Rup Rup komentáře u knih

☰ menu

Gwilanina harfa a jiné povídky Gwilanina harfa a jiné povídky Ursula K. Le Guin

Většina "povídek" mi spíše připomíná popis. Ač se jedná rovněž o literární formu, mě tedy neoslovuje. Byť lze mezi nimi nalézt i lepší kousky, celkově mi sbírka připadá fádní až nudná.

22.05.2024 2 z 5


Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Mám takový pocit, že odložit vařečku a naučit se několik starobylých slov, či výrazů neudělá z nikoho historika a už vůbec ne spisovatele. Autor měl zůstat u vařečky. Postavy ploché, děj nezáživný, etc. Vlastně ani navím, zač jsem tu jednu hvězdu dal :-(

22.05.2024 1 z 5


Případ nejistého novomanžela Případ nejistého novomanžela Erle Stanley Gardner

Lepší průměr, rozhodně lepší než mnohé současné slátaniny se zdrogovanými alkoholiky v hlavní roli vyšetřovatelů. V závěru se sice Mason zrovna nevyznamenal, leč to neubírá na čtivosti. A propos, anotace blbá.

10.05.2024 4 z 5


Ostřím dýky Ostřím dýky Michael Brett

Stokrát ohraná deska v žánru tzv. tvrdé školy. Jazykově chudé. Šedivý průměr. Přečíst a zapomenout, nebo ještě lépe, nezdržovat se a sáhnout po něčem lepším. Život je příliš krátký.

10.05.2024 3 z 5


Procitnutí Procitnutí Adrian Doyle (p)

Autor měl patrně tendenci povýšit brak na vyšší literární úroveň a zmatečný blábol. Mistrům hororu se ani nepřiblížil. Knihu jsem si vybral spíše namátkou, nicméně založil jsem ji na nejzazší konec knihovny zcela účelově a s úlevou.

04.01.2024 1 z 5


Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Bohužel, z mé strany žádné nadšení. Dvě třetiny knihy se daly napsat doma z gauče a u zbývající třetiny mi uniká smysl. Emoce se na mě nikterak nepřenesly. U fotek mi chybí dramatičnost a "nálada". Lituji, za mě střed.

04.01.2024 3 z 5


Ztroskotání Pacifiku 1 Ztroskotání Pacifiku 1 Václav Horák (p)

Plně souhlasím s Turlogh, jen dodávám, že dost mizerně převyprávěný. Howgh.

03.01.2024 2 z 5


Radiová sopka Radiová sopka Stewart Edward White

Žádný literární klenot, ale co jsem očekával, toho se mi dostalo. Lehce naivní dobrodružný příběh s prvky sci-fi, formou, obsahem i jazykově poplatný době svého vzniku. Nicméně musím přiznat, že jednou stačilo. Děvčata pozor, ani kapka romantiky - ženský element se nevyskytuje v žádné podobě. A ještě jednou pozor, tentokrát všem: anotace je nesmyslný blábol. Nuže vypněte mozek, popusťte uzdu fantazii a vzhůru do neznáma. Milovníkům dobrodružství doporučuji.

03.01.2024 4 z 5


Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Pokud to vezmu jako temné psychologické drama, pak hodnotím jako velmi dobré. Až na ten stupidní závěr.
Pokud bych to hodnotil jako temný dramatický cestopis/místopis, pak bych řekl, že je to ještě lepší. Až na ten stupidní závěr.
Pokud bych to vzal jako detektivku, pak bych dal slabší průměr. Až na ten stupidní závěr.
To jako fakt nechá unést/zamordovat dítě aniž by hnula brvou (kdo, kým neřeknu), nebo jsem nedovtipný trotl já?

11.10.2023 4 z 5


Zajatec pustin Zajatec pustin Jules Verne

Velmi slabé až blbé. Snad to ani Verne nenapsal, nebo nenapsal to ostatní. Zdá se, že kvůli závazku nakladateli odevzdat dva romány ročně, si 30. prosince uvědomil své povinnosti a spíchl tento elaborát. Jen s úcty k autorovi dávám jednu hvězdu. Měl jsem co dělat abych román dočetl.

01.09.2023 1 z 5


Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Typický Verne v nejlepším rozmachu tvorby. Nutno podotknout, že filmová adaptace je rovněž velmi zdařilá, zachovávajíc ducha díla i doby a navíc přidávající notnou dávku humoru. Nezbývá mi než dát oběma plný počet a doporučit všem milovníkům vtipného dobrodružství.

