Rodaw Rodaw komentáře u knih

Sleduješ mě? Sleduješ mě? Vincent Ralph

SLEDUJEŠ MĚ?
Hodnocení Knihánkova: 2,75 ⭐
"Kdysi to bývalo tak, že příšery zůstaly venku, když člověk zamkl dveře a zavřel okna. Sociální média to změnila." - toto řekl pan autor Vincent Ralph (mimochodem sympaťák a líbilo se mi, jak v poděkování zmínil i své dvě babičky, které už jsou v nebi...) v rozhovoru a má pravdu :), celkem mě z toho mrazí! A myslela jsem si, že podobné pocity budu mít i z knihy Sleduješ mě, ale bohužel, nestalo se :/. Tohle je super čtení pro teenagery, odpočinkový thriller, ale já čekala trošku něco víc. Asi bych byla spokojenější, kdyby to byl "klasický thriller" pro dospěláky. Největšími taháky v knize pro mě tyto dvě položky: námět + čtivost. Bohužel to ostatní... nic moc a nejvíc mě mrzí, že ten naprosto dokonalý námět zůstal (za mě) nevyužit a nebo se z něj na 100 % alespoň dalo "vytřískat" víc. Ale teď něco málo k ději: Jess, 17 let, před 10 lety ji Stračí muž zavraždil maminku, nyní žije sama s tatínkem a dobrovolně se přihlásí do reality show, aby vraha našla, tedy bere spravedlnost do vlastních rukou... Nevím proč, ale před čtením jsem si myslela, že je Jess YouTuberka a skrz natáčení videí zkusí vraha najít. Ale bylo to jinak:) - ona se dobrovolně přihlásila do reality show, která je vysílána na YouTube. Mimochodem k té show: jmenuje se Oko, motto má "opravdový život lidí s výjimečným osudem" a krom Jess se do ní dostali i další 4 lidé, každý z nich má jeden den (který se na YouTube celý streamuje + další den přijde 60 minutový sestřih toho *nej* z jejich dne). Bohužel kniha se od reality show odklonila, což mě velmi mrzelo a přišlo mi to jako nedotažená linie, která přitom mohla být tolik zajímavá :-( ... Líbí se mi fyzická podoba knihy: hardback, velká písmenka, krátké kapitoly, čtení letí... Prvních 80, 100 stran bylo dokonalých, klidně i za 5* - sice jednodušší, ale fakt mě to chytilo a moc mě to bavilo. Knížka měla výborně našlápnuto. Prostě pecka... čtivé od 1.stránky, psáno v ich osobě (Jess), chytilo mě to... Špatně se mi od knížky odcházelo, protože jsem si vždycky řekla "Ještě jednu kapitolu", ta uběhla extrémně rychle a já chtěla hned další:D. Začal mě zajímat nejen příběh Jess, ale i příběhy ostatních soutěžících, ale to jsem měla bohužel smolíka :(. Od strany 130 to začalo *upadat* - za mě do knihy pan autor přidal zbytečné a nudné scény - pro tento výborný námět a skvěle nadupaný děj, nechápala jsem to.. pomalu, ale jistě, nastával odklon od reality show (přitom těch prvních cca 100 stran PARÁDA - byly tam i strašidelné scény!). Čím více jsem se blížila konci, tím více mi knížka přišla plochá a navíc (bohužel) odbíhající od toho zajímavého, takže za mě nevyužitý potenciál... Už jsem to psala, ale opravdu by se mi to líbilo ve verzi pro dospělé, se zaměřením na reality show. Tohle mohlo být fakt extrémně chytlavé, strašidelné a děsivé čtení. Každopádně do knížky jsem se nemusela nutit, ta čtivost ji zůstala:), jen prostě jako celek... je to thriller pro mladší publikum, čtení relaxační + nenáročné + odpočinkové a trošku "nemastné neslané". Odhalení zloducha mě překvapilo, ale jinak finále knihy... takové... dočítala jsem spíš s neutrálním pocitem. Kdybych mohla vrátit čas, přečetla bych si ji znovu? Ano, to čtení mě bavilo... ale doporučuji *jen* jako hodně odpočinkovou záležitost, škoda toho nevyužitého skvělého námětu... :-( Ale pro teenagery, cílovku této knihy, asi můžu doporučit. Ale já prostě čekala víc :D.
PS: Jess jsem si jako hrdinku úplně neoblíbila, občas mi přišla až moc... na-sebe-jdoucí? Prostě sobecká? Asi tak nějak.. ale jednu postavu - mužskou - jsem si oblíbila hodně, to byl zlatý kluk :)

