RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Publikace, které kupodivu neublížil ani čas, protože není rok, měsíc a snad i týden, aby se o Beatles neobjevila nějaká další informace - jakkoli se může zdát, že jejich existence je rozpitvaná do poslední vteřiny. Autor překvapivě široce pojal úvod, než se dostaneme k Beatlemánii, máme téměř dvě třetiny knihy za sebou, ale tím jen dokázal navodit tu správnou atmosféru pro období, které bylo nejsledovanější. Pochopitelně v knize jsou některé nedostatky, ale to je věc času. Jako jediný nedostatek vidím dvě různé varianty vydání a s ním spojený dotaz, zda byl takový problém do toho druhého nezařadit aspoň orientační diskografii.

15.03.2021 5 z 5

Zcela určitě nejznámější oblast činnosti Rychlých šípů, umocněná ještě devítidílným seriálem (i když ten se ve vztahu k předloze příliš nepovedl). Souborné Stínadelské období doplněné po letech poslední části trilogie - Foglarovi nelze upřít cit pro záhadné až temné líčení událostí, o kterých snil nejeden kluk, ale málokdo by si ho troufl prožít (dovolte osobní poznámku - s kamarádem jsme "na zapřenou" prolezli část tramvajové vozovny a jentaktak jsme si necvrnkli do textilu. Přitom tam nebyl žádný Široko, Vontové nebo jim podobné elementy). Pokud něco mohu vyčítat, tak snad jenom značně nevěrohodné pobíhání patnáctiletých chlapců do noci a až na pár zlomkovitých momentů totální absenci dospělých. Nic to neubírá na auře, s níž jsme po Foglarových knihách sahali.

Let do souhvězdí  Pavouka Let do souhvězdí Pavouka Milan Gruber

Autor vychází ze skutečné události, kdy se tehdejší mluvou Pohraniční stráže "narušitel pokusil zdolat státní hranici". Zhotovil si originální stroj na bázi deltaplánu - ten byl dokonce k vidění v bývalém Muzeu policie a vojsk FMV na pražském Karlově. Děj má svižný spád a vyhýbá se přílišnému moralizování...

Říkali nám žirafy Říkali nám žirafy Karel Moudrý

Sportovní prostředí a vojenské k tomu může svádět k předčasnému vyhodnocení - neatraktivní lampasácký dril a nudné líčení. Nelze však říci, že vzhledem k odvětví - o basketbalu se určitě napsalo podstatně méně knih než o hokeji či fotbalu - by šlo o příběh nudný. Samozřejmě odpovídá době, v níž byl napsán, ale nejde jen o suché líčení výsledků, třebaže klasický syžet těžké začátky, nedorozumění, krize a vzepětí tu zůstává zachován.

Atentát uprostřed léta Atentát uprostřed léta Jan Voldán

Exkurze na Apeninský poloostrov s ukázkou událostí, které už většina čtenářů mohla znát z filmových počinů italské provenience. Beletristické zpracování poněkud odlehčuje tíživý fakt, že politik si v Itálii mohl v určité době házet mincí, zda se vůbec dočká konce funkčního období. Velice zajímavý je i popis vyloupení banky - i tady jde bezesporu o čin s prvky skutečných faktů.

15.03.2021 3 z 5

OK 096 se nehlásí OK 096 se nehlásí Jiří Marek (p)

Jsou tu určité vazby na skutečné události v naší letecké dopravě, ačkoliv jde spíš o několik impulsů spojených pro potřebu příběhu. Autor slavného Panoptika hříšných lidí dokázal, že se etabluje i v jiném prostředí, než je legendární "Pražská 4".

Žít nebo zemřít Žít nebo zemřít Vladimír Landa

Příběh Františka Nožičky, z něhož se stane ostřílený agent Franz Pein nese většinu prvků stylizovaného pohledu na dobu, v níž byl napsán. Sice můžeme polemizovat, jak se pouhý obchodní referent stal tak dobrým zpravodajcem, ale příběh československého emigranta je napsán velmi slušně a s výjimkou několika výhrad i uvěřitelně. Včetně konce - ten mi zase tak useknutý nepřišel...

Případ zlatých vlajek Případ zlatých vlajek Vilém Hejl

Čtivá detektiva bez zbytečného dobového mudrování, kdy pachatel se až do posledních stránek dokáže skrývat. Také maskování trestné činnosti je neotřelé, proto bych si dokázal představit i filmové zpracování tohoto příběhu.

Hořká vůně Orientu Hořká vůně Orientu Josef Klíma

Bezesporu nezvyklé téma, možná apelující na mladá děvčata toužící po "atraktivním" sňatku do takzvaného svobodného světa, ale prostá ideologie - elegantní vyprávění o promyšlené formě obchodu s bílým masem, nikoli však pro pouliční prostituci, ale coby dodávka do soukromého harému. Příběh ubíhá ve dvou rovinách a s ohledem na autory si troufnu odhadnout, že má určitě reálné podklady.

Muž z oddělení "Y" Muž z oddělení "Y" Jan Voldán

Většina novodobých bijců za demokracii tuto publikaci automaticky zavrhne. Vidím v ní možný impuls pro posouzení osoby, která se rozhodla spojit svůj život s nebezpečnou hrou tehdy politicky rozděleného světa. Je pravda, že příběh George Behara, později George Blakea je podán do jisté míry odbytě, netroufám si posuzovat falšování historických faktů týkajících se samotného agenta, nicméně ohýbání dějin podle toho, jak se to komu hodí, není jen výsadou východního bloku. V knize jsou uvedeny některé pasáže, přímo vybízející k dalšímu hledání a objevování.

