími zbraněmi, snad si v tom něco najde.

20.11.2021 1 z 5

Krajina stínů Krajina stínů Edgar Allan Poe

Povídka téměř žádná, spíše jen eseje poplatné extrémně logickému autorovu myšlení. Pro mě bohužel vskutku nepovedený výběr. Byly-li by povídky / eseje / rozbory roztroušeny např. ve výboru z díla "Zrádné srdce", patrně by se tam ztratily, aniž by kvalitě ubraly, leč takto…

21.10.2021 2 z 5

Sešli se v Bagdádu Sešli se v Bagdádu Agatha Christie

Modernější verze Žabího bratrstva či Černé ruky na mě působí obsahem i stylem spíše jako parodie. Psáno s vtipem, nadhledem a zjevně s radostí. Ctěný čtenář by měl postupovat stejně. Škoda jen, že se překladatelka ve druhé části začetla spíše do předlohy než do vlastní práce. Naštěstí se stupiditě překladu stejné autorky "Nakonec přijde smrt" v podání Lenky Uhlířové ani nepřiblížila. Hodnotím tudíž nanejvýš pozitivně, dávám plný počet a doporučuji.

29.10.2018 5 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Ať je to s Batličkou, jak chce, vše jako by skutečně prožil a čtenáři s ním. V tak velkém výběru se samozřejmě musí najít i slabší kousky, leč i ty jsou podány mistrně. Za mě 5*.

22.03.2018 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Čtení vskutku pohodové. Doporučuji kupříkladu na dlouhé zimní večery.

14.12.2017 4 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

I napodruhé skvělé. Určitě patří do zlatého fondu světové literatury a na čestné místo v knihovně. Doporučuji.

04.07.2017 5 z 5

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Má vše, co má správný dobrodružný příběh mít: švih, vtip, lásku, akci, bitky i bitvy, odvahu, čest, fantazii... Všichni ti soudobí upíři, vlkodlaci a jiné příšery, včetně jejich autorů mu nesahají ani po kotníky.

07.02.2017 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Čistokrevná detektivka, nikoli krimi. Nesrovnávejme tedy zápletku ani její řešení se skutečností. Agáta Christie byla skutečně fenomenální pozorovatelka a dokázala tuto vlastnost skvěle využít při psaní svých děl. Přestože se pohybovala především v tzv. vyšší společnosti uměla lehce, jednoduše, výstižnou zkratkou charakterizovat i obyčejného zahradníka, či jakoukoli jinou postavu. Nemohu proto souhlasit s komentářem níže, že jsou postavy a jejich charaktery ploché. A nejen postavy, i dobu, ačkoli u ní ještě zřetelně doznívá nostalgie po slavné Belle Époque. Také k popisu prostředí jí stačí pár vět, kde jiným nestačí několik kapitol. Pro mě prostě vyzrálé dílo svého žánru.

15.01.2017 5 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

Jako vždy výborné. Přímočaré, se silným morálním nábojem, bez patosu, bez pozlátka, uvěřitelné. Za mě plný počet a doporučení.

16.11.2016 5 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Sevřená forma, uvěřitelnost postav i dějů, mistrný vypravěčský styl, jednoduchá zápletka s jasným rozlišením dobra a zla, to vše jistě přispívá k čtivosti nejen tohoto dílka. Nicméně mám pocit, že jiné jeho romány jsou mnohem propracovanější a lepší. Za mě jedna dolů, nicméně fandům tohoto žánru doporučuju.

31.10.2016 4 z 5