05.12.2020 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

NAPSÁNO KRVÍ
Hodnocení Knihánkova: 4,75 ⭐
Chris Carter je Chris Carter. Král, láska, unikát. ♥ Vynikající spisovatel, inteligentní (za mě přímo geniální) člověk a obrovský sympaťák, který si váží svých čtenářů. O to víc mě mrzí, čím si ve svém soukromém životě prošel a stále prochází, protože už to nikdy nebude jako dřív... :-( ... Myslím, že jako čtenáři jsme díky věnování (které prostě chytí za srdce, jinak to nejde) a poděkování vzadu pochopili, že se Chris změnil. Vnitřně. Nevzdal se, píše dál (chvíli jsem se bála - a to dost - že prostě se psaním skončí), ale jeho život už prostě je a bude jiný... Nikdy už to nebude jako dřív. Občas se v životě stanou události, které znemožní návrat do původního stavu. Chrise Cartera je mi moc líto, proč se takové věci dějí dobrým lidem? :-( ... Ale pojďme ke knize. Celou sérii, tedy předešlých 10 dílů :-), jsem četla v podstatě na jeden zátah v roce 2020. Bylo to dokonalé, číst a číst a číst. Jedna kniha dojde, beru novou a nastupuji na další šílenou jízdu ;). Teď poprvé zažívám, jaké to je, když na Cartera rok čekáte, pak ho (rychle, protože to bohužel strašně uteče, přímo rychlostí blesku) přečtete a... konec. Musíte čekat dál!! Upřímně je to naprosto šílené, tak moc bych si přála začíst se do dalšího příběhu. Mám smolíka :-(, ale už teď můžu napsat, že se na další díl neskutečně moc těším... kdyby Chris vydával novou knihu třeba každý měsíc, vůbec by mi to nevadilo - spíš naopak, maximálně by mi to vyhovovalo! (klidně i jednu týdně:P). Ale teď už opravdu zpátky k Napsáno krví, je šílené, jak v tomto komentáři neustále odbíhám :-). Carterovku jsem tedy četla po roce. A mám pocit, že tato byla trošku jiná. Tohle tedy můžeme říci i o Zlobě a Nenávisti, které také něčím vybočovaly, ale tahle byla ještě "jinak jiná" :). Míň brutální a více jako akční film. Tak nějak bych to shrnula, ale ještě se k tomu dostanu. Ale pořád platí: starý dobrý Chris Carter, (můj) král ♥, tedy: čtivé od první strany, krátké kapitoly, svižný děj, frčí to, neskutečně dobře se čte, výborně vymyšlené, naprosto skvělá dynamika a tempo... Je to jako *návrat domů*, ale fakt:) ; návrat k milovaným hrdinům: Robert ♥ Carlos ♥ - prostě tihle dva chlapci/spíš muži :D přirostou k srdci snad každému, vždyť jsme toho společně prožili už tolik... Příběh začíná 5.12. (takže ideální číst teď, + - stejná doba:)), Los Angeles (oproti nám o dost víc teplo:)), předvánoční doba - takže vrcholná sezóna pro Angelu Woodovou, kapsářku... Hodně lidí v ulicích, kteří u sebe nosí hotovost - hodně hotovosti, pro zloděje ráj... Angela je vážně *šikulka*, moc dobře ví, jak toto *řemeslo* vykonávat, je fakt dobrá. V baru spatří, jak se muž (prvotně hluboce se soustředící na svůj mobil) chová hrubě ke starému pánovi (v knize označen slůvkem stařec, přitom 65 let.. cože? :D no to je drobnost:)) a Angela se muži rozhodně *pomstít* a tak mu jako trest ukradne jeho koženou tašku, která vypadá velmi draze... Uvnitř najde deník vázaný v kůži, začne ho zkoumat a ... začíná noční můra... Pokud jste četli předchozí Carterovy knihy, tak ano, další deník - to stejné si pomyslel i Carlos ;-). Ale více k ději netřeba říkat, není nutné, aspoň budete více překvapeni. Každopádně znáte pana Cartera: všechno se to (dokonale) propojí a stane se z toho neskutečně napínavá jízda... a napínavá tato kniha opravdu je, jako kšandy. Však jsem kvůli ní nešla spát a musím říct, že ta probdělá nonstop noc byla naprosto skvělá :-). Napsáno krví jsem se snažila číst co nejpomaleji, abych s tou knížkou byla co nejdéle, ale bohužel to moc nešlo :D. Ten děj prostě jede, napětí a nervozita rostou, jedete, jedete, jedete... kniha se hltá a od čtení se velmi špatně odchází. Proč za mě tedy ne plný počet? Jen podotknu, že 4,75 hvězd je úžasné číslo... ale dala jsem se na frontu přísnějšího hodnocení, musím tedy aplikovat i na lásku, jako Carter :D. Asi takto: ta knížka je úžasná. Napínavá, mrazivá, výborně promyšlená... zpracovává mé velmi oblíbené téma - nebo ho aspoň tak naťukává... šílený psychopat... fakt boží děj... ale, hmm, jak definovat to ale. Méně násilí a brutality. Více jako akční film. Už jsem to zmiňovala a ono to v knize fungovalo. Napsáno krví je skvělý počin a já rozhodně doporučuji, k té knížce jsem byla doslova přikovaná a hltala ji - to se mnou dělají jen ty nejlepší knížky... ale ten psychopat... deník... mé oblíbené téma (nemůžu prozradit víc, možná bych trošku mohla, ale nechci) - to všechno mohlo být ještě trošku více "zlé". Ano, brutální scény tu byly, bylo tu popsáno mučení a krvavé vraždění, ale.. já bych klidně chtěla ještě víc a vlastně jsem i čekala, že to bude víc. Asi to zní psycho:-), to je jasný, ale dává to smysl? Takže tohle "něco" (ačkoli to tam bylo), co pan Carter právě tak umí... ještě víc... Ale i tak to bylo super :)). Opět se mi líbilo, že tu byla "psychologie zla" do hloubky, pečlivě a velmi dobře zpracována, jak to Chris umí. Na konci vše vysvětleno. Myslela jsem si, že si díky knize najdu novou oblíbenou postavu, to se potom teda úplně nepovedlo, ale to je vedlejší... Místy mi přišlo, že je Robert nerozbitný superhrdina:D - viz ten akční film + finále jako takové: nechci říct, že něco podobného už tu bylo, možná trošku... Každopádně knihu rozhodně DOPORUČUJI, všema deseti. Chris Carter je král thrillerů a i když jsem tu zmínila nějaká (malililinkatá:)) *ale*, stále platí, že Chris je pro mě mistr a jeho knihy budu doporučovat, dokud budu žít :). Napsáno krví je skvělá jízda. Napínavá, hodně napínavá. Nečetla jsem naposledy, to je matematická jistota. Už teď se těším, až si úplně celou sérii zase někdy přečtu. Hezky od začátku :). Chris je frajer, ve všech směrech a ohledech. Bojovník. Hluboký respekt a poklona z mé strany. Už aby tu byla další kniha ♥. Pokud milujete thrillery a Chrise jste nečetli (Vy jedny ostudy! :P Závidím Vám, že to máte všechno teprve před sebou),není co řešit - běžte do něj. A hezky od začátku do konce. Tato série - a Chris sám o sobě - LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT.

