Romča11 Romča11 komentáře u knih

"Pokud si neodnáším ze života žádné jizvy, to jsem neměl nic za co bych bojoval?"

Tahle kniha představuje unikátní příležitost nahlédnout do hlavy člověka, který měl tu příležitost hrát v seriálu Přátelé, ale zároveň se celý život potýkal s nemocí jménem Závislost.
Celá kniha působí jako autorova opravdu upřímná zpověď, kde odhaluje všechny stránky svého života a to i ty stinné. Kniha je plná upřímných emocí, kteté autor během svého života prožíval, to velmi oceňuju.
Kniha se velmi dobře čte, je napsaná velmi čtivě a velmi dobře strukturovaná. Akorát ke konci se dobrá struktura trochu vytratila. Autor často přeskakoval v časových obdobích svého života a občas jsem se ztratila v tom, o jakém období zrovna mluví. Také jsem měla problém s tím, že se ke konci často opakoval. I když chápu autorův záměr, že chtěl jisté věci zdůraznit, působilo to na mně nudně.
Naopak mi kniha dodala pocit, že člověk není sám, když se potýká s nějakými problémy.
Celkově se jedná o skvělou a upřímnou autobiografii. Doporučuju!

17.04.2024 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 5 Srdcerváči. Kniha 5 Alice Oseman

Pátý díl téhle u srdce hřející série byl výborný, stejně jako ty předchozí. Akorát v tomhle díle nabývá vztah mezi Nickem a Charliem docela dost na vážnosti. Po více jak roce vztahu jsou oba připraveni postoupit ve svém vztahu dál. A naprosto se mi líbilo, jak autorka toto citlivé téma pojala a zpracovala. Přišlo mi, že řekla všechno co bylo v daných okamžicích potřeba, aniž by byla explicitní a cokoliv konkrétního ukázala. A to musím smeknout, když se jedná o komiks, kde je práce se slovy omezená.
Líbilo se mi, že se autorka tomuto tématu nevyhýbá a vztah Nicka a Charlieho se vyvíjí a působí tak velmi věrohodně a přirozeně.
Ocenila jsem i téma výběru vysoké školy u Nicka. Do těchto scén se může dnes vcítit spousta mladých lidí a je pro ně důležité vidět a číst, že v tomto nejsou sami. Že ne každý hned na střední škole ví, co chce studovat na vysoké a zároveň se bojí případného vztahu na dálku, pokud v nějakém vztahu jsou.
Postavy byly jako vždy skvěle zpracované, působily věrohodně a přátelsky.
Celkově byl tenhle díl opravdu dobrý, otevřel spoustu důležitých témat a ta byla následně velmi dobře zpracována. Už se těším na ten další, i když mě mrzí, že bude už poslední.

08.04.2024 5 z 5

Námi to začíná Námi to začíná Colleen Hoover

Tak tohle je snad první kniha od Colleen Hoover, která je převážně pozitivní a skoro bez žádného velkého dramatu. Takové pohlazení po duši a dodávající naději, i když pro někoho by se to mohlo zdát až trochu moc sluníčkové a přeslazené. Ale i když by se tak nemuselo zdát, někdy tyhle příběhy potřebujeme.
Autorce se povedlo v obou knihách vedle sebe ukázat, jak partnerský vztah nemá a poté jak naopak má vypadat a to naprosto skvěle. Vztah mezi Lily a Atlasem je tím ukázkovým a postava Atlase je skvělým příkladem toho, jak by se měl muž ke své partnerce chovat.
K tomu se mi ale i líbilo, jak na Lily neustále vykukovala její minulost v podobě Ryla a že rozvodem to bohužel nekončí, zvlášť pokud máte s partnerem dítě. Příběh pak působil více reálně.
V knize se také nachází spousta krásných myšlenek, které jsou hodny zapamatování.
Po dějové stránce se toho v knize bohužel až tak moc nestane.
Námi to začíná je skvělým pokračováním prvního dílu, který vám dodává naději, že všechno bude jednou lepší. Pokud se vám líbil první díl, běžte i do tohohle pokračování.

