Pan učitel

Je to příběh o učiteli Augustu Purmovi, který učil ve škole v Chvalíně, kam chodila Božena Němcova. Byl to příkladný učitel. Nepoužíval rákosku. Vyučování bylo znamenité. Kromě hlavńích předmětů se učili zeměpis, dějepi a zpěv. Hoši pracovali v zahradě a dívky v ručních pracech. Mnoho trpěl pro své vychovatelské zásady, b... celý text

Mnoho trpěl pro své vychovatelské zásady, byl však šťasten, protože miloval děti a své povolání. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/707/pan-ucitel-707.jpg 3.6102
Pro děti a mládež
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy , Leopold Mazáč

Netopyr07

Krátká, rozkošná kniha o vysněném učiteli, jakého by si v dětství přál každý :-)

ThrisaManx

Jako malá jsem chtěla být učitelkou a tato povídka pro mě byla něco jako malá osobní "bible". Zamilovala jsem si toho hodného moudrého učitele a zapřísáhla jsem se, že jednou budu taky taková. I když se mezi tím mé cíle a zaměření změnily, tuto milou povídku mám stále stejně ráda.

Romanka89
22.01.2016

Psáno z pohledu malé žačky, která jde poprvé do školy a má strach, protože jí ostatní děti říkali, že učitelé jsou zlí, bijí děti rákoskou apod. Má však štěstí a její učitel je hodný a děti má rád a nikoho netrestá. Konec byl trošku dojemný, ale celkově mě tato povídka nebavila, vlastně celé to je jen po popisování toho co se ve škole dělá a jak to tam chodí, žádný děj, jen zdlouhavý popis.

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
I. Boženy Němcové křížová pouť na životní Golgatu (1926):

".. Božena Němcová, r. 1845 rozhodujíc se, že bude napříště sloužiti výhradně českému lidu a usilovati, aby se v něm vzbudila odvaha sebevzdělání a smysl pro vyšší cíle lidstva."

vejik
24.04.2013

Moc krásný příběh o milém a hodném učiteli :) takoví kdyby byli všichni naši učitelé, děti by se do školy těšili a měli by i radost z učení :)

Zuzvil
30.06.2012

kniha se zabývá životem na venkově a tím, jak se tam učilo. Celou knihou provází holčička Bětuška, která vypráví od svých 6ti let do asi 18 let. Příjemná knížka.

luciekla

Podle mě jedna z nejlepších povídek Boženy Němcové, měla jsem ji kdysi jako povinnou četbu a kupodivu se to dobře četlo, na rozdíl třeba od Divé Báry.