Aspoň trochu normální

Když se Travis vrátí domu z mise v Afghánistánu, zjistí, že jeho rodiče se rozvedli, bratr mu přebral přítelkyni a ukradl auto. A navíc ho pronásledují noční můry, v nichž stále dokola vidí smrt svého nejlepšího přítele. Zdá se, že jeho život je úplně v troskách. Pak ovšem potká Harper, svou dávnou kamarádku ze střední školy, s kterou se začne prodírat minovým polem rodinných problémů i posttraumatické poruchy. A konečně se zdá, že život by mohl být aspoň trochu normální. Travis suchý humor, smysl pro čest a povinnost i schopnost věřit v životě v to dobré, z něj dělají neobyčejného a neodolatelného hrdinu. Trish Dollerová, autorka knihy Kde hvězdy stále září, se tentokrát pustila do neobyčejně aktuálního tématu. Ale z pozice mužského vypravěče se jí ho podařilo uchopit poutavě, zajímavě, ale ne pateticky. Příběh o tom, že i v sebehorší situaci nesmíme ztrácet naději a že život je vlastně krásný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259457/big_aspon-trochu-normalni-6CI-259457.jpg 3.9363
Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

Someting like normal, 2012

Kniha Aspoň trochu normální

*-*Kleny*-*

Stálo to za to. Moc pěkně se ta kniha četla, zajímavé téma. Byla romantická, ale nic přeslazeného, řekla bych, že i postavy jsou dobře popsané, různé charaktery, jen nemají čas se za necelých 200 stran moc rozvinout. Respektive nemáte moc šancí si k nim najít silnější vztah za tak krátkou dobu. Třeba bych si přála mnohem lépe poznat Travisovy kámoše z mise a jejich vztah. Ta problematika postraumatických poruch (i dalších věcí, spojených s tím, když na sedm měsíců odejdete ze svého běžného života) je pěkně rozpracovaná. Každý z nich si z Afgánistánu přivezl domů něco, zároveň se o tom mezi sebou bojí mluvit, aby si nepošpinili slibnou mariňáckou budoucnost, takže se s tím každý vyrovnává nějak jinak po svém. Prostě je to dobrý, ale kdyby to bylo víc propracovaný a delší, tak je to pěkná new adult pecka. Líbí se mi, že autorka se nevyhýbala ani mužským potřebám a strastem, ale vše bylo přitom popsáno krátce a vkusně. Ne jak v YA, kde je pusa takřka jediný projev hlubších citů a nic dalšího neexistuje. Konec mě dojal, ovšem všechno mohlo být ještě hlubší a propracovanější.

ElInWonderland

Především bych chtěla říct, že obálka knihy je dost zavádějící. Je to spíš psychologický rozbor kluka co se vrátil z bojů v Afghánistánu. Ano romantická linka tam je, ale nic přeslazeného, řekla bych tak akorát.
A taky bych ocenila, kdyby kniha byla delší, bylo zajímavé nahlédnout do hlavy mariňáka.

moma08

Krásný příběh určený mladé generaci.
Bylo to pro mě docela nezvyklé číst o tak mladém vojakovi.
Na můj vkus krátké, určitě to mohlo být delší.
Dávám 3,5 ⭐.

Kniholapka
15.07.2021

Moc hezky zpracovaný příběh. Zaujalo mě, že je kniha napsala z pohledu mužského hrdiny, což není zrovna obvyklé. Nejen, že bylo hezky a srozumitelně zpracované válečné téma, dobře se prolínalo i s rodinnými vztahy.
Je tu však část, kterou bych si přála, aby byla více rozpracovaná....A tou je konec. Přišlo mi, že byla kniha trochu moc uspěchaně ukončená. Dle mého by si ten konec zasloužil větší pozornost. Ano chápu, je to jednohubka, ale přeci jen by podle mého pak měla kniha ještě větší šmrnc.
Jinak se mi téma mariňáků moc líbilo!

lenka7679
29.04.2021

Vůbec to nebylo špatné. Jen mě mrzí konec, protože to je, jako by ani žádný nebyl, tam mi to přišlo useknuté. Ale jinak vše fungovalo, četlo se dobře a za chvilinku bylo dočteno.

Ketfl
11.03.2021

Mě se kniha líbila. Bylo zajímavé, že vypravěčem příběhu je muž, voják. Velké plus dávám za celé to zpracování ohledně války. Člověku je až smutno, jaká traumata v sobě musí vojáci nést kvůli nesmyslným válkám. Škoda jen, že kniha byla tak krátká. Uvítala bych více dopracovaný konec, nebo alespoň epilog.

Barbara182
16.01.2021

Skvělá kniha o jednom klukovi, co se dá k armádě, protože prostě neví, co se životem, a pak se musí vyrovnávat s posttraumatickou poruchou. Ta byla v knize myslím popsaná hodně dobře, líbilo se mi, jak se autorce podařilo vystihnout všechny ty emoce, a že dala hlavnímu hrdinovi aspoň špetku naděje v holce, které kdysi dávno na základce svým vytahováním totálně zničil pověst. Krásný příběh s hořkými tóny, ke kterému se ráda vracím :-)

adela_02
13.01.2021

Travise jsem si zamilovala. Určitě doporučuji. Příběh mě zaujal a nemohla jsem se ho nabažit. Oblíbila jsem si i Travisovu mamku :) myslím, že s přečtení téhle knihy uděláte jen dobře.