RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Svet pred maskou Svet pred maskou Roman Cílek

Pro mnohé trochu "schovaný" brankář za Jiřím Holečkem či Dominikem Haškem, ačkoliv právě Holeček zpočátku kryl Vladovi záda. Kniha má zajímavé pozadí, protože v ČSR ji tehdy "nedoporučili" k vydání, proto možná na Slovensku, i s přihlédnutím, že Dzurilla značnou část kariéry hrál ve Slovanu, vydali bez problémů. Z knihy je citováno i v televizním medailonku Vlada Dzurilly - knize lze snad vytknout jedno jediné: že se po nečekané smrti tohoto vynikajícího brankáře nedočkala nového vydání s dodatkem.

09.01.2021 5 z 5

Študáci a kantoři Študáci a kantoři Jaroslav Žák

Oproti filmu má tato útlá publikace dar jasného důkazu, že Jaroslav Žák byl mistrem slova. Ač bezmála století stará, je právě proto pořád svěží přes skutečnosti, které dávno ve školství nenajdeme. Zde uvedené ukázky jsou třešničkami, kterých je na stránkách tohoto dílka plno. Není tajemstvím, že Žák inspiroval mnoho středoškolských (a možná i školních) časopisů, využívajících pasáží k pobavení "lidu študáckého". Existuje i hodně podobná publikace "Padni, figuro, pět aneb chodili jsme do školy" (2018), která na Žákovu publikaci skromně navazuje líčením let sedmdesátých minulého století.
Jinak plně souhlasím s Paulusem.1978 - Študáci a kantoři by si rozhodně zasloužili další vydání namísto všech těch zbytečných kuchařek podivných celebrutálních jedinců. Smích je solí života a tady se ho na rozdíl od sypání do hrnců nabízí mnohem více a se smysluplnějším využitím.

09.01.2021 5 z 5

Nikdo to tu nepřežije Nikdo to tu nepřežije Jerry Hopkins

"Pokud máte být géniem, musíte být blázen" zní jedno známé rčení. Když projdete velmi podrobnou biografii Jima Morrisona (nikoli Doors, jak se občas uvádí), napadne vás, že tuto podmínku bezezbytku splňoval. Profil Ještěrčího krále je opravdu velmi dobře podaný a kromě poznání zpěváka a nezkrotně živelné osobnosti Doors rovněž nabízí zajímavý pohled na 60. léta v USA.

09.01.2021 4 z 5

Smrtelný byl druhý zásah ... Smrtelný byl druhý zásah ... Roman Cílek

Jestliže se na různých webových stránkách objevují články heroizující činnost Vladivoje Tomka (v knize Tymeše) a jeho skupiny OTHELLO, měli by si autoři přečíst i tuto knihu a zaujmout k ní stanovisko. Jistě, oproti skutečnosti mají postavy mírně upravená jména a v zájmu snahy zpřístupnit příběh jako beletrii tu jsou jisté "události navíc", ale srovnáním nám vyjde čtivý a informativní výsledek. Jak už bylo uvedeno, s ohledem na rok vydání v žádném případě nejde o propagandistické dílo na rozkaz KSČ, autoři líčí dobu z patnáctiletého odstupu nepřikrášleně, spíš jenom umocňují poúnorové rozpaky a deziluzi u některých vrstev obyvatelstva.

09.01.2021 4 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Dar od babičky se zprvu jevil tak trochu jako Danajský, taková bichle nutně vedla k tomu, že jsem vyzobával atraktivní části, jako rytířský turnaj a dobývání hradu - nakonec došlo k postupnému přečtení celé knihy. Walter Scott je pochopitelně už dávno překonaným autorem, ale pouze pro dnešní netrpělivé rychločtenáře, pro něž je cokoli nad sto stran "mrtvou záležitostí". Navzdory tomu, jak autor žil, pracoval a vlastně se - s mírnou nadsázkou řečeno - upsal k smrti, jde o dílo velmi poutavé a přesně vyvážené pro ty, kteří nezatratili romantiku, hrdinství, čest a hrdost - třeba jenom v literatuře.

28.10.2020 4 z 5

Strašidelný hotel Strašidelný hotel Wilkie Collins

Knížku jsem našel na chatě a ač mi bylo naznačováno, že bych z ní mohl mít těžké spaní, po večerech jsem ji bez velké úhony přelouskal. Zejména v oblasti Benátek fantazie pracovala naplno a přiznávám, že až při druhém čtení zhruba po deseti letech jsem pochopil všechny souvislosti. Pro pořádek dodávám, že jsem četl verzi Lidového nakladatelství.

12.10.2020 4 z 5

Rájem i peklem / Sázka v klubu AGS Rájem i peklem / Sázka v klubu AGS Otakar Batlička

Obě povídky vyšly i v jiných periodikách - Rájem i peklem jako knihovnička na pokračování v časopise ABC (příloha ABC do kapsy, část v závěru ročníku 13, zbytek na začátku ročníku 14), Sázka v klubu AGS pak v prvním čísle časopisu Pionýr (24. ročník) v roce 1976, tu upravil Bohumil Jírek a ilustracemi doplnil Zdeněk Burian.

12.10.2020

Fotbal nemá logiku (Velký československý anpfiff) Fotbal nemá logiku (Velký československý anpfiff) Vladimír Zemánek

Ohlédnutí za hráčskou i trenérskou kariérou fotbalisty, jenž byl v mnoha směrech výjimečný - přístupem, dosaženými úspěchy, tréninkovými metodami i zdravotními problémy, které vyvrcholily transplantací srdce. Jen podle sekretáře Bohemians pana Jaroslava Houšky onen citát "Fotbal nemá logiku" nepatří Tomáši Pospíchalovi, nýbrž Zdeňku Svobodovi.

