RichardvonT. RichardvonT. komentáře u knih

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Taková pohádka, neotřelé téma, líbilo se mi.

Cesta zenu Cesta zenu Alan Watts

Když stojí bílá volavka jednou nohou ve sněhu, má jinou barvu.

Když zapálíš oheň, něco ti ukážu. Velkou sněhovou kouli!!!

Kolik třešní, tolik višní.

A každý máme svého Stehlíka.

Tolik k zenu.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jejda, tady je k tisícovce komentářů a co ještě napsat? Knížka, ze které cituje Chuck Palahniuk nemůže být špatná:-)) Tečka.

12.01.2017

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Za mě dobrý:-))) Rybka plnící přání a co chtěli Rusové? Aby z vodovodu tekla vodka...

12.01.2017 4 z 5

Chlapík z pekla Chlapík z pekla * antologie

Co si budeme povídat, za komunistů hrála prim mezi překlady sovětská literatura. U scifi se to dalo překousnout. Třeba povídku o trafice, kde krasavice Káťa prodává zítřejší noviny, přičemž vůkol panuje krutá ruská zima, si pamatuju dodnes.

12.01.2017 5 z 5

Ohnivé znamení: příběhy ze starých časopisů Ohnivé znamení: příběhy ze starých časopisů Jaroslav Foglar

Jeden z nejlepších dárků od Ježíška, spolu se Zlatým údolím.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Slovem "kult" by se mělo pokud možno co nejvíce šetřit a štve mě, když se jakákoliv pakulturní blbost označuje za "kultovní".
Tady však říkám KULT, na tom trvám, zde stojím a nemohu jinak! :-)))

12.01.2017

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Novodobá Sirael se zjevila v Praze. Knížka, ze které bolí nohy, jak se tam pořád chodí:-)) Za mě dobrý. Ilustrační fotky povedené. Po dočtení se mi dokonce zdál mírně děsivý sen inspirovaný tímto dílem. Verdikt je tedy jasný - Hakl umí!

05.01.2017 5 z 5

Čelisti slov Čelisti slov Steven Hall

Málokterou knížku nedokážu dočíst - a to je jedna z toho mála. Bohužel. Nejsem asi správná cílová skupina. Možná to zkusím za pár let znovu.

03.01.2017

Sobota Sobota Ian McEwan

Skvělé. Proč by se knížka měla odehrávat měsíce nebo roky, když stačí zaznamenat jediný den a je tam všechno? Zatím můj McEwan číslo 1. Plus prémie za nahlédnutí do operací mozku.

31.12.2016

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

1) Četl jsem po operaci apendixu, ačkoliv se právě pacientům v pooperačním stavu naopak vůbec nedoporučuje.
2) Před Antonínem Přidalem smekám, v podstatě musel napsat skoro novou knížku a povedlo se na výbornou.
3) Chválím i atmosféru, ta vytopená útulná školní třída, zatímco venku je zima a sněží, jako bych tam byl taky....
"Sestavte větu se slovem PRÁŠKY." "Mám kufr od mýho prášky."
"ŠIšbardón, ustupte o píďu, pšíde doba a odpory vyhrajou."

31.12.2016

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Klabzubova jedenáctka se skvěle čte, děj odsýpá a hlavně je to tenká knížka. Líbila se mi moc a to jsem všechno možné, ale rozhodně ne fotbalista.

29.12.2016 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

"...víš, roztříštit atom na elektrony a ty zapřáhnout do práce, chápeš to?"
"Dokonale", souhlasil prezident, "jen je zapřáhnout"
"Mysli si, dejme tomu, že dva koně ze vší síly táhnou oba konce provazu opačnými směry. Víš, co to je?"
"Patrně nějaký sport", mínil pan Bondy.

