Runkyna Online Runkyna komentáře u knih

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Pánové a dámy, pecka!

21.02.2023 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Velice subjektivní hodnocení za dvě hvězdy. Prostě se mi kniha nelíbila a čtení mě nebavilo. Musím se přiznat, že určitou roli tam hráli i to, že Austrálie je mým touhám vzdálena, tudíž přehršel legend a pověstí na mě působilo rušivě. Rozhodně Jo Nesbo umí podstatě lépe.

28.02.2017 2 z 5

Rok v lese Rok v lese Emilia Dziubak

Nádherně ilustrovaná knížka. Bezvadně zobrazuje chování známých lesních zvířátek v průběhu roku v Polské přírodě. Českého čtenáře překvapí mýval (invazivní druh, kupodivu J. Morava), jeřáb (v ČR ojediněle) nebo zubr. Knížka ukazuje třeba kdy se páří pavouci. Trochu nešťastné je zobrazení spícího zajíce v prosinci, což trochu připomíná zvířátka v zimním spánku, mezi která zajíc nepatří. Jinak bezva.

09.12.2020 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

SPOILER!!!
Ty vedlejší postavy jsem měla fakt ráda :-( A ten konec? To neee...

17.12.2020 4 z 5

Zvířátka Zvířátka Josef Lada

"Čteme" 3 měsíční dceři. Vždycky pojmenujeme zvířátko a pak vyluzujeme příslušné zvuky. Má u toho oči jako tenisáky a moc ji to baví. Někde na netu psali, že takto malé děti potřebují mít obrázky ohraničené černýma liniema .. přesně jako ty od Lady .. a řekla bych, že je to pravda. Doporučuju pro prťata.

02.01.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Přečteno díky čtenářské výzvě, prostě jsem "potřebovala" oceněnou knihu :-) Třeba se Zlodějkou knih má celkem dost společných "štítků". Chápu tu cenu, přecejen postižených hrdinů, které můžou mít jedni za vzor a druzí k podpoře tolerance je spíš méně. Závěr hodnotím jako hodně povedený, co mi zbylo na jazyku jako do určité míry lhostejná pachuť hádám připomíná dojmy pamětníků. Zajímavé.

14.06.2017 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

I další pokračování si drží vysoko nastavenou laťku standardně nadstandardní super-psycho zábavy. Tetička Nora je úžasná a zaslouží si vlastní hvězdičku (***+*).

17.01.2017 4 z 5

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Jaký byl asi Štorch učitel? Přiblížit poutavým příběhem život doby bronzové v Evropě, nabádat k selskému rozumu, vzájemné pomoci, nelpění na majetku, a to celé vystavět na něčem co by dnes byla krátká zpráva v tisku..

19.02.2016 5 z 5

Moje Británie Moje Británie Karel Kyncl

Milovníci Anglie si ji rozhodně musí přečíst. Zas tolik se od roku 1992 v Anglii nezměnilo, Kyncl má skvělý pozorovací talent, oceňuji širší rozhled a vtipnost. Dá se sehnat v antikvariátě.

20.09.2013 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Kniha mě pohltila a stránky se obracely snad samy. Oceňuji, že detektiv není asociální bývalý alkoholik, jen toho prostoru projevit se moc nedostal. Kniha neumí nudit.

12.04.2018 5 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Pan Velinský byl Pan Vypravěč. V Našeptávači parádně popsal běžný život v 50. létech. Spousta věcí a mi připomněla prázdniny u babičky. Taky mě to přimělo se zamyslet o kolik byl život v Praze rozdílný v 50.létech kdy připomínal spíš život na vesnici než teď kdy je to fakt spíš moderní velkomesto se vším co to s sebou nese. Půl hvězdičky dolů za lehce přitažený konec a půl hvězdičky zcela zaujatě za to, co jsem si o autorovi přečetla na Wikipedii.

02.04.2017 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

První dvě povídky skýtají prvotřídní zážitek ze čtení podobně jako například Pán prstenů. U třetí jsem ztrácela pozornost. Přijde mi, že třetí povídka je cílena na lidi, co řeší vyrovnání se s totalitním režimem a pádem idealistické myšlenky, tedy spíše na rodilé Rusy než na čtenáře z jiných krajin. Přesto bez ztráty "kytičky". Vřele doporučuji k přečtení.

06.03.2017 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Začátek: nadšení jaký super vypravěč tenhle skvost napsal? 5*
Prostředek: nějak se to táhne (-1*)
Konec: a motivace vraha byla jaká vlastně? (-1*)

02.02.2016 3 z 5

Ďábel z Frejštejna Ďábel z Frejštejna Martina Novotná

Příjemně strávený čas nad historickou detektivkou, která je míň sexistická než Vondruškovina. Bavila jsem se. Bezvadná titulní ilustrace. Doufám, že autorka upustí od používání nápověd na začátku každé kapitoly.

21.02.2023 4 z 5

Skřítek Rozekvítek - Rok v přírodě Skřítek Rozekvítek - Rok v přírodě Hana Primusová

Oblíbená knížka mých dětí. Velmi krásné obrázky. Promyšlený text. Kdybych chtěla být hnidopich, vypíchnu, že v každé třetí větě číst celé označení postavičky "skřítek Rozekvítek" je trochu otrava a šidím to. Všimla jsem si také ježka se zálibou v jablkách a zmatenou veverku, která neví kde má oříšky. Skoro se stydím, že to tu píšu, protože knížka je od první do poslední stránky skvostná.

21.02.2023 5 z 5

Naše příroda v obrazech - Rostliny 1 Naše příroda v obrazech - Rostliny 1 Karel Svolinský

158 nádherně vyvedených obrázků nejčastějších rostlin v ČR (5té vydání r. 1946) je doplněno českým a latinským názvem. V závěru knihy je seznam se stručnými popisky. Občas narazíme na zastaralé názvy např. Podsněžník bílý (dnes Sněženka podsněžník), Rosnička okrouhlolistá (dnes Rosnatka okrouhlolistá). Dvoustrana čísel 92 a 93 skrývá obilí: žito, pšenici, oves a ječmen. Krásný výběr! Pokud obsah ovládá maturant z biologie, pak je pan učitel jistě velmi spokojený.

06.11.2022 5 z 5

Pusinky pro velkého zlého vlka Pusinky pro velkého zlého vlka Jean Leroy

Prostě boží zábava pro batolata! V textu jsou zvýrazněna citostovce, padnou do oka jako ta nejlepší nápověda.

27.11.2019 5 z 5

Papuchalk Petr Papuchalk Petr Petr Horáček

Čtivý jednoduchý příběh s pointou. Krásné ilustrace. Jediná knížka, která není leporelo a lze ji doporučit pro opravdu malé děti.

22.05.2019 5 z 5

Víš, co má v plínce myš? Víš, co má v plínce myš? Guido Van Genechten

Za nás super úspěch knihy jako literatury. Ale o krok zpět ve snaze odplenkovat. Dceři se líbily právě ty plínky. Závěr s nočníky se rozhodla ignorovat. Snad kdyby i nočníky byly odklápěcí bylo by to lepší.

22.05.2019 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

"Druhá" verze Ostrova šedých mnichů?

02.03.2019 4 z 5