RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Zcela otevřeně se přiznám, že knihu jsem začal shánět až poté, co jsem v pražském Divadle hudby viděl naprosto geniální hudební zpracování Jeffa Waynea s Richardem Burtonem v "hlavní roli" (namluvil part novináře). Pak se mi dostala do ruky zkrácená třídílná verze v časopise Pionýr (závěr 23. ročníku) a až poté varianta řady KOD nazvaná Válka světů a jiné příběhy z neskutečna. Wells mě nezklamal, na rozdíl od filmového zpracování s T. Cruisem (ty další jsem neviděl s výjimkou jevištního představení Wayneovy rockové opery), ale hudební ztvárnění pořád vede. Ostatně poslechněte si The Eve of The War a budete brzy takzvaně "doma".

Konstruktér vzpomíná... Konstruktér vzpomíná... Václav Pauer

Pokud vám něco říká podnik METALEX, závodní automobily a ing. Václav Pauer, pak je jisté, že tuhle knihu nemůžete minout. Odborník, který se podílel na vzniku malého zázraku v socialistickém lůně a úspěšné značce, která proháněla mnohem známější na automobilových, ale i motocyklových okruzích, vzpomíná na každý stroj, který pod značkou MTX vyjel a přidává i své drobné či větší osobní postřehy. To vše doplněnou výkresovou i fotografickou dokumentací.

Letadlo z Pisy obsazeno Letadlo z Pisy obsazeno Karel Malina

Sbírka několika povídek ze sportovních klání, ale i za jeho kulisami, takže se podíváme na fotbal, házenou, cyklistiku či atletiku. Malina volí pozvolné vypravěčské tempo a dává najevo, že se zaobírá každou maličkostí daných událostí. Třebaže někomu bude publikace připadat i mírně tendenční, plně odráží dobu ve které vznikla a nijak ji ani nevyzdvihuje a nepřikrášluje, stejně jak ale ani nezatracuje.

11.10.2020 3 z 5

Rytíři zeleného trávníku - Hvězdy fotbalového nebe Rytíři zeleného trávníku - Hvězdy fotbalového nebe Ján Navrátil

Brožurka s výběrem, který nebývá obvyklý, ale do jisté míry je reprezentativní. Najdeme tu hvězdy zahraniční (Best, Charlton, Matthews), domácí (Masopust, Bican) i méně známé hráče, ale vše je příjemně sepsáno a seřazeno. Jen díky formátu publikace lze usuzovat, že jich mnoho pohromadě nevydrželo...

Velikáni naší kopané Velikáni naší kopané Jindřich Pejchar

Průřez historií naší kopané, počínaje Koškem, přes Baumruka, Piláta, Fivébra, Jandu-Očka, Peška-Káďu, Pernera, Puče, Burgra, Ženíška, Pláničku, Košťálka, Nejedlého, až k novější generaci Bicana, Hledíka, Pluskala, Masopusta, L. Nováka, Popluhára a Kvašňáka. Nejde o klasické životopisy, ale různé příhody a příběhy, zachycující to podstatné na tom kterém hráči.

11.10.2020 5 z 5

Ďáblova dílna Ďáblova dílna Adolf Burger

Po knize jsem sáhl jen díky výbornému stejnojmennému filmu s vynikajícím Karlem Markovicsem v hlavní roli. Ono oscilování od příběhu k dokumentu bych neviděl jako největší problém, spíš mi vadí přespříliš postav a jejich minimální "setřídění". Nicméně pro pochopení jedné etapy lidstva je Der Fälscher určitě velmi cenný.

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Překvapivě nikoli Lincoln a Amelie, ale písmoznalec Kincaid, řešící nadmíru komplikovaný a časem ohraničený případ. Po letech jsem si připomněl mé druhé setkání s Deaverem, zčásti takké proto, že jsem viděl televizní adaptaci (bohužel dost slabou). Nebyl jsem vůbec zklamán a přesvědčil se, že Jeffery si umí i "odskočit" od svých pilotních hrdinů, pokud mu mohu něco vyčíst, pak jen to, že Patricka už nenechal prožít nějaký další případ a jen ho občas nechá Lincolnovi vypomoci.