25.03.2024 4 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Když jsem tuhle knihu poprvé uviděla, tak mě upřímně zklamalo, že nedostala tu krásnou obálku jako její dvě předchůdkyně. Ale i tak mi ani tentokrát nemohl uniknout příběh Mloka Scamandera v knižní podobě jako scénář.
Kniha je výborně zpracovaná a potěšilo mě, že tentokrát do ní vložili různé doplňky jako komentáře herců a tvůrců filmu či různé nákresy kostýmů a rendery lokací. Příjemně to ten strohý scénář oživilo a o to víc jsem si knihu užila.
Samotný příběh je opět skvělý, akorát je na něm trošku vidět, že se jedná o prostřední díl a tím pádem je dějově méně pestrý a zase tolik se toho v příběhu nestane. Navíc je z části vlastně dost politický. To bych v příběhu z čarodějnického světa nečekala. Na druhou stranu to, co se stane je geniálně vymyšlené. Všechny ty kličky, jak Grindewalda zmást a všechny zápletky a zvraty byly opravdu dobré.
V příběhu se setkáváme se starými dobrými postavami, které důvěrně známe, ale i s pár novými. Příjemné zpestření a ideální poměr postav.
Líbilo se mi také, že se v příběhu nachází spousta krásných myšlenek, které mi utkvěly v paměti, jak jen to J. K. Rowling umí.
Celkově se mi zdály příběh a zpracování knihy dost dobré.

07.03.2024 4 z 5

Kalonův pád Kalonův pád Kristin Cast

Tohle byl příjemný návrat do mých pubertálních let, kdy jsem Školu noci milovala.
Na téhle knize mě nejvíc zaujaly skvělé myšlenky, které kniha obsahuje. Ať už jsou o lásce, dobru a zlu nebo o svobodné vůli. Takhle kniha je plná takových krásných, obecných pravd.
Líbilo se mi, že příběhem autorka poskytla čtenářům hlavní série vysvětlení, co se Kalonovi vlastně stalo a proč se v sérii choval, jak se choval. To bylo skvělé a mnohé mi to objasnilo.
Co se týče příběhu, ten byl trochu slabší. Klasický model, kdy hlavní postava musí splnit 3 úkoly, aby si zasloužil svou v tomto případě bohyni. Další klišé bylo v podobě dvou bratrů Kalony a Ereba, jeden dokonalý a druhý nedokonalý.
Konec se mi navíc zdál takový uspěchaný, ocenila bych ještě jednu kapitolu z Kalonova pohledu pro lepší vysvětlení toho konce.
Postavy se mi ale zdály dobře napsané s dobrým charakterem, krásně do příběhu zapadaly.
Celkově bych tuto knihu hodnotila jako průměr. Pokud máte nebo jste měli rádi sérii Škola noci, pak to pro vás bude příjemným doplněním a vysvětlením, co se Kalonovi stalo. Jinak ale tuto knihu můžete v klidu vynechat.

26.02.2024 3 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Srdceryvný příběh o tom, jak je důležité nevzdávat se a vytrvat. Celou tu dobu mi rvalo srdce to, jak se Kenna pokouší dostat ke své dceři a jak se jí to nedaří.
Colleen Hoover opět nezklamala a opět napsala příběh, který obsahuje drama, spoustu smutku, ale také naděje a lásky. Tohle je prostě příběh, který na vás vychrlí emoce hned od první stránky a zmítá vás v nich až do konce. Taky ale je rozporuplný, kdy často nevíte, zda se máte přiklonit na stranu Kenny nebo Landrysových. Nakonec je to také příběh o naději, která vás často jediná dokáže hnát dál.
Příběh je opět výborně napsaný, tak jak to autorka umí. Je čtivý, stránky mi mizely před očima.
Autorka umí skvěle pracovat s emocemi a o to víc vás kniha vtáhne a neodtrhnete se.
Jediné, co mě mrzelo bylo, že příběh byl lehce předvídatelný a už od začátku mi bylo jasné, jak to skončí. Ale jak se k tomu konci autorka dostane, to jsem neodhadla.
Námět knihy je tedy extrémně zajímavý, originální. Už jen pro ten chcete knihu číst.
Jedna z nejlepších knih od Colleen Hoover. Pokud si chcete pobrečet, ale zároveň se chcete utvrdit v tom, že naděje nikdy neumírá a vyplatí se nevzdávat, vřele doporučuju!