02.12.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

ÚTOČIŠTĚ
Hodnocení Knihánkova: 6 ⭐
Pokud se nepletu, toto je poprvé v životě, kdy dávám *šestku* thrilleru. A to samo o sobě je (pro mě) fascinující... ale snad ještě více mě dostává způsob, jakým na mě kniha působí. Ano, přítomný čas. Působí a nejspíše působit bude. V hlavě. Jako čtenář mám takové své trio: srdce, duše, mozek. To jsou části, kterých se dotýkají (některé) knihy. Moje *šestky* se mi obvykle zapíší do srdce a duše, ale ještě jsem se nesetkala s knihou, která by to stejné udělala s mozkem. Až Útočiště... hlavu mi infikovalo/provedlo invazi (asi to zní šíleně, ale fakt to tak je:)) a mně zůstává červík (asi?), který mou mysl už neopustí. Na knihu hodně myslím, ale i když na ni nemyslím, zůstává mi v podvědomí. Což se mi ještě v životě nestalo. A důkazem je sen, který se mi po dočtení zdál. Sen, který byl vlastně osobní. Masakr. Možná teď kroutíte hlavou a říkáte si: "co to je sakra za komentář?", rozumím :D, ale po dočtení vždy vypisuji své pocity, dojmy, postřehy, emoce... a tady se stalo fakt nevídané. Ten příběh, pointu, myšlenku, mám v hlavě. Hluboko. Zarytou. Děsí mě to? Možná trošku, nikdy jsem si nemyslela, že toto nějaká kniha dokáže. Zvlášť taková psycho kniha :-)). Ale teď už opustím své mozkové závity a pojďme se mrknout přímo na knihu... kdybych se měla vyjádřit 5 slovy: GENIÁLNÍ, PROSÍM, PŘEČTĚTE SI JI... a pak mi napište své pocity a dojmy :P. Tak, to by vlastně stačilo, ale ok, pokusím se vyjádřit své dojmy. Napřed krátce k ději ( :-) ): Sandrine je mladá novinářka, která přijíždí na malý ostrov, aby převzala majetek po své zesnulé babičce. Měly komplikovaný vztah, potažmo neměly žádný vztah, neznaly se. Maminka Sandrine jí řekla jen to, že babička byla šílená. Ostrov byl v roce 1971 prohlášený za přírodní rezervaci mořského ptactva, tudíž platí zákaz vstupu - Sandrine dostane výjimku skrz vyřízení dědictví po babičce. Ostrov je zvláštní, vypadá to, jako kdyby jeho obyvatelé střežili nějaké hrůzostrašné tajemství. Po několika dnech je Sandrine nalezena zmatená a bloumající po pláži, v zakrváceném oblečení. Kniha se vrací i do roku 1949, kdy poznáváme ostrov ještě z jiné stránky... Tak a tady bych asi s dějem skončila, stačí :-). Knihu jsem dočetla ve dvě hodiny ráno. Další dvě hodiny, tedy do čtvrté ranní jsem strávila tím, že buď jsem přemýšlela a dívala se do zdi (:D) a nebo se v knize vracela k různým scénám a znovu pročítala určité pasáže. Dneska, den po dočtení, nejsem schopna dělat nic. Nebyla jsem schopna rozečíst další knihu a v offline životě "funguju" prostě "na pilota". Ta knížka mě rozhodila, dostala se do hlavy - viz začátek komentáře. Dokonalá, perfektní, GENIÁLNÍ. Jak to ten pan autor mohl vymyslet??? Toto je ta nejlepší hra se čtenářem, kterou jsem kdy zažila. Temná a tíživá atmosféra, velmi dobrý a poutavý styl psaní. Výborně popsaný ostrov: věčně ve stínu, žije si svým vlastním životem, divoký a nespoutaný. Tajemství a záhady se postupně odkrývají, nejrůznější teorie Vás napadají hned od začátku (já jich ve výsledku měla snad více, než 20 a stejně jsem se nestrefila). Ta knížka je zábavná, ani chvíli jsem se nenudila. Zamotává se, neustále. Čte se (bohužel) velmi rychle, stránky mizí před očima... Při čtení se budete soustředit a budete se snažit všímat si těch nejmenších detailů. Ale ne proto, že musíte, ale proto, že chcete. Ta knížka je komplexní, vlastně strašně složitá (přitom jednoduchá:)), přitom se čte tak neskutečně dobře. Pan autor je génius. Výborně to vymyslel a výborně to napsal. Dostupně - všem, bez rozdílu. Doporučuji opravdu všem - ženám, mužům, věrným čtenářům, nečtenářům, VŠEM. Tohle stojí za to prožít a zažít. A třeba Vám to nakonec nesedne, i to se může stát, ale podle mě stojí za to tou knížkou projít. Pocítit všechny ty zvraty... které jsou fakt prostě.. DOKONALÉ. Myslím si, vím:P, že něco takového jste ještě nečetli. Tohle je jedinečné a výjimečné. Čtení bylo mega velkým zážitkem, který se moc nedá popsat slovy. Byla to vlna, která mě strhla a nepustila. Tvořila jsem z malých náznaků obrazce, které se následně různě přesouvaly (a pak zase přesouvaly:)) a tvořily dokonalou mozaiku. A až to zaklapne... komplexní, dokonalé, dechberoucí... Já miluju zvraty v knihách a ty zvraty tady nemají prostě konkurenci. Samotný konec: hej, úplně upřímně: napřed nevím, jestli jsem z něho byla nadšená. Byla jsem v šoku, to rozhodně, ale... podobně jsem to měla i u jednoho super hororu (který je teda oproti Útočišti slabota, to je jasný :P) - napřed možná lehoulinké rozčarování, ale časem to ve mně dozrálo. U hororu (mimochodem Follow me, z roku 2020), tak u Útočiště. Těch posledních pár stránek tu knížku posunulo úplně na jiný level a právě ty poslední stránky mi daly červíka do hlavy, který prostě nezmizí. Dostaly mou hlavu, mozek a vlastně tak trochu i psychiku. Má největší poklona před panem autorem, hluboký respekt a úcta a nezbývá než doufat, že u nás vyjdou i jeho další knihy. Moc bych si to přála. K Útočišti se budu vracet, to je matematická jistota. První čtení bylo jedinečné a už vždycky ta "další" čtení (přesně tak, plánuji více, než jedno :D) budou jiná, budu vědět, ale... těším se na to. Fakt. První kniha, která plně ovládla mou mysl. Sice mě to na jednu stranu trošku děsí, ale respekt. Po knize Na smrt (♥) od pana Kariky (mimochodem ta zase plně ovládla mé srdce - pořád se tam drží a držet bude♥), druhý nejlepší "kus", co jsem letos přečetla. A nejen letos, za celý život... nezapomenu, nikdy, i kdybych chtěla - nejde to. Více na mém YouTube :)

27.11.2020 5 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

IZOLOVANÝ
Hodnocení Knihánkova: 4,75 ⭐
Po 5 letech jsem se dostala k druhému čtení a to vlastně ještě úplně náhodou a takovou oklikou :-). S maminkou jsme obě dvě tuto knihu četly (a oběma se nám moc líbila) a tak jsme se rozhodly (jsme totiž velké hororové nadšenkyně :D), že se podíváme na film ODŘÍZNUTÍ. Líbil se nám moc! Jen já u toho konce měla pocit, že to v knize bylo jinak... že to bylo více psycho :P K tomu se ještě dostanu!:) Dostala jsem obrovskou chuť si Izolovaného přečíst znovu a tak jsem to udělala :-). Sebastian Fitzek je má velká čtenářská láska. Miluju jeho knihy. Letos jsem četla i Pacienta a ten byl W-O-W! Moc doporučuju, ale teď zpátky k Izolovanému, kterého samozřejmě také moc doporučuji :). Dá se říci, že tu máme dvě navzájem propletené linky/dějiště: 1) PAUL: začínaje v Berlíně, 43 let, vrchní soudní lékař pro kriminálku - pitvá ty nejhorší případy. Během pitvy najde uvnitř mrtvoly vzkaz, že někdo vězní jeho dceru a další indicie se nacházejí na ostrově, který je v současné době odříznutý - izolovaný:) - od světa z důvodu orkánu. 2) LINDA: ostrov Helgoland, mladá dívka, kreslířka komiksů, která se na ostrově skrývá před svým bývalým přítelem. Linda se stává jediným člověkem, který je schopen Paulovi pomoci, takovou jeho "prodlouženou rukou"- doslova. Začne totiž na jeho pokyn pitvat... Můžu to tedy shrnout následovně: 1) Paul, který se snaží dostat na ostrov (a pomáhá mu mladík Ingolf, syn senátora), tedy: vyšetřování na vlastní pěst, odhalování, skládání mozaiky + 2) Linda, která je na ostrově a musí pitvat (a pomáhá ji muž Ender), tedy: klinika, bouře, ostrov, vrah. Navíc tu máme pár kapitolek "z pekla", kde sledujeme mladou dívku, kterou brutálně mučí a vězní psychopat. Tyto kapitoly byly hodně silné, naturalistické a drsné. Daleko více, než ve filmu... Kniha je akční, hodně napínavá, promyšlená a do detailu vysvětlená. To na panu Fitzekovi miluju - na konci vše zapadne do sebe a dává smysl + si s námi čtenáři dokonale hraje :)). V Izolovaném vše postupně odkrýváte spolu s hlavním hrdinou. Až to do sebe zaklapne :-). Jak jsem psala - knihu jsem rozečetla hned po zhlédnutí filmu, takže jsem měla všechno v čerstvé paměti. Prolog v knize je jiný (nebo spíš: ve filmu úplně chybí a to je velká škoda, že tuto dějovou zápletku úplně vyškrtli, podle mě je nesmírně zajímavá) + konec, ale to mezi tím: jako "přes kopírák" :-) Ale to je dobře, filmy by měly být věrné svým knižním předlohám! Už jsem si říkala: budu doporučovat jak knihu, tak film - s tím, že je to jedno.. no, ne :D. Vše bylo stejné /až na prolog/, ale konec mě přesvědčil o tom, že mě má intuice neklamala a ve filmu to bylo vážně jinak... Za mě finále, závěr, konec knihy: DALEKO LEPŠÍ. I daleko napínavější, více psycho, hlubší pointa... tak nechápu, proč to do toho filmu nedali ?!?. Vidět "jen" film, tak spokojenost - ten film je vážně super, ale když mám srovnání... kniha lepší, fakt. Už díky tomu konci. + i scény "z pekla" byly drsnější (a mohlo jich být klidně i víc). Takže takhle doporučuji více knihu. Rozhodně. Ale kdybyste ji číst nechtěli/nemohli, tak s filmem také 100 % nešlápnete vedle, jen je - oproti knize - prostě slabší :). Po dočtení jsem nebyla schopna rozečíst další knihu, musela jsem to trošku "prodýchat", popřemýšlet... ten konec je totiž... silný. Pro mě byla v mnoha ohledech tato kniha i smutná. Poselství hluboké... bezvýchodné... Hned na začátku knih máte krátké textíky z praxe, z reality - našeho světa - o trestech. Situace v Německu, kdy za daňový podvod dostanete více let, než např. za znásilnění dítěte. Existuje spravedlnost? Ne. Můžete vzít spravedlnost do vlastních rukou? Možná odpověď najdete v této knize... Poprvé mě dostala asi víc, to druhé čtení - jak jsem psala - něco bylo s filmem jako "přes kopírák", ALE i tak mě to moc bavilo, je to prostě skvěle napsané. Konec mě dostal. Moc doporučuji. Sebastian Fitzek je má láska a dokud budu takto online knižně fungovat, budu ho doporučovat, navždy! Je úžasný. Zkuste ho :-), zaslouží si to! :)
PS: hlavní hrdina Paul byl možná občas trošku domýšlivec, ale mé sympatie si získal hned na začátku, když se zastal fenečky a zmlátil jejího majitele... ♥
Více na mém YouTube:)

