rozvera rozvera komentáře u knih

Hotel Sacher Hotel Sacher Rodica Doehnert

Nevím, zda autorka, scénáristka , napsala nejprve scénář k dvoudílnému televiznímu filmu a posléze jej rozepsala do románu, či naopak, ale líbil se mi styl psaní, velmi úsporný, používání krátkých vět a přesto schopnost několika slovy vystihnout situaci či popsat osobu, přesně a účelně. Škoda, že vlastní hotel Sacher tvoří pouze kulisu pro fiktivní příběhy , o jeho historii a životě majitelů tam je psáno méně, než než by si název knihy zasloužil.

15.04.2018 4 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Strhující příběh tří chovanek ženského kláštera v irském Dublinu, kde byly nuceny žít a pracovat v otřesných podmínkách desítky nezletilých dívek, řečených Magdalény, kterých se jejich blízcí zřekli a nechali je umístit tzv. na převýchovu do kláštera. Při těžké mnohahodinové práci , modlitbách a nedostačující stravě se měly kát ze svých "hříchů". Musely čekat , až si je někdo na základě dostatečného důvodu vyzvedne, nebo zůstaly v klášteře jako jeptišky či pracovnice nastálo. Magdaléniny prádelny vznikly v 19. století původně v Irsku jako azylové domy pro problémové dívky, postupem času se rozšířily po celé Evropě, nejen v klášterech, ale zakládaly je i jiné instituce, protože se jednalo o vysoce výnosné podniky. Poslední taková prádelna zanikla až koncem 20. století v Dublinu. Knížku o novodobém otrokářství, pod nálepkou charity, je dobré si přečíst, i když při čtení mrazí v zádech.

20.02.2018 5 z 5

Století Miroslava Zikmunda Století Miroslava Zikmunda Miroslav Zikmund

To není kniha, to je klenot do knihovny. Pravý "cestopis životem" výjimečného moudrého člověka. Těm, kdo události dvacátého století neprožili, pro poučení, pamětníkům pro vzpomínku. Dvojici H+Z jsem od útlého dětství sledovala , od rozhlasových relací, přes všechny knihy, filmové a televizní dokumenty i celovečerní film, až po tuto "třešničku na dortu", která celou životní anabázi dokresluje.

15.02.2018

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

První díl románu, či spíše třídílné rodinné ságy o osudech tří osiřelých bratrů z počátku 20. století, kteří díky dobročinnému spolku vystudovali a stali se stavebními inženýry, mne zaujal jak realistickým vylíčením stavby železnice v těžko přístupném terénu norských hor, kde pracoval jeden z bratrů, zatím co druhý řídil práce na stavbě trati v německé východní Africe. Ve střídavých kapitolách se dovídáme jak o zápasech s krutou přírodou v Norsku, tak s nemenšími obtížemi při práci v afrických močálech a džungli, i o rozdílném osobním životě hlavních protagonistů Lauritze a Oskara i jejich prožitky z období 1. světové války, které jsou hlavně v Africe značně drastické. Knihu jsem četla jedním dechem, velmi mne obohatila a už se těším na další díly.

14.01.2018 5 z 5

Ráda čtu knihy napsané novinářem-spisovatelem, který "umí psát knihy" (vyjádření autora), Obvykle totiž bývá zárukou dobrého čtení , zajímavých informací a často i laskavého humoru, Po Samotářích je tato knížka o nesnadném osudu několika žen, žijících vlastně také skoro o samotě uprostřed lidského společenství ve městech, vážné téma. Je to o fyzických bolestech i duševním utrpení, o chvílích beznaděje i naděje. Kromě dobře vedených a usměrňovaných rozhovorů je publikace doplněna nádhernými fotografiemi.

24.05.2022 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

S potěšením jsem si přečetla toto cestopisné vyprávění plné humoru, vtipných postřehů i sarkastických poznámek (především na osobu autora). Zajímavé popisy viděného i zažitého, včetně řady úvah a námětů na přemýšlení. Jen mohlo být více těch pěkných malých ilustrací. Bylo to milé čtení pro zábavu i poučení, když jsem mohla sledovat autorovo putování alespoň na mapě.

