Romanka89 Romanka89 komentáře u knih

Pán much Pán much William Golding

Obsahuje spoiler! Velmi silný příběh pro mě, hlavně smrt Simona a Čuňase, a vůbec lov na prase. Naprostá chladnokrevnost, touha po ničem jiném než po lovu a po moci v podání Jacka. Oproti tomu Ralph a Čuňas jakožto představitelé rozumnosti, kteří dbají hlavně na to, aby se zachránili, aby udržovali signální oheň. Příběh střetu dobra a zla, rozumnosti a zábavy. Kdo by se přidal k lovcům a kdo k těm, co se snaží urdžet oheň?

Čtenářská výzva 2016: Kniha autora oceněného Nobelovou cenou.

29.02.2016 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úsměvná kniha, ke konci jsem byla tak začtená, v mhd, až jsem přejela asi 5 zastávek, což mluví za vše. Těším se až si zopakuju filmovou podobu tohoto díla.

"V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie a jeho humor je blízký mému srdci. Jeho fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."

Čtenářská výzva 2016: Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih.

19.02.2016 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Lisey byla pro mě ošemetný příběh, chvílemi mě čtení bavilo, ale chvílemi vůbec, asi jsem čekala větší horor, každopádně krvavé dardy, SESIKO, Bájodolí a podobná smyšlená slova a úsloví mě zaujali a vtáhli do příběhu. Hodnotím jako takový lepší průměr.

Čtenářská výzva 2016: Kniha, která má více než 400 stran.

14.02.2016 4 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Krásná knížka, také jsem měla tendence se u některých scén usmívat. Pelíšky znám takřka na zpamět a vůbec to nebylo na škodu, spíš naopak, často jsem si představovala film.

Čtenářská výzva 2016: Kniha povídek.

04.02.2016 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Jako první jsem znala film a nemyslím si že v tomto případě to nějak moc vadilo. Kniha i film jsou pro mě samostatná umělecká díla, obě výborná a měla by se hodnotit zvlášť a neporovnávat. Příběh o svobodě, individualitě a duševní síle.

Čtenářská výzva 2016: Kniha, která byla zfilmovaná.

01.02.2016 5 z 5

Frankenstein (dvojjazyčná kniha) Frankenstein (dvojjazyčná kniha) Jeremy Taylor

Výborná kniha pro všechny kdo si chtějí přečíst něco v aj, ale necítí se na originál. Příběh je notoricky známý, takže se i bez znalosti některých slov dá skvěle číst.

Žhářka Žhářka Stephen King

Zpočátku jsem měla docela problém se začíst, přišlo mi že se nic moc neděje, ale od požáru na té farmě to mělo spád a každou volnou chvíli jsem četla.

25.01.2016 4 z 5

Z rodinné kroniky Lady Fuckingham Z rodinné kroniky Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Taková nenáročná erotická knížečka, nic víc v tom nehledejte, prostě oddychovka. Lady Fuckingham byla o dost lepší.

25.01.2016 3 z 5

Z oříšku královny Mab Z oříšku královny Mab Eva Vrchlická (p)

Pro ty, kterým se špatně čtou hry je to krásné povídkové zpracování Shakespearovskýh her. Krásně čtivá kniha.

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Jako komedie to na mne rozhodně nepůsobilo. Každopádně krásně napsaná hra, o něco víc mne zaujala než R.U.R. Ono je to asi z nějakého důvodu, že se nedožíváme tolika let, možná bychom se právě tak jako Emilia akorát unudili, a na ničem a na nikom by nám nezáleželo. Stáří se neubráníme, takže místo marných snah se mu ubránit bychom se ho měli naučit přijmout a stárnout umět s grácií ;-)

(Re)kapitulace (Re)kapitulace Jan A. Vaculík

Krátký román na zpříjemnění odpoledne. Mě osobně kniha nepobuřovala, ale naopak bavila, ale takovým trochu tragikomickým způsobem, určitě stojí za přečtení.

24.01.2016 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Výborná Čapkova hra na vážné téma možnosti zániku lidstva kvůli robotům a ztrátě plodnosti lidstva. Silná hra s poselstvím, že lidstvo, lidská duše a city jsou nenahraditelné a důležité. Myslím že nejen fanoušci sci-fi by si měli přečíst tuto hru.

