Na vlnách odvahy a dobrodružství

Kniha Na vlnách odvahy a dobrodružství

Krbi

Tohle je naprostej základ. Vedle Foglarovek byl Batlička další bourák, kterého jsme hltali. Zajímavé je, že i když jde o velice napínavé a dobrodružné příběhy, žádný z nich nepůsobí neuvěřitelně nebo "přestřeleně". Opravdu to působí jako příhody které Otakar Batlička zažil nebo je zažil někdo z jeho přátel na cestách.

vernem1850

SKVĚLÁ DOBRODRUŽNÁ KNIHA. Obsahující kolem sta povídek a jedné novely.

Lastodont

V jinošském věku to jsou vynikající povídky. Krátké, úderné a z exotických zemí (pro dnešní mládež z exotických dob). Seznamovali jsme se tam s existencí věcí, o kterých jsme se jinde dočíst nemohli, jako například o souboji biči v Jižní Americe, hypotetických sloních hřbitovech, ale i malomocenství, tehdejší popularitě boxu, potápění, foukačkách... O zuluské zbrani kirri jsem četl jen v této knize (a dnes jsem si to dohledal na anglické Wikipedii pod názvem "knobkerrie"). Tolik věcí v jedné jediné knize! V 19. století a první polovině 20. století jsme se mohli dozvědět různé zajímavé skutečnosti z dobrodružných knih. V posledních dekádách jsou oblíbené spíš fantasy (Hobbit, Pán prstenů, Harry Potter, Hraničářův učeň atp.) a z těch se čtenář moc nedozví o našem reálném světě, patrně současným spisovatelům už nepřipadá náš skutečný svět tak zajímavý, jako byl pro Julese Vernea, Františka Běhounka či Otakara Batličku.

SoukromyNosanek

Vzpomínám, jak jsem to četl s baterkou pod peřinou a plánoval utýct do Ameriky stejně jako Ota.:-)

Meda77
25.11.2021

Skvěle psaná sbírka dobrodružných povídek, určeno sice pro dorost, ale určitě si rád zavzpomíná i odrostlejší jedinec. Dnes může připadat jako lepší průměr, ale posuzováno z pohledu doby určitě 4srarsy zaslouží.

ParallyShawy
15.04.2021

Skvělá kniha pro všechny věkové kategorie. O čemž svědčí, že před nedávnem jsem ji půjčil své pětaosmdesátileté babičce, která ji za týden "zhltla". Batličkovi příběhy doporučuji číst někde pod stanem v přítmí a svítit si u toho svíčkou nebo petrolejkou.

Lucissia
16.01.2021

Jedna z nejbáječnějších knížek, četla jsem ji za těch třicet let, co ji mám, snad osmkrát (mám ji báječně ohmatanou). A i když jsem ji teď četla déle, než by si zasloužila, zase jsem z ní měla radost jako malá. Pokud všechny povídky pan Batlička zažil či slyšel, je borec. Jestli si je z části přibájil a vymyslel, stejně je borec. :-) A černobílé kresby dojem ještě umocňují. Asi nej příběh je pro mne povídka Hrdina.
PS: Ten ošlehaný chlapík na obálce se mi vždycky moc líbil... :-)))

madem
19.08.2020

Povídky nejsou dlouhé, vždy skěle gradují a často je konec překvapivý. Vždy jsou to uvěřitelné příběhy. Za mě vede Tichá noc, Na vlně 57 metrů.