Romča11 Romča11 komentáře u knih

Aspoň trochu normální Aspoň trochu normální Trish Doller

Tahle knížka je super. Není to až tak obvyklé téma a to z ní dělá jedinečnou. Strašně se mi líbí, že hlavní hrdona je voják. Bohužel mě mrzí, že kniha je zpoloviny slaďárna pro holky. Tahle složka mohla být utlumenější a bylo by to perfektní.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tahle knížka je fajn, ale znám i lepší. Je zde až moc popisu ale tím je kniha známá.

10.07.2019 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Toto je skvělá hra. Ukazuje zde dobře společenský problém, ale i povahy jednotlivých postav. Myslím že se to dá aplikovat i na součsnost. Prostě dobrý :)

Papírová města Papírová města John Green

Tohle je velmi dobrá knížka plná úvahy. Musí se tedy občas číst pomalu abychom pochopili co daný odstavec nebo daná stránka chce říct. Ale úvaha je dost dobrá a vlastně sní souhlasím. A samotný příbeh je ještě lepší. A má mnohem lepší konec než film. V tom mají lidi pravdu. :)

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Tohle je báječná knížka o tom jak se dva lidi milují celý život, ale bojí si to přiznat. Sice je to napsané formou dopisů, mailů, pohledů atd., alw stejně je to úžasná knížka kterou bych každýmu doporučila :)

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Tohle je neuvěřitelná ale i úžasná kniha. Popisuje dokonale příběh který bych nikdy nechtěla zažít. Opravdu obdivuju hlavní hrdinku jak to všechno nakonec zvládla. Já bych se asi zbláznila být někde zavřená. A Jack? To je nejúžasnější a nejodvážnější knižní hrdina jakého jsem kdy poznala. Rozhosně doporučuju si přečíst :)

První láska První láska James Patterson

Tohle je úžasná knížka. Na první pohled se to zdá jako další slaďárna v žánru young adult ale pak když se jsem zjistila že je to podle skutečné události úplně jsem změnila názor a je to úžasné. On je jen přeci trochu rozdíl něco vymyslet a sepsat a něco opravdu sepsat. Za mě prostě super :)

Seznam tajných přání Seznam tajných přání Lori Nelson Spielman

Tohle byla podle mě úžasná kniha. Sice jsem na ní četla špatné recenze, ale mně se hrozně líbila. Byla to sice klasická romantika pro ženy ale tak chytlavá že jsem jí zhltla jedním dechem. Brett jsem pak ten šťastný osud strašně přála i přes to strašné klišé. Rozhodně doporučuju!

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Pokračování skvělé knize o aspergerově sydromu :) Tentokrát se Don vypořádává s úkolem jménem dítě. Musím uznat že některé reakce Rosie jsou přehnané a na jejím místě bych se asi zachovala jinak, ale musím uznat že ji docela i chápu. Don nikdy nemůže být dokonalým otcem. Mně se kniha líbila. Nedokážu posoudit jestli protože je kniha dobrá nebo jsem se stala fanouškem série :) Za mě super :)

10.07.2019 5 z 5

Úžasná knížka o tom jak si Ari hledá cestu a poznává se. Lepší knížku o sebepoznávání jsem nečetla :) A Dante je strašně pozitivní člověk. Takovýho bych chtěla mít vedle sebe. Myslím že tato knížka je srovnatelná s Líbali jsme se od Davida Levithana. Obě jsou to nádherné knihy které dobře popisují gaye :)

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Sice to byla povinná četba, ale kniha velmi dobře zachycuje prostředí a sociologii své doby ve které je napsaná. Dnes se s takovými problémy nepotýkáme a máme jiné ale stejně je hrozné, že ji přinutitli si ho vzít a teprve potom prozřeli :/ :)

