Rinoa18 Rinoa18 komentáře u knih

Nekonečné moře Nekonečné moře Rick Yancey

Jedním slovem parádní. Možná i lepší než první díl. Zdá se, že autor se do tohoto příběhu vložil opravdu naplno. Je to kniha, která má hlavu a patu, zatraceně dobrého pisatele a hlavně duši! Nedalo se odtrhnout. Jsem skutečně moc zvědavá na závěrečný díl.

31.12.2015 5 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Tato kniha obdržela již hodně pochvalných ohlasů, proto jsem očekávala něco opravdu dobrého, co byste možná dítěti do ruky ani nedali. No, jak už to tak bývá, spálila jsem se.
Příběhy nejsou vyloženě zlé, ale vždy jsem měla problém se do nich začíst. Pokud se stalo, že autor konečně upoutal moji pozornost, byl konec. Gradace jakéhokoliv napětí je zde nulová, dá se předvídat, i když jsou náměty poměrně zajímavé.
Zohledňuji ale, že to má být pro děti, takže si to ty tři hvězdičky jistě zaslouží. :)

31.12.2015 3 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Existuje velká spousta děl, která se nesou v duchu sci-fi žánru a troufnu si tvrdit, že ani já v tomhle ohledu nejsem žádným velkým nováčkem. Mám ráda tituly, které sahají do budoucnosti, představují naši planetu jinak, líbí se mi, co lidská fantazie dokáže vymyslet a hlavně je pro mě obrovskou vzácností, když narazím na něco, čemu prostě uvěřím. A tahle kniha představuje natolik reálnou utopii, že to snad ani lépe napsat nejde...
Více v recenzi :)

16.12.2015 5 z 5

První První Kiera Cass

Příjemné a doopravdy pohádkové zakončení této oddechové série.
Začátek je sice trošku slabší, ale jakmile si zvyknete, dá se do děje vcelku slušně položit a pomalu obracet stránku za stránkou až do samotného konce. Spousta věcí byla neskutečně předvídatelná a ještě větší spousta situací na mě působila neskutečně uměle… autorka si mě ale i přesto dokázala některými jednáními daných postav získat. Myslím si, že na tuto sérii budu vzpomínat (pokud si to za měsíc budu ještě pamatovat) paradoxně se smutným nádechem a pocitem toho, že se z ní přece jen dalo vykřesat o něco více. První díl k tomu rozhodně nakročeno měl.

20.09.2015 3 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Možná už měknu, ale tohle se mi opravdu líbilo!
Oproti ostatním relativně nově vyšlým knihám podobného žánru vážně krásně propracované a netradiční popisy včetně bohaté slovní zásoby. Hlavní hrdina občas na zabití, ale tomu se vzhledem k jeho věku a situaci nelze divit. Velmi autentické. A miluju Gabriela. A těším se na závěrečný díl! :-)

24.07.2015 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Opravdu velká kopa akce, že si člověk nestačil ani na chvíli oddechnout. Na druhou stranu mě tam nic neudivilo a ani konec mě nijak nepřekvapil. Naopak jsem čekala, kdy se co pokazí a čtenář zjistí, že je to zase úplně jinak... řekla bych, že kvalitativně by se vyrovnal druhému dílu. Jednička ale jednoznačně stále vede.

14.07.2015 4 z 5

Galgad - příběh strážce Země Galgad - příběh strážce Země Ergall (p)

Kniha, která stojí za přečtení!

09.07.2015 5 z 5

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Slušný začátek série. Poměrně čtivé (včera večer rozečteno, dnes ráno dočteno :-)). Určitě zkusím i druhý díl.

15.06.2015 4 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

Prostě krásný. Nicholas Sparks mě vždycky dokáže dostat.

08.06.2015

Elita Elita Kiera Cass

Nemůžu si pomoct, ale America na mě tentokrát působila snad nejhůř ze všech postav. Já vím, jsem ženská, chápu, když je někdo nerozhodný, ale ona se vážně chovala jako úplná slepice. Vzhledem k tomu, že ví, do čeho šla. Rozhodně slabší než první díl, ale konec tohoto dílu napověděl, že v tom třetím se určitě máme na co těšit. A já se tedy těším. :-)

24.05.2015 3 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

O něco slabší než první díl, řekla bych. I tak to ale byla opravdu příjemná knížečka, která v paměti jistě nějakou dobu zůstane. Přečtete ji jedním dechem. Teď už jen čekat na vyvrcholení celé série. :-)

22.05.2015 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Jistě zajímavý a neobvykle pojatý příběh. Vše ale vyšlo tak nějak do ztracena. Těžko vyjádřit, jaký z toho mám vlastně dojem. Buď jsem něco nepobrala já, nebo to mělo opravdu mnohem větší potenciál. Postavy byly ale nepochybně poutavé.