24.01.2016 4 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Třetí díl se moc nepovedl, upřímně jsem ráda, že už to mám za sebou...Stačilo by, kdyby série měla jen dva díly. Už druhý byl trochu zmatený, ale přesto mě bavil, třetí byl velkej guláš. Škoda, vypadalo to tak nadějně.

Puls Puls Stephen King

Do této knihy jsem se nezačetla a nezačetla, ale přelouskala jsem jí. Nápad dobrý, ale nějak mě zpracování neoslovilo. Jinak mám Kinga ráda, ale tohle je zatím jediné dílo, které mě opravdu nebavilo.

22.01.2016 2 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Česká verze Jacka Rozparovače, odehrávající se v Praze ve 14. století. Velmi pěkně a čtivě napsáno.

Poklad Poklad Alois Jirásek

Docela příjemná knížka o životě v 18. století. Celkem jsem se bála, že se budu nudit, ale mile mne kniha překvapila. Pohodové čtení.

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Oproti prvnímu dílu docela zklamání, první díl mne přišel fantastický, a tak jsem měla i od druhého velká očekávání, ale bohužel. Místy až moc překombinované, násilně našroubovaný příběh na fotografie, prostě za každou cenu ty fotografie použít (a jak vidím nejsem v tomto názoru sama). No každopádně osudy dětí mne zajímají takže si na další díl počkám, ale bez očekávání nějakého velkého čtenářského zážitku, spíš ze zvědavosti. Možná kdybych byla mladší ocenila bych toto dílo více.

Plešatá zpěvačka / Židle Plešatá zpěvačka / Židle Eugène Ionesco

Plešatá zpěvačka - Když jsem ji četla, musela jsem se neustále usmívat. To je opravdu klenot, absurdně absurdní :)
"Jednomu nerozumím. Proč v novinách v rubrice oznámení o úmrtí, vždycky uvádějí věk zesnulých, zatímco v rubrice oznámení o narození věk novorozenců nikdy? To je nonsens!"

Židle - hru jsem přečetla, jen proto že v té knize prostě byla, nebavila mě, nudila mě. Ale když se nad tím zamyslím, vidět ji v divadle by mohl být zážitek, ale v knižní podobě mi nic moc nedala.

Divá Bára / Karla Divá Bára / Karla Božena Němcová

Divá Bára:
Ráda se k této povídce vracím. Už prvně když jsem jí četla (někdy na základce?), mne velmi zaujala, asi jako mnoho dívek. Bára, jakožto dívka, která je prostě jiná a je tak okolím zavrhována. Bára jako divoká, silná, krásná a nebojácná dívka, protipól její něžné a křehké kamarádky Elišky. Myslím že skoro každá jsme chtěly být jako Bára. Doporučuji také filmové zpracování této povídky z roku 1949.

Karla:
Povídka Karla mi určitým způsobem připomíná Čapkovu Matku - Matka má strach o svého syna, nechce o něj přijít jako o svého muže a snaží se ho udržet doma, aby nešel do války. Rozdíl je pouze ve způsobu chránění svého syna. Karla je chlapec, kterého máma Markyta od dětství vydává za holčičku, jenže přijde puberta a mužské touhy si žádají své, přírodě neporučíš... Povídka byla pro mne z počátku složitější na čtení (nářečí - "h" před slovy začínající na "a" a "u", bul místo byl apod.), přesto si člověk zvykne a čte se celkem hezky.

Dobrý člověk:
Taková docela milá pohádka o tom, že když jste dobří a chováte se ke všem hezky, tak i když s vámi ostatní občas zametají, tak vy si radši necháte s*át na hlavu (Madla nechce odejít od zlé paní u které slouží, i když se má komu svěřit, i když kolem sebe jinak má dobré lidi). Nakonec ale všechno dobře dopadne a budete šťastní. Prostě pohádka, ale celkem milá a nenáročná na čtení.

Pan učitel:
Psáno z pohledu malé žačky, která jde poprvé do školy a má strach, protože jí ostatní děti říkali, že učitelé jsou zlí, bijí děti rákoskou apod. Má však štěstí a její učitel je hodný a děti má rád a nikoho netrestá. Konec byl trošku dojemný, ale celkově mě tato povídka nebavila, vlastně celé to je jen po popisování toho co se ve škole dělá a jak to tam chodí, žádný děj, jen zdlouhavý popis.

22.01.2016

Pan učitel Pan učitel Božena Němcová