16.02.2024 5 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Velmi zajímavý a vtipný komiks o Jižní Koreji a o životě s Jihokorejcem. Zpracování knihy je skvělé v tom, že je to komiks, který velmi milou a zábavnou formou předává různé informace z prostředí Jižní Koreje a to přímo koreanistkou, která v Jižní Koreji žila a momentálně žije s Jihokorejcem.
Komiks je skvělý hlavně tím, že všechny informace jsou podány z osobního pohledu autorky, jak ona co prožívala a vnímala, a tím komiks působí mnohem lépe, uvěřitelněji a hlavně zábavněji. Mnohem lépe se díky tomu čte a mnohem více si toho člověk zapamatuje.
I struktura komiksu je skvělá, kdy zezačátku se dozvíme, jak se autorka do Jižní Koreji dostala, proč vlastně studuje koreanistiku, jak poznala svého muže a pak pár zábavných okruhů z jihokorejské kultury.
I grafické zpracování komiksu je velmi povedené, kresby jsou moc hezké. Akorát mě mátlo, jak se u hlavní postavy často měnil účes (krátké/dlouhé vlasy). Občas jsem nevěděla, zda se jedná o ni.
Navíc je komiks taková jednohubka, měla jsem ho za chvilku přečten.
Velmi povedený komiks, kde jsem se toho dozvěděla mnoho nového o Jižní Koreji a přitom se nasmála. Doporučuju!

06.02.2024 5 z 5

Věci mezi lidmi a byty Věci mezi lidmi a byty David Budai

Věci mezi lidmi a byty je velmi originální příběh a to hlavně díky jeho vypravěči, kterým je BYT! A nejedná se pouze o nestranného pozorovatele, ale ten byt má myšlenky, emoce! Situace, co se v něm odehrávají, prožívá se svými obyvateli a komunikuje s ostatními byty a domy! To mi na knize přišlo neskutečně dobré a hodně moc to ten příběh ozvláštnilo. Opravdu super. A nejlepší jsou ta přizpůsobená řčení na míru bytu jako "Napětím mi praskalo v plastových oknech".
Samotný příběh se mi také velmi líbil, i když místy se věnoval více vedlejší postavě Lukáše a jindy mi některé situace nepřišly až tak uvěřitelné, ale jinak byl skvělý. Je napsaný velmi čtivě. A konec se mi velmi líbil, velmi dojemně knihu uzavřel.
Velmi oceňuju, že je v knize zachycený současný mladých lidí a také zamyšlení se nad ním, že to mladí lidé opravdu nemají v dnešním světě snadné a na postavách je to v ději velmi dobře ukázáno.
Postavy jsou neskutečně sympatické a hned jsem si je zamilovala.
Tenhle příběh se mi neskutečně líbil a pokud hledáte originální a romantickou oddechovku, vřele doporučuju!

24.01.2024 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Severka je skvělým románem z prostředí Severní Koreje, který později i zachycuje útěk z KLDR a adaptaci v Jižní Koreji. Navíc je unikátní v tom, že nezachycuje život obyčejného Severokorejce, ale naopak zachycuje život mladé dívky z velmi vysoké kasty. Vypráví o jejím každodenním životě a jaké radosti a úskalí tento život přináší.
Hodně mě zaujal i popis útěku, který byl bohužel z bezpečnostních důvodů dost osekaný, ale i tak zajímavý. A velmi zajímavý byl i proces adaptace Severokorejců v Jižní Koreji na běžný život.
Román je napsán zajímavou formou, kdy se střídá vyprávění hlavní hrdinky s rozhovory mezi ní a autorkou, Ninou Špitálníkovou.
Ačkoliv se jedná o první román autorky, tak je kniha napsána velmi čtivě a celkově povedeně. Po začtení jsem se nemohla prakticky odtrhnout. Dokonce i každodenní, rutinní věci v životě hlavní hrdinky byly napsány velmi záživně. Autorka navíc umí výborně pracovat s emocemi, kdy jsem s hlavní hrdinkou naprosto soucítila a často jsem měla slzy na krajíčku.
A ten konec?! Ten mě naprosto dostal a rozdrtil. O to víc, když sama autorka prohlásila, že je pravdivý.
Severka je výborným románem, kde se toho dozvíte mnoho nového o Severní Koreji a zažijete emoční jízdu na horské dráze. Doporučuji všem!

