Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh o tajemném městě uprostřed africké pouště, kam jsou zavlečeni členové výpravy. Verneův román, v němž cestopisné poznatky střídají se s technickými fantasiemi, předstihujícími svou dobu, zavádí čtenáře do pouště Franc. Západní Afriky. Tam, opevněn téměř neproniknutelnou pustinou, vybudoval pološílený zločinec za pomoci geniálního technika, kterého zneužil, město-stát, vybavené úžasnými technickými vymoženostmi. Jeho obyvatelé, zbídačená masa černochů, a podváděná skupina bílých dělníků-techniků, jsou nástrojem mocenských plánů tvůrce „Blacklandu“ a hrstky banditů, představujících vládnoucí třídu. Do města pronikne výprava franc. poslance Barsaca, střetne se s usurpátorem a jeho bandity a zorganisuje povstání, v němž vykořisťovatelé i s vůdcem zahynou, zotročení jsou osvobození a město se octne v rozvalinách. Barsacovci pak šťastně dospěji do Timbuktu a očistí po návratu poskvrněné jméno anglické rodiny, jejíž statečná mladá členka dovedla vlastně výpravu do Blacklandu.. Kapitoly: 1. Případ centrální banky, 2. Studijní cesta, 3. Lord Buxton z Glenoru, 4. Článek časopisu Expansion Francaise, 5. Druhý článek časopisu Expansion Francaise, 6. Třetí článek časopisu Expansion Francaise, 7. V Sikassu, 8. Morilliré, 9. Na vyšší rozkaz, 10. Nový oddíl, 11. Co dělat ?, 12. Hrob, 13. Blackland, 14. Jako blesk, 15. Tyran, 16. Od 27. března do 8. dubna, 17. Pouze nové vězení, 18. Marcel Camaret, 19. Továrna, 20. Volání z prostoru, 21. Katastrofa, 22. Novinářúv nápad, 23. Co bylo za zavřenými dveřmi, 24. Harry Killer, 25. Krvavá noc, 26. Konec Blacklandu. Edice Podivuhodné cesty, svazek 22. Druhé vydání /v SNDK první/. Cena knihy v čase vydání 25 Kčs....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32258/podivuhodna-dobrodruzstvi-vypravy-b-Mtl-32258.jpg 4.297
Orig. název:

L'étonnante aventure de la mission Barsac (1919)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
jan14s
23.03.2017

Nejlepší verneovka, kterou jsem četl.

endyamon
28.04.2016

Moja najobľúbenejšia verneovka, kde sadlo všetko od príbehu, cez vynálezy, horúcu Afriku až po osudný koniec.

mitko
22.02.2016

Čítané vrámci čitateľskej výzvy 2016 a to ako kniha môjho detstva. Verneovky za mojich školáckych čias bola veľká klasika, tak som bol zvedavý, ako ich budem vnímať v dospelosti. No a neviem či to je práve výberom knihy (aj keď to z väčšej časti napísal jeho syn), alebo proste už vyšším vekom, ale nudilo ma to. Dobrodružstvo bolo naozaj veľmi jednoduché, bolo tam veľa cestovateľských údajov, ktoré ma nezaujímali, keď sa už konečne dostali do Blacklandu tak mi to v ňom prišlo veľmi jednotvárne. Ale hlavne ma tam najviac asi ubíjalo to dobové správanie. Neviem čím to je v Tajomnom ostrove alebo 2 roky prázdnin, kde boli hrdinovia vynaliezaví a človek im fandil. Hold zvykol som si už na komplexnejšie príbehy. Z úcty k Vernemu 3*.

mira.l
22.12.2015

Poslední Verneův román ze sklonku jeho života, dokončený jeho synem... Co k němu říct? Snad to, že je vlastně stejně dobrý jako většina ostatních. Nechybí tu dobrodružství, cestování neznámými končinami, tentokrát v Africe v ohbí Nigeru, odvaha, statečnost hlavních hrdinů ve formě snahy Jane Buxtonové o očištění jména jejího rodu, stejně jako nezbytná várka sci-fi prvku v podobě technicky vyspělého města v poušti, sloužícího zločinu a nakonec (asi) právem zničeného svým tvůrcem i s ním samotným. Takže Verneův syn Michel vlastně odvedl dobrou práci, protože napsal většinu té knihy, a já konstatuju, že jsem si jí po letech zase rád připomněl.

Eigis
03.09.2013

Jedna z nejlepších Verneovek. Zajímavé je, že Jules Verne napsal pouze pár kapitol, když byl na sklonku života hodně nemocný. Román dokončil až jeho syn Michel. Měl jsem možnost číst původní verzi, v rámci sbírky povídek, která u nás vyšla pod názvem San Carlos a musím říct, že Michel nejen že dopsal většinu knihy, ale vymyslel i celou dobrodružnou zápletku, protože kapitolách, které napsal jeho otec, je děj zaměřen čistě na příjezd výzkumné expedice do Afriky. Syn byl tedy velice důstojným nástupcem svého otce.

RysOstrovid
07.12.2012

Úžasná kniha, vřele doporučuji!

vitavita
10.04.2012

Výborné počtení, rád se k němu vracím ....

vitavita
05.04.2012

Moje nejoblíbenější verneovka. Vzpomínám taky na rozhlasové zpracování, to se mi obvzlášť líbilo.

zubejda

"Někdy se stává, že za bouře udeří blesk do vrcholku mocného stromu, projde jím až do kořenů a zmizí v zemi zdánlivě bez následků pro strom. Stromový obr zůstává vztyčený, napohled netknutý, ale uvnitř je spálený a stačí trochu silnější vítr, aby jej vyvrátil. Tak tomu bylo i s lordem Buxtonem, který nikdy nezapoměl na synovo drama. Byl zasažen hned dvakrát, jednak ve své lásce a důvěře k synovi, a jednak na rodinné cti. ..."