19.05.2015 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

A víte co? Já si myslím, že když je někdo opravdu v úzkých a je na tom psychicky špatně, tahle kniha mu hezky spraví náladu. Mark je prostě takový typ člověka, který vás musí rozesmát i ve chvílích, kdy zrovna prohraje váš oblíbený hokejový tým nebo jste třeba právě přišli o deset tisíc. Já toho chlapa prostě žeru. Úžasná kniha, kterou jsem dneska rozhodně nezavřela naposledy. :-)

14.05.2015 5 z 5

Než řeknu sbohem Než řeknu sbohem Bret Witter

Opravdu hezky napsaná kniha. I když měla autorka pouze vyměřený čas, dokázala ten život prožít a užít si ho daleko víc, než spousta jiných lidí, kteří na to mají daleko více času. Šťastná to žena.

21.03.2015

Čekání na zázrak Čekání na zázrak Stacey Kade

Milá a oddechová série. Pěkně si u ní odpočinete. :-)

27.09.2014

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Přežít tuhle knihu a zejména tři desítky stran (mám takové tušení, že jich bylo i víc) o umírání... to už vyžaduje extra velkou krabičku diazepamu. No, zvládla jsem to. A už nikdy víc.

25.09.2014

Šest let Šest let Harlan Coben

Nemám moc ráda detektivky, thrillery a podobné záležitosti. Tento žánr není můj šálek čaje. Pokusím se ale být co nejvíce objektivní (ostatně, není moc fér odsuzovat něco pouze kvůli tomu, že si člověk nepadne do noty s žánrem.)
Takže - můj názor - ze všeho nejvíc je tohle asi detektivní thriller. S velmi akčních nádechem. I když nám tu v roli komisaře figuruje především zamilovaný univerzitní profesor. Kniha je rozhodně napsaná dobře, čtivě... bojové scény jsou uvěřitelné.
Jenže! Vím, že se v tomto žánrovém okruhu tolik nepohybuji, ale neměl by být takový příběh méně předvídatelný?

Celkově bych to tedy shrnula následovně... máme tu čtivý, dobře napsaný příběh s relativně příjemnou hlavní postavou, ale zas nás v něm nic moc nepřekvapí.

20.09.2014 3 z 5

Čistý Čistý Julianna Baggott

Co jen říci... přiznejme si, že nejlepší fantasy a postapo příběhy jsou právě ty, které na nás působí reálně. Díky tomu se můžeme do příběhu více vžít a lépe jej "prožít". Začátek této knihy mi ale příliš reálně nepřipadal, což je pochopitelné. Protože zde nenajdeme žádná kouzla, je o to horší nějak uznat, že člověk po explozi dokáže prostě jen tak... splynout. A většinou i žít dál. Nerada bych spoilerovala, proto to nerozvedu konkrétněji, nicméně ti, kdo četli, jistě pochopí.
Po autorčině sice strohém, nicméně dostačujícím objasněním tohoto jevu, jsem si pak knihu dokázala užít daleko více (až na bojové scény... ty jí ale odpusťme, přece jen, je to žena. :-))
Celkové hodnocení tedy dobré, určitě si přečtu další díl. A Bradwella bych chtěla domů. :-))

19.09.2014 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Právě jsem dočetla. A asi ji nebudu hodnotit na stupnici od jedné do pěti. Prostě nevím, jak bych to udělala.

Co jsem tak četla, autorka je typická tím, že si pro své příběhy vybírá velmi závažná témata a ta se pak snaží nějak rozřešit. Jinak to nebylo ani tady. V podstatě to bylo celé o hledání té odpovědi, nějakém rozumném řešení ve velmi obtížné situaci, která přetrvává už velmi, velmi dlouho.
Našla se tu spousta velmi silných myšlenek. Přesto mi ale přijde, že se toto dilema autorce rozřešit nepodařilo. Možná si na sebe vzala příliš velký náklad. Možná to rozřešit ani nejde, kdo ví... ten konec mě ale hodně zklamal. Působilo to celkem lacině. Jako kdyby už prostě nevěděla, jak jinak to ukončit. Na to si ale ostatně každý jednotlivec musí vytvořit svůj vlastní názor.

Jinak co se týče jazykové stránky, psychologie postav a vůbec metody střídání vypravěčů, není tu moc co vytknout. Také oceňuji to, že autorka psala příběh z prostředí, které důvěrně zná - nebo si jej nastudovala - působilo to tedy opravdu přirozeně a rozhodně reálněji, než kdyby zkoušela improvizovat (vážně se celkem divím, ale v poslední době se s tím u různých literárních děl setkávám víc a víc.) Takže to oceňuji.

A to je asi vše. Určitě tuto knihu budete prožívat víc, pokud jste matka (nebo otec), než naopak.

11.09.2014

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Tuto knihu je velmi těžké nějak komentovat. Člověk se při čtení musí aspoň trochu obrnit, protože jinak je to hotová citová smršť. Určité myšlenky by se daly zarámovat.
Opravdu velmi silná četba.

08.09.2014 5 z 5