28.12.2016

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Nejromantičtější kniha mého života:-) Na prvním stupni ZŠ jsme ji četli kolektivně v hodinách českého jazyka. Seděl jsem tehdy s nejhezčí spolužačkou v jedné lavici a měli jsme jen jednu knížku. Dodnes si vybavím vůni hnědovlasé B. J. - ale o čem byl Malý Bobeš fakt nevím:-)))

28.12.2016

Naprostá klasika. Tak jako mají Simpsonovi skvělý český dabing a americký uječený originál mi tahá uši - je mi 40 a dodnes jsem četl jen převyprávěného Robinsona od pana Plevy. Tlustý originál jsem vždy odložil po pár stránkách a už to zřejmě nedoženu:-)) Možná se vám taky nabízí srovnání s Tajuplným ostrovem od J. Verna. Tam jich bylo víc, Crusoe byl mladší, sám a rozhodně žádný inženýr. Nejde mu nedržet palce.

28.12.2016 5 z 5

Černá píseň Černá píseň Géza Včelička (p)

Drsné a věřím, že v té době i pravdivé. Jak jinak pak vysvětlit, proč dostali komunisté v roce 1946 tolik hlasů.

28.12.2016 5 z 5

Nechte prosím kytky žít Nechte prosím kytky žít Johannes Mario Simmel

Líbilo, vtáhlo hned do děje, super. Mé teprve druhé setkání se Simmelem. Před 20 lety Láska je jen slovo (tehdy jsem byl navíc fakt zamilovaný, takže hodnocení by nebylo objektivní, navíc po takové dlouhé době:-) a teď Nechte prosím kytky žít.
Při popisu získávání nové identity jsem si chtě nechtě vybavil i film Chyť mě, když to dokážeš a při vyprávění o Polsku během vyhlášení výjimečného stavu znovu vybavil pohraničníky v našem městě během osmdesátých let a nájezdy Poláku na naše obchody o Dušičkách, kdy se na jediný den zvedly hraniční závory, protože oni tehdy měli fakt jen hlad a bídu....ale to sem vlastně nepatří.
Postavy jsou jako živé, děj místy zpomaluje, odbočuje, pak zrychluje, ke konci přímo letí a to vše podle mě drží docela pěkně pohromadě.

23.11.2016 5 z 5

Podivuhodná cesta  fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY Romain Puértolas

Těžko nějak krutě hodnotit a neurazit, když si s tím autor dal tu práci. Přečetl jsem to až do konce, tak strašné to zas nebylo....a k tomu konci jsem si už říkal, jestli to není další porce nenápadné sluníčkářské propagandy na téma migrace skrytá v nenápadné barevné obálce. Každopádně vím, že když tuhle knížku čtenář nebo čtenářka odloží po 5 stránkách, dokážu to plně pochopit:-) Závěr: kdyby neexistovaly slabší knihy, nemohli bychom u těch skvělých říkat WOW.

Bouře ve sklenici piva Bouře ve sklenici piva Jan Padych

Přibaleno do kufru jako čtení k válení se u moře. Dobrý nápad. Protože jsem četl Bukowského, dělal jsem na poště. Protože jsem dělal na poště, motal jsem se bohužel i kolem pojištění. Takže: přečteno, spokojenost. Body navíc za známé lokality - Ostrava, Havířov, Český Těšín, Třinec,...

03.10.2016

Když do pekla, tak na pořádné kobyle Když do pekla, tak na pořádné kobyle Jan Jandourek

Mé první setkání s Janem Jandourkem. Místy trošku zdlouhavé, místy svižné. Avšak dočetl jsem pečlivě až do konce. Pěkné nakouknutí do světa české víry (souběžně s tím jsem náhodou pročítal i Temná tajemství Vatikánu:-) Mockrát jsem se zasmál pod vousy, Jandourek umí pobavit. Body navíc získává za "pohledy do světa bohoslovců a kněží, 1930".

Závěrem citát z knížky: "Kdybych věděl, že někde v Tibetu je na nějaké nástěnce napsána Pravda, nějaké zjevení toho, jak věci DOOPRAVDY jsou, rozjel bych se tam. Bojoval bych o možnost si to přečíst, i kdybych se měl rvát se sněžným mužem yetim, čínskou lidovou policií, nepálskou biskupskou konferencí a naučit se kvůli tomu tibetské písmo.
Nic takového ale není. "