11.10.2020 5 z 5

Policie pomo pije Policie pomo pije Per Wahlöö

Šestý svazek Románu o zločinu, kupodivu vydaný u nás nejen v mnoha "rozházených" edicích, ale i jedné, slušivě vyvedené, poněkud mate názvem. Nejdřív to měl být Policajt-lamprcajt, poté Policie pivo pije a až poté se ustálil na onom známém Policie pomo pije. A to ještě pomíjím fakt, že v originále znamená titul Polis, polis, potatismos! něco jako Policie, policie, bramborová kaše (v angličtině je to zase Vražda v Savoy). Kniha jenom dokazuje šíři záběru autorské dvojice Sjöwall-Vahlöö včetně občasného humoru. A také postupný vývoj v celé sérii, která se rodila deset let.

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Jestliže má autor také svůj - řekněmě - "modus operandi" a zvláště v určité řadě věnované jedné postavě, těžko od něj lze očekávat nějaký zásadní vyšetřovatelský zvrat. V tomto směru Carter pokračuje ve svých intencích a nezklame očekávání. Nakolik se opakuje, budeme moci posoudit, až vytvoří velitele hlídky ochrany venkovských kompostů a začne nám předkládat jeho náročnou službu. Noční lovec se ukazuje jako jeho vysoký standard - a že některý čtenář doputuje k poznání o něco dříve? To svědčí jen o tom, že pozorně čte nebo má určité vlohy.

Okurková sezóna Okurková sezóna Jiří Žáček

Ke knížce jsem se vrátil po mnoha letech ze dvou důvodů. Jiří Žáček mě zaujal svou formou psaní a pak jsem znal koncept Okurkové sezóny z krátkého pojednání ve středoškolském časopise a chtěl jsem se přesvědčit na vlastní oči. Básně jsou lehké a vtipné, byť občas to zavání až dětskými veršíky (Horor z Horehroní). Jako velmi povedenou myšlenku hodnotím komentáře označené mimochodem: s ohledem na dobu původního vydání hláška: V zemích kde je hlas lidu zajedno ho není těžké přehlasovat zní až odbojářsky...

Sparta – Slavia: Rivalové navěky Sparta – Slavia: Rivalové navěky Milan Macho

Ačkoliv nejsem fanoušek ani jedné ze zmíněných bašt našeho fotbalu, určitě je to přínosná historie a připomenutí některých utkání, na nichž jsem byl jako divák. Nechci nosit dříví do lesa, ale ony literární pasáže jsou nejen zbytné, ale i nějak divně podané. Při vší úctě k autorovi šel tento prostor využít třeba pro miniprofily nejzajímavějších (záměrně nepíšu nejlepších, protože o těch se bohatě psalo a píše v jiných publikacích) či právě pozapomenutých hráčích obou S.

Béďa dynamit a spol Béďa dynamit a spol Vojtěch Steklač

Parta úspěšných středoškoláků triumfujících na matematickofyzikální olympiádě pojme vskutku odvážný nápad: vyslat do vesmíru první kosmickou loď s psíkem Ajnštajnem na palubě. Musí však svůj plán bedlivě střežit před dospělými, protože by nejspíš považovali nadějné mladé mozky za stižené duševní poruchou. To přináší velmi dramatické situace a nutnou improvizaci, která nakonec nemusí být k ničemu... Ve své době mi ta myšlenka nepřišla vůbec tak praštěná, ale nejspíš to bylo dáno tím, že jsem nečetl plnou verzi, která je přeci jenom poněkud rozvleklejší a o chloupek méně stravitelná.

10.10.2020 3 z 5

Jackova dobrodružství Jackova dobrodružství Frederick Marryat

Vedle Hrdinného kapitána Korkorána asi nejpřitažlivější "román na pokračování" na stránkách časopisu Ohníček. Téměř dvě stovky stran blížícího se formátu A6 byly naplněny nefalšovanou pirátskou romantikou, kořeněnou trochou záludnosti, špetkou humoru, ale především napínavým dějem a přátelstvím. S ohledem na možnosti časopisu byl příběh poněkud zkrácen, ale určitě snese srovnání s Marryatovými pirátskými počiny Dobrodružství kadeta Keenea či Piráti.