21.01.2024 5 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Tahle knížka mě zaujala svým tématem. Už jsem o autismu slyšela mnoho a tak jsem si o něm chtěla i něco přečíst. Tahle kniha je skvělým kompromisem pro ty, kteří by se o autismu rádi dozvěděli něco víc, ale nechtějí číst odbornou literaturu.
Na této knize je právě nejzajímavější pohled do hlavy autistického dítěte a vidět jakým způsobem přemýšlí a jak se potom chová. Přijde mi, že díky tomuto, se dá mnohem snadněji pochopit chování takovýchto dětí.
Bohužel na druhou stranu se mi bohužel díky tomu kniha mnohem hůře četla. Myšlení Ginny je jiné, takové zpomalené, spousty věcí nedokáže pochopit. Dalo by se říct, že její myšlení je hlavně popisné a tím pádem bylo pro mě čtení této knížky náročné. Často jsem si od knihy musela dávat pauzu, pokud Ginny jen přemýšlela.
V knize byly jak pasáže plné děje, tak pasáže, kdy děj stál a Ginny jen přemýšlela a to celou knihu zpomalovalo.
Musím uznat, že postavy byly popsány dobře. Úplně jsem se dokázala do Ginny v některých situacích vcítit a bylo mi jí hrozně líto. Navíc zcela chápu chování Ginnyiny maminky Napořád, poté co se narodila sestřička Napořád Wendy. Ginny a ostatní autistické děti bohužel umí být ostatním lidem nebezpeční. A bylo mi i líto Ginnyina tatínka Napořád. Dával do péče o Ginny všechno, až si z toho odnesl infarkt.
Celkově mi tato kniha přišla zajímavá, mnoho nového jsem se o autismu a o myšlení autistických dětí dozvěděla a jsem za to ráda.
Ale právě proto, že je kniha napsána z pohledu Ginny mě prostě ve čtení zpomalovalo a někdy jsem se musela ke čtení až nutit.
Tohle byla moje první knížka o autismu a tak nemám porovnání, ale prostě mě tato kniha až tolik nenadchla. Pokud se ale chcete něco o myšlení autistických dětí dozvědět, vřele doporučuji!

19.01.2024 3 z 5

Deníky ze Severní Koreje Deníky ze Severní Koreje Nina Špitálníková

Deníkové zápisky Niny Špitálníkové ze studijního pobytu v Severní Koreji. Líbilo se mi na nich, jak si Nina nebere servítky a je naprosto upřímná ohledně všech strastí, které se s pobytem v této zemi pojí.
Trochu jsem bála, že vlastně budu podruhé číst její předchozí knihu Mezi dvěma Kimy, ale vůbec tomu tak nebylo. Něco se sice překrývá, ale to je logické, když z těchto zápisků vycházela při psaní své první knihy. Naopak tahle forma vyprávění autorce umožnila odhalit opravdové hrůzy toto, jaké to je žít v KLDR. A i když tam byla dvakrát pouze na měsíc, jak ji ten pobyt dokázal dost ovlivnit.
Autorka je ve svých zápiscích opravdu brutálně upřímná. Popisuje, jaké to je v Severní Koreji s hygienou (příšerné hygienické podmínky), se stravou jak na koleji, tak venku ve městě. A jaké má tato strava následky. Zároveň ale zaznamenává její každodenní život v KLDR (škola, procházky, výlety).
Další věc, která mě na vyprávění zaujala, je popis toho, jaký je vlastně v Severní Koreji pro všechny dost stereotyp a jak dokáže být po několika týdnech ubíjející. Také jsem nechápala, jak mohou toto severokorejci vydržet.
Deníky jsou napsány velmi čtivou formou a stránky člověku mizí rychle pod rukama. Navíc deníky jsou velni krátké, mají sotva 80 stran. Taková jednohubka.
Jediný problém, který jsem s toutou knížkou měla, byly občasné překlepy a v pár případech i chyby v pravopisu. To mi dojem z knihy kazilo.
Celkově musím říct, že tyhle deníkové zápisky jsou opravdu dobré!