Dcera Dcera Kiera Cass

Pokračování Selekce je... zajímavé. Jako fanynka Slekce jsem dychtivě očekávala pokračování, ale přišlo lehké zklamání. Vyhledávala jsem hlavně psáže kde se vyskytují Maxon a America, protože to neustálé remcání a brblání rozmazlené Eadlyn bylo občas nesnesitelné. Částećně ji ale chápu. Vybrat si z 35-ti kluků není lehké. Ale celkově se mi to líbilo, ale vím že je to z velké části protože jsem fanynka téhle série :) Za mě super :)

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tahle knížka je úžasná a dechberoucí. Tolik zoufalství, smutku, naděje v jedné knížce. Neskutečné popisy, kteté jen utvrzovali atmosféru celé knížky. Celou dobu jsem přemýšlela jakých všech věcí jsou lidé schopní. Jak byla 2. světová válka krutá. Knížka pojednavá o snad největší námořní katastrofě všech dob - Willhem Gustloff - a já si říkám jaktože se o ní skoro neví a nemluví, když Titanic zná každý? Zde umřelo přes 9000 lidí převážně civilistů, kteří se jen chtěli zachránit. Byla to jejich poslední naděje. To je daleko více než na Titaniku. Prostě neuvěřitelná knížka, která popisuje valku očima prchajících civilistů. Ještě ke všemu dospívajících civilistů. O to je kniha zajímavější. Rozhodně doporučuju každému přečíst.

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Tuhle knížku si zamilujete jedině tehdy když už máte přečtenou Selekci. Je to podvídková kniha která doplňuje sérii Selekci. Pokud už jste Selekci přečetli určitě doporučuju. Nejzajímavějším dojdem asi působí první povídka o mládí královny Amberly, ale mě se nejvíce líbila povídka dvouleté výročí. Jinak kniha je celá ve stejném duchu jako Selekce (jak jinak) Moje hodnocení nemůže být objektivní, protože Selekci miluju, ale já bych dala 5/5*.

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Tahle knížka je úžasná. Příběh o Simonovi, který je gay a bojí se svého coming outu a má emailovýho přítele, do kterého se zamilovává a touží odhalid jeho identitu. A zároveň vede obyčejný život středoškoláka. Ty postavy jsou úžasné. Simon i jeho přátelé i Blue. Strašně dobře vykreslená psychologie postav i Simonova zamilovanost a jeho homosexualita. Nemám prostě k tomuhle slov. Knížka vám skoro mizí před očima když ji čtete. Je strašně čtivá. Jedna z nejlepších knih z young adult, co jsem četla. Fakt.