01.09.2023 5 z 5


A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Stala-li se vražda, mělo by dílko patrně spadat pod kategorii krimi ať již s jakýmkoli přívlastkem. Nuže, stala se, leč pátrání kdo, kde, kdy, proč, etc. zůstává na čtenáři, neboť je ztracena v myšlenkách, kterými nikdo nemyslí, v rozhovorech, které nikdo nevede, v jednání, které nikdo nečiní. Já tedy alespoň nikoho takového neznám. Zařadil bych tedy dílko do kategorií existencionální, společenské, maně připomínající Čapkův Hordubal s tím, že Čapek čtenáře nenechává na pochybách. Za jazykovou a tak říkajíc "mentální" vyzrálost dávám tři hvězdy.

01.09.2023 3 z 5


Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Zdařilá parodie na dobové strašidelné romány. Nutno podotknout, že neméně zdařilá je i filmová adaptace Oldřicha Lipskéko, ctící ducha autorovy myšlenky. Nebyl by to však Verne, aby čtenářům zároveň s dobrodružstvím nepředal faktografické a historické místopisné poznatky a nezprostředkoval kulturní a společenský kolorit dotčených krajů a místních zvyků. A samozřejmě nesmí chybět povinná dávka fantazie z různých oblastí vědy, objevů a výzkumů. Jaká škoda, že čtenářský zážitek trestuhodně snižuje vskutku mizerná jazyková úroveň českého překladu z roku 1979 (jiné vydání k dispozici nemám a francouzsky neumím). Přes uvedené výhrady doporučuji.

07.07.2023 5 z 5


Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Jak jsem předeslal u předešlých dílů, styl je čtivý, nicméně úroveň sestupná. Pokud máte za sebou první dva díly (což lze předpokládat), nezbývá, než přečíst i díl poslední, nicméně k doporučení se nechystám ani náhodou.

04.07.2023 3 z 5


Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Jules Verne

Psáno lehkým perem ve stylu Julesa Vernea, leč něco tomu chybí. Smršť faktografických údajů a popisů, počínaje historickými skutečnostmi a konče sci-fi fabulacemi, jak bylo vždy u tatíka zvykem. Za to ubírám jednu hvězdu (zvyk je železná košile). Nicméně vtip, dobrodružná linka ani láska nechybí. Milovníkům Verneovek a klasického dobrodružství doporučuji.

04.07.2023 4 z 5


Faja Faja Petra Stehlíková

Tedy upřímně, vyjma výronu fantazie, stále ke mně nedolehla ústřední myšlenka. A ještě dvě výhrady. První dva díly jsou, zdá se, úmyslně nedokončené (pevně doufám, že u třetího tomu tak nebude). Slušelo by tomu vydání v jednom svazku, leč rozhodující jsou zřejmě peníze. Za druhé, konec tohoto dílu výrazně sklouzl do smartphonového stylu vyjadřování a to mně osobně vadí. Ubírám tedy další hvězdu, nicméně doporučuji.

21.06.2023 3 z 5


Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Původně jsem si chtěl dílko zařadit pod sci-fi, leč s vědou nemá skutečně nic společného. Nicméně je napsáno lehkým perem a nebýt občasných stylistických prohřešků a poněkud nedotažené myšlenky, dám plný počet. Přesto s klidným svědomím doporučuji.

15.06.2023 4 z 5


Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Takové roztomilé povídání spíše pro předškoláky, leč kdo na tom nevyrostl, tomu to nic neřekne. Pro cílovou skupinu doporučuji.

08.06.2023 4 z 5


Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jeremy Shackleton (p)

Přiznám se upřímně, smysl mi unikl, tedy pokud se tam někde ukrývá. Hlavní hrdina kam vleze, tam dostane naloženo, slovy J. Haška: Byli jsme biti jako žito, což je ovšem předzvěstí budoucích velkých vítězství. (Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona). Slátanina hrubého zrna. Jednu hvězdu s těžkým srdcem přiznám, ale víc mě nedonutí ani celá posádka drakkaru.

01.06.2023 1 z 5


Tchán Kondelík a zeť Vejvara Tchán Kondelík a zeť Vejvara Ignát Herrmann

Jestliže byl první díl lehce humorná satira, ironizující pražský měšťanský živel své doby, jestliže bylo možno mezi řádky vyčíst leccos o životě tehdejší městské smetánky, pak druhý díl bych zařadil spíše do kategorie červené knihovny či podobného žánru. Obsahovou chudobu žel nedokáže zachránit ani autorův exkluzivní jazykový projev. S čistým svědomím dát doporučení nemohu a hodnotím průměrem.

24.05.2023 3 z 5