Rind Rind komentáře u knih

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Mně se to líbilo. Moc. Takové milé čtení o vážných věcech. Karma je zdarma, kruh se uzavřel.

01.08.2021 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Poprvé jsem ji začala číst asi v 15 letech a nedočetla. Podruhé kolem 20let a zase nic. Takže jsem to uzavřela, že 3. pokus bude poslední. Takovou věhlasnou knihu přece musím přečíst. No, kdybych si nepomohla audioknihou v podání M. Stránského, nevimnevim.
Každopádně - čekala jsem víc. U nás se slovní obrat, že je něco Sophiina volba občas použil, tak jsem měla potřebu porozumět. Jenže Sophiina volba se odbyla vlastně na jedné stránce a zbytek byl hromada úvah.
Neřekla bych (narozdíl od jiných čtenářů), že je tam nutně jedno hlavní téma - koncentrák (a rozhodně je škoda Sophiinu volbu přiřadit k současnému boomu románů z koncentráků) Neřekla bych ani, že všechny ty úvahy jsou hromada balastu.
Pode mě to funguje jako celek, jako výpověď tehdejší doby, ale je toho opravdu hodně, není to lehké čtení a taky, knížka je z roku 1979. Já jsem v tu dobu ještě nebyla na světě, ale vím, že knížky a filmy měly více vrstev, než je dnes běžné.
Zkrátka, nebylo to takové to: hup na krávu a je tele :-)
3,5 *

17.07.2021 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tak toto byl masakr. Toto je horor. A realita. A k zamyšlení. A nejde ji dočíst nebo doposlechnout a pokračovat prostě dál. A taky by to měla být povinná četba pro všechny fňukny, co mají se vším problém. Člověk by měl chtít vždycky něco víc, ale taky by si měl uvědomit, že i když někdy “je to všechno na prdlajz” někde jinde může znamenat totální výhru a štěstí

17.06.2021 5 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Pokud Vás jen trochu zajímá psychologie, asi to nebude žádný objev roku. I když s autorem ve všem nesouhlasím, rozhodně to není ztráta času.
Kdo by si ale povinně měl knihu číst (nebo poslouchat) alespoň 1x měsíčně - je většina učitelů. Kapitola věnovaná právě jim mi přišla nejpřínosnější.

20.05.2021 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Hartla mám ráda, jeho smích miluju, u jeho knížek si odpočinu. Většinou. Teď se radost nekonala. Za měsíc si nejspíš ani nevzpomenu. Váhala jsem mezi 2 a 3*. Za pravopisné chyby u zájmen se přikláním ke 2* Bohužel.

24.04.2021 2 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Tati a proč nemluvíš s mámou? Mami, proč nemluvíš s tátou?
O tom, jak to někdy nejde změnit. O zatvrzelosti. O tom, jak je to těžké, když spolu lidi nekomunikují. O tom, jak se někdy nepovede poslat rodičovskou lásku dál.
Jak já bych přála Johaně, aby jí se to už konečně podařilo.

14.04.2021 4 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Tak teda nevím.
Pro mě první a poslední Márquez - já prostě nejsem cílová skupina.
Pustila jsem se do ní díky výzvě. Téma mi přišlo víc než zajímavé...
Jenže se mi nějak nepodařilo odhalit, co všichni na knize vidí. Obrovské množství postav, ke kterému aby si jeden udělal poznámky. Nikdo nic neudělá, protože si např. jde domluvit domino na večer apod.
Rozvláčný popis děje mě taky nezaujal.

19.03.2021 2 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Precteno v ramci ctenarske vyzvy 2021 a rozhodne nelituji. Presne proto jsem se do vyzvy poprve pustila. Ze se “donutim” do knih, po kterych bych nesahla uplne automaticky.

13.03.2021 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Vsichni ten pribeh zname. Vsichni vime, jak ten pribeh skonci. Presto hltate slovo za slovem. Presto se vam derou slzy do oci. Presto slza skane po tvari. A ja se ptam - co se to s nami, jako s narodem stalo? Kam se podela obetavost, narodni hrdost, sounalezitost? A tim spis je to znat v dnesnich (covidovych) dnech.