Koruna Koruna Kiera Cass

Závěrečný díl celé série, který byl podle mě skvěký. Eadlyn nám zmoudřela a přestala se chovat jako naprostý fracek. A právě proto je tenhle díl o tolik lepší než předchozí. Sice jsem stále vyhledávala scény s Maxonem a Americou, ale daleko méně. Je tedy sice pravda, že charakteristika Elity tu skoro chyběla a bylo těžké od sebe kluky rozeznat(až na Kilea a Henriho), ale nadruhou stranu zde byla naprosto skvěle využita ich-forma, ve které je příběh vyprávěn. Protože přesně takhle museli chlapci splývat i Eadlyn, která na ně neměla kvůli svým povinostem čas a tím pádem o nich skoro nic nevěděla. Ale přestože je to jen příběh, neskutečně Eadlyn obdivuju. Ten neustálý tlak společnosti, která s ní byla nespokojena a tíha odpovědnosti za stát kterou nesla na ramenou. Myslím, že v parlamentní republice si to nedovedeme představit, ale tady jsem se uměla naprosto do Eadlyn vžít a částečně pochopit, jaké to je. A to je na téhle knize skvělé. Nejspíše to není dílo hodno nějakého velkého obdivu, jelikož se toho tu zde moc neděje a celkově toto dílo spadá do žánru young adult. Ale přeci jen to, že se čtenář do Eadlyn může vžít je skvělé. Tato kniha je také spíše pro romantické duše, tedy pro dívky. A je to oddechovka. Ale já přesto tuhle knihu miluju a za mě je skvělá. Možná je to právě proto, že jsem fanynka a romantická duše, ale mně se to prostě líbilo. Třeba zvláště scéna, kdy Maxon odhalí Eadlyn svou minulost a my si doplníme malý střípek do příběhu dokonce před Selekcí Maxona. Nebo ta scéna, kdy si Eadlyn uvědomí, že se zamilovala a pustí si svého vyvoleného do svého srdce. Ten, koho si vybrala, se možná dal očekávat a zpětně si uvědomuju ty indície, ale mě to však v tu chvíli překvapilo. A přeju jim to. Podle mě se k sobě hodí nejlíp. Prostě skvělý příběh a je mi velmi smutno, když se musím s touto sérií rozloučit.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Tahle kniha je velmi zvláštní. První půlku popisuje život rodiny v druhé polovině 30. let 20. století v Praze. Ale hned zde najdeme jednu zvláštnost. Postavy se k sobě chovají až moc mile, až moc korektně. Celá kniha je skoro po celou dobu, tedy až na ten konec, hodně korektní. Co je celkem otravné, jak pan Kopfrkingl, hlavní postava, hodně často mluví o nejrůznějších detailech a říká to, co všichni víme nebo se hodně často opakuje. Ale to opakování souvisí s tím, že autor má knihu celou velmi promyšlenou a jakýkoli motiv nepřijde nazmar, jakýkoli názor nebo scéna. Vše je později znovu použito. Novela také ukazuje, jak mohl být člověk lehce ovlivněn nacistickou ideologií, když byl tedy manipulovatelný. Sám hlavní hrdina je takto zmanipulován. Autor používá superlativy a vznešená slova, když popisuje věci nebo oslovuje lidi. Závěr je ovšem velmi zajímavý, až nechutný. Nemám ráda, když je v knihách popsané vraždění lidí. Podle mého názoru je kniha velmi zajímavá, ale místy až moc drastická. Proto je taky označována za horror.

10.07.2019 5 z 5

Tato kniha, i když je jen pouhým scénářem je skvělá. A kdyby to byl klasický román Rowlingové, bylo by to dokonalé. Autorka opět předvedla, jaký talent má. Vystavěla znovu kouzelnický svět tam za mořem - v USA. Nepokračovala jen tupě v tom světě, který vytvořila v sérii o Harrym Potterovi. Znovu jsme si mohli prožít nějaký příběh z kouzelnického světa, který je naprosto skvěle propracovaný a vystavěný. Byli jsme napjatí skoro až do konce a na konci jsme byli svědky odhalení hned 2 tajemství/záhad. A postavy jsou také skvělé. Tak nějak jsem se do té hlavní čtveřice - Mlok, Tina, Jacob a Quinee - zamilovala. A navíc na tom všem nejlepší jsou ta fantastická zvířata. Jsou impozantní a některá vtipná a zábavná a vytvářejí takovéto situace. Bez nich by ten příběh nebyl ono, kdyby je Mlok nehonil po celém New Yorku. Za mě je nejlepší Hrabák. Ale i okamie a Dugalík jsou úžasní. Jediná škoda asi je, když člověk vidí film a až po tom čte tento scénář. Příběh už zná a není pro něj tolik nového jako když čte nebo vidí nějaký příběh poprvé. Ale aslepoň mi díky scénickým poznámkách došly nějaké detaily, kterým jsem ve filmu nerozuměla nebo je nepostřehla. A je skvělé, že z původního scénáře filmaři vynechali pouze nějaké detaily, či je upravili i k lepšímu, nebo pouze pár scén. A navíc ta krásnálka a ty nádherné ilustrace. Ty zbožňuju! Miluju tento příběh ač jsem třeba ovlivněná tím, že jsem Potterhead. A už se těším na druhý díl, jak na film, tak na scénář, který byl nedávno dokončen.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