10.10.2020 3 z 5

... šťastný František ... šťastný František Dalibor Janek

Kniha velice úspěšně navazuje na Novotného Na plný plyn. Opět tu exceluje František svým svérázným humorem a vypravěčským talentem, dozvídáme se nejen o závodních okruzích a bitvách na nich, ale rovněž o každodenní činnosti v pozici továrního zkušebního jezdce na běžných motocyklech. Jsou tu rozšířené příběhy, ale přesto ještě najdeme pár řádně nezmapovaných míst, jako například "Fanánek" a film. Sluší se dodat, že části této knížky vycházely v roce 1985 na pokračování ve formě malé knihovničky ve Světě Motorů.

10.10.2020 4 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Pavel Novotný

Kniha, díky níž jsem se s Františkem Šťastným seznámil a nechal se uchvátit jeho historkami. Především kapitola o jeho účasti na prvním ročníku Závodu míru je nesmírně dramatická a přesto protkaná humorem. Z pozdějšího hlediska má tato kniha jediný nedostatek, že s ohledem na datum vydání nezachycuje závěr kariéry našeho nejúspěšnějšího motocyklového jezdce. Je také nutné ocenit velmi bohatou fotografickou přílohu.

10.10.2020 4 z 5

Major Zeman - Jak to vidím dnes Major Zeman - Jak to vidím dnes Petr Bošnakov

Seriál 30 případů majora Zemana se stal kontroverzním, přitom není více kontroverzním než většina děl uvedených na obrazovkách v letech 1948-1989. Vladimír Brabec, jemuž seriálový policista notně poznamenal život i po stránce zdravotní se dokázal s jeho přítomností vyrovnat s nadhledem a na úrovni, stejně jako jeho kolegové Rudolf Jelínek, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Petr Štěpánek či Radoslav Brzobohatý.

Sólo pro Panenku Sólo pro Panenku Josef Davídek

Knížka z edice Stadion je vlastně rozdělena na dvě linie - v jedné se seznamujeme s historií Bohemians, v druhé sledujeme vývoj budoucího mistra penalt Antonína Panenky. A jako bonus tu jsou i jeho vzpomínky a postřehy. Protože končí cca v roce 1981, nazval bych ji hudebním termínem "nedokončená..."

Slavnosti fotbalu Slavnosti fotbalu Jiří Pechr

Tahle knížka byla takovým vstupem do světa fotbalové statistiky. Na Zlatou knihu tehdy ještě nebyly finance, takže jsem vzal zavděk touto - a pak jsem zjistil, že do jisté míry je i lepší co do výsledkového zpracování. Dnes už dávno překonaná, ale tehdy pro fanoušky povinná.

19.08.2020 3 z 5

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Kniha mého mládí a nebylo možné ji minout, protože mašinfírové byli v rodinné linii. Dodnes si pamatuji některé pasáže a že je to let! S odstupem času vnímám ono vlídné rozpoložení, dobráckého pana Blahoše z výtopny i rozpolcenou postavu černokněžníka Zababy, kterého proklela a nakonec i vysvobodila láska k mašinkám. Co na závěr? "Mašinka, výhybka, hradlo, most - prosím tebe o milost - pusť mě k panu Zababovi."

19.08.2020 5 z 5

Žlutý Robert Žlutý Robert Vojtěch Steklač

Verze na pokračování z časopisu Ohníček byla pro knižní vydání poněkud rozšířená - nic to ale nemění na faktu, že Steklač vytvořil jednu z velmi dobrých a humorných detektivek. Komisař Ledocq je fantastický: "Já všude neustále pátroval. Marně, bohužoužel. Navíc ten strašný loupač mluví češtinu." Rád si připomínám doby, kdy jsme tuhle literaturu nadšeně hltali pod lavicí. Víc se dozvíte v recenzi.