09.03.2021 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Cetla se dobre, coz o to. Ale malo pridane hodnoty.
Mne chybelo vice informaci o Japonsku. Samotne srovnani. Podle Veroniky je nejspis nejdulezitejsi informace o Japonsku ta, ze je tam vlhko. A tak nam to opakuje porad a porad. To, ze bydli v krabici, cteme pul knizky, ale pro jistotu nam to shrne jeste na konci. Stejne tak opakuje, ze je plno v doprave. To jsme asi zaznamenali vsichni.
Ze japonsti muzi nejsou gentlemani, to by mi stacilo rict taky jen jednou. Holt, jsou jini.
Zajimave a nove mi prisly informace o brigade, porodnici a skolce, jenze to se mi zda na celou knizku dost malo. A to znam Japonsko jen z par dokumentu a starsich filmu.
To by ale bylo na par stranek...
Skoda, ze misto neustaleho opakovani tehoz, nenapsala treba neco o beznem zivote s Kotou, kde urcite narazeli na spoustu jinakosti. Nebo srovnani s USA a Francii...
Ale tak - ted vime, ze v Japonsku je vlhko :-)

24.12.2020 2 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

Mně tam chybí konec! Vážně, souhlasím s tím, že toto není Jodi jak ji známe.
Ale já jsem pořád čekala na linku s Jasonem. Když byl otřesený, že ji neznásilnil, že ho Trixi obvinila neprávem. Čekala jsem nějaké propracovanější vysvětlení, než že jen náznak by měl stačit. To, co Jodi umí skvěle, tady zkrátka chybělo.

25.10.2020 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Nečetla jsem dopředu anotace. Nevěděla nic o autorovi. Byla to drsná, syrová PECKA.

30.08.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Pro budouci ctenare si dovolim jednu radu a to:
PRECTETE SI VSECHNY DILY A POKUD MOZNO, BEZ VETSICH CASOVYCH PRODLEV.
Mezi 1. a 2. casti jsem mela pauzu a bylo to dost znat.
Za me 1. dil pecka, 2. takovy vyssi prumer, 3. dil velmi dobry

18.06.2020 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Faze 1 - nadseni. Styl psani me chytil. Tema vypada zajimave.
Faze 2 - co to je? Autorka zhruba v pulce psala asi v nejakem jinem rozpolozeni. Zacala prepinat mezi 1. 2. a 3. osobou. Prislo mi to zvlastni.
A kam se ztratil(a) Buh? Byl(a) tam a pak uz proste ne.
Ke knizce se mi nevracelo snadno. Z postav jsem asi nejvic chapala Inu. Pri epilogu Alice jsem si hned vzpomnela na Anezku od Hanisove a jen jsem doufala, ze tak by to snad nedopadlo.
A co se Malky tyce - jeji pribeh pro me nebyl o materstvi nebo rodine. Malka je nazorna ukazka toho, jak znicujici pro vsechny muze byt, kdyz neprijmete sebe sama. U ni jsem ale mela pocit, ze opravdu nechtela. Ji delalo dobre, se v tom vsem patlat.
Vahala jsem mezi 3 a 4*. Za prvotinu a neotrelost i pres vyhrady davam 4.

28.05.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantika tak, jak ji čekáte. Se vším klišé. Pokud jste cílovka, nebo prostě jen u knížky nechcete přemýšlet (a to myslím v dobrém - někdy je potřeba vypnout) směle do toho.

03.05.2020 3 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Reklama zafungovala!
Četla se moc dobře, ale hned po dočtení jsem naprosto v klidu vzala svůj telefon i tablet a obavy z umělé inteligence se rozhodně nerozrostly.
Větší obavy ve mně vyvolávají lidi, co o sobě vyzvoní cokoliv. Dobrovolně.

03.04.2020 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Chtela jsem oddychovku. Spolubydlici ma vysoke hodnoceni, tak jsem po ni sahla. Prvni polovina se mi libila, vcelku vtipna a napadita. Od chvile, kdy se ona a on setkali, cetla jsem klasicky naivni divci romanek. A ja mam divci leta uz nejaky patek za sebou :-). V “dospelem” romanu mi proste nesedi, ze dospely chlap cte Stmivani a dospela zenska nekolikrat vzpomina Gillmorovy devcata. Dokonce i lehke dotknuti se zavazneho tematu se uplne vytratilo

23.02.2020 2 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Casova posloupnost = problem? Pche, v pohode; to mi nikdy nevadilo.
Nevadilo, ale tady mi to neprislo jako pridana hodnota. Stripky deje se v posledni kapitole neposkladaly, byly uz jasne. Linka s Beth nebyla prekvapujici. Pripojuji se k tem, kteri povazuji tuto knihu za zajimavou, ale autorcinu nejslabsi.

25.01.2020 3 z 5

Projekt ideálna manželka Projekt ideálna manželka Graeme Simsion

Mně se to líbilo. Příběh je čtivý. Je hodně předvídatelný, to je fakt, ale já oceňuji to přiblížení Aspergera, které (když už vůbec) většinou končí Sheldonem Cooperem z Teorie velkého třesku.

03.01.2020 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

3,5* většina knížky se mi líbila moc. Konec na mě působil jako od jiného autora... škoda.

16.06.2019 3 z 5