26.11.2020 5 z 5

Návnada Návnada Kent Messum

NÁVNADA
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐
Tuhle knížku jsem četla po 7 letech!!! No je to možné? Kam ten čas letí... ? :-) Něco malinko jsem si pamatovala, ale většinu jsem zapomněla (a byla jsem za to ráda, protože jsem si tu knížku užívala stejně, jako poprvé - a možná ještě víc :)). Tohle je nefalšovaná, ryzí a 100 % survival záležitost, vyvražďovačka♥. Hned, jak dopíšu tento komentář, napíšu do nakladatelství Alpress s prosíkem, zda by nemohli vydat i druhou knížku pana autora. Proč takových knížek nevychází víc? Zvlášť pro nás, hororové fanoušky? Ach jo... no musíme se radovat z toho (mála), co máme. Návnada je skvělá :-). Šest lidí se probudí na opuštěném ostrově. Co mají společného? Všichni jsou feťáci... silně závislí, další dávka heroinu je na sousedním ostrově. Takže stačí přeplavat moře, které je však plné žraloků... a na obzoru jachta s muži, kteří nešťastníky sledují, baví se a zvyšují své sázky... Těžko říct, zda si k hlavním hrdinům najdete vztah. Asi spíš ne. Je to "spodina"... většinou jsou na dně, bez peněz, na drogy si vydělávají všelijak... často jsou vulgární, arogantní... v knize zazní dvě super věty (ze strany 166): "Jakou šanci vlastně máme?" a na to odpověď: "Jakou volbu vlastně máme?" ... oni musí jednat, z vícero důvodů. Pan autor naprosto perfektně popsal absťák: svědění, křeče v břiše, zvracení, průjem... Musím říct, že mít jako hlavní hrdiny feťáky mě osobně hodně bavilo :D. Sice jsem si k nim nenašla nějaké sympatie, ale bylo to super. Přítomnost se střídá (hlavně ze začátku knihy) s minulostí, kde poznáte postavy v jejich "běžném životě", resp jak se dostaly na ostrov. Knížka jde hodně rychle dopředu - je stručná, výstižná, jednoduchá. Na jednu stranu super (žádné vycpávky), na druhou stranu to pro mě bylo trošku minus, protože byl příběh až moc uspěchaný a díky tomu trošičku plochý - proto ubírám 0,5 hvězdy + další důvod: konec :D. Finále je v této knize velmi napínavé, překvapivé, ale přímo ten konec... dokážu si představit "více zla" a něco, co by se mi "líbilo" více... vlastně byl v něčem otevřený a asi bych uvítala pár větiček, co "potom", aspoň nějaký náznak... Plus ještě doplním, že kdyby knížka nebyla tak extra rychlá:D, mohlo tu být i více napínavých a "psycho" scén, více zápletek... Mimochodem věta hned ze strany 14: "9 z 10 drogově závislých se nikdy nevzpamatuje" je taky úplně super a donutí k zamyšlení, stejně jako samotný motiv: je tu vysvětleno PROČ, dává to smysl. Tím nechci říct, že to schvaluju, to samozřejmě ne, ale zároveň... něco na tom je, když to napíšu hodně blbě. Návnada je určitě vhodná i pro nečtenáře, čte se fakt velmi dobře a rychle. Má spád, žádná hluchá místa, prostě to jede... je drsná, krutá, napínavá, krvavá a akční. Především všem hororovým nadšencům moc a moc doporučuji :-).
PS: prolog u téhle knížky je absolutně úžasnej!!

21.11.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

ŠIKMÝ KOSTEL
Hodnocení Knihánkova: 3,75 ⭐
Na této knize se mi 100 % nejvíce zalíbil styl, jakým byla napsána. Paní Lednická je úžasnou vypravěčkou, ta knížka je napsána prostě nádherně. Překrásné věty - teď se možná někdo kvůli mému vyjadřování chytá za hlavu, ale opravdu to tak na mě působilo. Knihy čtu pro prožitek a zážitek, jako lajk a amatér a díky za to. Nechtěla bych literatuře "rozumět" a brát to vědecky, to vůbec. Ale to odbočuji:). Knížka je jednoduše řečeno překrásně napsaná. Je v ní skryto mnoho zajímavých a velmi hezkých myšlenek o životě. Šikmý kostel začíná v roce 1894 a končí v roce 1921. Mapuje tedy velkou řadu let a to já mám osobně moc ráda :). Kniha má čtyři díly: 1-Barbora, 2-Ludwik, 3-Julka, 4-Barka. Osudy postav jsou však vzájemně propletené, v jednotlivých částech se doplňují a prolínají. Já bych řekla, že se Šikmý kostel věnuje "obyčejnému" životu "obyčejných" lidí. Tedy velmi těžkému životu, ke kterému neodmyslitelně patří těžká fyzická práce, vyloženě dřina. Ocitáme se na Ostravsku a to mi bylo velmi sympatické, protože mám ráda příběhy, které se odehrávají na Moravě a Slezsku. V tomto jsem patriot, Praha není vše... :D ... Hned na začátku knížky jako čtenáři poznáme, že se s našimi postavami nikdo mazlit nebude: těhotná Barbora (5.měsíc) jde se svými dětmi pro sůl. Scéna velmi naturalistická a člověk pozná, že Šikmý kostel nebude žádnou pohádkou. Život našich hrdinů je velmi náročný, po všech stranách. Paní autorka měla výborně nastudovanou historii a za to další klobouk dolů, když to vezmu objektivně: ta knížka je precizní, po všech stránkách. Ale já na internet přidávám čistě své subjektivní hodnocení, proč tedy "jen" 3,75? Za mě asi hlavně pro nedostatek děje, resp málo akce. Knížka plynula... a k ní to sedělo... a mě to bavilo, ale... ale :D. Bylo to hezké, milé, ale místy až moc pomalé. Jak jsem již zmiňovala - nejvíce se mi líbil styl psaní + myšlenky, různé střípky... ale od děje, jako takového, jsem čekala trošku větší "pecku". První světová válka se tu jen velmi jemně mihne, přitom podle mě je zrovna toto období, které mohlo přinést spoustu napínavých scén (i když, mimochodem, zrovna v této době - vztahová zápletka v nemocnici - to mě bavilo hodně). Ke konci se tu objeví i česko-polský konflikt, o kterém jsem předtím nic nevěděla. Knížka je čtivá, lidská... Člověk na jednu stranu neví, co čekat dát, kniha plyne a plyne a plyne. Taková poklidná záležitost to je :). Z postav mi byly nejvíce sympatické tyto: Ludwik, Jurek a paní Zebroková. Knížku doporučuji a na druhý díl se moc těším. Normálně bych nejspíš "jásala" z toho, že v něm bude obsažena druhá světová válka, takto už tak trošku vím (nebo tuším), co čekat, takže si myslím, že to zase pojede na klidnější vlně, ale i tak se těším moc. On je to opravdu obyčejný život obyčejných lidí... a moc hezky napsaný... takže já jsem vlastně spokojená? Ano, vlastně ano. Ale hvězdičkami výš jít nemůžu. Každopádně i tak knihu doporučuji. Na pokračování příběhu se moc těším. Jen za mě žádná "tsunami", spíš takový klidný potůček.. :-)
Více na mém YouTube! :)