15.04.2021

Mazl tov Mazl tov Margot Vanderstraeten

Letos jsem navštívila velmi pěkné židovské muzeum a seznámila se s náboženskými zvyklostmi, talmudem i tórou, jejichž přikázáními se po staletí řídí životy ortodoxních Židů bez ohledu, v které části světa žijí. Velmi jsem uvítala tuto publikaci, která mě seznámila i s jejich životem osobním v rodinném i komunitním společenství v moderní době. Napsáno čtivě i s notnou dávkou vtipu.

17.11.2020 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Tuto knihu jsem náhodně vyhmátla v knihovně a po zběžném prolistování mi bylo jasné, že si ji musím odnést domů k přečtení. Nesmírně poutavě autor vypráví příběh hledačů vltavínů, kterážto činnost je nelegální, ale touha po tomto "nebeském skle" stále žene hledače k jeho hledání, ať už pro své sbírky, či na prodej. Já vlastním dva pěkné kousky tohoto tajemného skla, které jsem dostala od kolegy, jehož příbuzný jich nacházel spousty při stavbě vodního díla Římov.

02.08.2020 5 z 5

Sestřičky ve víru osudu Sestřičky ve víru osudu Donna Douglas

Zajímavě napsaný příběh o působení praktikantek ve známé londýnské nemocnici z druhé poloviny třicátých let dvacátého století, jejich malá osobní vítězství i prohry . Toto vše je situováno do doby,kdy se schyluje k druhé světové válce.

07.06.2020 4 z 5

Výpravy pro starší a pokročilé Výpravy pro starší a pokročilé Jiří Peňás

Jaro v plném rozpuku, turistické boty , díky mimořádné situaci, zaprášené v koutě, nálada na bodu mrazu. A tak jsem otevřela tuto knížku, kterou jsem si včas opatřila a vydala se spolu s autorem na cesty po řadě zajímavých míst u nás i za hranicemi. Nazvala bych tuto knížku bedekrem, ale není to docela pravda, bedekry jsou jen popisné, zatím co autor navštívená místa popisuje s humorem a legendy i skutečné události glosuje velice vtipně, úsměvně, Navíc jsou texty doplněny pěknými fotografiemi. Ač mi většina navštívených měst a památek je dobře známá, přesto jsem se vždy něco nového dověděla. Skoro s lítostí jsem tyto cestopisné črty po přečtení odkládala, zlepšily mi náladu a boty urychleně vyčistím. Díky pane Peňási.

13.05.2020 5 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Kommando Puff, moc se o něm nevědělo krom několika dokumentů, až autor použil práce dvou polských vědkyň a téma nacistických nevěstinců v koncentračních táborech zpracoval do příběhu. Kdo může soudit pohnutky, které vedly vězeňkyně v Osvětimi, aby volily mezi téměř jistou smrtí a alespoň malou nadějí na přežití, že volily nevěstinec. Po válce , pokud přežily, jim nebyl přiznán status obětí nacizmu, ani se asi nehlásily. Autor, dramatik a scénárista, podle skutečnosti napsal krutý a syrový příběh ze kterého jde čtenáři mráz po zádech. Hodně jsem po přečtení přemýšlela nad dvěma protagonistkami. Eliza, poloviční židovka, mladá žena , která díky otřesným zkušenostem s muži v době dospívání ztratila schopnost citů, ztvrdla a podle toho se chová i v nevěstinci. Na druhé straně Anna, stará německá žena, vdova po vysokém německém důstojníkovi a milující matka důstojníka SS, který byl jedním z velitelů v Osvětimi a měl na svědomí mnoho lidských životů. Její kruté poznání pravdy o synovi, zrůdě, a snad i úleva nad jeho sebevraždou budou jejím pokáním až do konce života. Velmi silný příběh.

04.05.2020 5 z 5

Kočárová cesta Kočárová cesta Jana Klimečková

Velmi pěkně napsaný příběh služebnictva z pozdní tereziánské doby, kdy vladařka byla již ovdovělá a pomalu se měnil její přístup ke sloužícím, kteří ji obklopovali.

17.10.2019 4 z 5

Dočetla jsem třetí publikaci autora ne-spisovatele , strhující autentické vyprávění o nelehké práci lékařů všech pracovníků této humanitární organizace v podmínkách, které si většina z nás ani neumí představit. Velký obdiv všem a zvláště autorovi, který nám prostředí, ve kterém pracují, s takovou pravdivostí vylíčil.