Případy doktora Dvořáka Případy doktora Dvořáka Jan Cimický

Jan Cimický se pohybuje v důvěrně známém prostředí a nelze říci, že tak nečiní poutavě. Některé případy mají podklady v análech kriminalistiky a Janova postava doktora Dvořáka jim dává sympatický nadhled a profesní odstup.

Já, Jakub Rahn Já, Jakub Rahn Jaroslav Šikl

Vzpomínky na seriál, ve kterém se představila velká řada výborných herců (V. Voska, J. Holý, B. Záhorský, J. Petrovická, V. Ráž, B. Šmeral, J. Kotrbová a další), mě dovedly až k této knize. Jsou tu určité rozdíly, ale především díky již známé linii se publikace dala číst téměř na jeden zátah. Seriál je k dohledání na internetu a lze říci, že přes určitou naivitu patří k tomu lepšímu, co se v této oblasti podařilo natočit.

15.03.2021 3 z 5

Kříž Templářů Kříž Templářů Paul Christopher (p)

Nelze říci, že by autor nesáhl po zajímavém tématu. Templáři byli vždy vděčným tématem a tajemné pátrání po lecčems může vyznít atraktivně. Bohužel při četbě Kříže Templářů se nelze zbavit pocitu, že jde o vcelku umně poskládané scény, o nichž už jsme už četli - a ne zrovna málo. Jistě, náměty nejsou nevyčerpatelné, ale nikdy nepůsobí dobře, když se nějaká pasáž drží něčeho, co už tu bylo. Například Tajemství Liberatoru X 330.

15.03.2021 3 z 5

Trůn Templářů Trůn Templářů Paul Christopher (p)

"Doktor" John Holliday je takovým hybridem Indiany Jonese, Ethana Hawka, Roberta Langdona a Ricka O'Connellyho. A jak se říká - mnoho kohoutů na jednom smetišti nevěstí nic dobrého. Další jeho příhody se dají číst poměrně slušně, pochopitelně po předchozích pokračováních už víme, s čím a kým máme tu čest. Jen by bylo dobré, kdyby autor situoval děj do míst, která nezná jen z google map, turistických průvodců a hrstky fotografií. Popis pražského pobytu je naprosto příšerný, zvláště pro osobu, která v dané lokalitě téměř dvacet let žila - tedy i v době, kdy byla kniha vydána. Podle autorova líčení bych v okolí Anežského kláštera zabloudil i já...

Na hoře Vinnetouově Na hoře Vinnetouově Karel May

Román na pokračování v typickém netradičním formátu díky časopisu Ohníček, situovaném na šířku, se tak trochu "tloukl" s jiným podobným Mayovým románem Mezi supy z ABC. Zajímavé je porovnání obou grafických zpracování. Příběh se odehrává už po Vinnetouově smrti a netradiční je skutečnost, že ho Old Shatterhand nevypráví v první osobě.

10.01.2021 3 z 5

Tave-šala Tave-šala Karel May

Návazné Vinnetou mezi beduíny a Satan a Jidáš vydal na pokračování časopis ABC ve svém 13. ročníku v příloze ABC do kapsy pod názvem Mezi supy s ilustracemi Zdeňka Buriana.

10.01.2021

Mezi supy Mezi supy Karel May

Pro čtenáře tehdejšího ábíčka atraktivní záležitost, moci si poskládat mayovku vlastně zadarmo a ještě s krásnými obrázky Zdeňka Buriana plus několika fotografiemi z filmu Old Firehand. Kdo tehdy zainvestoval 6 Kčs, mohl si nechat tuto publikaci svázat do plátěných desek.
Jak je uvedeno v závěru, Lukáš Tejnor poskládal román na pokračování z knih Vinnetou mezi beduíny a Satan a Jidáš. Jedná se o trilogii, jejíž první část vydal rovněž na pokračování časopis Ohníček (1966/67)

10.01.2021 3 z 5

John Ono Lennon John Ono Lennon Tomáš Kraus

Vzhledem k vydání rok po zastřelení Johna Lennona tato publikace, jedna z prvních, má určité historické neduhy, kterým se však s ohledem na na světlo vyplouvající informace nelze ubránit. Dalším problémem bylo vydání pro členy klubu jazzové sekce, takže ve své době se o ní vědělo, ale byla prakticky nesehnatelná - i proto jsem ji tehdy porůznu písmenko po písmenku opsal. Pouze dodám, že onen rozhovor s Lennonem a Yoko Ono vedl David Sheff a byl pořízen v srpnu 1980 (v Playboji vyšel v září rozdělen na dvě části). Byl pak označován All We Are Saying: The Last Major Interview with John Lennon and Yoko Ono.

10.01.2021 4 z 5

Hra na muže Hra na muže Karel Bečka

Velice příjemná záležitost, do níž autor včlenil několik zajímavých literárních forem. Určitě jde o zábavnější zpracování, než mnoho odborných besed s kýmkoli někdy v období mezi 7. - 9. třídou základní školy. Je tu zastoupen žánr detektivní, básnicko-lyrický, dále vědecko-technický, komiks (neboli obrázkový příběh) a v poslední povídce poznáváme předlohu k úspěšné české komedii Můj brácha má prima bráchu, i když od filmového zpracování se poněkud liší.

10.01.2021 4 z 5

Zoo v kufru Zoo v kufru Gerald Durrell

Vůbec první "durrellovka", díky níž jsem se pustil i do těch dalších a tohoto mírně a hlavně správně "trhlého" pána jsem si oblíbil. Vždy, když slyším nebo vidím jeho jméno, okamžitě se mi vybaví fantastická konverzace s bafutským Fonem...

09.01.2021 5 z 5