21.11.2020 4 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

KRVAVÉ SVATEBNÍ ŠATY
Hodnocení Knihánkova: 5 ⭐
Chtěla jsem si číst hodinku, do půlnoci, pak se podívat na jedno/dvě knižní videa a jít spát. Realita? Četla jsem do 2:15, teď je 2:21 - a já tu píšu tento komentář:) a myslím si, že jen tak neusnu! A víte co, jsem ráda :P. Nebo spíš jinak: jsem naprosto nadšená! Tato knížka byla fantastická. Očekávání jsem měla vysoká. Pan autor Francouz (ti prostě thrillery umí, vždycky jdou až na dřeň a tady tomu nebylo jinak), dlouho se chystám i na jeho knihu Alex (která by měla být také výborná). Knížka mi byla opakovaně doporučována jako skvělý thriller o stalkingu (tohle téma já můžu). Při čtení první části jsem si říkala: cože? Stalking? To se ti čtenáři asi spletli, ne:D... ale.. už chápu.. a za mě jsou Krvavé svatební šaty jednou z nejlepších knih, které jsem na toto téma přečetla (např. kniha Chci Tvou smrt - od pana Petera Jamese - je oproti tomu "slabý odvar" - ale pozor, tu knihu mám dost ráda, ale vidíte/cítíte, co Vám tím chci říct?). VYNIKAJÍCÍ. Knížka výborně vymyšlená, ještě lépe poskládaná, na konci vše dává smysl. Žádné otazníky. Pan autor je geniální:). Vše do sebe zapadne a dává smysl. Příběh zajímavý, (hodně hodně moc!!) originální, inteligentní a troufám si říct, že něco takového jste (pravděpodobně) ještě nečetli. Nejlepší je začít číst a nevědět NIC, být knihou nepolíben a prostě se začíst a nejlépe ji přečíst na jeden zátah (takže tip: přestaňte číst můj komentář a běžte si koupit knihu, fakt za to stojí:)). Jsou tu dokonalé - nebo spíš dokonale zvrácené :-) - psychovztahy. Dlouho nevíte, na čem jste. Pierre Lemaitre si s Vámi hraje, po čas celé knihy :-). Je to psané svým způsobem stroze, úsporně, stručně a chladně - i když to je asi špatné slovo, spíše: s odstupem. O to lépe a sugestivněji to však působí. Kniha má celkem 4 části. V první potkáváme dívku Sophii, která hlídá 6letého chlapce, toho však jednoho dne najde mrtvého. Sophie netuší, co se stalo a jako jediné východisko vidí útěk a získání nové totožnosti. To k ději stačí, ode mě se toho už více nedozvíte:). Teď budu pokračovat více "abstraktně". Druhá část mi přinesla šok a závěr druhé části ještě větší šok. Knihou jsem zpětně listovala, vracela se k různým pasážím a zjistila, že pokud je čtenář pozorný a všímavý, může něco odhalit a připravit se o velký šok. Velká škoda. Nevím, jestli chyba autora a nebo překladu, ale.. sakryš! :D Doufám, že všichni budou jako já a prostě si toho nevšimnou... Po přečtení první části jsem si říkala, že mě čtení baví, ale že je to celé takové roztříštěné, chaotické, možná zvláštní - ale chce to číst dál. Já osobně jsem se dostala do momentu, kdy už prostě nešlo přestat číst - viz začátek mého komentáře:). Takže jsem seděla v křesílku, jen jsem si skočila do vedlejší místnosti pro malá kamínka (protože tu byla strašná zima:P) a četla a četla, až dočetla... Konec.. no uf :D. Jako takhle: vidím v tom psychologické drama, konec jako takový - dokážu si ho (podle svých měřítek) představit ještě "lepší", ALE... bylo to super. Celá ta knížka je úžasná. Divoká jízda... Takže za mě moc a moc doporučuji. Co se týká stalkingu - možná i úplně nejlepší (je tu přesně ta "forma", která mě děsí nejvíc) a jako thriller taky klenot a jeden z nej. Pokud jsou tu nějací milovníci napětí, neváhejte a běžte do ní :).
PS: komu se líbila tato kniha, vřele doporučuji film Má mě rád, nemá mě rád (z roku 2002), vidím tam mnoho "shod"/podob, i když ta knížka byla asi ještě víc psycho (což je psycho :-)) ten film miluju, naprosto.) A naopak to doporučení platí také, samozřejmě :-)
PS2: Více na mém YouTube! :)

14.11.2020 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

VÍ O TOBĚ
Hodnocení Knihánkova: 5 ⭐
Po letech jsem se ke knize vrátila a bylo to... úžasné :-). Jasně, člověk už neprožije ten šok (protože tu pointu nelze zapomenout), ale může se na celý příběh více soustředit, hledat detaily ;) a vše prožívat intenzivněji. Je to vztahovka - úžasná vztahovka, která občas působí jako román pro ženy, ale velmi lehce se stává thrillerem a sklouzává i k hororu. Neskutečně dobře a čtivě napsané, zamotává se to hned od začátku :-) a na konci vše dává smysl a je vysvětleno, pecka! Dokonalá analýza osobností a psychiky, fakt precizně vykreslení hrdinové. Láska, nenávist, přátelství, manipulace, posedlost... Kdo je viníkem a kdo obětí? ... Úžasná záležitost a ten konec zbožňuji.

