Čelisti slov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Románový debut je thriller věku informačních technologií a stále postupující abstrakce. Zatímco hrdinové Spielbergova hororu žili ve strachu před bestií, jež měla zcela konkrétní obrysy, protagonista Hallova románu se snaží ubránit svůj život proti žraloku, který je „čistě pojmový“ – je neviditelný, leč o to nebezpečnější, je to zabiják, který nebaží po krvi, nýbrž po myšlenkách, po vzpomínkách. A hrdina románu tak nemá žádné útočiště na souši, kam by se mohl uchýlit. Vody myšlení a paměti jsou hluboké a pojmový predátor se v nich cítí jako doma. S vypravěčem příběhu se setkáváme v bodě 0: probírá se z kómatu, neví, kde je, jak se tam dostal a prakticky ani kdo je. Svou identitu staví kámen po kameni, přičemž malta, kterou tyto části lepí dohromady, se povážlivě drolí. Jako lešení pro výstavbu identity mu slouží dva zdroje, ty si však vzájemně odporují. Na jedné straně je to teorie jeho psychoterapeutky, jež mu vysvětluje, že trpí vzácnou ztrátou paměti, která jej postihla už několikrát. Na straně druhé jsou to dopisy, které v pravidelných intervalech dostává poštou, a jejichž odesílatel se podepisuje jako jeho předchůdce, Eric Sanderson I. Komu má věřit? Čeká ho absurdní, těžko představitelný souboj s dravcem, jenž jde po jeho myšlenkách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1440/celisti-slov-UHj-1440.jpg 3.930
Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Raw Shark Texts, 2007


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Čelisti slov

petrarka72
14.04.2020

Ztráta paměti, pátrání po vlastní identitě a minulé existenci, série maniodepresivní myslí stvořených indicií a bloudění ve světě pojmů, ztráta lásky a nalezení (staro)nové - a hlavně boj se žralokem informačního věku. Děj předvídatelný - ale pokud čtenář přistoupí na autorův styl, na jeho ironii, smysl pro intertextualitu a zejména hravost (věřím, že se při psaní královský bavil), pak si cestu z tmavého domku do hlubin filozofie, na palubu Orfea a břeh barevného ostrova užije. A samozřejmě - rezavý kocour Ian je nejzásadnější postava nejen v tomto, ale i ve všech ostatních vesmírech.

Viria
03.01.2019

Knihu som si kúpila hodne dávno v nejakom výpredaji a dostala sa k nej až tieto Vianoce. Po prečítaní recenzií a komentárov som sa najprv rozhodovala, či sa do nej pustiť alebo nie, ale som skutočne rada, že ma negatívne komentáre neodradili. Pre mňa to bola zaujímavá knižka s hlbším príbehom, kde bolo treba najprv odhaliť o čo vlastne ide. Dej nebol ľahko predvídateľný a stále sa tam objavovali nové veci. Čítala sa mi veľmi dobre.


Knišíl
25.01.2018

Geniální knižní debut britského autora. Postmodernismus v čiré podobě. Závěr knihy mi zamotal hlavu a nevím, zda ji ještě někdy rozmotám. Jestli si je někdo jistý tím, jak to vlastně dopadlo, prosím napište mi zprávu.
EDIT:
Po přečtení několika interpretací (z odborné literatury a diskuzních fór v angličtině ) přicházím na kloub autorovu záměru. Více psát bohužel nemůžu, aniž bych neprozrazoval příliš. Kniha stojí za přečtení, je velmi dobře napsaná, bavila mě celou dobu, scény s žralokem jsou výtečné a i když mám radši psy než kočky, kocoura Iana jsem si během čtení oblíbil. Kniha spoléhá na interakci se čtenářem, vyžaduje minimálně snahu hledat odpovědi, a i když jsem si jistý, že nemám odpovědi všechny, tak přesto jsem opravdu velmi rád, že jsem na tuto knihu narazil a mohu ji doporučit všem, kteří si i byť jen trošičku chtějí vyzkoušet, co to znamená být "spolupracujícím čtenářem", jinak knihu nečtěte, zbytečně ji budete shazovat hodnocení.

Lexand
26.08.2017

Ne. Ne. Fakt ne.

RichardvonT.
03.01.2017

Málokterou knížku nedokážu dočíst - a to je jedna z toho mála. Bohužel. Nejsem asi správná cílová skupina. Možná to zkusím za pár let znovu.

Temný snílek
29.08.2015

Kniha „Čelisti slov“ není příliš originální, jelikož podobně laděných příběhů bylo ve sci-fi napsáno mnoho, přesto jde o knihu s velkým K, protože má velmi hluboký, propracovaný děj, který stojí za přečtení, stejně jako tako kniha. Dokáže se zapsat do vašich myslí a budete o ní přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Rozhodně nejde o žádnou lehkou oddychovku, ale o brilantní literární zážitek.

מיכאל
26.06.2015

Velice netradiční kniha. Tohle čtení je jako žralok - chytne Vás a nepustí. A teď si jdu vypít koncept vody. =)

michael4483
25.04.2014

Čistokrvný psychothriller prvej cenovej triedy, ako má byť. Napínavý, strhujúci, podprahový, so štipkou hĺbavej filozofie a mysterióznou zápletkou, ktorá miestami niektorými zvratmi vyráža dych. Veľmi netradičná záležitosť, ktorá sa mi dostala hlboko pod kožu. Steven Hall vie prekvapiť, zmiasť, šokovať a vývin príbehu je vďaka tomu absolútne nepredvídateľný. Jeden z mojich najobľúbenejších moderných thrillerov. 90%