V šedých tónech je skvělá kniha. Když člověk ve škole poslouchá výklad učitele, který jednoduše pronese větu, že v Rusku vyrostla síť gulagů a pracovních táborů, a že sem Stalin posílal lidi, kteří byli pro jeho režim nežádoucí, nedokáže si pod tím představit, co všechno si tam ti deportovaní lidé museli prožít. Stalin v roce 1939 obsadil 3 pobaltské státy - Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Hlavní hrdinka Lina pochází z Litvy. Její otec je děkan na univerzitě a navíc pomohl uprchnout rodině svého bratra do Německa a za to byli on a jeho rodina deportováni z Litvy a odvezeni na Sibiř. Tam prožívají strašné hrůzy, trpí hlady, nemocemi a doufají, že se jednoho dne budou moci vrátit domů. Lina, Jonas a Jelena urazí tisíce a tisíce kilometrů při tom, jak je NKVD přemisťuje po Sibiři. Většina lidí tyto transporty a život v táborech nepřežila a ti, co vrátili do Litvy o svých příbězích nesměli promluvit, jinak by byli potrestáni. Všechny tyto hrůzy začali vycházet najevo až po roce 1990, kdy byly tyto 3 státy osvobozeny a stále vycházejí najevo. A k tomu pomáhá právě autorka knihy Rūta Šepetys, jejíž tatínek pochází z Litvy a uprchl podobně jako Linina sestřenice Joana z Litvy do Německa. Právě proto je autorce přezdíváno "Seeker of lost stories" a je to naprosto výstižné. Rūta vyslechla spoustu příběhů z této doby jak od svých příbuzných tak od mnoho dalších. A posléze tyto příběhy zakomponovala do svých knih, do postav v těchto knihách. A je to naprosto úžasné! Víme, že postavy jsou smyšlené, ale zároveň víme, že jejich příběhy jsou skutečné. Také autorku obdivuji, jak dokáže tyto hrùzy sepsat a popsat. Ty realistické, detailní popisy dodávají knize ještě na reálnosti. A je také hezké, że dala posatavám prosyor pro lásku i v takovém utrpení. Neustále si opakuji, jak se takové hrůzy mohli dít? A jaktože se podobné hrůzy dějí i teď? Tehdy byl primárně cíl zničit Hitlera a nacismus a k jeho likvidaci mohl přispět Stalin a tak se proti němu nebojovalo. Většina hrůz se skryla, aby je zbytek světa neviděl. Nejvíc se mi líbí věta jedné postavy: Hitler a Stalin jsou dva ďáblové, kteří se snaží vládnout peklu. To je naprosto výstižné. Prostě skvělá kniha, kterou si musíte přečíst, abyste pochopili jaké hrůzy se děli za Stalina v Rusku.

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Roztomilá knížka o tom, jak nechceme opustit své jistoty za žádnou cenu, i když víme, že to nikam dál nevede. Zároveň je kniha o tom, jak lidé reagovali na to, že vědci se v roce 2006 dohodli, že podle nových měřítek Pluto už není planetou. Tyto dva fakty se knihou prolínají a jsou zde skvěle zakomponovány dohromady. Tím je knížka hezká a zvláštní. Ale asi nebudu cílová skupina této knížky a proto se mi tolik nelíbila. Bude se líbit těm, kteří si prochází podobnou situací nebo jsou po ošklivém rozchodu. Nebo méně náročným čtenářům, kteří tolik nečtou a mezi ně také nepatřím. Ale byla to příjemná změna, přečíst si něco prozměnu z českého prostředí. Česká kultura je zde dobřr vykreslená, hlavně pomocí školního prostředí. Bylo to příjemné počtení. Pokud hledáte nějakou oddechovku, tak směle do toho.

10.07.2019 3 z 5