02.11.2020 5 z 5

Chci tvou smrt Chci tvou smrt Peter James

CHCI TVOU SMRT
Hodnocení Knihánkova: 4,25 ⭐
Skvělý thriller, který mě bavil od prvního písmenka :-). Hned na začátku jsme se setkali s velmi sympatickou postavou (a nebo aspoň mně byl:)) - lékařem Karlem Murphym.. a pak už to jelo, velmi rychle jako čtenáři pochopíte, o co tady půjde... Uff! ... Téma stalkingu miluju. Nejvíc mě děsí takový stalking, kdy oběť neví, že po ní někdo jde, to mě děsí nejvíc. Tady tomu tak sice nebylo, ale to nevadí, i tak byl příběh velmi děsivý a znepokojivý! Stalking výborně uchopen a zpracován, z některých scén běhal mráz po zádech:). Red a Bryce se seznámí na seznamce a je to zprvu dokonalý vztah, ale později se láska změní v posedlost... hranice mezi láskou a nenávistí je tak tenká, brrr, tato kniha je toho dalším důkazem... Mimochodem Bryce byl prototyp "dokonalého muže": pohledný, charismatický, inteligentní, bohatý, pozorný, laskavý, okouzlující... tak to bývá, ti nejhorší psychopati většinou nejdou poznat a ba naopak - člověk se do nich i lehce zamiluje... Knížka mě pohltila, kapitoly jsou velmi krátké a děj odsýpá - k tomu všemu je v podstatě nonstop napínavý, takže čtenáře to žene dál... Pro mě toto bylo první setkání s detektivem Royem. Takže jsem byla "vhozena" do jeho života, do současného a aktuálního stavu... knihou šla linka, která souvisela s jeho minulostí a vlastně ta linka nebyla dořešena - to mi trošku vadilo, ale chápu, že jde o sérii, takže je to v podstatě můj problém (:D), že nemám přečtené předchozí díly a hold pokud budu chtít vědět, jak se to bude vyvíjet dál, musím si počkat na další díl /ale i tak Chci tvou smrt doporučuji číst klidně i jako stand-alone, vůbec to nevadilo, jen ta jedna malilinkatá linka nebude uzavřena - ale to je fakt spíš jen tak na okraj, na ten "hlavní" příběh nemá vliv/. Na jednu stranu kniha mohla být ještě trošku víc psycho, takže ji sama pro sebe vnímám spíše jako odpočinkový thriller, ale ano, bylo to super a rozhodně můžu s klidným svědomím /a velmi ráda:)/ Chci tvou smrt doporučit. A ten konec - hmm! Dokázala bych si představit verzi konce, která by mě dostala víc, ale.. jo, dobrý konec :D ... PS: pan autor je neuvěřitelný sympaťák a miluje pejsky! V poděkování na konci knížky děkuje svým 3 pejskům a vzpomíná i na svého lidského kamaráda, který odešel do nebe - což bylo moc smutné :( ... Doporučuju, za mě super knížka! :)
Více brzy mém YouTube :-)

21.10.2020 4 z 5

Domov s vůní ovčí vlny Domov s vůní ovčí vlny Pavel Mondschein

DOMOV S VŮNÍ OVČÍ VLNY
Moc hezká a milá pohádka :)) - to bych napsala nebýt konce... ale po tom konci - uf, co to vlastně bylo... Napřed na mě příběh působil spíše jako pohádka pro děti, ale po tom konci měním názor... příběh byl nakonec vlastně hodně smutný a melancholický . Tak trošku vystihuje i mé vnímání lidské společnosti, kdy se (bohužel) důvěra mění v naivitu a následně přijde prudký náraz reality :(. Celou knížkou provází i nádherná ilustrace pejska, kterou musím /a hlavně chci :)/ také pochválit. Bordeří povídačky jsem ještě nečetla, Domov s vůní ovčí vlny byla taková hodně hodně kraťučká jednohubka a hlavně ten konec mě vedl k zamyšlení... Ale jinak je to fakt taková pidi knížečka, takže je to spíš čtení před kafíčkem/ke kafíčku, rychlovka:)). Spíš takový "závan" a vánek...
PS: Kaštánka a Olínek - to jsou tak nádherná jména :-)

21.10.2020 4 z 5

Zahrada kouzel Zahrada kouzel Sarah Addison Allen

ZAHRADA KOUZEL
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐
Milá oddechovka :-). Na mě příběh působil především jako hledání nových začátků. Soustředíme se tu na dvě sestry - Sydney a Claire. Kniha je protkaná magií a to jí rozhodně prospělo. Je to taková pohádka :). Dostala jsem vlastně vše, co jsem očekávala - i když jsem možná čekala trošičku víc :P. Ale jako odpočinková četba dle mého dobrá volba a doporučuji :). Milé, laskavé, zamilované, kouzly obohacené. Příjemné čtení :-). Ale jednou (asi) stačilo.
Více na mém YouTube :).

18.10.2020 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

NA SMRT
Hodnocení Knihánkova: 6 ⭐
Kniha mého života... ♥ ... Nejlepší a nejdokonalejší... V podstatě bych asi nemusela psát nic víc, snad jen: přečtěte si ji, prosím. Tohle by měl číst každý... pro pochopení historie (knížka mi dala celý holocaust do souvislostí, za mě je to nejlépe zpracovaná kniha z tohoto období) a uvědomění si lidství - charakteru a chování lidí (nejen) v extrémních podmínkách. V knize sledujeme vzájemně propletené osudy kamarádů z gymnázia: Karla, Viktora, Sáry, Laury, Izáka a Lea. Karel, jako jediný z nich, není žid. Legrace je, že mi Karel na začátku byl daleko více sympatický, než Viktor. Karel byl totiž gentleman, Viktor spíš lehkomyslný ranař :-) ... je mrazivé a znepokojující, jak křehký může být lidský charakter, jak se může změnit... I toto téma kniha velmi dobře zpracovává. Je dobro v lidech? Tato kniha mě přesvědčila o tom, že dobro ve VŠECH lidech zdaleka není. Člověk to tak nějak tuší a ví (já mám zkušenosti s tím, že doma zachraňujeme zlomené psí duše z útulku - všichni z nich byli lidmi týráni, takže prostě existují zlí lidi..), ale tahle kniha je jasným důkazem. Je šílené, že se toto všechno stalo před necelými 100 lety.. člověk přemýšlí nad tím, že každý den určitě potká lidi, kteří by se těmi tyrany zase stali a kdyby mohli, lidem by ubližovali.. jen jim to dnešní doba neumožňuje. Možná právě ti, kteří týrají zvířata, by byli i ti gestapáci, kdyby mohli... vše je propletené. Na smrt je neskutečně čtivá hned od první stránky. Výborně popsané pocity hrdinů. Kniha je brutální, samozřejmě.. je v ní i násilí na dětech.. ale proč před tím zavírat oči, když realita byla ještě tak 10000x horší?? Kniha výborně popisuje nejen holocaust a hrůzy koncentračního tábora, ale i situaci v Německu před propuknutím druhé světové války + Ameriku 30. let a mafiánské prostředí... Vše brilantně a věrně popsáno, smekám. V té knížce je prostě VŠECHNO. Nepopsatelný dík panu Karikovi (a to Trhlina se mi nelíbila!:D) a těším se, až knihu budu číst znova... a budu ji číst ještě mockrát, to je matematická jistota.
PS: Viktora miluju. Není to typický klaďas, vůbec ne, ale miluju ho... a v druhé části byl prostě hrdina a borec, to mi nikdo nevymluví...
Více v povídání na mém YouTube :)