19.01.2024 4 z 5

Tak tohle byla síla! Upřímnější a otevřenější zpověď jsem dlouho nečetla.
Název knihy zní sice trochu děsivě, ale už po přečtení pár stran ho naprosto pochopíte.
Neskutečně oceňuji, do jakých detailů Jennette šla a kolik ze svého soukromí odhalila. Velmi citlivě ve své zpovědi ukazuje tu odvrácenou tvář života dětské herečky. Co všechno jí to dalo a jak moc vzalo.
Je obdivuhodné, jak dokázala být také otevřená ohledně vztahu se svou matkou, jak moc ji matka v životě ovlivnila. Popisuje, že ne vždy to, co matky pro své děti chtějí, je pro ně to nejlepší. Občas je to úplně jinak.
Oceňuji i otevřenost ohledně bulimie, jak boj s ní není lehký, i když jste odhodlaní se léčit a zároveň jak ji k ní vlastně dovedla vlastní matka. To bylo tak smutný.
Kniha je napsána velice poutavě, velmi citlivě, ale zároveň otevřeně. Autorka dokázala velmi dobře vylíčit všechny své různé emoce a díky tomu mě kniha naprosto vtáhla, dokázala jsem se do Jennette vcítit a zároveň mi stránky mizely pod rukama.
Tenhle osobní příběh mě naprosto dostal. Naprosto odporučuju všem, už jen pro ten upřímný popis, co může stát s člověkem, když se stane dětským hercem a o tom, jak to dopadne, když si matka začne plnit své sny přes své dítě.

12.01.2024 5 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Tahle kniha nabízí velmi originální téma, kdy se pozastavuje nad tím, že aby se dnešní běžný umělec uživil, musí k tomu pracovat v supermarketu a čistě malováním si vydělá jen pár vyvolených jedinců. Tohle téma se mi neskutečně líbilo, je velice aktuální a autorka ho vyobrazila velmi dobře.
Líbila se mi i hlavní zápletka s ukradeným obrazem a následné pátrání hlavní hrdinky po něm. Dodalo to knize napětí a dynamiku, kdy jsem až do konce byla napnutá, kam se obraz poděl.
Celkově se mi kniha přišla dobře napsaná, dobře a rychle četla, stránky mi mizely pod rukama.
Zároveň se mi i líbilo téma vztahu mezi hlavní hrdinkou a jejím bývalým přítelem, jak s ní manipuloval a snažil se ji využít.
Celkově se mi Směna hodně líbila, hlavně svým tématem. Doporučuju!

31.12.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Takhle zajímavou knihu jsem dlouho nečetla. Příběh je vyprávěn ze dvou úhlů pohledu a to z pohledu manželky a z pohledu milenky jednoho, toho samého muže a to se mi neskutečně moc líbilo. Umožňuje to v příběhu ukázat věci, které by bez toho nešly.
Líbilo se mi, jak byl v knize popsán vývoj obou vztahů a jak to jednotlivé postavy ovlivnilo. To bylo brilantní.
Díky těmto unikátním dvou pohledům na jeden příběh navíc kniha poskytuje mnoho důležitých témat k zamyšlení, což velmi oceňuju.
Zaujalo mě i téma módního návrhářství, které jsem měla skrz Lucii možnost blíže poznat. Zároveň se mi líbilo, že se obě hlavní postavy potkávají právě v Luciině salonu. To byla výborná scéna.
Příběh je napsán skvěle, velmi čtivě, má spád, odsýpá a je rozdělen převážně do kratších kapitol, kdy se vždy střídá kapitola z pohledu manželky a z pohledu milenky.
Líbilo se mi, jak byly popsány jednotlivé hlavní postavy, naprosto do příběhu zapadaly a nejvíc jsem nenáviděla toho muže, které vodil hlavní hrdinky za nos a naopak mi bylo líto Lucie, ale vlastně i Anny.
Téhle knize nemám absolutně co vytknout, je výborná.
Celkově se mi kniha velmi líbila, hlavně díky originální formě a moc doporučuju. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