Nigel Mansell Nigel Mansell Petr Dufek

Pro člověka, který se intenzivně věnuje nějaké oblasti, je vždy nemilé zjistit, že v díle jsou buď nepřesnosti nebo mezery. Nigel Mansell patřil k nejoblíbenějším závodníkům a této publikaci by neškodilo trochu více pečlivosti. Zatímco určité pasáže jsou vypracovány do nejmenších detailů, jiné - důvěrně známé fanouškům F1 - působí jako šité horkou jehlou. Což je vysloveně škoda.

11.10.2020 3 z 5

Lépe je být pošetilý Lépe je být pošetilý Fan Vavřincová (p)

Popis knihy je poněkud nepřesný. Štěpán Baron na dovolené potká skutečně Antonii "Tony" Lorencovou, která je však přesným opakem jeho ideálu ženy. Věc nakonec dopadne tak, že si ji na konci pobytu vezme za ženu a poté odjíždějí novomanželé do Prahy ke Štěpánovým tetičkám Láli a Regince. Střet dvou generací vede nakonec k rozchodu manželů a situaci ještě zkomplikuje přítomnost Toniny sestry Julinky, která se zdá být ženou snů páně Barona. Tak to zpočátku skutečně vypadá...
Oddechová knížka Fan Vavřincové si vzala na paškál upjatost a přehnanost v chování a vztazích a přináší několik skutečně vynikajících humorných scén. Je to ten typ, kterému čas příliš neublíží, takže soudný člověk mávne rukou nad poněkud archaičtějším slohem.

Neviděli jste Bobíka? Neviděli jste Bobíka? Martin Bílý

Humoristická záležitost, která si na nic nehraje a dokáže pobavit. Trable zamilovaného reklamního pracovníka Ludvíka Zoubka a jeho snaha nalézt dívce jeho snů ztraceného psa je rozbuškou pro další nečekané zvraty, pikle a překvapivá odhalení.

Dobrodružství v Jižní Africe Dobrodružství v Jižní Africe Jules Verne

Zkrácená verze v podání volného vyprávění Mileny Čechové představuje, jak je uvedeno v doslovu, méně známou "verneovku". Francouzský autor se tu více než na akci zaměřil na geografické popisy a snahu vykreslit rozdílné povahy zástupců dvou národů, přičemž jsou rozděleny vždy po dvojicích - od suchopárných autoritativních vědců až po vstřícné a porozumění schopné mladíky.

11.10.2020 3 z 5

Žlutý Robert Žlutý Robert Martin Mach (p)

Kratší varianta známé knihy upravená pro potřeby Ohníčku. Více informací najdete u klasického vydání Žlutého Roberta.

Hrdinný kapitán Korkorán Hrdinný kapitán Korkorán Alfred Assollant

Pečlivě posbíraný Román na pokračování z časopisu Ohníček je variantou účelově zkrácenou (pro potřeby časopisu), ale jako děti jsme byly nadšené, že jsme měly k dispozici kapesní knížku o neohroženém bojovníkovi za práva svého lidu v indické džungli.

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Asi nenapíšu nic nového, co by zde už nezaznělo. Po dějové stránce je Umberto geniální, ale poctivě jsem nepřečetl ani třetinu jeho teologických pasáží. Film, na který Eco osobně dohlížel a schválil změny, mi přišel v tomto směru podstatně stravitelnější.

Útěk Útěk Ota Hofman

Ke knížce jsem se dostal na základě úryvku v čítance a ačkoliv jsem z ní neměl zásadní trauma, rozhodně mi na radosti nijak nepřidala. Snad měla odradit malé průšviháře od neuvážených útěků z domova, kdo ví. Později jsem viděl i televizní zpracování s Ivanem Vyskočilem a Romanem Skamene, které bylo ještě ponuřejší.

Pohádka o staré tramvaji Pohádka o staré tramvaji Ota Hofman

Půvabný příběh malého Františka, stejně osamělého jako vyřazená tramvaj Terezka. Vzniká přátelství a velkolepý plán na záchranu, v němž nechybí emoce, nadšení, elán i zrada, aby vše nakonec skončilo velkou tramvajovou stojkou... Kniha má neotřelý půvab a rozhodně na body vítězí i nad atraktivním, ale přesto kvalit předlohy nedosahujícím filmem.

Z ošatky carevny pohádky Z ošatky carevny pohádky Vladislav Stanovský

Vedle Krásy Nesmírné další ukázka ruské lidové slovensnosti. Vedle zmíněných 12 Ivanů se mi opravdu hodně líbila Jdi tam - nevím kam, přines to - nevím do. I z toho se dokázali tvůrci vymotat. Dlouho jsem knihu opatroval, ale několikeré stěhování ji poslalo nejspíš za nějakou Babou Jagou...

11.10.2020 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Pohádková klasika z let, kdy se neřešilo, že to jsou pohádky "těch Rusáků". S odstupem času se mi líbí i některé jemné narážky na ruské tradice. Ti, kteří četli o Ivanovi a nachmelené chásce, dobře vědí, co tím myslím. Společně s knihou Z ošatky carevny pohádky nezbytná část mého dětství.

Smrt u jezera Smrt u jezera Vladimír Fiala

Tato "detektivka" tak trochu doplatila na provázání s tehdy ještě zdaleka ne majorem Zemanem, přitom si nemyslím, že by jedna či druhá varianta nebyla opravdu dobrá. Prvnímu dílu do té doby nejrozsáhlejšímu seriálu v ČSSR nelze upřít určitou schématičnost, kniha rozvíjí ještě některá mírně nejasná témata. Měl jsem tu výhodu, že jsem nejdřív viděl a poté četl a spokojenost po stránce řemeslné, obsahové i té koukatelné/čtivé zaručena.