24.09.2020 5 z 5

Mainstream Mainstream Miroslav Pech

MAINSTREAM
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐
Ústřední povídkou (nebo možná spíš novelou:)) je Mainstream (3,75*), následují povídky Věc ukrytá mezi stříbřitými vlákny (2,75*), Mašina (2*), Verunka (3*), Demolice (2,25*), Pedro Álvarez - celebrita (3,25*) a Více životů (3,25*). Jak vidíte - podle závorek - Mainstream se mi líbil nejvíc. Ostatní povídky jsou spíše takové jednohubky a navíc se často vydávají takovou hororovou cestou, kterou já osobně moc nemusím (oživlý dům atd :P). Všechny však mají společné to, že jsou velmi dobře napsané a psychologické. Víc než děj, jako takový, jsem u čtení pociťovala snahu popsat co nejlépe atmosféru (což se dle mého povedlo). Bála jsem se? Spíš ne, ale styl psaní pana autora mi vyhovoval, takže bych v budoucnu klidně nějakou další knihu - a ráda - přečetla:). Ještě možná pár slov přímo k Mainstreamu: napsané čtivě, stroze/úsporně (to tomu ale sedlo), zaujme od první stránky. Od začátku člověk absolutně netuší, co přijde dál a to je fajn:). Druhá část je jiná, v jedné pasáži mi povídka silně připomněla film Mučedníci. Brutální, zároveň hodně psychologické, konec: za mě mohlo být větší wow, takový trošku nijaký. Na některé otázky jsem nedostala odpověď... Pokud máte rádi horory, můžu doporučit. Za mě ne top strop horory, ale jako fajn odpočinkové čtení na relax, proč ne :). Něco se mi líbilo víc, něco míň, ale celkově jsem určitě ráda, že jsem se do knížky pustila:).

09.08.2020 4 z 5

Rozpolcení Rozpolcení Honza Vojtíšek

ROZPOLCENÍ
Hodnocení Knihánkova: 2,75 ⭐️
Kniha obsahuje 21 povídek, přičemž jsem si u čtení dělala poznámky ke každé jedné z nich, pokusím se to tedy nyní tak nějak shrnout do jednoho komplexního balíčku :-). S povídkami to bylo tak trošku jako na houpačce, některé se mi líbily více, některé méně. Různorodá byla i jejich délka. Knížka začíná moc hezkým úvodem, který napsala Kristina Haidingerová. A pak přišly hororové povídky:). U každé jsem si dělala čárečky ke dvěma bodům: 1) reálnost (vím, že horory rozhodně reálné být nemusí, ale já osobně mám ty reálnější radši), 2) správný hororový konec (protože ten podle mě u správného hororu být musí, v tomto mám "problém" např. s autorkou Darcy Coates). Co se týká bodu 1- tak reálnost spíše nebyla, bod 2- takový konec spíše byl:). Co se týká hororových témat, máme tu opravdu pestrou paletu - zombie, příšery, Slenderman, mimozemšťané, "jen" lidi (to mě baví:)), infekce, postapo, nebezpečný parazit, kletba atd atd atd. Povídek je 21, takže věřím, že každý hororový fanoušek si tu najde "to své". Co se týká děje, akce a celkové dynamiky: občas mi přišlo, že povídky zase tolik děje nemají a jde spíše o vykreslení atmosféry - ta tu byla vybudována velmi dobře. Každopádně děj jako takový... a s ním často ruku v ruce pointa - pro mě (bohužel často) abstraktní a neurčité... chaotické - něco jsem musela číst víckrát (např. Bezpečí domova! Super povídka, boží námět, ale ta chaotičnost tomu podle mě trochu ublížila) a něco jsem nepochopila vůbec :D. Často se mi ztrácela ta pointa... a nebo to na mě působilo moc béčkově.... Všechny povídky však měly super popis a jak jsem již zmiňovala - výborně budovanou atmosféru:). Líbilo se mi, že na konci každé povídky byl kratičký text přímo od dotyčného autora, který popisoval pozadí vzniku, to bylo zajímavé a takové osobní. Celkově jsou páni autoři sympaťáci a je vidět, jak si váží svých čtenářů a jak milují horory... to se mi moc líbí a je mi to sympatické:). Nejvíc se mi líbily tyto povídky: Na okraji propasti, Bezpečí domova, Naše nejlepší mozky, Autobusák (ta byla asi nejvíc psycho, ale konec zvláštní), Biohazard, Tabu. Některé mi přišly spíše jako bizár, např. Muž, který miloval knihy - co to bylo?!? Povídka ve mně vyvolala jedinou emoci: znechucení :-D.
Pokud máte rádi horory, proč ne. Já osobně mám ráda trošku jiný druh hororů, ale bylo to příjemné osvěžení a i jistá odbočka od toho, co běžně čtu :). A líbilo se mi, že jsem ani v jednom případě nevěděla, co čekat... Šla jsem do každé povídky s tím, že nevím, co se z ní vyklube a to mě bavilo:).

02.08.2020 3 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

ČTYŘI STRANY MINCE
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐️
Příjemné a dobře okořeněné hororové jednohubky :-). Navíc moc hezky a čtivě napsané. Všechny povídky jsou kraťoučké, takže (logicky) nebylo tolik prostoru děj více rozvést, ale i tak v nich byl občasný závan strašidelnosti, fajn popisy, dobře zvládnuté charaktery postav - řekla bych, že zkrátka byly poctivě napsané :-). Děj se těžce předvídal dopředu, nevěděla jsem, co čekat a to mě moc bavilo! Možná na celé knize i úplně nejvíc :). Co se týká reálnosti - spíše ano, než ne a to mi bylo také sympatické (mám raději horory, které jsou "skutečné"). Nejvíc se mi líbily povídky Vítejte v Brownviille (i když zrovna u té ta reálnost nebyla, ale to nevadí, super strašidelná atmosféra!!!) a Děvčátko. Nejmíň asi Doktor a Šedé sako, ty jsem vnímala jako spíš takový průměr. Pokud si chcete odpočinout a třeba se i trošku (místy) bát a zažít strašidelnou atmosféru, tak doporučuji. Jako relaxační čtení velmi příjemné :).

02.08.2020 4 z 5

Sůl pradávných slz Sůl pradávných slz Brian M. Talgo

SŮL PRADÁVNÝCH SLZ
Hodnocení Knihánkova: 3⭐
Pohodová a odpočinková knížka:). Téma minulých životů mám moc ráda!! Asi jsem čekala "trošku víc" - dá se říci, že všeho... ale knížka byla příjemným společníkem a pokud k ní člověk bude přistupovat jako k oddechovce, mohl by být spokojený. Většina knížky se odehrává v současnosti, ale pár kapitol je i z minulosti - teda z minulých životů:) - ty mě bavily a škoda, že jich nebylo víc... Na jednu stranu je tato kniha asi trochu "plochá", jednoduchá... nečekejte silný příběh, který Vás chytí a už nepustí. Za mě to nebyla kniha, kterou bych měla problém odložit a chtěla číst dál a dál... zároveň jsem se však na další čtení těšila a bylo to zkrátka celé takové "na pohodu" :). Hlavní hrdinka Julia mi zase tolik k srdci nepřirostla :P.. např. vidí někde "svoje" logo a hned jde bušit na dveře a tomu dotyčnému začne nadávat? :D ... některé scény, setkání, rozhovory mi přišly takové... nereálné? Nevím, občas jsem měla pocit, že takto by to prostě nebylo... v současnosti mě hodně překvapila i ta "krimi" linka. Teď si ještě pokládám otázku: o čem bude další díl? Více rozvedená minulost? Protože ten konec je takový.... moc dobře si nedokážu představit, o čem pokračování bude. Taky uvažuju nad tím, zdali se do něho pustím. Ale asi spíš ano. Tato knížka je nenáročná, docela pomalá, ale nebyla špatná. Každopádně (u mě) jednou stačilo. Moc by mě zajímalo to, jak by tuto knížku vnímala moje maminka - zda by ji bavila a nebo nikoli... tak třeba se jednou poštěstí, přečte ji a uvidím:). Takže abych to shrnula: nic světoborného ani velkolepého (to téma je super, já sama jsem čekala víc, mohlo to být prostě... lepší, asi ve všech směrech), ale jako příjemné a oddechové čtení - proč ne :)).