30.12.2023

Divnější planeta Divnější planeta Nathan W. Pyle

Divnější planeta je pokračování Divné planety, komiksu, který se na svět lidí dívá z pohledu mimozemšťanů a z toho vyplývá ten jedinečný humor.
Komiks je opět velmi vtipný a zábavný, hodně jsem se u něj zasmála. Miluju, jak se autor pozastavuje nad jednotlivými lidskými lidskými zvyky, tentokrát v oblasti sportu, kultury nebo domácích mazlíčků, a tak vtipně je pomocí mimozemšťanů komentuje. Vlastně převrací ty věci tak vtipné vzhůru nohama a je to naprosto skvělý.
Paradoxně jsem se občas nad jednotlivými věcmi pozastavila a zamyslela, proč je lidé vlastně dělají. Komiks tedy nabízí krom humoru a zasmání i zamyšlení, což fakt oceňuju.
Moc se mi líbily i kresby v komiksu, které jsou jednoduché ale výstižné. Žádná složitá kresba, rovnou k věci a zároveň je to i potěšení pro oči.
Akorát některé věci bohužel vtipné moc nebyly a byly prostě takové meh, nic moc.
Celkově se mi ale komiks líbil a pokud bude další díl, rozhodně si ho nenechám ujít.

30.12.2023 4 z 5

Růžová daň Růžová daň Monika Fischerová

Růžová daň je skvělá básnická sbírka, plná básní, které se zabývají různými ženskými tématy. Takovými tématy, které dnešní mladé holky prožívají a zažívají.
Velmi se mi na ní líbilo, že při jejím čtení jsem se najednou cítila, že nejsem sama, kdo určité věci prožívá a že jsou vlastně normální.
Obecně jsou pro mě básně spíše o emocích a já se při čtení těchto básní cítila pochopena a celkově ve mně vyvolávaly pozitivní emoce.
Hodně se mi líbilo, jak si autorka v básních nebere servítky a popisuje a zachycuje věci popravdě, tak jak jsou.
Sbírka je kraťoučká a čtivá, takže jsem ji měla přečtenou za chvilku. Ale musím přiznat, že u některých básní jsem se zastavila, protože mě přiměly zamyslet se nad věcmi, o kterých pojednávaly.
Líbila se mi také jednotlivá témata, o kterých jednotlivé básně pojednávají jako jsou láska, emoce, vztahy apod.
Trochu mě iritovalo, že básně jsou psány převážně volným veršem, ale po chvilce jsem si na to zvykla a už to ani nevnímala.
Zaujaly mě i různé ilustrace, které se v knize nachází a které různé básně doprovází. Jsou povedené a krásně básně doplňují.
Růžová daň je skvělá sbírka básní zabývající se ženskými tématy, u které se budete cítit pochopené a uklidní vás, že nejste sama, která dané věci prožívá a že jsou vlastně docela normální. Básně opravdu působí jako terapie.

28.12.2023 4 z 5

Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Lucie Macháčková

Lucie Macháčková je stand-up komička a přesně tomu kniha odpovídá. Je plná zábavných historek autorky s tématem svatby, které sama prožila nebo posbírala od známých a přátel.
Některé historky byly opravdu zábavné a vtipné, u kterých jsem se od srdce zasmála. Jiné bohužel vůbec nepobavily. Ke konci se navíc už historky dost vzdálily od tématu a já si říkala, co v knize vlastně dělají.
Rozhodně se mi ale na příbězích líbilo, že byly dost čtivé, dynamické, stránky knihy mi často mizely pod rukama a knihu jsem vlastně měla docela rychle přečtenou. Navíc oceňuji, že se autorce povedlo převést stand-up comedy na papír a historky jsou i v knižním podání vtipné.
Taky oceňuji originální "rozdělovače" mezi příběhy v podobě různých variací na hru bingo nebo různé typy nevěst a svatebních hostů.
Kniha mě úplně nenadchla, ale pravděpodobně to bude tím, že její samotné téma mi není až tak blízké a věřím, že mnohé lidi, které blízké je, pobaví mnohem víc.
Svatební historky nejsou žádným literárním skvostem, ale svůj účel víceméně plní a u dost historek se skvěle pobavíte.

