Výpravy pro starší a pokročilé

Kniha s hrabalovským názvem Výpravy pro starší a pokročilé je soubor cestopisných esejů, které Jiří Peňás psal každý týden do časopisu Týdeník Echo. Je to svým způsobem jedinečný obraz světa blízkého i trochu přespolního, vznikající za pochodu, jenž se nesmí nikdy zastavit. V textech se prolínají osobní zážitky s historií, dějiny umění s politikou, romantika s humorem, většinou hořkým a melancholickým....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424620/big_vypravy-pro-starsi-a-pokrocile-MBs-424620.jpg 4.512

Kniha Výpravy pro starší a pokročilé

Niraj

Pozoruji, že čím jsem starší, tím méně už mě lákají ony velkolepé expedice do Himálají, amazonských pralesů, Thajska ... a soustu dalších exotických míst světa a čtení o nich. A naopak o to více mě přitahují takové ty obyčejné výlety "za humna". Tato knížka je právě o takovýchto "obyčejných" výpravách (v ČR i blízkém okolí) a já si čtení náramně užíval a už pomalu plánuji, kam se na jaře/v létě vydám. Pan Peňás používá jazyk, který mi sedí, místy je vyprávění vtipné, místy naučné. Určitě si přečtu i druhý díl.

jezekk

Velmi uspokojující čtení, autor píše osobitě, zná mnoho z historie, (kulturních) dějin, architektury, je vtipný a často má jednotlivé "kapitoly" nádherně vypointované, navíc je to staromilec, což ovšem sympaticky čtenáři nevnucuje, spíš si tak někdy posteskne, ale ví, že s tím nic nenadělá.... Bohužel je odbytá redakce: spousta chyb v letopočtech (v řádu staletí) i místních názvech (Valdice/Valtice) atp. Každopádně autorův přístup je - alespoň pro mě - inspirující. Už se těším na další díl

rozvera
13.05.2020

Jaro v plném rozpuku, turistické boty , díky mimořádné situaci, zaprášené v koutě, nálada na bodu mrazu. A tak jsem otevřela tuto knížku, kterou jsem si včas opatřila a vydala se spolu s autorem na cesty po řadě zajímavých míst u nás i za hranicemi. Nazvala bych tuto knížku bedekrem, ale není to docela pravda, bedekry jsou jen popisné, zatím co autor navštívená místa popisuje s humorem a legendy i skutečné události glosuje velice vtipně, úsměvně, Navíc jsou texty doplněny pěknými fotografiemi. Ač mi většina navštívených měst a památek je dobře známá, přesto jsem se vždy něco nového dověděla. Skoro s lítostí jsem tyto cestopisné črty po přečtení odkládala, zlepšily mi náladu a boty urychleně vyčistím. Díky pane Peňási.