09.07.2020 3 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

PACIENT
Hodnocení Knihánkova: 5 ⭐
D-O-K-O-N-A-L-Á kniha. Prosím, zda toto čte někdo, kdo uvažuje o tom, že pana Fitzeka zkusí, PROSÍM, UDĚLEJTE TO. Sebastian Fitzek je výjimečný autor a pro mě jeden z těch nejlepších!! Co se týká thrillerů, mistr... pro mě osobně srovnatelný s Chrisem Carterem, kterého naprosto miluji. Navíc je Sebastian i velký sympaťák jako člověk :-). Veškerou jeho tvorbu moc a moc doporučuji, prosím, dejte mu šanci. Zasloužil by si, aby ho u nás poznalo a četlo více lidí... přijde mi trošku "zapadnutý" a "v ústraní", přitom jeho thrillery jsou dokonalé!! Pacient mě bavil od začátku do konce... žádná hluchá místa, neuvěřitelně dynamická kniha. Odložit ji pro mě byl velký problém! Spíš naopak, přiznám se, že kvůli ní jsem odkládala své povinnosti :P. Ale nešlo jinak... chytilo mě to a nepustilo. Ta kniha pro mě byla drogou a to se mi zase tak moc často nestává. Prostředí, ve kterém se Pacient odehrává, pro mě bylo velmi atraktivní: psychiatrická léčebna s těmi nejhoršími a nejvíce nebezpečnými blázny.. Výborné, vynikající, klenot, diamant, briliant, zázrak :D. Proč takových knížek není víc? V dnešní době vychází velké množství thrillerů, ale pokud se bavíme o tom, že Pacient je thriller, drtivá většina ostatních thrillerů jsou spíše pohádky a nebo spíš pomalé detektivky. Nechci teď nic shazovat, to vůbec, ale Pacient... a celý Sebastian Fitzek... poklad. Pro mě dokonalá kniha. Už teď se těším, až se k ní jednou vrátím... to bude jiné čtení, užiju si ho jinak, ale moc se těším:))). Konec je tu VELMI překvapivý. Opět potvrdil, že má Sebastian Fitzek vždy a vše promyšleno do posledních detailů a tak to má být... Geniální autor, geniální kniha. Moc doufám v to, že budou v ČR vycházet i další knížky od Sebastiana... Pacient byl vlastně v něčem i hodně smutný, rozhodně vede k zamyšlení, není to "jen" thriller. Je mi líto, že už mám knížku dočtenou (ačkoli jsem byla ve fázi, že jsem nemohla přestat číst, nutně jsem potřebovala vědět, jaká je pointa a jak vše skončí), budu mít - už teď mám :) - absťák. Vynikající, doporučuji a prosím, pokud Vás tato knížka alespoň trošičku zaujala, dejte ji šanci....

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

PRAVDA, NEBO LEŽ
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐
Woow... výborná kniha! Skvěle vymyšlená :). Já miluju twistery, převraty, celkově hru se čtenářem, když nevíte, na čem jste... pak si myslíte, že víte, ale stejně nevíte:). Pravda, nebo lež je přesně taková... Měla jsem tolik variant a nakonec to bylo stejně všechno jinak! Tuto knížku rozhodně doporučuji všem, za přečtení dle mého rozhodně stojí. Bavila mě od začátku do konce a dala bych ji plný počet hvězd, kdyby nebylo jedno (velké, polovelké :P) ale, které mi knihu trochu kazilo... sex! ... erotické scény... nebo spíš porno scény. Řeknu to naprosto upřímně: kdyby v této knížce byly nahrazeny sexuální scény temnými scénami, dost možná bych knihu označila za dokonalou. Nějaké žhavé scény, samozřejmě, proč ne... ale tolik? ... velká škoda! Tato knížka měla skvěle vybudovanou atmosféru a prostředí, které si přímo říkalo o psycho scény! A ony tam nějaké byly (a byly výborné, něco jako z hororu...), ale.. málo! Respektive mohlo jich tam být víc. Má (hororová) duše by byla spokojená s rovnicí míň sexu a víc psycho scén. Škoda... ale jinak výborné čtení. Skvěle vymyšlené, mrazivé, napínavé... Konec je prostě jedno velké wow a věřím, že dostane každého čtenáře. Ještě nikdy jsem se nesetkala s takovým koncem... kdy je vlastně všechno na Vás... Autorka Vás odrovná závěrem, ale to nejdůležitější - a nejtěžší - rozhodnutí musíte stejně udělat Vy sami... Takže ano, za mě rozhodně doporučení :). A kdyby paní autorka do budoucna ubrala na sexu a přidala na napětí a psycho scénách, já osobně bych skákala do stropu. Pravda, nebo lež: běžte do ní, stojí za to. :)

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

NEJTEMNĚJŠÍ HODINA
♥ 2. čtení ♥
Po 5 letech a 5 měsících jsem se znovu pustila do Nejtemnější hodiny. Tak nějak jsem cítila, že je ten pravý čas :-). A byl! Už teď se těším, až se vrátím i k Na pokraji temnoty, tam to bude návrat ještě po více letech, hihi :-). Bylo jednoduše řečeno úžasné a kouzelné vrátit se k příběhu, který mě tehdy tolik oslovil a poznamenal (tuto knížku jsem četla v lednu 2015, v dubnu téhož roku jsme z útulku adoptovali stařičkého pejska, kterému jsme dali jméno Toníček - na počest Tonyho z této knihy, to asi mluví za vše :-)). Paní Erskinová je zkrátka výjimečná autorka a vynikající vypravěčka... I když jsem věděla, co se stane (protože v tomto případě nelze zapomenout), příběh mě zcela pohltil a já prožívala každou stránku... a potkat znovu Tonyho a Ralpha, to bylo dokonalé. Oba dva citliví, gentlemani... Tony optimistické a usměvavé sluníčko; Ralph vážnější, svědomitý, čestný... ♥ ... Především díky nim tuto knížku tolik miluji. Ano, je pravda, že linka ze současnosti je občas "dlouhá" - ta z minulosti, z války, mě bavila více + mi přišlo, že některé ty dialogy ze současnosti byly krapet naivní, ale.. jakmile se člověk jednou do toho (především válečného) příběhu zamiluje, nejde se odmilovat:). Poprvé mě ta knížka dostala asi víc, druhé čtení bylo trošku jiné, méně uslzené:), ale zase prožité "jinak". A mám v tom naprosto jasno, jak jsem v životě mnohdy hodně nerozhodná, toto vím úplně přesně :D : Tonyho bych brala jako nejlepšího kamaráda a Ralpha bych chtěla za bráchu! A jak... to by bylo neskutečné... ♥

Neštěkej a jez! Neštěkej a jez! Kristina Šemberová

Nádherná ♥
Doporučuji všem (nejen - protože ty recepty jsou prostě úžasné i "jen" pro lidi!!) pejskařům.♥

18.06.2020 5 z 5