18.05.2019 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Kolem výstavné vily, původně židovského bankéře, se odvíjejí dvě dějové linie. V té první, současné, je protagonistkou žena s výcvikem a bývalou službou v ozbrojených silách, extrovertní makléřka realitní kanceláře, typ, kterému se lidově říká "hrombaba". Děj, psaný vtipně,a odehrávající se v několika dnech , řítí se dravě a je plný násilností, mrtvol a dalších nechutností, zkrátka podle mne "přeakčněno". Druhá dějová linie, zahrnující dva válečné roky, je ve formě deníku, který píše starší muž, magistrátní úředník, partaigenosse, zprvu velice loajální, později po poznání násilností a krutostí, kterých se dopouštějí vládnoucí síly nejen v Ostravě, se odhodlá pomáhat dle svých možností odboji. Autor dobře použil větnou stavbu obvyklou na počátku dvacátého století, což tomuto příběhu dodává na věrohodnosti. Ostraváci jistě najdou v příběhu řadu skutečností a ocení i curriculum vitae plk. Bardoně. V závěru knihy se obě dějové linie spojí v jeden příběh, zajímavý už svým námětem, a až na některé části prvního děje, i zpracováním.

20.03.2019 3 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Vynikajícím způsobem popsané zážitky lékaře z misí ve válkou zmítaném Kongu a zemětřesením těžce postižené Haiti.Autor popisuje svou práci chirurga na obou misích bez patosu a příkras, objektivně tak, až z toho čtenáře mrazí. Velmi cenný a poučný je stručný popis historie Konga od konce 19. století, jako belgické kolonie až do jejího osamostatnění a následných místních válek o moc a bohatství, které se táhnou až do dnešních dnů. Vzpomínky z obou misí jsou doplněny i fotografiemi z míst, ve kterých museli lékaři MSF pracovat a celý příběh dokreslují. Tato útlá knížka vzpomínek a zážitků a lékaře, který pracoval za otřesných podmínek a v prostředí, které si ani neumíme představit, musí nutně hluboce zapůsobit na každého vnímavého čtenáře a nedá se na ni zapomenout.

25.06.2018 5 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Netradičním způsobem napsaný příběh z válečné doby a to z prožitků žen sloužících v útvaru Pomocné letecké sbory jako pilotky, agentky Zvláštních operací a radistky. Vzpomínky dvou hlavních protagonistek románu jsou psány v ich-formě, část vyprávění je ve třetí osobě a není vždy dodržena časová osa příběhu, ale nic to nemění na tom, že se jedná o velice silný příběh, na který se nedá zapomenout.

03.06.2018 4 z 5

Pulchra Pulchra Josef Škvorecký

Příběh z daleké budoucnosti o expedici skupiny kosmonautů na krásnou, zářící planetu Pulchra, kde žijí její obyvatelé ve shodě s přírodou téměř idylickým životem, zatím co na planetě Zemi se schyluje k apokalypse v podobě obřího asteroidu. I když je to sci-fi, úvahy o životě v současném světě stojí za zamyšlení.

28.05.2018 4 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Vynikající kniha nejen o životní lásce dvou silných osobností, ale hlavně o historických událostech , hlavně v Rusku, Francii a Německu, v době od bolševické revoluce do konce druhé světové války.. Příběh, i když rozsáhlý, se čte jedním dechem a je neskutečně věrohodný. Místy připomíná některé pasáže z knih o nelehkém životě emigrantů v době nástupu fašizmu od E. M. Remargua.

11.09.2017 5 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Erich Maria Remarque (p)

Co dodat? Ne nadarmo dostal autor Pulitzerovu i Nobelovu cenu .Byl to poslední z jeho románů, který jsem četla poprvé, snad proto, že byl uváděn jako nedokončený. Jako všechny ostatní, je to zase nádherný příběh, nadčasový. Otázka emigrace je nekonečná a v jeho knihách je popsána se syrovou pravdivostí,

02.04.2017 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Léta ji mám v knihovně a od doby, co jsem viděla v televizi její inscenaci , mám ji spojenou s oblíbenými herci a tak je mi ještě milejší. Radostná četba pro hezké chvíle.

25.02.2017 5 z 5