28.12.2023 3 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Kniha, která vám vezme dech. Vezme vám dech tím, jak citlivě a poutavě vám podá takové silné a těžké téma, kterému se věnuje.
Tahle kniha mě opravdu dostala. Sice jsem od začátku tušila, kam příběh směřuje, ale to, že je kniha z části detektivka a ta cesta, jakou rodinné tajemství objevovaly samy postavy v knize, bylo skvělé.
Příběh knihy je úžasně zpracovaný, i když jeho hlavní téma je nesmírně těžké. Často jsem se nedokázala odtrhnout, jindy byly scény natolik těžké, že jsem musela knihu odložit.
Hlavní téma knihy, to děsivé rodinné tajemství, které mnoha postavám zničilo život je skoro celou knihu podáváno v náznacích a citlivě, ale když to příběh vyžaduje, je odhaleno ve své syrové nahotě a to naprosto skvěle.
Autorova práce s pocity byla naprosto geniální. Dokázala jsem se do postav snadno vžít, soucítit s nimi, jiné nenávidět a celkově ve mně příběh vzbuzoval mnoho emocí. Zároveň k tomu je naprosto geniální i autorova práce se slovy, která příběh tak změkčuje a podává jemněji.
Postavy jsou vybrány a vykresleny naprosto skvěle. Hodně se mi líbilo, jak byl samotný příběh vyprávěný z více úhlů pohledu a jak je díky tomu vidět, že lidé mohou tu samou věc vnímat úplně jinak.
Celkově jsem si tuhle knihu zamilovala pro to, jak moc skvěle je napsaná. Tahle kniha vás rozerve, ale nebudete toho litovat.

13.11.2023 5 z 5

Jednorožci Jednorožci Barbora Hrínová

Jednorožci jsou unikátní kniha o unikátních lidech. Moc se mi líbil autorčin nápad poskládat knihu z povídek o jednotlivých jednorožcích, kteří do společnosti až tak nezapadají a něčím se vymykají. Věrně zachycuje to, co to znamená být jiný než většina společnosti, jaké překážky musí překonávat, jaké to je jednoduše nezapadat a že na tom není rozhodně nic špatného, ba naopak.
Zároveň tuto myšlenku hezky doplňovalo to, že se jednotlivé příběhy neodehrávaly pouze na Slovensku, ale i v jiných koutech planety.
Měla jsem ale trochu problém s tím, že se mi vyprávění zdálo takové ploché. Dost mi chyběly popisy emocí nebo takové popisy, abych se do knihy dokázala více vžít. Takhle jsem si příběhy přečetla, ale nedokázala jsem se do nich tolik vžít.
Jinak je autorčin styl psaní ale poutavý a povídky se mi četly rychle a lehce. Navíc je kniha i dost plná humoru.
Jednorožci je důležitá kniha povídek s vynikající myšlenkou a poselstvím, bohužel mně tolik nesedla. Ale přesto doporučuju!

19.09.2023 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Tak tohle byla síla. Srpny mi skoro až vyrazily dech. Je to neskutečně silný příběh, plný emocí.
Autorovi se podařilo velmi věrně zachytit a představit českému čtenáři, co je to a jak vypadá gaslighting, který je hlavním tématem knihy. To, jak hlavní hrdinka postupně ztrácí přehled o tom, zda si události pamatuje správně, až nakonec ztratí samu sebe a ztratí ve svém partnerovi...
Zachytil ho natolik věrně, že člověk má po přečtení pocit, že sám neví, co se v příběhu v některých momentech vlastně stalo.
Líbilo se mi, jak se kniha snaží upozornit na to, že domácí násilí nemá pouze fyzickou formu, ale také tu psychickou. I této podobě bychom měli věnovat pozornost. Ukazuje, proč není pro některé lidi tak lehké odejít od partnera, jak se zdá, když jim ubližuje.
Také mě zaujalo, že ačkoliv je autor muž, tak dokázal výstižně zachytit ženské pocity hlavní hrdinky.
A emoce jsou vlastně v této knize popsány tak dobře, že se mnou během čtení dost cloumaly.
Postavy jsou popsané velmi dobře, do hlavní hrdinky jsem se dokázala velmi snadno vžít a soucítit a ní. Opravdu mi jí bylo často hrozně líto. Naopak matku a Štěpána jsem velmi nenáviděla.
Tohle je opravdu velmi důležitá kniha, o velmi důležitém tématu. Tuhle si prostě musíte přečíst. A doufám, že se v ní někdo pozná a pomůže mu.

28.08.2023 5 z 5